Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3189 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Soru, calisdigim yerden ayriliyorum, bilgi lagzim

Tecrübeli Üye cassano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    142 mesaja 248 teşekkür aldı

Soru, calisdigim yerden ayriliyorum, bilgi lagzim

Merhaba arkadaslar,

ben pazartesi, 03.08.2015 pazartesi günü su anki calisdigim firmadan karsilikli ayrilacagim. Buna Aufhebungsvertrag diyorlar. Yeni Firma da 01.10.2015 tarihinde ise basliyorum. Arada bir aylik bosluk var.

1- Bu durumda direk Arbeitsamta gidip Arbeitslosengeld almam zor gibi. Personal ve Betriebsrat öneri vereceklermis nasil Arbeitslosen geld alabilirim diye. Burada sizin bilginiz varmi?

2- Eger Arbeitslosengeld alamazsam, o ay icin sigortalara ayri dan para ödemem gerekiyor mu? Veya belirli bi yerelere?

3- Ben Eylül de bos iken, tr ye gidip orada sigortali is de calisiyor gibi gözükmek istiyorum. En azindan bi sefere mahsus olsun en azindan sigortam olsun. Ama, hem Arbeitslos olup hem türkiye de sigortali olunur mu?

Ilk bas daki amac, tr de sigortali olabilmem. Ve cok önemli bilmem gereken, eylül de sigortalara para ödemem gerekli mi?

Cevaplariniz icin simdi'den tskler

2. Sponsor Reklam
    Üye Akdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    56
    28 mesaja 70 teşekkür aldı
    Alıntı cassano Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar,

ben pazartesi, 03.08.2015 pazartesi günü su anki calisdigim firmadan karsilikli ayrilacagim. Buna Aufhebungsvertrag diyorlar. Yeni Firma da 01.10.2015 tarihinde ise basliyorum. Arada bir aylik bosluk var.

1- Bu durumda direk Arbeitsamta gidip Arbeitslosengeld almam zor gibi. Personal ve Betriebsrat öneri vereceklermis nasil Arbeitslosen geld alabilirim diye. Burada sizin bilginiz varmi?

2- Eger Arbeitslosengeld alamazsam, o ay icin sigortalara ayri dan para ödemem gerekiyor mu? Veya belirli bi yerelere?

3- Ben Eylül de bos iken, tr ye gidip orada sigortali is de calisiyor gibi gözükmek istiyorum. En azindan bi sefere mahsus olsun en azindan sigortam olsun. Ama, hem Arbeitslos olup hem türkiye de sigortali olunur mu?

Ilk bas daki amac, tr de sigortali olabilmem. Ve cok önemli bilmem gereken, eylül de sigortalara para ödemem gerekli mi?

Cevaplariniz icin simdi'den tskler

Istersen kisaca cevap vereyim...

Arbeitslosengeld malesef alamassin ( Sperrzeit)

03.08.2015 - 01.10.2015 arasi toplam 2 ay gibi bir süre yapiyor.

1. Meldepflicht... Arbeitsamt´a Arbeitsuchend melden yapman gerekiyor...
    2. issiz kaldigin süre Krankenkassenbeiträge + Pflegeversicherung kendin ödemen lazim...
    3. Tr´ye burada calisirkende (yillik iznini alip) gidip calisabilirsin...

Selamlar

4. Akdeniz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    Ben yarın çıkış veriyorum ama izin lerim olduğu için 31.08 da çıkıyorum. Toplam da bir ay işsiz olacam.
    O zaman maaş kağıdını bakıp onlar in tutarını önerim.

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Benzer bir durum ben yasadim gecen aylarda, normalde 3 ay sperre var ama firma ila anlasirsan ve sana Betriebsbedingte kündigung verirlerse yani Vertrag da öyle yazarlarsa sperre yemeden kurtuluyorsun, sadece birkac sey doldurup veriyorsun filan biraz ugrastiyorlar ama o sekilde oluyor. Ama tabi TR ye gidip orda baska planlari var ise isler degisir. Benim yazdigim bu durumda olan arkadaslar icin bilgi olmasi yönünden sadece ;-)

7. hope41 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    Türkiye ye tatile gidecem, senin memlekete Kocaeline. Gitmis ken orada sigortali calismis gözükim diyorum

Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    Arkadaslar aufhebungsvertrag yaparsaniz, 3 ay sperre yigorsunuz ve 3 ay ALG1 azaliyor. Öyle bisey yaparken dikkatli olun. TR de calismak gibi gözükmek istiyorsaniz, burada rentenlückesi olmali. Is yerinden bunlari ögrene bildim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler