Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyede Banka Hesabi acma

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Türkiyede Banka Hesabi acma

Selam Ustalar.
    Ben Almanyada yasayip bu sene Türkiyede bir bankada hesabi acmak istiyorum.
    Kira geliri, Almanyadan o hesaba para göndermek, izinie gittimmi ordan alip harcamak icin. Kredi karti.

Hangi bankayi onerirsiniz? ve etmem gereken ***ler nelerdir?

Selamlar&Saygilar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    Benim iki tane hesabim var.
    Birisi Ziraat ta (Nüfus müdürlügüne gidip, ikinci ikamet adresi olarak TR de bir adres ver, sonra Ziraat Bankasinda hesap acarlarken bu adresi alsinlar, böylelikle otomatik bilgilendirme olmuyor muş. Bana Ziraat te calisan bayan söyledi. (akraba)).
    Ikinciside Kuveyt Türk te. Fakat Mavi kartli isen sadece belirli Subelerde oluyor. Almanya cep numarasi ile kayit olabilirsin. Sms lerin burdada geliyor sana.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,308
    312 mesaja 609 teşekkür aldı
    Ben Ziraat bankasindan actim.
    Internet bankaciligi ni da actirin.Almanya devamli kullandiginiz Telefon numarasini verirseniz problemsiz calisir.
    Türk hatti ni verirseniz yurtdisina acik olmasi gerekir, doldurma kart da olsa.Icinden ayarlardan aciliyor.

Türkiye de kayitli bir ikametgah olmasi gerekir, hesap acilirken.
    Normal de Kredi karti vermiyorlar.Emekli gibi düzenli bir gelir olmasi gerekiyormus.Normal kart veriyorlar icerisindeki parayi harcayabilirsin.

Kira geliri.. Almanya ya bilgi transferi dogrultusunda Türkiye de hesabi olan kisiler Berlinde zentrale bilgi gidiyor.. Iceriligini bilmiyorlar.
    Bulundugun Finanzamt da senden BAnka Konto detayini istiyor.Kira gelirine Türkiye de ve Almanya da vergi vereceksin.Bunun bilincinde olun.
    Sene sonu vergi denklestirmede yurtdisi geliri kira geliri ve miktarini bildirmen gerekir.Türkiye deki ödemis oldugun vergiyi belgeleyeceksin onu düserler.

Kanunlar belli acik sekilde. Yurtdisindaki gelir emeklilik...Kira geliri.. HAngi ülkede vergi mükellefiysen o ülkeye gelirleri bildirmek zorundasin.

Bankada Türkiye adresi vermek, ??? TC kimlik numarasini verince bütün ikametler ortaya cikiyor.
    Türkiye ikamet kaydirsan Genel saglik sigortasina tabi olursun, üzerine her ay borc birikir.
    Konu murat39 tarafından (24 Mart 2024 Saat 16:50 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    41 mesaja 49 teşekkür aldı
    @Murat39 usta ziraatbankasi kredi karti veriyorlar. En kolay kredi karti veren Deniz bank

6. Mafyan üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    @Murat39
    Tr de ikamet olan bir kisinin bilgisi almanyaya nasil veriliyor?
    Ilk ikamet adresi Almanya ikinci ikamet adresi Tr olursa genel saglik sigortası sorunu olmaz ki.
    Sadece banka da hesap acarken banka TR deki ikamet seciyor, bildirim olduğundan eminmiyiz, yoksa bu bir tahmin mi?

Birde mesela TR de dükkanin var ise yillik 150.000TL ye kadar kira geliri vergiden muhaf. Burda neden bildiresin ?
    Kira gelirini yillik 150000 Tl ye gelecek sekilde ayarlarsan sikinti olmaz
    Konu cenyal tarafından (24 Mart 2024 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,308
    312 mesaja 609 teşekkür aldı
    Bu konuda eminim.
    Ben Ziraat bankasina gittim Bilgi transferi olayini sordugumda calisan ekrani bana cevirdi.Bakin ne oluyor dedi.
    Tc kimlik numarsini girdi.Bütün TC kimlikdeki deki ikametler cikti.Almanya ve Türkiye . Ve kirmizi yandi.Bilgi transferi diye.Sistemi otomatiklestirmisler.Memurlar birsey yapmiyor.Yurtdisi ikametgah otomatikman bilgi Berlin Almanya merkeze.Oradan da bulundugun Sehir e Finanzamt a.
    Ikamet TC kimlik numarasiyla bir islem yapildiginda otomatik devreye giriyor.Konsolosluk...Ikametgah olayi artik gizli sakli olayi yok.
    Bilgisayar cagi oldugu icin hemen sisteme bir sekil geciyor.Kanunlar belli, bu dogrultuda hareket etmek gerekir.Problem yasamamak icin.

Benim de Banka da adres olarak Türkiye kayitli, evrak ne mektup ne gelirse diye.Kaldigim adresde abim ne ayni binada oldugu icin mektuplari aliyorlar.Bana bildiriyorlar.

Finanzamt dan da yazmis oldugum sekilde mektup da geldi.Türk bankasindaki hesap dökümanini istiyorlar.Ben Cikardim Finanzamt a sundum.
    Finanzamt dan gelen mektubu görmek istersen özelden yaz.
    Edrafimda cok kisiye geldigini duydum.Lohnsteyercim e gittigimde 16 dosya sirada bekliyor demisti.
    Senede 2.000€ faiz serbest ama bildirilmedi icin geriye dönük ugrastiriyor demisti.Belgeler gelecek,alinan faizler yatirilan miktarlar..
    Kira geliri kira sözlesmesi ..alinan miktarlar belge diye Finanzamt tutturuyor.Getirmekle mükellefsin.Süre yetmezse süre isteyebilirsin..Ugras dur.Türkiye de evrakli islem problem li.Veya baskalari tarafindan idare ediliyor.??

