Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3004 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 39 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya'dan Emekli olmak

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    "Gercekler" arkadasima cevap olarak sunu söylemek isterim; TR 6 Belgesinde T.C.Kimlik numarasi yeri de var, muhakkakki doldurulmasi gerekiyor, olmayan bir seyi nasil
    doldurayim, Ikinci cevabim da da belirtttigim gibi, Alman Vatandasligina gecerken hem Türkiye'den izin aliyoruz, hem de iki Ülke arasinda bir sürü belgeler bilgiler paylasiliyor ondan sonra Alman Vatandasligina kabul ediliyoruz. Sanki burada LVA Bayreut birsey ariyormus gibi,biraz art niyet sezinliyorum,onlara Online SGK Numaramin ve Hizmet Dökümanimi gönderdigim halde ve iki Ülke arasindaki Sosyal Güvenlik Kurumlarinin anlasmasi geregince bunu yapabilecekleri halde ; üzerlerine vazife olmayan Türk Kurumlarindan Alman Vatandasi olarak benden belge istiyorlar.Türk Kurumu; Türk olmayan bir insana Türk oldugunu belgeleyecek belgeyi nasil versin! öyle degilmi ?
    Saygilar,Sevgiler

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    Tamam da ; "Gercekler" ismi ile yazan arkadas güzel anlatmis, dedigi gibi 50% Körperbehinderungum oldugu icin benden yapilacak kesinti 11% degil de 4,2% düsüyor,
    LVA Speyer de aynisini söyledi."havari68" isimli arkadas da uzun yazdigimi söylüyor, iyi de konunun anlasilabailmesi icin ayrintili izah ederek yazmam gerekiyordu.havari68 in dedigi gibi bende 35 yil'imi Türkiye'de ki calistigim süre ile dolduruyorum, benim anlamadigim, benim Alman Vatandasi oldugum icin; Türkiye de ki, Nüfus Müdürlügü ile her hangi bir isim olamaz ki ! cünki ben Alman Vatandasi olmusum, Nüfus kagidim yok ki örnegini alayim,TR 6 belgesinde de Türkische Staatsangehörigkeitsnummer, (T.C. kimlik numarasi) ile ilgili doldurulacak yer var. Ben LVA Bayreut' a ; SSK Sigorta Numaramin numaramin yazili oldugu Hizmet Doküman belgesini Online Drucken yapip gönderdim,LVA Bayreut da ; iki Ülke arasinda yapilan anlasmaya göre Direkt SSK ya sorabilir, NÜfus Müdürlügünü karistirmadan, "dalga" isimli arkadasimizin söyledigi gibi Nufus Müdürlügündeki Memurlar gerekli olmayan bilgileride verdikleri icin. Sizin Alman Vatandasligindan cikip cikmadiginizi ordaki Belgelerden Ulasiyorlar.

Bu Sebebtendirki Sayin Basbakanimiz , Bir Genelgeyle LVA isteyecek olacagi Belgeleri kendilerinin Is ve Isci bulma kurumundan dogrudan isteyebilirler dedi. Nufus Müdürlügünde belge vede bilgi Alman makamlarina verilmeyecektir .Bu Sebebten istedigi bilgileri Nufus dairesinden Alman Emeklilik kasasi belge alamadigindan . Siz Vatandaslarimiza bir bahaneyle belge getirtirerek Gerekli olmamayan bilgilere ulasiyorlar. Durum bu dedi.
    Birde bu begelerde Cogunlukla Malvarliklariyle ilgili bilgilerde veriliyor dedi. Memura göre nasil olsa almanci olarak gördükleri icindir herhalde ,Herseyi ortaya döküyoralar.
    Bu amacla istediklerini düsünüyorum, Nüfus Müdürlügü bana ; ben onlardan; " Nüfus kayit örnegi" veya Nüfus ile ilgili belge istedigimde; kardesim sen Türk vatandasi degilsin ki, bizden Nüfus ile ilgili belgeyi vermemizi istiyorsun, Enteresan bir olay bayagi kafam karisti, beni analayacaginizi ümit ediyorum, biraz uzun yaziyorsam "havari68" dedigi gibi kusura bakmayin yanlis bir islem yapmak istemiyorum. Yani "bence YAS ile ilgili deniyor" Zaten Alman Vatandasligina gecerken Türkiye' den izin alarak gectim,orada yapilan islemlerde benim yas'im ile ve daha bircok bilgilerin dökümünün oldugu evraklar düzenlenerek
    Alman Vatandasligimiza gecisimiz mümkün oluyor, bence burada LVA Bayreut' da bir art niyet sözkonusu Arkadaslar yaniliyormuyum acaba.

