Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.
Birbey eski yönetmlige göre herseyi 4x4 lük yamissin taktir ediyorum. Genc yasta emekli olmussun - sosyal güvencesi var - birde taksit ile yapmissin ve vergiden indirmissin bu da süper
Ama ben artik yorumlarimi yeni yönetmelige göre uyarliyorum.

Ben Almaninmondan bu konularla hic ilgilenmedim. Hep esim icin takip ediyorum. Annemide senin yöntemden emekli yaptik ve 18.000 Euro ödedi simdi yaklasik aylik 400 Euro emekli parasi aliyor Türkiyeden.
Esim ama farkli cünkü yasdan dolayi eski ve yeni yönetmelige göre 58 yas kosulu var ve 58 yasindan önce emekli olamiyor. O yasa gelmek icinde önünde 19 senesi var. 19-20 sene önce para yatirmak istemedik.
Onun icin yeni yönetmeligi artik yatirim acisindan bakiyorum cünkü Türk Alman emekliligi arasinda fazla bir yas yok. Zaten 63 yasinda Almanyadan emekli olacak. Senin gibi simdiden emekli olma sansi yok.

Ama bir seyi merak ediyorum onu detaylica anlatirsan sevinirim cünkü simdi yeni yönetmelikde entresan oluyor anlattigina göre. Yukarida yazdigim gibi 50.000 Euro yatirilirsa aylik 7.500 TL emekli olunacak bugünün sartlarinda.
Önümüzde 18 sene var. Bizim Finanzamta ödedigimiz rakamlar cogaldi ve ben kurtulma derdine girdim öyle alternatifler arastiriyorum (Riester, Rürup, daireyi satip yenisinimi alsam eski daire tamir icin vs..).

Simdi SGK ya hersene 3.000 Euro yatirsam bunu masraf göserebiliyormuyum ? Rakamida istedigim gibi belirleyebiliyormuyum (mesela bu sene 5.000 Euro seneye 10.000 Euro sonra bikac sene ödemeyecegim sonra yine ödeyecegim gibi ) ? Bunu sen Ateselik üzerimi yaptin yoksa TR SGK dan mi ?

Bu taksitlendirmeyi bir detayli anlatsana cünkü o zaman simdiki yönetmelik Almanyadaki diger alternatiflere göre yine cazip hale geliyor.
Benim Grenzsteuersatz 35% yani bu 50.000 Euro yu öyle bir ayarlayim Finanzamta ödemelerimle eslestirirsem toplam 17.500 Euro ödemeden kurtulacagim. Yani yeni ve kötülestirilmis yönetmelige göre 32.500 Euro ya emekli olacak esim. Eski yönetmelik kadar iyi degil ama Almanyadaki alternatiflere göre süper cünkü 7-8 senede amorte edecek ve sosyal güvenlikde olacak.

Selamlar