Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Finanzamt ve Türkiyedeki Banka hesabi

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,307
    312 mesaja 609 teşekkür aldı

Finanzamt ve Türkiyedeki Banka hesabi

Evet arkadaslar. Finanzamt dan mektup geldi.

Türkiye de 45 yasinda emekli olunuyor.Siz 50 yasindasiniz simdiye kadar bildirmediniz.

Ben calistigim icin zaten emeklilik baslamamisti.Esim de yeni EYT den dolayi yeni emekli oldu.

Türkiyede 2020 yilinda hesap actirmisiniz.
    2020 den bu yana Hesap dökümanini gönderin.

Benim vergilik bir olayim yok ama cogu insanlari ugrastiracaga benziyor.
    Ben Finanzamtim bana aksi ni iddia ediyorsan ispat et diyor.
    Ben ispat edecem esimin SGK emeklilik baslangici belli.
    Bankadan da mail yazdim hesap cikdisini istedim.

Ama yazdiklari mektup hic de normal degil.Suclayip ben Finanzamtim hesap dökümani ni görecegim, belki baska girdi ciktilar vardir deyip inceleyip birsey bulabilirmiyip boyutunda.

Masraflar icin birakmis oldugum para var hesapda.Ona da birsey diyemez.

(Lohnsteuercim le konustuk Türkiyede Kira geliri..Faiz..Hesap dökümanindan bunlari arastiriyorlar..Bana da cok is cikardilar dedi.Geriye tekrar kurus icin Hesaplar geri hesap ediliyor.
    2.000 € ya kadar faiz alma freibetrag dedi.Ama ugrastiriyor.Bir sey bulursada birsey de cikmasa 2.000€ alti da olsa isi cok.)

Mektubun Iceriligi su sekil.

Auswertung von Kontrollmaterial

Sehr geehrter Herr Rechtsanwalt

laut einer vorliegenden Kontrollmitteilung zahlt die türkische Rentenversicherung bei Frauen nach Vollendung des 45. Lebensjahr eine Rente, wenn diese nicht erwerbstätig sind. Somit müsste XXXXXXXX ab dem XXX 2019 Renteneinkünfte zustehen. In den Einkom• mensteuererklärungen 2019- 2022 sind jedoch keine ausländische Renteneinkünfte angege• ben worden.

1. Bitte teilen Sie mir mit, ob und in welcher Höhe Frau XXXXXXX Rentenbezüge aus der Türkei ab 2019 bezogen hat.

Des weiteren liegen elektronische Mitteilungen über ausländische Einkünfte aus Kapitalver•
    mögen im Jahr 2020 vor, deren Versteuerung möglicherweise unterblieben ist.

2. Bitte überprüfen Sie die Einkommensteuererklärung 2020 und erklären ggfs. die Ein•
    nahmen nach.
    3. Insbesondere bitte ich Sie, sämtliche Erträgnis-Aufstellungen zu diesen ausländischen
    Einkünften aus Kapitalvermögen einzureichen.

Tavsiyem D devlet den Banka hesap sorgulamasi yaptirin.

https://www.turkiye.gov.tr/bddk-mevd...?hizmet=Ekrani

Unuttugunuz hic kullanmadiginiz bir sefer isiniz olan bir Banka hesap isleminiz olabilir.
    Bu mide bulandirir.Böyle bir unuttugunuz kullanmadiginiz hesap varsa kapatin.
    Adiniza hesap cikar para olmasa dahi, ugrastirir.

https://www.tamindir.com/blog/kac-ba...bilirim_79661/
    Konu murat39 tarafından (30 Aralık 2023 Saat 11:32 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Bu finanzamtlar hep boyle..devamli tepeden asagiya bakma ve yazilara korkutucu paragraflar koyma..aklisira ben devletim istedigimi yaparim modlari...salla gitsin..

Ettiği Teşekkür
    2,307
    Sallanilmiyor. Bana bu belgeleri 12 gün süre tanimis. Ispat edip getireceksin diyor.

Bir konuda taklastik, 2 sene sürdü. Mahkeme devlet bunlar.(Babam yanimda oturuyordu. Babandan kira alacaksin olayiydi.Babam yardim almiyor.Emekli. Emekliligi de azdi buna ragmen...) Sonunda kira almis gibi hesap ettiler.
    Istediklerini getirmekden baska care yok.
    Seneler icerisinde sunu gördüm ki. Finanzamt calisaninin dokunulmazligi var.Birsey istediginde oluruna cizip uygulamakda fayda var.Uzatip diklesmek.Isi yokusa sürüyor.Sonunda zaman kaybi..Kaybeden sen oluyorsun.Hakli da olsan.

