Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyedeki SGK emekliliğinin Almanyada tam zamanlı çalışma durumunda durdurulması

Üye runner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    10 mesaja 11 teşekkür aldı

Türkiyedeki SGK emekliliğinin Almanyada tam zamanlı çalışma durumunda durdurulması

Selam Arkadaşlar,

07.2023 tarihinden itibaren Almanyadaki işimden ayrılıp Türkiyeden SGK kapsamında Yaşlılılk aylığı almaya başladım. 12.10.2023 tarihinde İlgili SGK kurumuna 11. Ay 2023 (01.11.2023) tarihinde Almanyada tekrar tam zamanlı işe başlayacağıma dair başvurdum. Oradaki görevli Beyan ve taahhüt belgesini doldurmamı ve çalışıyormusunuz yazan kısımada “Evet yazıp 01.11.2024 tarihinde yurtdışında işe başlayacağım” yazmamı istedi. Yazıp imzalayıp teslim ettik ve 11. Ayda Almanyaya gelip eski işyerimde çalışmaya başladım. Personal sıkıntısı yüzünden rica ettiler ki kış ayını Almanyada geçirmeyide planladığımız için iş teklifini kabul ettim ve çalışmaya başladım. Sözleşmemiz 6 aylık ve Nisan sonunda tekrar Türkiye ye gidip emekliliği tekrar başlatmaktı niyetimiz.

Fakat ne hikmetse bana hala emekli aylığı geliyor. Bankamdan ve E devletten görebiliyorum. Gerçi ben bu gelen maaş a dokunmuyorum. Geriye alacaklarınıda biliyorum.

Aylığı durdurmak için başka ne yapabilirim?

Değerli önerileriniz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Not: LVA dan güncel Versicherung Verlauf u aldım, fakat burada sadece 2023 7. Ay a kadar gösteriyor. 11. Ve 12. Aydaki çalışmalar daha işlenmemiş galiba. Yoksa bu belgeyi göndermeyi düşünüyordum SGK ya

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    206 mesaja 533 teşekkür aldı
    Beyan ver olayi anlat ayliginin durdurulmasini iste sorumluluktan kurtul yarin emekliligin iptal edilrse mahkemelerde ugras dur ,dürüstce görevini yapmis bildirmissin ,insallah elinde belgen vardir ,artik kimsenin kimseden haberi olmuyor sonra ,ortaya cikinca ayitla pirincin tasini .

4. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Runner usta,
    sen para yatirarak mi emekli oldun Türkiye'de?

6. banane78 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı banane78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Runner usta,
    sen para yatirarak mi emekli oldun Türkiye'de?
    Aynen. Bir kısmı çalışarak 1 kısmı da borçlanma ile.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    311
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Alıntı runner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Arkadaşlar,

07.2023 tarihinden itibaren Almanyadaki işimden ayrılıp Türkiyeden SGK kapsamında Yaşlılılk aylığı almaya başladım. 12.10.2023 tarihinde İlgili SGK kurumuna 11. Ay 2023 (01.11.2023) tarihinde Almanyada tekrar tam zamanlı işe başlayacağıma dair başvurdum. Oradaki görevli Beyan ve taahhüt belgesini doldurmamı ve çalışıyormusunuz yazan kısımada “Evet yazıp 01.11.2024 tarihinde yurtdışında işe başlayacağım” yazmamı istedi. Yazıp imzalayıp teslim ettik ve 11. Ayda Almanyaya gelip eski işyerimde çalışmaya başladım. Personal sıkıntısı yüzünden rica ettiler ki kış ayını Almanyada geçirmeyide planladığımız için iş teklifini kabul ettim ve çalışmaya başladım. Sözleşmemiz 6 aylık ve Nisan sonunda tekrar Türkiye ye gidip emekliliği tekrar başlatmaktı niyetimiz.

Fakat ne hikmetse bana hala emekli aylığı geliyor. Bankamdan ve E devletten görebiliyorum. Gerçi ben bu gelen maaş a dokunmuyorum. Geriye alacaklarınıda biliyorum.

Aylığı durdurmak için başka ne yapabilirim?

