Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 391 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 150 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden şu anda emeklilik durumu

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,368
    317 mesaja 615 teşekkür aldı
    Alıntı Burclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boardda Finanzamta ve Krankenkasseye bildirme Konusunda malesef bulamadım, sanırım eski boardda yazıyordu.

Eşim ve ben parayı yatırdıktan sonra hemen Emekli olabiliyoruz yanlız ben çalıştığım için şimdilik alamıyorum ama eşim alabiliyor (Mini Job olarak çalışıyor), şimdi bunu kendiliğimdenmi bildirmem gerek Finazamta ve Krankenkasse ya eşim veya ben TR den Emekli olduğumuzu ???

Diyelimki hiç birşey demedim be TR den ikimizde aylık alıyoruz ne olur ???

Çevremde kimse bildirmedi ve aylıklarını alıyorlar, Finanzamt veya Krankenkasseden de bir tık yok.

Sakin.Herkes kendinden sorumlu.
    Finanzamt ve Krankenkasse bu ikisi bilgilendirilecek su anki konum.
    Finanzamt Türkiye de Kira geliri emeklilik aylligi geliri diye her Lohnsteuer doldurdugunda soruluyor.Altina da imzaliyorsun.
    Er veya gec bu ortaya ciktiginda geriye dönüs yüklü cezalar.Bir kac arkadas da tek geldim.
    Eslerden biri vefatinda islemler arasinda bunlar soruluyor.ortaya ciktiginda arkadasin mektubunda Krankenkasse 5.700€ istiyordu.
    (En gec Vefat olaylarinda o acinin icerisinde Evraklarda ki sorularda..karsilasiliyor.)

Su an ki ortalik Bilgi paylasimi. Bilgisayar ortami.Istediklerinde senin bütün bilgileri elinde.
    Babam buradan abmelden yapti.Abmelden sirasinda Türkiye ye yasamini kaydirdi diye yazili.Ne adres ne bir sey söylendi.
    3 Sene sonra Finanzat babami Türkiye de buldu.Sehir de bulamamis .yazin Köyde bulmus.
    Buradan giden Emeklilik ayligina Steuer istiyor.Emeklilik den baska geliri ne yok.Almanyayla baglantisi da yok.Pasaport oturum ne günleri gecti.
    Sade olay buradan giden emeklilik ayligina vergi istiyor.Almanya da yasamasa dahi.(Almanya da hicbir takintili birsey yok Cogu olmaz diyecektir.Mutlak bir sey vardir diyebilir.)
    Arti gelen mektup da Türkiye nin emekliligi alinan miktarlar ne ellerinde mektupda tel tek yaziyor.

Almanya dan giden emeklilik senelik 10.000 € yu 1 € gecse bu vergi olayi devreye giriyormus.Senelik 1.300 € vergi ödeniyor Almanya ya 3 ayda bir hesaplarina.
    Emeklilik parasindan kesip de geri kalanini göndermiyorlar.

Onun icin Isinizi saglam yapin.

Emeklilik konusunda LVA ve Türkiye beraber calisiyor.Aralarinda bilgi paylasimi var.
    Babam buradan emekli oldu.Türkiye de calismis kisa biz arastirmalarimizda birsey bulamadik.zamaninda bundan 15 sene önce.
    Almanya buradan emekli olunca Türkiye ye bildirmis . Sigortadan bize Almanya adresine mektup geldi Türkiye deki 1 aylik calisma sigorta numaraniz ve 50 TL aylik diye.

Bilgi paylasimi arka planda sessiz duruyor ama cok sey paylasiliyor.
    Konu murat39 tarafından (01 Mayıs 2023 Saat 12:53 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)