PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman vatandasligina gectikten sonra evlilik cüzdani gecerlimi?

hope41
03 Haziran 2015, 18:14
Merhaba arkadaslar,

Ben ve esim Türkiye de dogup büyüdük ve sonadan buraya geldik. Ben 15 esim 14 yildir Almanya dayiz ve ikimizde Türk vatandasi iken 2007 de TR de evlendik. Birkac ay önce Alman vatandasligina gectik ikimizde. Su an elimizde TR den aldigimiz uluslararasi evlilik cüzdani var ama o zaman ikimizde Türk vatandasi oldugumuzdan artik o cüzdanin gecerliligi olup olmadigini, ya da Alman makamlarindan yeni bir evlilik cüzdani almamiz gerektigini bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mi?

Tesekkürler.

hOrOz
03 Haziran 2015, 18:27
sanirim üzerinde Uluslarasi Evlilik Cüzdani yaziyor
http://www.alaturkaonline.com/wp-content/uploads/2011/12/aile-cuzdani.jpg

Die Nachbeurkundung der Eheschließung

Sie sind nicht dazu verpflichtet, die Nachbeurkundung zu beantragen. Aber die Nachbeurkundung hat natürlich auch Vorteile: Sie haben jederzeit die Möglichkeit sich bei uns eine Eheurkunde ausstellen zu lassen, falls Ihre ausländische Urkunde verloren geht und Sie haben als Nachweis über Ihre Ehe eine deutsche Urkunde, was den Umgang mit Behörden und anderen Einrichtungen erleichtert.

Eine Nachbeurkundung ist in folgenden Fällen möglich:

Sie haben im Ausland geheiratet und einer von Ihnen beiden hat die deutsche Staatsangehörigkeit oder ist staatenlos, heimatloser Ausländer oder ausländischer Flüchtling

Sie haben vor einer ermächtigten Person einer Regierung des Staates geheiratet, dem einer von Ihnen angehört, wobei keiner zum Zeitpunkt der Eheschließung die deutsche Staatsangehörigkeit besaß, z.B. zwei türkische Staatsangehörige die auf dem türkischen Generalkonsulat geheiratet haben

mxm
03 Haziran 2015, 20:06
Bende Alman vatandasligini aldim ama bu tür bir belge 10 seneyi askindir bir kere bile lazim olmadi, ki Türkiye de bu süre icinde devlet dairelerinde cok sayida islem yaptirdim, hic bir sorun cikmadi.

hope41
04 Haziran 2015, 18:40
Tesekkürler, ben yarin Rathaus da bir sorayim ya en iyisi, mxm haklisin tabi bizede hic lazim olmadi ama ne bileyim lazim olur sonra derler ki bu eski artik gecerli degil filan :)

Memoli1976x
04 Haziran 2015, 20:42
Burda Standesamta Evlenenlerde Uluslararasi Evlilik Cüzdani aldigindan, Türkiye icin ayrieten Evlilik Cüzdani cikarmasina gerek olmadigi gibi.

Türkiyede evlelenlerde Alman Vatandasligina gectikten sonra Almanya icin degistirmelerine gerek yok.