Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2937 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tesekkür etmeyi ögrenmek!!

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    101 mesaja 182 teşekkür aldı

Tesekkür etmeyi ögrenmek!!

Uzun süre düsündükten sonra böyle bir konu acmayi uygun buldum. Makale alintidir..
    Başımıza ne geliyorsa teşekkür etmekten geliyor.
    Evet. Etrafımızda işlerini doğru düzgün yapmayan insanların giderek çoğalması, toplum olarak bir türlü hiç bir alanda gerçek profesyonel olamamamız, dünya markası ya da dünya yıldızı çıkartamamızın sorunu bu. Teşekkür etmek.
    Tuhaf geldi biliyorum böyle yazınca ama bak anlatacağım. Çok kafa yordum son dönemde bu konuya. Ve kendimce böyle bir sonuç buldum. Biz teşekkür ediyoruz. Ve bu yüzden kaybediyoruz. Çabası için teşekkür ediyoruz, iyi niyeti için teşekkür ediyoruz, bizi kırmayıp geldiği için teşekkür ediyoruz, işten çıkartırken bile teşekkür ediyoruz.
    Ne gelirse başımıza bu “sözde†iyi niyetimizden geliyor. Halbuki bir düşünün; lisede size hocanız kötü sınav kağıdınız için teşekkür etti mi? Ya da derse geç gelmenize rağmen, gelmiş olmanıza? Ya da sizi sınıfta bırakırken kimse size “Bu geride kalan bir yıl için teşekkür ederiz ama…†diye lafa girdi mi? Peki sonrası neden böyle geldi? Çünkü samimi değiliz. Çünkü iş dünyasının dinamikleri ile aile terbiyesini birbirine soktuk karıştırdık.
    Ulen bizim bir markamız NY borsasına girdi diye çok teşekkür ettik. Sonra sahibini hapse sokmak için çabaladık.
    Neden? Çünkü korkuyoruz. Bizim ne düşündüğümüzden çok, karşımızdakinin bizim hakkımızda ne düşüneceği, dahası etrafa hakkımızda ne diyeceğine takılıyoruz. Ama ne kadar teşekkür etsek de, yine o insan gidip hakkımızda atıp tutuyor, buna kimse teşekür etmiyor.
    Hükümet olimpiyatları almaya çalışıyor, teşekkür ediyoruz. Bir kişi “Hacı bu yollarla, bu şehircilikle ne olimpiyatı? Artı kaç yıldır çabalıyorsun alamadın, beceriksizsin otur†demiyor.
    Yemeksepeti’nden eve gelen sipariş buz gibi geliyor “Abi trafik çoktu†diyor kurye kardeş, ekşi bir suratla teşekkür ediyoruz. Demiyoruz ki “Bana ne kardeşim senin işin bu değil mi? Sen bu işi doğru yapmak için çalışmıyor musun?†diye. Ve işvereninin haberi olmuyor ve günün sonunda marka oluyor gümbürtüye giden.
    Örnekleri çoğaltabilirim. Benim çoğaltmama gerek yok, siz bir düşünün. Asabi bir tonla, ekşi bir suratla, kibarlık olsun diye, konu geçsin diye kaç kişiye teşekkür ettiğinizi şöyle bir düşünün.
    Büyük devletleri, büyük markaları büyük yapan işte bu teşekkürü etmemeleridir. Daha doğrusu, gerçekten hakedildiğinde etmeleridir. Başarısızlık başarısızlıktır, bunun bir telafisi sebebi yoktur.
    Damdan düşerseniz ölürsünüz. Kimse size damda yürüme çabanızdan ötürü teşekkür etmez, Azrail de size göstermiş olduğunuz çabadan ötürü teşekkür etmez.
    İyiye iyi, kötüye kötü demeyi öğrenip, gerçekten teşekkürü doğru yerde kullanmaya başladığımız gün inanıyorum ki bu memleket şöyle bir doğrulacaktır oturduğu yerden.
    Okuduğunuz için teşekkürler.
    Konu Bartini 74 tarafından (13 Mart 2016 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.

2. 9 kişi Bartini 74 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    bence sıkıntı vizyon sahibi olmamak

5. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Hocam sen bizi öven bir yazi yazacaktin bak bu olmadi, begenen sayisi düsük olur cünkü öz elestiri var.

Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Bu konu sakincali tartismalari dogurma potensiyeli yuksek bir konu.
    Ikinciside baslangic guzel ama devaminda farkli yorumlara yol acabilecek durumda. sahsen ya konunun devaminin kapanmasini yada iceriginin duzeltilmesini tavsiye ederim.

Arkadasin yazisini ben bir cumlede soyle ozetlesem yanlis olurmu bilmiyorum: Tesekkur etmek yerine kendimiz basarili olmak icin yada birseyler uretmek icin caba gostermeliyiz.

ne dersiniz ?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Und jetzt als deutsch..
    Warum fällt es Menschen schwer, â€Danke“ zu sagen?

Danken setzt voraus, dass uns etwas geschenkt wird, auf das wir keinen Anspruch haben. Wenn ich etwas kaufe, erwerbe ich das Recht, das Produkt zu besitzen. Dafür braucht man sich nicht zu bedanken. Doch wenn ich Geburtstag habe und jemand schenkt mir etwas, dann will er mir etwas Gutes tun – obwohl ich nichts dafür getan habe. Ich bin zwar ein Jahr älter geworden aber das gemachte Geschenk ist nicht die Anerkennung dafür. Er gibt mir ein Geschenk, das ich nicht verdient habe, das ich auch nicht zu verdienen brauchte: ich bekomme es eben geschenkt.
    Die â€Gegenleistung“ dafür ist der Dank. Das Danken stellt das Gleichgewicht zwischen dem Schenkenden und dem Beschenkten wieder her. Denn wenn ich etwas geschenkt bekomme, ist für einen Moment ein Ungleichgewicht in der Beziehung da. Ich stehe in der â€Schuld“ des Schenkenden, denn ich habe ja etwas von ihm erhalten, das ich nicht â€verdient“ habe. Das Danken gleicht dieses Ungleichgewicht wieder aus. (Deswegen bemerken Menschen den versäumten Dank genau: â€Er hat sich nicht einmal bedankt!“)
    Warum fällt es nun Menschen schwer, sich zu bedanken?

Ich sehe drei Gründe:
    1. Danken verbindet.
Derjenige, der dankt, würdigt das Geschenk und er würdigt den Schenkenden. Wenn einem diese Nähe in der Beziehung unangenehm ist, versucht man das Danken abzuschwächen oder zu vermeiden.Weil Schenken die Bindung stärkt, lässt sich dies auch ausnutzen. Die Wahlkampfspende eines Lobbyisten oder das Weihnachtsgeschenk an den Finanzbeamten geraten deshalb leicht in die Nähe der Bestechung. Es sieht zwar nach einem Geschenk aus, doch spüren beide Beteiligte, dass ein schlichtes â€Danke“ wohl nicht ausreicht.
    2. Im Danken spüren wir unsere Abhängigkeit.
Häufig kann man von Beschenkten die spontane Antwort hören: â€Das wäre aber nicht nötig gewesen!“
Das stimmt, nötig war es nicht, sonst wäre es ja eine notwendige Hilfe. Ein Geschenk ist immer etwas Freiwilliges, das man dem anderen gibt, um ihm eine Freude zu machen.Wenn wir das Geschenk annehmen und dafür danken, spüren wir, dass uns das gut tut. Dass wir es nicht nötig hatten – aber dass wir es doch hin und wieder das Gefühl brauchen, dass ein anderer an uns denkt, dass wir für andere wichtig sind, dass wir nicht allein sind, sondern mit anderen verbunden.Wer nun auf seine Unabhängigkeit besonders stolz ist und seine Abhängigkeit verleugnet, kommt beim Beschenktwerden unter Umständen in Nöte.
    3. Danken erzeugt Zufriedenheit. 
Ich meine damit nicht die empirischen Studien, die belegen, dass dankbare Menschen zufriedener, glücklicher, gesünder etc. sind. Sondern ich verstehe die Kapitelüberschrift ganz pragmatisch.Danken beinhaltet, dass wir erkennen und anerkennen, was uns geschenkt wird. Der sicherste Weg, sich in kurzer Zeit unglücklich zu machen, besteht ja darin, an all das zu denken, was man noch nicht hat oder vielleicht nie bekommen wird. Andererseits kann es einen auch anstacheln, seine Kräfte einzusetzen um mehr zu erreichen. Und der Zeitgeist treibt uns ja auch an: Höher, schneller, weiter.Sich mit dem zufrieden zu geben, was man hat, wird nicht überall gern gesehen. Doch dafür zu danken, was man hat, erzeugt Zufriedenheit. Wenn man es annehmen und würdigen kann – und es nicht als selbstverständlich nimmt.
    Zum Thema â€Danken“ für das, was man hat, habe ich folgende Betrachtungsweise eines Mönchs aus Kalifornien gefunden:
    Sei dankbar, wenn …
    * dir der Partner jede Nacht die Decke wegzieht –
denn es bedeutet, dass er mit keinem anderen aus ist.
    * dass du Steuern zahlen musst –
denn es bedeutet, dass Du einen Job hast.
    * dir deine Kleider zu eng geworden sind –
denn es bedeutet, dass du genug zu essen hast.
    * du viel zu viele Emails bekommst –
denn es bedeutet, dass viele Menschen an dich denken.
    * dich der Wecker früh morgens aus dem Schlaf reißt –
denn es bedeutet, dass du am Leben bist.
    Und wofür sind Sie heute dankbar?

