Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2791 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 47 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almayada ve türkiyede yasamak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    2 mesaja 7 teşekkür aldı

Almayada ve türkiyede yasamak

Selam Herkese,
    benim aklimdan birseyler geciyor ama size soram dedim.
    Almanyada artik cocuklar icin pek gelecek iyi degil gibi görünüyor. Kesin Dönüs Türkiyeye bence cok zor olur diye aklima bir fikir geldi.
    Ben esimi ve cocuklari Türkiyeye yerlestirip ve ben buralarda devam calismak istiyorum. Biltelerin fiyatlarina göre en az ayda birkere 5-6 gün türkiyeye gitmeye düsünüyorum. Birde emekli icin islemleri baslatip para yi bir kenara koyup emekli Sigortasina yatirmak. En azindan cocuklar icin iyi gelecek kurmak.
    Su anda benim Cocuklarim biri 14 ve digeri 2 yasinda. Büyüyünü en azindan Dershane veya direk lise ye yazdirip orada egitimine devam etmesini istiyorum.

Sonucta artik türkiye uzak degil yeterki para olduktan sonra diye düsünüyorum. Burada harcadigimiz para oralarda rahat bi hayat yasamak icin yeter de artar.
    Ayni uzaklarda calisiyorum gibi(Montage) hayat sürdürmek aklima yatiyor gibi, ayda birkere gitsem izinede para biriktirmek gerekmiyor.

Sizin düsünceniz nedir acaba olur gibi mi?

2. Hayri üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    arkadaşım seni anlıyorum ama sen hiç annesiz babasız büyüdün mü ? ben büyüdüm

Anne Baba Almanya da ben ihtiyar Babaannemin yanında

yaşım 50 ama benim içimde o eksiklik hala var ... bazen o günleri hatırlıyorum hala acısı içimde

bayram olur ... pazar olur ... seyran olur .... Anne Baba yok ... problemin olur ... Anne Baba yok

sanırım bu olaylar bir çoğumuzun başından geçti ..

durum o kadar kötü değil sadece çocuklar iyi bir eğitim alsınlar ...

sadece yanlış yollara sapmasınlar

sapacak olduktan sonra Türkiye dede yanlış yollara sapabilirler ..

yani olay Almanya veya Türkiye değil insan olarak yetişdirmek

İyi bir eğitim olmadıktan sonra USA da bıraksan yine faydası yok
    Konu hOrOz tarafından (06 Ağustos 2016 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye smeilet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    1,461
    383 mesaja 979 teşekkür aldı
    Aileni kendinden kesinlikle uzak tutma.Hicbirşey aileden daha önemli değildir.Ailenle karşılıklı konuşup karar verin ve beraber yaşayın.Ben sana burada kalmayı tavsiye ederim ama memlekette sesiz ve sakin bir şehirde yaşayacaksan orası da olabilir.
    Hayırlısı neyse o olsun.

6. 4 kişi smeilet üyemize teşekkür etti:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Almanya'da gelecek yok demek...

Türkiye'de gelecek yok demek...

...bunlarin hepsi piskolojik etkendir. Egitim durumu iyi oldumu, Almanya'da da halen gelecek var, Türkiye'de de var. Egitim durumun olmadimi, dünyanin neresi gidersen git hambalsin.

Almanya'daki Türkler geri Türkiye'ye geri can atsam diye ugrasir, Türkiye'dekide Almanya'ya kendimi atsam diye ugrasir. Ikisinininde ortak tarafi, davulun sesi uzaktan hep hos gelir.

Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım seni anlıyorum ama sen hiç annesiz babasız büyüdün mü ? ben büyüdüm

yaşım 50 ama benim içimde o eksiklik hala var ... bazen o günleri hatırlıyorum hala acısı içimde

bayram olur ... pazar olur ... seyran olur .... Anne Baba yok ... problemin olur ... Anne Baba yok

sanırım bu olaylar bir çoğumuzun başından geçti ..

durum o kadar kötü değil sadece çocuklar iyi bir eğitim alsınlar ...yanlış yollara sapmasınlar

sapacak olduktan sonra Türkiye dede yanlış yollara sapabilirler ..

yani olay Almanya veya Türkiye değil insan olarak yetişdirmek

İyi bir eğitim olmadıktan sonra USA da bıraksan yine faydası yok
    Altina imzami atarim.
    Konu Memoli1976x tarafından (11 Eylül 2016 Saat 12:37 ) değiştirilmiştir.

8. 7 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye mercanadasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    227
    62 mesaja 253 teşekkür aldı
    ustam türkcede bir söz vardir ya hep yada hic diye..
    senin düsüncen cok yanlis ya hep beraber tr. dönün yada hep beraber burada kalin
    aileni parcaladiktan sonra belkide bir gün sonra tamamende ayrilir gidersiniz, söyne biz söz vardir
    gözden uzak olan gönüldende uzak olur,, iyi düsünmeni tavsiye ederim
    saygilar..

Üye
    Ettiği Teşekkür
    421
    35 mesaja 108 teşekkür aldı
    A.s

simdiye kadar herkes olumsuz cevap vermis, bende arkadaslara katiliyorum.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    tmm da sen burda ac mi kalacaksin arkadasim? burda senin masraflarin hic mi olmayacak (kira, yemek vs).. tr de de esin ve cocuklarin da ac kalmiyacaklar herhalde (yemek, kira, okul, giyim vs).. her ay tr ye bilet nerden baksan o da tutar ca 200-300€.. yani iyi bir paran olacak ki bunu yapabilmen icin.. yoksa cok cok zor yaparsin bunu..

not: nerde ne is yaptigini bilmiyorum, lakin hangi is veren sana her ay 1 hafta izin verir ki?
    Konu talo176 tarafından (06 Ağustos 2016 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir.

12. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    cok sacma bir Fikri hemen sil ..hic tavsiye etmem..sakinboyle bir hata yapma

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Sayin abim dicem yasin benden büyüktür tahminim düsüncen bence cok mantiksiz böyle bi zamanda hanimdan cocuktanm ayri kalmak akil isi degil hepiniz icin sagliksiz bi düsünce. detaya girmicem

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    2 mesaja 7 teşekkür aldı
    Dedigin cok dogru, zaten buda aklimdan gitmiyor degil. Su anda bu düsünce benim icin bir hayal desem daha iyi gibi. Herhalde dediginize katiliyorum, zor olur aileden uzak yasamak. Simdi kizim 2 yasinda ve ona bir baba gerekiyor onunla oynamak ve eglenmek icin. En cokta buna üzülürüm uzakta kalsam.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Karde$ burada yalniz ya$ayacan muhtemelen kirada ödeyecen, her ay Türkiyeye gidecen, Türkiyedeki e$in ve cocuklarinin gecimini saglayacan
    Sigorta icinde kenara para koyacan, birde Türkiyede e$in ve cocuklar Doktor veya Hastane ye giderse hangi sigorta karsilayacak
    bütün bunlarin altindan maddi olarak nasil kalkacan,

bence sen bu sevdadan vazgec,,,

Tecrübeli Üye iso98783 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kamp-Lintfort / NRW
    Ettiği Teşekkür
    77
    62 mesaja 82 teşekkür aldı
    kal oldugun yerde derim türkiye öyle 4-5 hafta izinde yasadigin gibi degil eger cocuklarini düsünüyorsan onlara almanyada iyi tahsil yapip güzel bir meslek edinmelerini sagla.

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Konu tabi ki derin ve herkesin iki taraf icinde yazacak cok seyi vardir illa ki, sonucta herkesin hayata ve olaylara bakis acisi degisiktir. Iki tarafinda artilari eksileri oldugu kesin.

