PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emeklilik başvuruşu

karaelmas38
06 Ekim 2015, 17:37
Slm,benim hanım Tr den emekli olmak istiyor bunun için sırasıyla neler yapması gerekiyor.Kendisi 1974 doğumlu 1988 de evlendik 1989 dan beri Almanyada yaşıyor.2001 yılından beri Alman vatandaşı 4 çocuğumuz var.2seneden beride Teilzeit çalışıyor,daha öncesinden çalışmışlığı yok.Tr den emeklilik için SSK mı daha iyi yoksa bağkurmu ?Ayrıca bu işler için Avukat tutmak gerekiyormu ?Herkes ayrı ayrı birşeyler söylediği için size danışmak istedim.Ayrıca nasib olursa on ikinci ayın sonunda iki haftalığına TR ye gidip 2 hafta çalışmış gözükecek.Bu iki hafta yeterli olurmu? Ayrıntılı bir şekilde neler yapmamızı gerektiğini yazarsanız çok memnun olurum.Saygılarımla.

karadeniz
06 Ekim 2015, 23:10
Slm,benim hanım Tr den emekli olmak istiyor bunun için sırasıyla neler yapması gerekiyor.Kendisi 1974 doğumlu 1988 de evlendik 1989 dan beri Almanyada yaşıyor.2001 yılından beri Alman vatandaşı 4 çocuğumuz var.2seneden beride Teilzeit çalışıyor,daha öncesinden çalışmışlığı yok.Tr den emeklilik için SSK mı daha iyi yoksa bağkurmu ?Ayrıca bu işler için Avukat tutmak gerekiyormu ?Herkes ayrı ayrı birşeyler söylediği için size danışmak istedim.Ayrıca nasib olursa on ikinci ayın sonunda iki haftalığına TR ye gidip 2 hafta çalışmış gözükecek.Bu iki hafta yeterli olurmu? Ayrıntılı bir şekilde neler yapmamızı gerektiğini yazarsanız çok memnun olurum.Saygılarımla.

karaelmas38,Almanya'da dogan cocuklarin dogum tarihini gün,ay,yil olarak yaziniz ?

tr-22
06 Ekim 2015, 23:55
Bildigim kadariyla alman vatandasi olanlar Türkiyeden emekli olamiyor.

karadeniz
07 Ekim 2015, 11:19
Bildigim kadariyla alman vatandasi olanlar Türkiyeden emekli olamiyor.

tr-22,biraz netlik kazandiralim,Almanvatandasi olarak calisilmis veya ev hanimi olarak süreler yurtdisi boeclanmasi yapilamiyor,Almanvatandasi olunan süreler sosyal güvenlik süreleri olarak kabul görmüyor.

tr-22
07 Ekim 2015, 12:34
tr-22,biraz netlik kazandiralim,Almanvatandasi olarak calisilmis veya ev hanimi olarak süreler yurtdisi boeclanmasi yapilamiyor,Almanvatandasi olunan süreler sosyal güvenlik süreleri olarak kabul görmüyor.

Konuda benimle herhangi bir soru yok,yalniz arkadasimiz esinin hala alman vatandasi oldugunu yaziyor.

karaelmas38
07 Ekim 2015, 14:58
karaelmas38,Almanya'da dogan cocuklarin dogum tarihini gün,ay,yil olarak yaziniz ?

Çocukların doğum tarihi 12.06.1990 , 05.03.1993 , 20.03.1996 ve 22.02.2000 .Eşimin mavi kartıda var.Bildiğim kadarıyla mavi kartı olubda Alman vatandaşı oianlarda Tr den emekli olabiliyorlarmış.Herkeş ayrı birşey söylediği için sizin gibi ustalara danışmak istedim,vereceğiniz bilgiler için sizlere şimdiden çok tşk.ler ederim.Ayrıca Hanım 12.ayda izine gitmeden işyerinden çıkış alıb geldikten sonra tekrar başlayacak.

ALSANCAK-35
07 Ekim 2015, 20:28
Türkiye'de iki haftalik bir calisma icin Almanya'daki firmadan cikis almak asla gerekmiyor.Her iki ülkenin güvenlik kurulusu kabul ediyor.Yani siz asil firmadan cikis almadan iki hafta müddetle Türkiye'de calisabilirsiniz yasal olarak..Kolay gelsin.