Değerli önerileriniz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Not: LVA dan güncel Versicherung Verlauf u aldım, fakat burada sadece 2023 7. Ay a kadar gösteriyor. 11. Ve 12. Aydaki çalışmalar daha işlenmemiş galiba. Yoksa bu belgeyi göndermeyi düşünüyordum SGK ya
    Ben 2019 da emeklilik için başvurdum ve almaya başladım. Sonra 2020 başında 18 Ay arbeitslosengeld alacağım için sgk ya durdurulması için dilekçe vererek durdurdum aylık almayı. 18 ay sonra dilekçe ile tekrar başlatım aylık almayı. Sorunsuz olmuştu.
    Tabii Türkiyede bir memurun dediği ötekini tutmuyor.

9. Galaxy3764 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 2019 da emeklilik için başvurdum ve almaya başladım. Sonra 2020 başında 18 Ay arbeitslosengeld alacağım için sgk ya durdurulması için dilekçe vererek durdurdum aylık almayı. 18 ay sonra dilekçe ile tekrar başlatım aylık almayı. Sorunsuz olmuştu.
    Tabii Türkiyede bir memurun dediği ötekini tutmuyor.
    Benden dilekçe istemediler. Sadece o beyan ve tahattüt belgesini doldurmamı istedi. SGK evrak takipten baktığmda Tekrar “3201 ile Emekli olanın Çalışma beyanı” yazıyor. 1 hafta sonraki harekette de TR1 TR 4 TR7 belgelerinin Yurtdışı hizmetleri servisine gittiği yazıyor. Anlaşılan bekleyeceğiz…

Nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor acaba mümkünse örnek verebilirseniz birde bu şekilde deneyeyim.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    311
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Benden dilekçe istemediler. Sadece o beyan ve tahattüt belgesini doldurmamı istedi. SGK evrak takipten baktığmda Tekrar “3201 ile Emekli olanın Çalışma beyanı” yazıyor. 1 hafta sonraki harekette de TR1 TR 4 TR7 belgelerinin Yurtdışı hizmetleri servisine gittiği yazıyor. Anlaşılan bekleyeceğiz…

Nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor acaba mümkünse örnek verebilirseniz birde bu şekilde deneyeyim.
    Boş yerleri kendine göre doldurup gönder.
    Tabii ben işçi bulma kurumu yazmıştım sen tekrar çalışmaya başlıyacağımdan dolayı yazarsın.

12. 3 kişi Galaxy3764 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boş yerleri kendine göre doldurup gönder.
    Tabii ben işçi bulma kurumu yazmıştım sen tekrar çalışmaya başlıyacağımdan dolayı yazarsın.
    Çok teşekkür ederim. Yarın ilk işim tahütlü olarak bağlı olduğum Sgk kurumuna göndermek olcak. Tekrar çok teşekkür ederim.

14. runner üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    Selam Arkadaşlar.
    Türkiyede emekli maaşı alan kişi Almanyada çalışamıyor yada sosyal yardım alırsa emekliliği kesiliyor. Ayrıca mini jop yaparsa emeklilik kasasına para kesilmemesi lazım. Bunu anladım. Fakat bu kişi Alman emeklilik kasasına freiwillige rentenversicherung ödeme yaparsa ve SGK dan emekli ise aylığı kesilir mi?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    152 mesaja 339 teşekkür aldı
    Selam Arkadaşlar.
    Türkiyede emekli maaşı alan kişi Almanyada çalışamıyor yada sosyal yardım alırsa emekliliği kesiliyor. Ayrıca mini jop yaparsa emeklilik kasasına para kesilmemesi lazım. Bunu anladım. Fakat bu kişi Alman emeklilik kasasına freiwillige rentenversicherung ödeme yaparsa ve SGK dan emekli ise aylığı kesilir mi?
    Aynen benimde aradigim buydu.Bir kac gündür arastirdim buldum.
    Evet Türkiyeden aylik alirken burada freiwillige renten versicherung yaparsan Emekli maasin kesiliyor malesef.
    Insallah su tam zamanli calisma izni cikarda bu sorun giderilir.

Buyur bu videoyu izle:

17. Haziran üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)