Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben o ilanı gazetede görmüştüm İngilizce ve almanca bilen home Office den çalışabilecek hem İstanbul hem ankarada arıyorlardı,yaşına göre aldığı maaş türkiye şartlarına gayet güzel Hayırlısı olsun.Milyar lar kazan Türkiyede gamberoglu2000 emin ol gençlerin işi Almanyadan iyi olur Bu arada gençlerin memleketemizde entegrasyon problem yaşaması normal daha sonra Almanya ya gelenler sanki hemen entegrasyonmu oldular?Almanya türkiye olsun korkuları atın hayata sarılarak yaşamaya bakmalıyız çünkü korkuların ecele faydası yok...Bizim Almanya dan ithal gelinimiz var istanbulda yaşıyorlar kocası thy pilot kendiside Siemens te çalışıyor gelirleri ortalama 20 bin tl den fazlabaşka bir arkadaşımda özel bir okulda almanca bölüm başkanıoda 5 sene kaldı en sonunda bunaldı döndü istanbula
Aynen kardeşimizin dediklerine katılıyorum . Gerçekden türkiyede , dışardan bakıldığinda her ne kadar yaşam zor görükse de , belli bir zeminin varsa eğer ... (Bu zeminden olmazsa olmazından birisi konut ... ) inanın bana yaşamak zor değil..başından beri yazdıklarımı okumuş isenız bizim 14 aydır ne zorluklar çektiğimizi , ınsanlarımızla zaman zaman nasıl münakaşa yaptığımızı okumuşsunuzdur arkadaşlar,,, fakat inanın bana her şeye rağmen mutluyum , mutluyuz. İki hafta evvel buradan almanyaya ve oradan da norveç e gidip tatil yaptık .. 3 hafta toplam memleketi terk etmiştik , ama yetti bize . 3 hafta sonunda tüm olumsuzluklara rağmen , toprağımı özledim, köyümü özledim, insanlarımı , camii arkadaşlarımı , tozlu yolları, güneşi özledim... Özledim dostlar ...

Oğluma gelince , o almanyada elektroniker für gebâudetechnik ögrenmişti ama gördüğünüz gibi mesleğinde çalışmıyor ..zaten burada sadece inşaat elektrikçisi olarak çalışsa işi zor olurdu ..ve sanırım tutunamazdı ...
Kendi başına bir iş açmak da olmuyordu zaten . Milli eğitim buna müsade etmiyordu . Ya açıkdan liseyi bitirecekdi ,,yada bir yere girip çalışacakdı. Biz de okulların anmeldung zamanını bekleyip onu açık liseye yazdıracakdık ki Rabbim burdan verdi kısmetini.
Buraya nasıl alışırız diye yazıyor bazı gençlerimiz ? Arkadaşlar alışmayacak birşey yokki ..fakat şu da bir gerçekki o gençlerin yanına anne ve babanın büyük desteği gerek ..malum onların çevresi, tanıdığı, eşi dostu az olur...insanlarımızla münasebetlerini , istişarelerini takip edip ona göre gerektiğinde uyarmak gerekir ..maddi ve amnevi olarak büyük destek lazım ..ama olmaz diye birşey yok , olur .
Tabiiki gençlerimizin orada üniversite bitirmeleri daha avantajlı , bunu konuşmaya hiç gerek yok .. Her gencimize de tavsiye ederim ..mutlaka okuyun .. Böyle bir mslek yaparak burada bir yere varılmıyor ! Bu kesin..

Toparlıyorum , eğer geçiminizi az buçuk garanti altına almışsanız arkadaşlar , örneğin bir eviniz ve emekliliğiniz falan varsa burası almanyadan çok daha iyi.