Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet arkadaslar bugün DRV ile Videoberatungsterminim vardi.
Yukarda Videodaki kadinin belirttigi gibi degilmis isler.

Yani ALG1 süreleri ve Krankengeld aliniyorsa bu sürelerde pflichbeitrag ödendi olarak sayiliyormus.Yani son 5 yilin 3 yilinda bu dediklerim aliniyorsa yine calismis gibi Pflichbeitrag DRV'ye ödeniyormus. Yani malülen emeklilikte son 5 yıl içinde 3 yıl prim ödenmişmi bakılıyor ya, Arbeitslosengeld1 ve Krankengeld alindigi süreler icinde bizim icin Pflichtbeitrag DRV'ye devamli ödeniyormus.

Ikinci bir sorumda su aldu:
Biliyorsunuz %50 GdB si olan bir kisi 35 yil sigortali calismis ise 61-62 yasinda frührenteye gidebiliyor.
Eger 50% Behinderungu olupda ödenen Prim yil sayisi az olan bir kisi (35 yil calismisligi tamamlamamis) freiwillige rentenversicherung yaptirip mindesbeitrag öderse bu 35 yili bu sekilde tamamlayabiliyormus.

Yani örnegin benim 27 yil calismisligim 2 yilda Arbeitslos sürem var hepsi 29 yil yapiyor.Ben geriye kalan 35-29= 6 yili kendim mindesbeitragdan ödersem 61 veya 62 yasinda frührente icin beantragen yapabiliyormusum.
ALG1 veya Krankengeld alindigi süre icinde freiwillige rentenversicherung istensede yaptirilamiyor.Önce bunlarin bitmesi gerekliymis.
Usta bunlari ben zaten yazdim..bunlar bilinen standart ayarlar..wartezeit oldugun ve sureleri tamamladiginda %50 ile etken emekli olunacagini yazdik..
Alge 2 akdiginda sureler sayilmadigini yazdik..
Logik olarak tabiki freiwillige beitraglar bitmis olmasi dogru..