Amcam cok uzun yillardir Almanya´da kaliyor, bundan yaklasik 10 sene kadar önce karar alip yengem ve cocuklari istanbul´a yerlestirdi. O zaman da cok düsündüler, ben amcama o zaman aynen sunu söylemistim; "Cine bile gitseniz beraber gidin"... yani ayri gayri zor olur demek istedim. Amcamin yaptigi is gegeri o zaman geliri cok iyiydi, genelde her haftasonu Ist a gidiyordu ama yengem 3 cocuk ile Istanbul gibi yerde ... paralari olsa da zorluk cekti tabi.

Cocuklarin gelisimi icin süper oldu masallah zehir gibiler, burdaki cocuklarda maalesef o kendine güveni göremiyorum. Burada kastim cocuklarin sadece Türkcesi degil ama karsina alip biraz sohbet ettin mi arada dünyalar kadar fark var. Burada yetisenlerin cogu hep icine kapanik ve yabanci gibi genelde konusmuyorlar bile arkadaslari haricinde kimse ile.... Ben Türkiye de yetistim sonradan yüksek lisans icin geldim, degisik sehirlerde yasadim burda ve bu benim gözlemim. Tabi ki her cocuk böyle degil ama burada sonucta anne baba aile ortami cok önemli ve burada cogu aile cocuk yetistirme konusunda zayif maalesef aci ama gercek. Bu demek degil ki TR de her aile süper cocuk yetistiriyor, kesinlikle onu demek istemiyorum, kaldi ki su anki toplumda memlekettede bu konuda cok büyük sorunlar var... Cocuk yetistirmede burda aile birsey vermezse cocugun gidecegi yerler takilacagi ortamlar belli ve ailesi elinden tutmazsa riziko büyük bence. Ayni durum tabiki TR icinde gecerli ama orda toplumda ola ki cocuk tek basina kalmis ailesi iyi bir aile ortami verip cocuk ile ilginenmemisse, cocuk kötü arkadaslar edinip istemedigimiz yerlere kayabilecegi gibi, bir ihtimalde olsa kendine iyi bir cevre ve arkadaslar edinip ailesinden alamadigi pozitif seyleri de toplumdan alabilir. Dil, kültür, ahlak, edep, saygi vs... bu hersey olabilir.

Neyse fazla dagitmayayim ama bence nerede olursaniz olun beraber olun. Kolay bir karar degil kesinlikle iyi düsünüp herseyi tartip karar almak lazim, aceleye getirmeyin, rizka Allah (C.C) kefil, burda da kalsan memlekete de dönsen ömrün boyunca senin rizkina düsen bellidir, ne artar ne azalir, sen gayretini göstericeksin tabi ki. Rabbim hakkinizda hayirlisini versin diyelim.

19. 2 kişi hope41 üyemize teşekkür etti:

Moderator brian_usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    hinter Mond gleich links
    Ettiği Teşekkür
    511
    361 mesaja 1,127 teşekkür aldı
    hayri arkadas yasini ögrene bilirmiyim?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    93
    8 mesaja 11 teşekkür aldı
    bizler cocuklarimizin basindayken gereken terbiye ve saygiyi ögretemezken uzaktan nasil yapacagiz..Türkiyedee durum o kadartoz pembe degil..bence madem dünyaya cocuk getirdik iyisiyle kötüsüyle beraber yasayacagiz..sakin couklarinizi disariya atmayin..ben evsizlere yer veren kurulusta calisiyorum ne yazikki daha 18-19 yasionda ailesi tarafindan sokaga atilan Türk kizlari ve gencleride geliyor..sabirli olun..onlari anlamya calisin ama sokaga atmayin..

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Nazım hikmet ne demiş;Esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele....

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Hayat nereye gidersen git zordur. Isin ras gittimi, hersey güzel. Ama ras gitmedi, o pismanlik duygusu adami kanser eder. Pismanlik duygusu öyle kötü birseyki, cocugun yüzüne bakamiyorsun. Hergün ayni soruyu soruyorsun, niye yaptim ben diye. Ve maalesef dönüsüde yok. Anladigim kadariyla Hayri arkadasimizin isi kötü sayilmaz. Pek ingilizleri sevmesemde güzel bir lafi vardi: "Don't change a running system", yani "Calisan sisteme dokanmayin".

