Alıntı banane78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Pasaport süresi bitince Aufenthaltstitel (oturum izni) iptal olmaz.
Niederlassungserlaubnis iptali büyük suc islemedigin sürece imkansiz. Cogu kisi pasaport süresi bitti, oturum da bitti diye düsünüyor.
Eski pasaportun ile Aufenthaltstitel'i kullanabilirsin. Hic sorun olmaz.

Diger konu ya da halletmen gereken sey gecerli bir pasaport.
Senin is biraz son dakikaya kalmis.
-Türkiye'de eger gider gitmez pasaport basvurusu yapabilirsen, senin dönüsüne yetisme ihtimali var.
- ya da pasaport süren bitmeden önce döneceksin

Fiktionsbescheinigung ne icin gerekli? Ben bunu anlamadim?
Almanya'da süresiz oturma izni olanlar eski pasaportlariyla kartlari gecerli oluyor..
Örnek kendim:
Almanya'da yeni pasaport aldim, yeni Niederlassungserlaubnis'e basvurdum.
Yeni Niederlassungserlaubnis gelmeden Türkiye'ye gittim, geldim.
Gümrükte polise eski pasaport ile Niederlassungserlaubnisi gösterdim, Almanya'ya girdim.

Fiktionsbescheinigung kimler icin gerekli?
Eger yeni pasaport alanlarin oturumlari süreliyse (befristet) bunlara 3 aylik Fiktionsbescheinigung veriyorlar. (BaWü icin böyle)
Oturum ölmüyor, ama oturum kartinin tahrihi gectigi icin karayolu ile gersen kimseye anlatamazsin.

Fiktionsbescheinigung daha cok ikamet durumu muglak olanladra veriliyor benim bildigim. Onunlada karadan asla gidemezsin.

Havadan gidecek arkadas. En yakin nüfus dairesine gidecek. Ucak biletini gösterecek. Iki üc günde geliyor. Herhangi bir nüfus dairesi olabiliyor. Illaki memlkette olacak diye birsey yok. Istedigin yerede yolluyorlar, gerekirse tatil etdigin otele bile. Kendim gecen yil bunlari yasadigim icin biliyorum.