Tekrar tesekkürler Selamlar,Saygilar,Sevgiler
    Konu mercedes124 tarafından (27 Şubat 2016 Saat 18:15 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Arkadaslar nacizane tavsiyem Emeklilik Türkiye ve Almanya olsun bilgisine ve tavsiyelerine tek inandigim kisi "@KARADENIZ" arkadasimizdir eski ve simdiki boardumuzda onun fikirleri cok olumluluk arzetmistir.Onun degerlendirmelerine dikkate aliniz.Bu benim nacizane kendi düsüncemdir kimseyi baglamaz.Saygilar kolay gelsin.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,439 mesaja 9,783 teşekkür aldı
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    horoz kardes issizlik parasi ayri yardim ayri oluyor arbeitlosen geld ,senin deddigin gibi sozial abgabe emekliler de ödüyor idda etmek istemiyorum ama öyle oldugunu düsünüyorum
    işsizlik parası da olsa da çalişma sayıliyor emekliler emekli primi ödemiyor ama işizlere Arbeitsamt emeklilik primini ödüyor

Alman Vatandası olan arkadaşlar bilgileriniz Türkiye deki kütüklerden silinmiyor
    sadece üzerine vatandasliktan çikarilmistir diye bir ibare atıyorlar
    yani siz vatandaşliktan çikinca sizi komplet kütükten silmiyorlar
    tabiki doğum baba ana vesaire bilgiler gerekli bütün bilgileriniz duruyor

yeni tip mavi kartlarda TC numarası gibi numaralariniz var bunlar sizin TC numaraniz
    hatta Mavi Kartlılarada E-Devlet girmek için bir sistem getireceklerdi

LVA tabiki emekli bilgilerini karşiilaştirmak icin bilgi ve belge isteyecektir

ben gecen de kendim şahit oldum Istanbul da ayni isimde bir kisi 30 sene önce Almanya ya gelmiş
    aynı isim ve sigorta numarasi ile başkası da prim yatırmış
    adam 30 senedir Türkiye de çalısiyor görünüyor
    Konu hOrOz tarafından (27 Şubat 2016 Saat 20:19 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    almanyadan magduren gecici emekliyim alman vatandasiyim 60 prosentim var lva emekli olurken bana sormustu türkiyede calismisligin varmi diye bende korktum primlerimi alacaklar diye yok dedim iyimi ettim kötümü sizce? normalde 5600 günüm var

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    01adanalı01 5600 günle zaten sen Türkiyeden emekliliği hak etmişsin yaşın kaç?Hizmet birleştirmesi yapmamışsınki,Primlerini neden alsınlarki?Bilmiyorum belki Türkiyedeki çalışmış yıllarını bildirsen maaş yada emeklilikte farklı durum olabilir diye düşünüyorum Alman ayağı kısmında.
    Konu tolgahamburg tarafından (10 Haziran 2016 Saat 21:36 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    01adanalı01 5600 günle zaten sen Türkiyeden emekliliği hak etmişsin yaşın kaç?Hizmet birleştirmesi yapmamışsınki,Primlerini neden alsınlarki?Bilmiyorum belki Türkiyedeki çalışmış yıllarını bildirsen maaş yada emeklilikte farklı durum olabilir diye düşünüyorum Alman ayağı kısmında.
    yasim daha 47 burda hastaliktan emekli oldum türkiyeden 53 yasinda emekli olacam benim 500 gün calismisligim vardi eksik primleri yatirdim türkiyeden burda bildirirsem ne gibi dezavantajlari var yada avantajlari

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Arkadaşım Türkiye deki çalışmışlığının burada ne gibi fayda/zararı olabileceği konusunda bilgim yok ama bildirsen iyiydi LVA bunu zaten öğrenecek umarım yanlış bilgi verdiğin için başın ağrımaz.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    Für Arbeitnehmer, die in einem dieser Vertragsstaaten arbeiten, gelten die dortigen Regelungen für die Sozial- und Rentenversicherung.
    Die Abkommen enthalten aber Ausnahmen für den Fall, dass Arbeitnehmer von ihren Arbeitgebern zeitlich befristet in die Vertragsstaaten entsendet werden.
    In der Regel bleiben die Arbeitnehmer dann in der Sozialversicherung des Heimatlandes versichert.

• Zusammenrechnung mit ausländischen Versicherungszeiten:

Im Rahmen der Sozialversicherungsabkommen werden die Versicherungszeiten für die wichtige Mindestversicherungszeit zwischen den beiden unterzeichnenden Staaten zusammengerechnet.
    • Rentenberechnung:

Bei der Berechnung der deutschen Rente wirken sich laut Deutscher Rentenversicherung "die rentenrechtlichen Zeiten aus Vertragsstaaten in der Regel nicht aus".
    • Das bedeutet, für die Ermittlung der Rente zählen nur die deutschen Zeiten.