karadeniz
08 Ekim 2015, 11:04
Çocukların doğum tarihi 12.06.1990 , 05.03.1993 , 20.03.1996 ve 22.02.2000 .Eşimin mavi kartıda var.Bildiğim kadarıyla mavi kartı olubda Alman vatandaşı oianlarda Tr den emekli olabiliyorlarmış.Herkeş ayrı birşey söylediği için sizin gibi ustalara danışmak istedim,vereceğiniz bilgiler için sizlere şimdiden çok tşk.ler ederim.Ayrıca Hanım 12.ayda izine gitmeden işyerinden çıkış alıb geldikten sonra tekrar başlayacak.

karaelmas38,Almanya'da cocuk yetistirme süresinden dolayi esinizin 18 yasi olarak ../../1992 tarihinden Almanvatandasligina gectiiginiz ../../2001 yillari arasinda en az 10 yil (3600 gün) varsa esiniz 58 yasinda yaslilik emekliligine hak kazanir vatandasi veya Türkiye'de kalan süreyi fiili calisma,yeniden Türkvatandasligi olarak.

Konuda benimle herhangi bir soru yok,yalniz arkadasimiz esinin hala alman vatandasi oldugunu yaziyor.

tr-22,yazi her ne kadar size cevap olarak gözüksede sizinle alakali degil ben diger arkadaslarinda bilgisi dahilinde olsun diye yazdim

karaelmas38
08 Ekim 2015, 13:05
karaelmas38,Almanya'da cocuk yetistirme süresinden dolayi esinizin 18 yasi olarak ../../1992 tarihinden Almanvatandasligina gectiiginiz ../../2001 yillari arasinda en az 10 yil (3600 gün) varsa esiniz 58 yasinda yaslilik emekliligine hak kazanir vatandasi veya Türkiye'de kalan süreyi fiili calisma,yeniden Türkvatandasligi olarak.

Usta cevab ın tşk.ler fakat ilk mesajımdaki sorulara cevab alamadım,mesala bu iş için Avukat tutmaya gerek varmı ? Kendimizde baş vura bilirmiyiz .SSK mı daha uygun Bağkurmu ? TR de iki haftalık çalışmış gözükmesi yeterli olurmu
Sırasıyla ne yapmamızı yaza bilirsen çok memnun olurum.

moralist
08 Ekim 2015, 16:31
slm,acaba mavi kartla türkiyede isci olarak calisilabilirmi?

karadeniz
08 Ekim 2015, 22:31
Usta cevab ın tşk.ler fakat ilk mesajımdaki sorulara cevab alamadım,mesala bu iş için Avukat tutmaya gerek varmı ? Kendimizde baş vura bilirmiyiz .SSK mı daha uygun Bağkurmu ? TR de iki haftalık çalışmış gözükmesi yeterli olurmu
Sırasıyla ne yapmamızı yaza bilirsen çok memnun olurum.

karaelmas38,herhalde beni iyi anlayamadiniz,esinizin mevcut vermis oldugunuz bilgiler dahilinde Türkvatandasi oldugu sürelerde Türkiye'den emekli olacak süresi yok gibi,emekli olmak icin en az 10 seneye ihtiyaci var.
Borclanma icin avukata ihtiyaciniz yok kendiniz sgk.muna borclanma yapabilirsiniz.
Türkiye'de bir hafta calisma yeterli,ssk.dan emeklilik avantajli.

slm,acaba mavi kartla türkiyede isci olarak calisilabilirmi?

moralist,mavikartli olarak Türkiye'de calisabilirsiniz sorun yok.

aslankral
09 Ekim 2015, 19:01
Karaelmas hem$erim Karadeniz ustanin yazdigi gibi e$inizin emekli olmasi icin yurtdi$inda 18 ya$indan sonra TC vatanda$i süresi yeterli degil,
mavi Kartlilar emekli olabiliyor diyorsunuz ama bu sadece mavi Kartlilarin TC vatandasi Olarak yurtdisinda calistigi eya ev hanimi olarak gecirdigi süreler icin gecerli,
örnegin: e$iniz 1992 senesinde 18 Ya$ina girmi$ ve yine 2001 de alman vatanda$i olmu$,
1992-2001 arasi 9 sene yapar, siz sadece bu 9 seneyi borclanabiliyorsunuz ve maalesef emekli olmak icin yeterli degil,

formatci
09 Ekim 2015, 22:11
selam karaelmas38 türk vatandasliginda gecen süreler yeterli degil ustalar aciklamislar. Benim haniminda ayni sorunu var biraz daha degisik eksik kalan süre sadece 2 yil 4 ay bunun icin arastirdim telefon actim 2-3 hukuk bürosuna ya hanimin tekrar tr vatandasligina gececek gectikten sonraki tarihleri tekrar borclanacaksin yada türkiyeye gidip bir ise girip calisacak bu yillari calisarak tamamlayacak baska yöntem yok .