Kicket memo82a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    BITMISTIR
    Ettiği Teşekkür
    1,704
    2,382 mesaja 7,170 teşekkür aldı
    Kimse bana alinmasin veya üzerine cekmesin.

Bizim kendi Türk Insanimiz Tesekkür etmeyi unutmus
    Aslinda bir kac Örnek vermek isterdim ama neyse O da bende kalsin.

Tesekkür etmeyi bilmeyen Sükretmeyi de bilmez !!!
    Ve Tesekkür etmek kisiniN ne Kadar Saygili / Centilmenligini ortaya koyar !!!

10. 9 kişi memo82a üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Aynen öyle memo kardesim..

12. Bartini 74 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Turk milleti olarak degisik alanlarda buyuk sorunlarimizin olduguna katilmayan olacagini zannetmiyorum, lakin bu sorunlari yasamamizinda gayet normal oldugunu algilayabilmemiz gerekiyor. 1. duyna savasinda biz bir savas kazandik ama coooook sey kaybettik, en onemliside egitimli insanlarimizi. Arti geriye buyuuuuk bir travma icinde bir halk kaldi. Ve hala bugun bu travmalari atlatabilmis degiliz. Bi sure daha atlatamayacak gibi gorunuyor.

AMA bunlari tartismanin ve cozum uretme yerinin, bu forum oldugu kanisinda degilim. Adi ustunde Ozbeceriksizler forumu, bence daha fazla uzatmadan konuyu oldugu yerde birakalim.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Arkadaslar siz beni yanlis anladiniz sanirim. Lütfen tekrardan bir okuyunuz.. Anlamak biraz zor olabilir. Ben iptv bölümünde link sunanlardan duyduklarim sonucu bu konuyu acmayi düsünmüstüm. Konu su an baska yerlere gidiyor. Ayrica makalenin alinti oldugu belirtilmisdir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    teşekkür etmek bir görgü, saygı göstergesidir. insanların hata yaptıklarında özür dilemeleri kadar yeri geldiğinde teşekkür etmeleri de gerekir.

16. 2 kişi Bartini 74 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    teşekkür etmek bir erdemliktir, ayıp değil. nedense bazılarının edebine yerleşmemiş bu kültür. öyle ki teşekkür etmek zorunda kalanların bunu tam olarak söylemek istemediğinden "teşkür, tişkürler, tişkür ettim" gibi saçmalıklarla sanki teşekkür etmek istemiyormuş da zorla etmek zorunda kalmış havası vermesi de ayrı bir ilginçlik, saçmalıktır.

18. 2 kişi Bartini 74 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    her medeni insanda oluşması gereken kültürdür. bi teşşekkür etsen ağzına mı yapışcak sanki.
    artık yavaş yavaş ortadan kalkan bir kültürdür ama hala teşekkürü duyunca bir umut varmışcasına insanı mutlu eder.

20. Bartini 74 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Sah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW Horn-Bad meinberg
    Ettiği Teşekkür
    400
    92 mesaja 148 teşekkür aldı
    Birakin tesekkür etmeyi adam facebook mesela begendim tüsüna basmiyor sanki para veriyor o tusa basinca, Allah insanlarimiza akil fikir versin cok bozuluyorlar.
    Konu Sah tarafından (14 Mart 2016 Saat 00:41 ) değiştirilmiştir.

22. Sah üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Benimde burada bu konuyu acmamin sebebi aynen budur dostlar.

