Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2757 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 114 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 55 yıl önce bugün ..Göçün başlangıcı

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Herseyi (El becerisi,teknik,egitim,isyerinde sebat etmek ve is ahlaki vs.) Almanya'da ögrendim.Askere gitmeden önce sanki bu becerilerimin hicbiri yoktu.Mahallemizden bir amca (Rahmetli oldu simdi) kendisi sakatti bana:- Oglum gel sana ehliyet alalim hem sen para kazanirsin hemde bana ücbes kurus verirsin böyle avare avare ne geziyorsun dedi.Tropotor deniyor galiba üc tekerlekli kasali motorlardan elden vitesliydi.Deniyoruz kac sefer hemde, bos arazide bir türlü kullanamam.ikide bir tam hareket edecez stop ederdi.Yazi ve dilekcelerde cok iyi etkileyici cümleler kullanirdim.Askeriyede bizim kumandanlikta (istanbul Kasimpasa Deniz Er islem Komutanligi) Genel kurmaya cok yazilar askerligim bitene kadar benim elimden gecmistir.Yalvardilar terhisten sonra sivil memur olarak kal diye.Dedik ya bizde tembellik ve hayati ciddiye almak sifir.Neyse Askerlik biter bitmez bize Almanya yollari göründü.Bizim zamanimizda Almanya'ya gelebilmek icin bir sürü prodüsurlerden gecmek gerekiyor.Aklini basina al dedim kendi kendime ,karsina cikacak son firsat olabilir.Cünkü hayatta esasli firsat bir kac sefer gelir adamin ayagina,degerlendirdin degerlendirdin,degerlendiremezsen ömür boyu hayat tarzinda iflah olmazsin artik.istanbulda Almanlarin cesitli tibbi kontrolden gecirdikleri hastane gibi kullandiklari büyükce bir bina vardi Mecidiyeköyde,oradan gecer notu alir almaz solugu München treninde aldik.Yolculuk birbucuk gün falan sürdü yollardaki rezaletleri anlatamam.Hos olmayan kokulardanmi bahsetsem,tuvaletlerdenmi bahsetsem,memleketten ayrilanlarin cocuk gibi aglayip sizlamalarindanmi bahsetsem.O zamandan beri Almanya'ya adimimi attigim o günden beri ne Almanya beni birakabildi nede ben Almanya'yi. Allah sonumuzu hayir etsin insallah.Konuyu acan arkadasa tesekkür ederim cok isabetli bir tema secmis.Dertlesiyor gibi yazinca bakin benimde icim rahatladi ferahladim biraz.Hepinize saygilar,selamlar.

2. 6 kişi ALSANCAK-35 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)