Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2637 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Anadili hangi dildir?

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    @ H@K@N

Ben sana derdimi anlatamayacagim, bu kesin

Sorularina yinede kismen cevap vereyim:
    Anavatanin manasi:
    1.- Ilk vatan, esas vatan...
    2.- Bir seyin cikis, dogus veya baslangic yeri...
    3.- Yurt

Kelime manasi olarak ana ve vatan dan olusur.
    Almanca da Vaterland dedin, mana ayni Anavatan, fakat kelime olarak Vater ve Land'dan olusuyor. Yani birebir ceviride Babavatan veya Baba ülkesi cikiyor ortaya.
    Simdi bu mantik ile ilerledigimiz vakit türkceyi baz aldigimizda anne, almancayi baz aldigimizda ise baba dan yola cikarak bi sonuca varmaya calisacagiz.
    Fakat benim olayim bu degilki?
    Ben burda terminoloji yapmak icin bir soru sormadim. Bicagi mektebi arastirmak icin de konu baslatmadim. Ayni sekilde anadilinin terminolojik arastirmasi yapilsin da istemiyorum. Sorum bu degil.

Benim sorum farkli. Cok basit aslinda.
    1-2 cümle ile anadilini nasil aciklariz dedim. Basitlestirmek icin örnek sorular soralim istersen:
    - Anne baba türk ama cocuk türkce bilmiyor ise, yine de anadili türkce mi oluyor?
    - Anne baba rus ama cocuk türk bakici ailede yetistigi icin bilmedigi rusca yine de anadili mi olur?
    - Anne yunan, baba italyan. Kelime manasi olarak "ana"dili oldugundan cocugun anadili yunancami, yoksa soyun devami erkek ile olur diyerek baba nin dili olan italyancami?
    - Anne baba almanyada yasayan 3. nesil türk, cocuk da almanyada dogmus ve büyümüs. Anne baba ve cocuk cok iyi türkce ve almanca biliyorlar. Cocuk her iki dili de bebeklikden baslayarak ögreniyor ve konusuyor. Bu kisinin 2 Anadili olabilirmi?

Burda "ANA"dili denmesi bazilarini etkiliyor ise buna baska bir kelime de bulabiliriz. "Komsu"dili diyelim. Bu kelimenin temsil ettigi seyi degistirirmi?

Yine not düsmek istiyorum:
    Kimseyi burda trollemek istemiyorum, kimse ile de dalga gececek degilim. Aklima takilan bir soruydu, farkli fikirler zenginliktir dedim ve burada Muhabbet bölümüne bir konu actim.
    TSKler

2. afghan üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)