Fikirleriniz ve görüsleriniz icin tesekkürler abilerim/arkadaslarim.
Yanlis anlasilmamak icin, tekrarliyorum. Bazilari herhalde soruyu farkli yere yorumluyor.

Benim sorum "Anadili hangi dildir?".
Bu soru okul yillarinda pedagoji dersinde, ders plani disi, soruldu. Bizler de cevap aradik, net bir cevap bulamadik.
Sorunun anlasilmasi acisindan örnek olarak kendimden ve bir arkadasimdan bahsettim, durumumuzu acikladim.
Konunun farkli yerlere, boyutlara ve tartismalara cekilmemesi icin tekrarlamak istedim.

Yukarida da yazmistim, Anadili'nin tanimini ariyorum.

-Annenin-Babanin konustugu dil tezi, cocugun bu dili bilmemesi halinde cökmezmi?
1senelik sosyal hizmet stajimi yaptigim bir anaokulunda birebir örnegi vardi, Anne-Baba türk, cocuk türkce bilmiyor. Evde almanca konusuluyor. Bu cocuk evet hayir harici tek kelime türkce konusamiyor.

Konuya "Vatan-Millet-Sakarya" mantigi ile yaklasilsin istemiyorum.
Vatan sevdasini ölcmek, veya cocuk egitimindeki dogrulari yanlislari tartismak icin acilmadi bu konu.
Bu yüzden italyan baba yunan anneden olan arkadasimi da örnek verdim.
Gercek bir arkadas, kimilerine göre fantezi yapmis olsam dahi

Yani irk, köken, vatandaslik ve dine göre ayrim yapmaksizin genel bir kaide ariyorum. 2-3 soru sorarak senin adadilin budur diyebilecegim bir Anadili tanimi.

Umarim daha iyi anlasilmisimdir.

Ayrica, konuyu "Muhabbet ve Eglence" kisminda "De Bakim" bölümüne actim. Alt baslik olarak "Aklindan neler geciyor de bakim Nese ve Dertlerini paylas" dedigi icin.
Yani konuyu da "Muhabbet ve Eglence"'nin disina cikarmaz isek, sevinirim.