Hic bir yatirimlik param olmamasina ragmen .

Ikametgah Yurtdisi.. Hesap numarasi var. Bu yetiyor. Bilgiler otomatik olarak gidiyor.

Devamini sen ispat edeceksin.Finanzamt in elindesin.Faiz...Kira gelirin ...Emeklilik ...olmadigini.

Hesapda da hareketlik vadeli Hesap ne görülmediginde tamam. Aksi ufak bir miktar da olsa ugrastirir.

Kasalari doldurmak icin Türkler üzerine gidiliyor.Daha da fazlalasacaktir Türklerin üzerine gitme.
    Konu murat39 tarafından (30 Aralık 2023 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Onceden yazdim,,para turklerde diyorlar,,alaman fakir siseleri devirmekten baska bisey yapmiyor ...
    Cok yzacak sey var ama dert iste..

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Bu isler zamaninda sgk ödemis oldugunuz parayi yani bprclanma yaptiginiz zaman bunu finanz amt a bildirmis olmayasiniz oradan absetzung yapip steurdan düsüp az steuer ödemis olup simdide adamlar sistemde görüp ,bu parayi bizden aldi zamaninda simdi de biz bundan alalim demis olabilirlerler mi .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    63 mesaja 108 teşekkür aldı
    Almanya'da herseyi yap ama Finanzamt ile ugrasma.

Misal tüm resmi daireler vatandasa danisma hizmeti vermeye mecburiyeti var yasal olarak. Ama Finanzamt icin gecerli degil. Onun icin böyle asagidan bakip yaziyorlar. Sikayet bile edemiyorsun bunlari.

Gecmiste Almanya'da söyle bir olay olmustu. Köyün birinde kadinin kücük bir Bäckerei vardi. Birgün Finanzamt buna kafayi takiyor ve 40000 Euro vergi borcu cikariyor. Kadin sasiriyor. Sadece hafta iki üc gün bir kac saat acik ettigim kardan bu kadar vergi mi olur diye. Neyse Steuerberaterine gidiyor. Finanzin hesabi dogru diyor. Finanzamt kadina birde diyorki, sucunu kabul edersen seni vergi kacirmaktan savciliga vermeyiz. Kadinda sabikali olma korkusu ile kabul ediyor.

Aradaba bir kac yil geliyor. Bäckereidaki yazar kasaya update geliyor. Updatei yapan vermi Kundeye verdigi fis ile muhasebe icin olan fisde bir sifir fazla yazmis.

Misal sen ekmek aldin 3 Euro. Müsterinin fisinde 3 Euro yaziyor. Muhasebeci icin banderolde 30 Euro.

Kisacasi hata ortaya cikiyor.

Kadin Finanzamta gidiyor. Durumu anlatiyor. Finanzamt diyorki birsey yapamayiz. Sen sucu kabullendin cünkü. Bu 40000 Euroyu aliriz. Kadin diyor korkudan kabullendim sucsus yere hapise girmemek icin. Finanzamt fark etmez diyor. Mahkemeye gidiyor. Mahkemedede kadin kaybediyor.

Olayi sonra ZDF duyuyor. O kadini ve ozamanki SPD maliye bakani Eichel'i davet ediyor. Tabiki Eichel yaninda müdürlerinide yaninda getiriyorlar. Maliye bakani Eichel diyorki düzeltin hatayi. Müdürler diyorki Finanzamtin yasasi böyle degistiremeyiz. Meclisten yeni yasa cikmasi lazim. Oda bir kisi icin imkansiz diyorlar.

Yani sonucta kadina 40000 Euro ödettiler.

Onun icin webci Finanzamt deyip gecme. Basbakan ve Cumhurbaskaninda bile kuvvetli.

Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu isler zamaninda sgk ödemis oldugunuz parayi yani bprclanma yaptiginiz zaman bunu finanz amt a bildirmis olmayasiniz oradan absetzung yapip steurdan düsüp az steuer ödemis olup simdide adamlar sistemde görüp ,bu parayi bizden aldi zamaninda simdi de biz bundan alalim demis olabilirlerler mi .
    Hayir. Sen SGK'ya yatirdigin primleri vergiden düsmemis olsan bile, yinede Finanzamta o emeklinin vergisini vermeye mecbursun.

Son olarakda fazla konuya girmeden: Bu otomatik paylasimi icin olan imzayi simdiki hükümet atti 10 yil önce. Secmenin kulagina küpe olsun.
    Konu Birbey 3.1 tarafından (29 Aralık 2023 Saat 23:21 ) değiştirilmiştir.

