Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2402 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nasıl sparen yapiyorsunuz?

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    50
    45 mesaja 72 teşekkür aldı
    Alıntı cambeyli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaslar net gelirim esimle beraber 3500 euro ayda hersey ciktiktan sora 1200 euro sparen yapiyorum. Her sene izin yapiyorum ayrica bir oglum var 16 yasin da, sigara yok alkol yok Spot yaparim yani fitness düzenli oglumla beraber.istersen olur tabi ayagini yorganina göre uzatmayi beilecen herzaman......
    Allah c.c daha fazla versin.

1200€ gercekten cok az.Bana Aylik 3 Cocuk ile Ev kirasi hepsi icinde 1500 Euro yetiyor.
    Hatta biz bir kac ay önce 1000€ ile yasadik, 2-3 Ayligina.Cocuk dedimse 2 si büyük.Kendileri calisiyorlar Hotel MAMA da yasiyorlar.

ben 3500 alsam 2000 kesin kenarda.Korkunc bir Meblag.

Kira 515€ 4 oda 87m2
    Internet 20
    Sigara 150
    Handy 30
    Araba Benzin 60
    Ceyran 144
    Yemek ise ayda 400 ile 500 e yakin.
    50 Euro Faizsiz Kredi MM den 636 kaldi

Gerceten Kral gibi yasiyoruz.Elbette bunun yaninda arasira Mc veya Pizzada oluyor.
    Pizzayi hanim yaparsa parayi ona veriyoruz

Birde sadece kart ile alisveris yapiyoruz.Ama konto tamamen kontrol altinda.
    Paranin nereye gittigi konusunda 3 Aylik Statistik yaparim.Bazen bu Aylikda oluyor

Araba konusuna gelince
    Oysa Kullandigim araba 67PS Hyundai Getz. Uzaklara gidersek A6 kiralayip gidiyoruz sorun degil.
    Yarin kesinliklike 1 tane Porsche Cayenne alabilirim.Ondan sonra Arabaya calis hesabi.

1997 de bende BMW 535i vardi.Bu DM zamanlari arabanin disi herkesi yakardi icide beni.Tief,Breit vs..
    Kisin benzin ibresinin nasil indigini görüyordum adeta.
    4 Tane teker almaya kalktim.Yeni 235lik zamaninda nasib olmadi.Konto Hep Minus vs..

Para ile umgehen yapabilmek gerekli.Ben bunu cocuklar a hep söylüyorum.
    Yinede Her ay Sparbuch a bir seyler koyarim.Bazen 10 koysam 5 almak zorunda kaldigim zamanlarda oluyor.

Allah c.c sükürler olsun 42 yasindayim suana kadar insanlardan nasil borc alinir ve veriliri bilmiyorum.

Aslinda benimde zamanlarim oldu DM lerde 5000DM Para geldigi olurdu ayin sonunu zor getiriyorum.Ne yaptigini bilmedinmi insan Paranin bereketi olmuyor.
    Birde gercekten şükür etmesini bilmek gerekiyor.Bunun yaninda BEDARF ile BEDÜRFNIS i iyi ayirmak gerekiyor.
    FIX Kostenleri hesaplamak önemli.Ceyran 144 bunun nedeni var.Ama bunada care bulacagim.

Yoksa bende genelde her Heizkörperin numaralari olsun ve ne kadar yaktigi vs.. Ceyran bunlarin sayilarini her yarim senede hesaplarim.
    Bugün Türk Firmalari - Almanlarda olabilir, ben Türk gördügüm icin öyle yazdim, adamlarin iscilerinin ayligini ödeyecek 3 aylik Personalkosten paralari bile kenarda yok.
    Diger Firmalardan Para gelmesini bekliyorlar aylik ödemek icin.Iste bu gercekten olmaz.Bu kadar komiklik biraz fazla.

Kisisel olarak cimri bir insan olarak kendimi tanimlamiyorum ama gayet cok sıkı tutumlu birisiyim.Bu Tutum hem ev hemde isyeri icin gecerli.
    Bundan dolayidirki Evde bir odadan cikan birisi lambayi aninda kapatir.Su akilmasina dikkat edilmesi gerekilir.Yok öyle şarıl,şarıl.
    Evet Sigara ve Kahveden de bir türlü vazgecemiyorum nedense.

Evde Bunalim veya Bunalma yok.Evdekiler beni baska türlü tanimiyorlar zaten.

Bütün Formlari E-Mail ile yapiyorum.Buna Stadtverwaltung da dahil.Sigortalar, Krankenkasse, vs..
    1992 de okulda kullandigim boya kalemlerim ve Dolma Kalemim bile halen calisiyor.Esyayi iyi kullanmaya ve sürekli kullanmaya özen gösteririm.

Kullanmadigim birsey almamaya özen gösteririm.Devamli Kullandigim esyalarda ise uzuc olani secmem mesela Logitex MX Mouse olsun veya aldigim Jura Kahve Makinasi gibi.
    Türkiyeden 400DM e 1997 de Kot Ceket almistim ve O ceket halen oluyor ve berbat da degil.
    Ondan sonra aldigim ceket 89€ oldu bunu da Gecen Sene 12.Ayda aldim.

Hanim cok israr etti al, Onuda gelecek 30 sene giyersin dedi.
    Ömrümde giydigim ayakkabi sayisi bellidir.Genelde Ayakkabi aldigimda 100 ile 150€ arasi alirim Lakin 1 veya 2 cift ayakkabim olur ama o ayakkabi en az 10 sene gitmeli acikcasi.
    Son ayakkabim 18 senelikti.

Tabii bunlari yazarken ic camasirlari bu konuya dahil etmiyorum .Ve bu kesinlikle ic camasirlar icin gecerli degildir

Birde Arkadaslar su son 20 senede hep sunu düsünerek yasadim.Herkes elindekinin hesabi kadar sorulur.Acikcasi bizim durum bir cok kisiye göre cok mu cok iyi.Benide bazen bu korkutuyor.

Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.
    Konu cmssys tarafından (15 Ocak 2018 Saat 22:26 ) değiştirilmiştir.

2. cmssys üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)