Faiz geliri ve Kira geliri konusunda cogu kisi problem yasayacak.Finanzamt icin para kaynagi.Türkler paralarini yurtdisina depoluyor vurgusu var.Desiyorlar.
    Finanzamt da calisan Türk asillilar ....bülbül gibi olup biteni anlatiyorlar.
    Türk devleti de Bilgi transferine onay verdi.

Finanzamt geriye dönük 3-5 sene gidiyor zannedersem.

Türkiye de Kiraya vermek. ne kadar deger.???
    Türkiye de gelir vergisi..Kiraci derdi. Almanya da da vergilestir.Istenilen Kagirt kürek Türkiye de Kagirt olayi yaygin degil..Türkiye de ödedigin vergilerin belgelerini buraya getir ...€ karsiligini hesap ettir o zamanki.. ugrastirir.
    Bir de Almanya da Hastalik sigortasi ayagi var ama oraya da bildirilmesi gerekiliyor.Onlar da gelire göre Aydaat kesiyorlar.(Krankenkasseler daha olaya dahil olmadilar su an).

Türkiye Cumhuriyeti'nin 01.06.2021 tarihli Cumhurbaşkanı Karar'ı ile Türkiye'nin finansal hesap bilgilerinin Almanya ile otomatik değişiminin yolu açılmıştır.
    Almanya ile 1 seneye dönük bilgi paylasimi yani 2020 senesi dahil yapilmistir.
    Bu Türkiyede MÜBID olmayan kisileri kapsiyor yani senede 186 günden fazla yurt disinda yasayanlara.
    Otomatik bilgi paylaşımı hangi bilgileri kapsar?
    Türkiye’deki finansal kuruluşlarda tutulan finansal hesap bilgilerinden;
    • hesap sahibinin adı-soyadı,
    • adresi,
    • yerleşik olduğu ülke,
    • yerleşik olunan ülkedeki vergi kimlik numarası
    • yıl sonu bakiyesi
    • hesaba ödenen yıllık toplam brüt gelir
    otomatik bilgi paylaşımı kapsamında aktarılır.
    Gayrimenkul, araç vb. taşınır bilgileri, emekli maaşı hesaplarına ait bilgiler otomatik bilgi paylaşımı kapsamında değil.

Babam Almanya yi terk etti.Abmelden yapildi.Pasaport oturum iptal oldu. Emekli Almanya dan.(80 yasinda Yol yoruyor..Dr.lar Ilaclar gelmeyecegim dedi.) 5 sene sonra BAbami Türkiyedeki adresde buldu Almanya Finanzamt ve Emekli ayligin dan 3 ayda bir vergi kesiyor.
    Geriye dönük de topdan hesap ettigi parayi aldi.Avukata gittim.Dogru böyle bir haklari var dedi, davayi kaybederiz.ugrasma dedi.Lohnsteuercim de aynisini söyledi.
    Bu olay 10.000 € yu 1 € gecse devrede. 10.000 € altinda uygulanmiyor.Ve ILk € sunda vergisini hesap ediyor. 1.100 € senede vergi aliyor. (1100 € aylik emeklilige)
    Bütün bilgiler Finanzamtin elindeydi gelen mektup da.Türkiye den aldigi aylik ne hepsini listelemisler.

3 aydan 3 aya benim kontoyu verdim oradan kesiliyor.Sene sonu da farkini aliyorlar.

Sunu bilin ki gizli sakli birsey yok.Türkiye Almanya bilgiler paylasiliyor.
    Bizler hicbir bilgi vermemis olmamiza ragmen, bize de sorulmadi aslinda.

Kendileri bütün bilgilere ulasip mektuplari göndermislerdi.Gördüm ki bütün bilgiler paylasiliyor.Bazen mektuplarin gelmesi zaman alir ama bir gün gelir.

Cenyal usta Türkiye de kira gelirin ..emeklik.... Lohnsteuer doldururken tek tek soruluyor.Evrakda yeri var.Lohnsteuercin sormuyorsa o baska.
    Evet gelirim var veya hayir gelirim yok ve Imzaliyorsun esinle birlikde.Sonradan ortaya cikarsa 1 € da olsa beyanda sahtekarlik..Finanzamt tin elindesin.Geriye dönük Lohnsteuer ini tekrar dan yap.
    Türkiye emeklilik ayligindan vergi almiyor.Almanya Türkiye vergi almiyorsa kendi problemi.Ben aliyorum diyor.
    Almanya Senin ve esinin adina ne kadar gelir varsa topluyor.Freibetraglar varsa onlari cekip vergi oranini cikariyor.Kasalar bosaltikca kimden alacaklarini iyi biliyorlar.Calisani Limon gibi eziyor.
    Senin benim paramla yan gelip yatanlari besliyor.

Yapilan Metal rente anlasmalari:O kadar süslü püslü anlatiyorlar.Steuerfrei... cogumuz belki 167 € ayda yapti. Sonunda 90.000 € olacak sekilde.
    Ayda ödendiginde Finanzamt a gelir olarak vergi cikiyor.
    Önceden bozsan zararlisin.
    Senelik gelirin üzerine bir de 90.000 € ödemeyi ceksen.
    Emeklilik yasinda cekebiliyorsun diyorlar.Cekmeye kalksan %30 Finanzamt vergi olarak kesiyor.Hesaplarda. 60.000 € olarak alirsin.
    Sonrasinda Lohnsteuercimle konustugumda bir de 10 sene Krankenkasseye ödeme cikiyormus.Para cekilirse.

Finanzamt ensende.??? Parana %30 ortak.
    Konu murat39 tarafından (24 Mart 2024 Saat 23:48 ) değiştirilmiştir.

9. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)