9. 4 kişi Birbey 3.1 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    2,307
    Birbey in yazmis oldugu gibi aynen Finanzamt in durumu.

Emeklilige yatirilan para Vergiden düsülmedi bildirmem gerekmez gibi olay yok.
    Kanunlar belli.. Finanzamt ve Krankenkasse ye bildirilecek.

Krankenkasseye 5 ay önce bildirdim.Senelik sorgu da da bildirdim.Alinan paranin kopyasini Karsisina € bedelini yazip gönderdim, daha birsey gelmedi.

Edrafimda 2 kisiyi biliyorum. Krankenkasse olayinda.Kac sene geriye gittiler..???
    Birisi vefat dan dolayi Türkiye deki emeklilik ortaya cikmis. 5.200 € hesap mektubunu gözümle gördüm.

Ikincisi is arkadasim esine 5.600 € hesap cikmis.Onu da takside baglamislar.Onun mektubunu da gördüm.O sirada esi calismis.FAmilien versicherung dan cikip kendi adina sigorta olmasi gerekirdi ibaresi vardi.
    Konu murat39 tarafından (30 Aralık 2023 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Iyi günler arkadaslar, vallah korkutmaya baslattiniz bizi. Annem bu sene altinci aydan itibaren Türkiyeden Dul ayligi aliyor . Yaklasik 171 Euro aylik. Bide Burdan Witwenrente 600 civari ve ayriyettenen minijob dan aliyor yaklasik 300 euro aylik.
    Dul ayligi türkiyedeki hesaba geliyor.

Simdi Almanyada henüz hic bisey bildirmedik , Nerden baslassak bilmiyoruz. Krankenkassenin haberi yok . Finanzamtin haberi yok cünkü Steuererklärung daha yapilmadi.
    Ne yapsak ki ? Siz ne tavsiye edersiniz en iyi yol nedir ? Bildir kurtul mu ? Vergi ödemek istemiyoruz, zaten aldigi aylik bisey degil. Wohngeld de bile basvurmaya düsünüyoruz.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    152 mesaja 339 teşekkür aldı
    @murst39
    yani Emekli ayligi baslayincami hemen Krankenkasseye ve Finanzamta bildirmek gerekli?
    Yoksa her yil yaptigimiz Einkommensteuererklärung islemlerinde bildirmek yeterli degilmi?

Ettiği Teşekkür
    2,307
    En dogru yol. Dogruyu bildirmekdir.

Finanzamt in icerisi kendi ajanlarimizla dolu, Yalakalik yapacagiz diye bülbüller.
    Birtaraftan da bilgi transferi var.Er veya gec ciktiginda isler daha zorlasir.KAgirt kürek silbastan, cezasi..

quardas usta isin basindasin. Benden tavsiye Lohnsteuer doldurunca bildir.
    Krankenkasseye de bildirmen gerekir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Murat39 Usta Krankenkasseye bildirdik mi ne oluyor ki ? Annemin Witwenrentesini mi keserler ? Cünkü Krankenversicherung ordan ödeniyor.

Ettiği Teşekkür
    2,307
    Finanzamt senenin sonunda bildiriliyor.
    1 ci ayin 6 ci ayin 12 ci ayin E devletten aylik bilgisi ciktisiyla beraber ekleniyor.( 1 ciaydan 6 ci aya kadar ayni. 6 ci ayda zam oluyor 6 ci aydan 12 ci aya kadar alinan parayi zam oluyor. o sekil eklerseniz yeterli gelir.)

E-devlet uygulaması veya sitesine giriş yapıp "4a Emekli Ödeme Bilgileri" alt menüsünü aratıp bulduktan sonra hangi ay/yil a ait Maas bilgisine ulaşmak istiyorsanız menü icindeki

+YENI SORGULAMA butonuna tikladiktan sonra ay/yil seciyor çıkan Maas bilgisini yazdır diyorsunuz belgeyi gerekli mercilere olduğu gibi veriyorsunuz.

1 ci ay 6 ci ay 12 ci ay

Krankenkasseyi hemen bilgilendirdim, 4 cü ayda birsey cikmadi.Esim ev hanimiydi.
    Sene sonu soru mektubu geliyor.Krankenkasseden orada da bildirdim.Daha 1 hafta oldu.
    Konu murat39 tarafından (30 Aralık 2023 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    2,307
    qardas Witwenrente konusunda baska arkadaslar bilgi sahibi.Gerekli bilgiyi verecektir.

https://www.deutsche-rentenversicher...nsgrenzen.html
    Konu murat39 tarafından (30 Aralık 2023 Saat 00:37 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)