Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Anahtar teslim Solar (Güneş enerji sistemi) tavsiye 6kw panel+6kw akülü

Üye dolunaymz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    8 mesaja 13 teşekkür aldı

Anahtar teslim Solar (Güneş enerji sistemi) tavsiye 6kw panel+6kw akülü

Merhaba arkadaşlar,

NRW eyaletindeyim. 5 kişilik aile 150 m2 civarı müstakil evimin kullanım alanı. Maalesef kalorifer sistemini gazlı yaptırmıştım..

Her yıl değiştiriyordum geçen yıl fiyat çok arttığı için gaz firmamı değiştirmedim aylık ödemeyi 119'dan 246'ya çıkardılar.

Elektrikte yaklaşık 150 ödüyorum. Yani aylık enerji giderim 400 euro civarına çıktı yani çok yüksek.

Solar sistemlerini araştırdım, özet olarak 14 panelli 6 KW + 6 KW akü, yan malzemeleri montajı herşey dahil anahtar teslim firma fiyatı 14 bin euro civarına mal oluyor.

Isınma sistemini şimdilik değiştirmeyeyim, elektrik petekleriyle takviye yapayım dolayısıyla gaz faturam düşer, seneye de kombiti (hem su hem kaloriferi çalıştıran) elektrikliyle değiştirip gaz aboneliğimi iptal edeyim diyorum.

Kabaca yıllık 5 bin euro enerji giderim ortadan kalkacak, dolayısıyla solar sistemi kendini 3 yılda amorti ediyor.

Sadece beni düşündüren çatı sonuçta kötü değil ama çokta yeni değil, bu panellerin ağırlığı vs.. zamanla çatıya zarar verir mi, malum alttaki tahta profillere monte ediyorlar, nede olsa eski çatı, birde ilerde çatı arızasından başıma iş çıkar mı onu bilemiyorum.

Not: 1- Elektrik firmasına aylık 40 euro civarı bir ücret ödeniyormuş, sanırım vergi olması lazım ama rakam küçük olduğundan hesaba dahil etmedim.

2- Bu yıl içinde devlet %19 kdv almıyor, o yüzden fiyatlar makul seviyeye düştü, ancak bildiğim kadarıyla şimdilik extra bir devlet teşviği yok.

Bu konudaki tecrübeleriniz ve görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
    Konu dolunaymz tarafından (25 Ağustos 2023 Saat 10:49 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Üye Şafak74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    23
    16 mesaja 29 teşekkür aldı
    Slm Arkadaş.

6 KW Güneş Enerji Sistemi (PV-Anlage) Müstakil Ev için Bunun Sana hiç getirisi olmayacak, Sen bunun parasına aldanıyon 14 bin bütcene uygun geliyor ama ileriye dönük hiç getirisi olmayacak
    al gülüm ver gülüm olacak

Sana tavsiyem enaz 9 KW ideal 13 KW olsun burda fiyat fiyat yükselecek ama bir Ev için bu gerekli ileriye dönük Senin her türlü Enerji ihtiyacını Karşılayacak, düşük KW li yaptırma parana yazık

Sen PV Anlage yi yapan Firmaya Evin Catısı müsait se 13 KW yi yaptır, onlar işi almak 6 KW için Seni ikna edebilirler... Sakın dinleme onlararı.

4. 2 kişi Şafak74 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    Normal hesabıma göre 6kw şu an evin giderini karşılıyor ancak biraz yüksek yaptırmak tabi fayda sağlayabilir. ilerde e-auto vs... almayı düşünüyorum.

Panel sayısını arttırmak fiyatı çok arttırmıyor 8-9 kw'ye çıkarılabilir ama akü kapasitesini yükseltmek fiyatı ciddi manada yükseltiyor. Akü 6kw kalsa panelleri 9 kw'ye çıkarsam nasıl olur acaba?
    Konu dolunaymz tarafından (25 Ağustos 2023 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    Sanırım Almanya'da yaşayıp gaz ve elektrik faturalarından şikayetçi olan ve Solar sistemi düşünen pek yok sanırım, neyse sağlık olsun.
    Ben panel sayısını biraz arttırıp yeni fiyat teklifi alayım, uygun olursa yaptırayım diye düşünüyorum çünkü önümüzdeki yıllarda ne olacağı belli değil, her geçen gün zarar yazıyor maalesef.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    Güncel gelişme, çatıcı geldi eski çatı kendini idare eder ama üzerine panel koymanı tavsiye etmem dedi, bende teras üzerine yaptırdığım aliminyum-polikarbon üzerine koydurmaya karar verdim. Çift sıra 17 panel sığdığıunı hesap ettiler.

17 solarpanel (7,31kw) + 6,6kw akkü + diğer malzemeler + montaj toplam 14 bine anlaşmak üzereyim.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Senede 400 avroya yakin bir tasarruf edilecegi soyleniyor..
    3 senede parasini cikarirsin..benim ev guneye bakmiyor haliyle simdilik kalsin dedik..
    Maglum,wärmepumpe dediler,gaz kisitlamasi dediler insanlarin kafasini alabora ettiler..
    Ortalik aydinlansin birseyler yapacagiz..
    Ama gunes paneli taktirmak her halikuladede iyidir ama herkes bundan tasarruf edecek diye birsey yok,,kafaya gore taktirmakdansa evin konumuna gore gutachten yaptirip tasarruf yapilabilirmi,yapilirsa nekadar olacak ve gelecekte gunes paneli almanya icin iyi bir alternatif mi arastirilmali..
    Konu webci tarafından (22 Eylül 2023 Saat 13:40 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senede 400 avroya yakin bir tasarruf edilecegi soyleniyor..
    3 senede parasini cikarirsin..benim ev guneye bakmiyor haliyle simdilik kalsin dedik..
    Evet benim gaz fiyatlarını geçen ay aşırı attırdılar + elektrik yaklaşık 400 euro ödeyeceğime, gazı da elektriğe çevirip 3 yılda kendini amarti ederim diye hesap ediyorum.

Sadece elektrik tüketimim şu an fazla değil ama gazla birleşince çok oluyor. Isıtma sistemini kamdemeli olarak gazdan elektriğe çevireceğim üretim ve tüketimi app ile görmeye başlayınca.

Ayrıca ilerde e-auto alırsak elektrik faturaları en az ikiye üçe katlanacaktır eninde sonunda.

Not: Aylık yine de elektrik şebekesine 40 euro civarı ödeme yapılıyormuş, vergi, kullanım bedeli vs.. ama şimdiki faturalarınj yanında hiçbirşey değil.

10. dolunaymz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    E auto konusunda dikkat edilmeli..gecenlerde duran 15 araba cayur cugur yandi..
    Hem akuler cok pahali hemde kapasite suan dusuk ve risk yuksek .
    Evinizin garajina koydugunuzu dusunun,ev de arabayida yakma riski var..yani suan sistem hatali..neden yaniyor pek bilgi yok,

12. webci üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    Az önce tesadüfen buldum, 26 Eylül'den itibaren devlet e-auto kullananlara evine Solar sistem taktırırsa 10.200 Euro'ya kadar hibe verecekmiş;

https://www.kfw.de/inlandsfoerderung...etail-4-target

Şartlar da basit görünüyor:

Das Wichtigste in Kürze:
    - Zuschuss bis zu 10.200 Euro
    - für den Kauf und An*schluss von Lade*station, Photo*voltaik*anlage und Solar*strom*speicher
    - für Eigentümer/innen von selbst*genutzten Wohn*gebäuden, die ein Elektro*auto besitzen

Neue Förderung „Solarstrom für Elektroautos“ – Antrag*stellung ab dem 26.09.2023 im Laufe des Vormittags möglich

Sayfada PDF var ortadan detaylı okuyabilirsiniz: https://www.kfw.de/PDF/Download-Cent...5085_M_442.pdf

Bunu araştırmak gerek.. Bu konuda yeni bir başlık açayım bari başka arkadaşlar da yararlansın, burada dikkat çekmeyebilir.
    Konu dolunaymz tarafından (22 Eylül 2023 Saat 16:37 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye delitürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    316
    50 mesaja 75 teşekkür aldı
    Usta 17 panel ile 550w paneller koydurabilirsin en az 9kw güç elde edersin yanında lityum battery olur biter

Tecrübeli Üye sswiss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    305
    106 mesaja 146 teşekkür aldı
    isvicre icin konusuyorum

su an icin gereksiz birsey bu solar fiyatlarini görünce

aylik 150 ile 170 frank elektirik faturasi ödeüyorum yeni zamlar dahil

isitma wärmepumpe

198 metrekare 6 1/2 oda mustakil ev

30 - 50 bin euro veya frank vereceksin ,eee ne zaman ben bunun meyvelerini yiyecem 20 yil sonrami?
    eee o zamana kadar bunun arizasi bakimi v.s
    al sana bir o akadar para daha

yine diyorum,isvicre icin mence su an icin gereksiz birsey

ha yakinin akraban tanidigin var gercektende makul bir fiyat cikarir ,iste o zaman düsünülebilinir.

16. 2 kişi sswiss üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Bu kondisotionlar nasil..

Kvb bank angebot gondermis .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    152 mesaja 339 teşekkür aldı
    Su an Günespanel sistemleri pahali oldugu icin normal disardan alinan elektrikten daha pahaliya geliyor.Amorti süresi cok uzun.
    Ve birde 10 yil gibi bir zaman sonra tekrardan bakimi, parca degisimi, onarimi falan geldimi Amorti süresi dahada uzuyor.
    Belki bir kac seneye kadar bu Sistemler ucuzlar ise belki getirisi daha iyi olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)