24. Bartini 74 üyemize teşekkür edenler:
    Sah

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Tesekkür ile ilgili birkac güzel söz....
    Rica, daima sıcak; teşekkür ise, daima soğuktur.
    Alman Atasözü
    İnsanlar için müteşekkir olmayı unutmak çok tabiidir, buna rağmen teşekkür beklemeye devam edecek olursak, hayal kırıklığına uğrarız.
    Dale Carnegie
    Teşekkür ederim sözünün aşırı kullanıldığı nadirdir; ama teşekkür konuşmaları çoğu zaman aşırıya kaçar.
    Gisela Hagemann
    Kardeşliğinin kendi hakkındaki samimi düşünce ve niyetlerine teşekkür etmeyen, yaptığı iyiliklere de şükretmemiş olur.
    Hz. Ali (r.a.)
    Konu Bartini 74 tarafından (14 Mart 2016 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.

26. 2 kişi Bartini 74 üyemize teşekkür etti:

Kicket memo82a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    BITMISTIR
    Ettiği Teşekkür
    1,704
    2,382 mesaja 7,170 teşekkür aldı
    Size bir kac Örnek vermek istiyorum

- Okula ve Kindergarten'e Kapi Girisinde hemen arkam sira
    Türk Vatandasimiza Kapiyi tutuveriyorum ki karsilik bekledigimden degil
    hani bana bak kapiyi tutuverdi deyipte bir Tesekkür etmesi Centilmenlik olmaz mi ?

- Trafikte olsun Almanlar Tesekkür ediyor bizim Türk Tesekkür etmekten kaciniyor

- Herhangi bir Durumda iyilik yapiyorsun emeginin karsiliginda Tesekkür yine yok !!!

Aslinda söylenecek cok sey var ama neyse Konu disina cikmak istemiyorum.
    Ölümlü Dünya ne kimse Teskkür etmeyle Fakir olur ne de Zengin olur
    ama Insanligini en azindan kaybetmemis olur !!!

Benden bu kadar

28. 2 kişi memo82a üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Ve bugünlük son olarak...
    İnsan insanın aynasıdır. Bir insan ne kadar iyi biri olursa insanlar tarafından da o kadar iyilik görür. İnsan iyilik karşısında ve nezaket karşısında her zaman teşekkür etmesini bilmelidir. Allah’a şükretmesini bilen bir insan kibar, nazik, sağduyulu ve hoşgörülü bir insan olarak teşekkür etmesini bilir.

İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez.
    Hz. Muhammed (s.a.s)

30. Bartini 74 üyemize teşekkür edenler:

Kicket yilmaz68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ALLAH'IM şehitler yurdu vatanımızın her türlü nimetlerinden faydalanıp hainlik yapanları helak etsin
    Ettiği Teşekkür
    382
    138 mesaja 642 teşekkür aldı
    Alıntı Bartini 74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve bugünlük son olarak...
    İnsan insanın aynasıdır. Bir insan ne kadar iyi biri olursa insanlar tarafından da o kadar iyilik görür. İnsan iyilik karşısında ve nezaket karşısında her zaman teşekkür etmesini bilmelidir. Allah’a şükretmesini bilen bir insan kibar, nazik, sağduyulu ve hoşgörülü bir insan olarak teşekkür etmesini bilir.

İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez.
    Hz. Muhammed (s.a.s)

Bak kardeşim bu yazı ile konu sana ait ise tamamen tezat birbirine zıt yazı bilmem anlata bildi mi.
    İlk yazıda teşekkürü bir yalaka aracı olarak görüyorsun bu yazıda tamamen zıddını söylüyorsun.

Mod: diğer yazılarımı silmiş, kendine göre doğru gerekçesi vardır.

32. yilmaz68 üyemize teşekkür edenler:

Üye OmOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    453
    21 mesaja 54 teşekkür aldı
    Güzel kardeslerim biz bizi egitmek icin inadina positif enerji dagitalim. Tesekkür edelim. Niza degil tesvik edelim. Tesekkür sükürdür. Sahsima tesekkür veya sükürden geri durdugumuz icin basimiza olumlusuzluklarin geldigini düsünenlerdenim. Sükredenleri ve sabredenleri Allah sever diye düsünüyorum. Allah yar ve yardimcimiz olsun.

34. OmOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    87
    Hayir yilmaz ustam. Tezatlik yok. Ilk makaleyi dogru okursan, heryerde degil, dogru yerde dogru zamanda kullanmayi ögrenmekle ilgili..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)