PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sgk bag kur arasinda ki fark

huso25
11 Ekim 2015, 12:45
selaminaleykum ustalar benim de bir sorum var hanim 25/06/1973 dogumlu 08/89 da evlilik ile fransa ya geldi ve hic calismisligi yok 3 tane de cocuk 94/95/2003 var. simdi tr de hic calismadan nasil emekli olunur zanedersem bag kur oluyor ve ne kadar odeyip ne kadar aylik alir ve kac yasinda
birde sgk dan ayni islemi yaparsa tr 1 hafta calisma sonucunda ne kadar odeyip ne kadar aylik alinir ve kac yasinda emekli olunabilir
simdiden tesekurler

karadeniz
11 Ekim 2015, 13:26
selaminaleykum ustalar benim de bir sorum var hanim 25/06/1973 dogumlu 08/89 da evlilik ile fransa ya geldi ve hic calismisligi yok 3 tane de cocuk 94/95/2003 var. simdi tr de hic calismadan nasil emekli olunur zanedersem bag kur oluyor ve ne kadar odeyip ne kadar aylik alir ve kac yasinda
birde sgk dan ayni islemi yaparsa tr 1 hafta calisma sonucunda ne kadar odeyip ne kadar aylik alinir ve kac yasinda emekli olunabilir
simdiden tesekurler

huso25,Fransa'da cocuk yetistirmede devlet emeklilik icin prim ödemesi yapiyormu ? Eger ödeme yapiliyorsa prim günü tarihi Türkiye'de sgk.munca ise baslamis kabul ediliyor bu tarih olarak calisilmis sonrasida ev hanimi olarak gecen süreleri borclanabilirsiniz,eger cocuklardan dolayi prim ödemesi yoksa en az 7200 gün prim ödeyerek emekli hakki elde edebilirsiniz,misal bu gün (12/10/2015) 20 yil ödeme yaptiniz geriye gidildiginde 12/10/1995 tarihi ise baslama ile 52 yasinda emeklilik hakki elde edersiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html

huso25
12 Ekim 2015, 09:37
karadeniz usta evet fransa da devlet cocuk yetistirmede prim odemesi yapiyor bu durumda nasil olur.
bir de bagkur meselesi durumu da nasil olacak tam olarak ilk sorularima cevap verebilirsen sevinirim

karadeniz
12 Ekim 2015, 11:42
karadeniz usta evet fransa da devlet cocuk yetistirmede prim odemesi yapiyor bu durumda nasil olur.
bir de bagkur meselesi durumu da nasil olacak tam olarak ilk sorularima cevap verebilirsen sevinirim

Esiniz,Türkiye'de ssk.calismasi sonrasi ilk cocuk dogum tarihi olarak yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz,cocuklarin dogum tarihini yazmadiginizdan dolayi emeklilik icin yas ve prim gününü yazamiyorum,yapmaniz yurtdisi borclanma dilekcesinde 6 maddede calisilmis ve ev hanimi sürelerini isaretleyin ayrica 11 madde cocuk dogum tarihi yurtdisinda ise baslama tarihi kabul gördügünden cocuk dogum tarihinden bu güne dogru kac gün borclanmak istiyorsaniz belirtmeniz gerek,ev hanimi olarak gecen süreyi borclanmak icin yasadiginiz yerde ikametinizi belirtecek olan belge almaniz ve Türkceye cevirtmeniz lazim.
Buradan cocuk dogum tarihi olarak ise baslamis gibi prim gün sayisi ve emeklilik yasina bakiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html

huso25
12 Ekim 2015, 15:02
Karadeniz ustam ilk önce cevapların için teşekkür ederim ilk mesajımda çocukların doğum tarihini yazmıştım gözünüzden kaçmış her halde ilk çocuk 26/01 /1994 29 /12/1995 28/09/2003 doğumlular emeklilik için yas ve prim günü kaç olur teşekkürler

karadeniz
12 Ekim 2015, 22:00
Karadeniz ustam ilk önce cevapların için teşekkür ederim ilk mesajımda çocukların doğum tarihini yazmıştım gözünüzden kaçmış her halde ilk çocuk 26/01 /1994 29 /12/1995 28/09/2003 doğumlular emeklilik için yas ve prim günü kaç olur teşekkürler

26/01/1994 tarihine göre 50 yas 5675 prim günü ile emekli olabilir