Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bayburtlu Hoca

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı

Bayburtlu Hoca

Eski zamanınların birinde Bayburtlunun biri hacca gitmeye karar vermiş. Tabi o zamanlar ya atla yada yayan gidiliyor.
    Çıkmış yola. Gide gide Van'a kadar gelmiş. Köyün birinde biraz dinleneyim demiş. Köylüler hemen toplanmışlar başına. Nereden gelir nereye gidersin diye sormuşlar.
    "Hacca gidiyorum" demiş Bayburtlu. O köyünde hocası yokmuş. Ölmüş adam.
    "Bizim köyün hocası yok. Sen hacca gittiğine göre çok mübarek bir adamsın. Gel köylüye hocalık yap" demişler.
    Yok demiş. Benim yolum uzun. Gidecem demiş.
    Sana kırk koyun verelim demişler.
    Kırk koyunu duyunca Bayburtlunun gözleri büyümüş, hemen kabul etmiş.
    Etmiş ama adamın din bilgisi sıfır. Namaz kılmayı dahi bilmiyor. Kara kara düşünürken-
    "Hadi hocam namaz vaktidir. Gel cemaate ilk namazını kıldır" demişler.
    Girmişler camiye. Bayburtlu önde. Başlamış namaza.

"Bayburttan çıktım yola, Vanda verdim mola, Kırk koyun verdiler bana. Allahuekber"

Bu şekilde namazı kıldırıp bitirmiş. Böyle aradan bir kaç ay geçmiş. Köylüler yavaş, yavaş
    şüphelenmeye başlamışlar. Yahu bu hocanın namaz kıldırmasında bir tuhaflık var diye söyleniyorlarmış.
    Ne yapalım, ne edelim derken müftüye gidelim demişler.
    Bir kaçı ilçeye müftünün yanına gitmiş. Durumu anlatmışlar. Müftü :
    "Bana bakın, bende sizinle köye gelip gizlice bir kontrol edeceğim belli etmeyin" demiş.
    Gelmişler köye. Namaz vakti gelince müftüde cemaatle birlikte girmiş camiye.
    Bayburtlu başlamış namaza:

"Bayburttan çıktım yola. Vanda verdim mola. kırk koyun verdiler bana. Allauekber" diye bitirmiş namazı.

Namazdan sonra müftü, Bayburtlunun yanına sokulmuş. Bana bak kıldırdığın namazda bir gariplik var demiş.
    Bayburtlu sen kimsin demiş. "Ben müftüyüm" lafını duyunca suratı kızarmış, yavaşça uzaklaşmış.
    Müftü kimseye bir şey söylememiş. Bayburtlu ise gene kara kara düşünüyormuş.
    Sonraki namaz vakti gelince müftüde herkesle birlikte camiye girmiş yine. Bayburtluda gelmiş.
    Başlamış yine namaza :

"Bayburttan çıktım yola. Vanda verdim mola. Kırk koyun verdiler bana. Yarısı sana yarısı bana. Allahuekber"

Diyerek bitirmiş. Namazdan sonra köylüler müftünün başına toplanmışlar.
    Efendim hocayı nasıl buldunuz diye sormuşlar. Müftüde :

"Valla ne yalan söyliyim, İlkinde biraz bocaladı ama sonrakinde toparladı. İyidir, iyidir " demiş.

2. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)