Ama Hayri abimize söyle bir yol gösterebilirim. Türkiye'de Alman Vatandasi olagan gurbetciler icin özel bir üniversite sinavi var. YÖSS (=Yabanci Ögrenci Secem Sinavi). Türkiye'ye yabanci ögrenci fazla gelmedigi icin, bu kontejani Üniversiteler dolduramiyor. Bu sayede sinavi kazandigin an istedigin üniversiteye giriyor. Bir aile dostumun oglu kit kanada kazandi. Gitti Istanbul Üniversitesine kayit ettirdi. Millet 350 - 400 Puan ile girerken o asgari puan ile girdi. Simdi okudu bitirdi. Büyük bir sirkete girdi istanbul'da. Babasi simdi döndü. Böylece ne Almanya'yi riske atmis oldu, nede Türkiye'de denemekten vaz gecmis oldu.

Gencerlimizin terbiye konusuna gelince. Bu cocugun karaker meselesi ve aile terbiyesi ile alakali birsey. Almanya'da da hovarda genc oglan ve kizlarimiz var, Türkiye'de de var. Burda terbiyeli oglan kizlarimiz var, Türkiye'de de var. Cocugumu korumak icin sadece bir yol var. "Cocuk, ailesinin sevgisini kaybetmekten icinden korkacak". Yoksa sen oglunu kizini hergün takip etsen, bir acigini bulur yine yapacagini yapar. Nerden biliyorsun bunu derseniz, kendimden.
    Konu Gercekler tarafından (09 Ağustos 2016 Saat 21:17 ) değiştirilmiştir.

24. 2 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Calisan sisteme dokanmayin". İngiliz batı felsefesi bize modern dünya nın illa içene girmemiz için dayattığı düşünceler;bende Bir lokma bir hırka bir ev ,Gönüllü paylaşım" ve "onurlu yaşam diyorum

26. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    2 mesaja 7 teşekkür aldı
    Bu arada yasim birisi sormus 37, fikirleriniz icin tesekürler. Son zaman Türklere karsi haberler ister istemez insanin kafasini karistiriyor. Ha benim isim varmi var, para allaha sükür yetiyor. Ama cocuklari düsünüyorum bunlar buralarda acaba yapabilirlermi diye. Tabiki okumasi lazim ama bi gercek var almanyada, artik bizlere iyi kariyer veya iyi bir issahibi olmak icin sans verirlermi?
    Ya daha basarali olman gerekiyor almanlara bakarak yada bu sansi bize vermezler.
    Benimkisi sadece bi düsünce idi ama bu gercekten benim icinde cok zor olur. Sizin yorumlardan sonra fikirlerim degisiyor diyebilirim. Yorum yapanlara cok Tesekürler.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya'da gelecek yok demek...

Türkiye'de gelecek yok demek...

...bunlarin hepsi piskolojik etkendir. Egitim durumu iyi oldumu, Almanya'da da halen gelecek var, Türkiye'de de var. Egitim durumun olmadimi, dünyanin neresi gidersen git hambalsin.

Almanya'daki Türkler geri Türkiye'ye geri can atsam diye ugrasir, Türkiye'dekide Almanya'ya kendimi atsam diye ugrasir. Ikisinininde ortak tarafi, davulun sesi uzaktan hep hos gelir.
    egitim durumu nedir ya?

ben gazete ilanlarinda artik iki universite bitirmis eleman araniyor yazilarina rastliyorum

Istanbul gibi pahali bir sehirde 2000 liraya calisan o kadar cok muhendis varki

Bak muhendis dedim gerisi dahada az aliyor. O yuzden bir cok forumda gencler yurtdisina kacmanin yollarini ariyorlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)