Ettiği Teşekkür
    301
    çifte vatandaşmısın sadece almanmı?hocam 500 gün mü?5600 günmü?5600 günü borçlanmamı yaptın yada sadece türkiye günleriylemi çalıştın? sıkıntılı durum yok gibi yazdıklarından anladığım cevap verirsen sana anlatacağım
    Konu tolgahamburg tarafından (11 Haziran 2016 Saat 00:35 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    çifte vatandaşmısın sadece almanmı?hocam 500 gün mü?5600 günmü?5600 günü borçlanmamı yaptın yada sadece türkiye günleriylemi çalıştın? sıkıntılı durum yok gibi yazdıklarından anladığım cevap verirsen sana anlatacağım
    emekli oldugumda almanyada 500 günüm vardi tr calismisligim lva sordugunda yok dedim 500 günümü alacaklar sandim aradan 3 yil sonra türkiyeden eksik primlerimi tamamladim suan 5600 günüm var cifte vatandas degilim

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    Alıntı 01adanaLi01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emekli oldugumda almanyada 500 günüm vardi tr calismisligim lva sordugunda yok dedim 500 günümü alacaklar sandim aradan 3 yil sonra türkiyeden eksik primlerimi tamamladim suan 5600 günüm var cifte vatandas degilim
    benim bildigim kadar yukarida da yazdim

Sosyal Güvenlik Anlasmasi olan ülkeler de yapilan calismalarinin süresi de eger emeklilik süresi yetmezse emeklilik süresine ekleniyor buna Türkiye de dahil

ama emeklilk parasina bir katkisi yok ... sadece Almanya da ödedigin primler emeklilk maasini belirliyor ..

hem senin günlerini niye alsinlar o senin Türkiye de kazandigin haklar

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    o zaman korkulacak birsey yok ben o zamanlar öyle sanmistim , parada bir faydasida yok burdaki emeklilikte ayni almanyada ne calismissam onu alacam bazi arkadaslarim bana burdaki emekliligimin artacani söylemisti demekki onlarda yanlis biliyor
    Konu 01adanaLi01 tarafından (11 Haziran 2016 Saat 15:39 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    301
    01adanalı01 Alman vatandaşı olmak ok bir şekilde iyi yapmışsın garantidesin çift vatandaşta olsan çok daha iyi olurdu neyse bu kadar önemli değil..Yazdıklarıma göre artı eksi kararları sen verirsin.Yurt dışı borçlanması yapmışsın ve maaş bağlanmamış Türkiyeden emekli olmak için 53 yaşını bekliyorsun gayet güzel.Almanyadan Aldığın maaş sana yetiyormu?Yetiyorsa yaşın geldiğinde türkiyedekinide bağlatırsın ona göre problemsiz bir şekilde yaşarsın....Ne olabilir Türkiye kısmında Maaş bağlandıktan sonra Çalışır (zaten emekli olmuşsun çalışmayı düşünmüyorsun sanırım) yada ikametgaha dayalı sosyal yardım alırsan senden maaşları geri isteyebilir,Almanya kısmında Sosyal yardım alırsan kesintiye gidebilir Türkiyeden aldığın maaş tutarını , ikinci bir ülkeden maaş aldığından dolayı senden prim kesintisi isteyebilir fakat bundada mahkeme yoluyla itiraz edebilirsin yada ödersin birde vergi denkleştirmesi....Aksi bir durum olursa SGK yı mahkemeye verirsin ,Almanya kısmında Alman vatandaşlığına dayanarak olayı çözersin.....Vaktin var eşe dosta arkadaşa değil Uzman kişilere ücretsiz sorabilirsin bu kişiler almanyaya gelip seminer düzenliyorlar yada Almanya sgk günleri takip edip toplantılarında ücretsiz danışmanlık alabilirsin.Kısaca genel olarak sıkıntı yok dediğim gibi 53 te her iki ülkeden al maaşını bak keyfine...Selamlar
    Konu tolgahamburg tarafından (11 Haziran 2016 Saat 20:41 ) değiştirilmiştir.

16. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    yani simdi hem almanyadan hem türkiyeden emekli olunca hangi ülke prim kesintisi yapacak orasini anlamadim

Ettiği Teşekkür
    301
    Almanya Hastalık kasaları için bu yasa diğer ülkelerden alınan emekli maaşlarından %15 prim kesintisi oluyor.fakat sen alman vatandaşısın bunuda araştır derim vaktin var normalde türk vatandaşları için geçerli
    Konu tolgahamburg tarafından (11 Haziran 2016 Saat 23:08 ) değiştirilmiştir.

19. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Almanya Hastalık kasaları için bu yasa diğer ülkelerden alınan emekli maaşlarından %15 prim kesintisi oluyor.fakat sen alman vatandaşısın bunuda araştır derim vaktin var normalde türk vatandaşları için geçerli
    Hayir fark etmiyor. Vatandasliga bagli bir olay degil.

21. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)