PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızım için BAFÖG başvurdum ret geldi

Egal77
06 Eylül 2015, 22:20
Merhaba Arkadaşlar,
Başlıkta belirttiğim gibi kızım bu yaz 10. Sınıfı bitirdi ve FOR karnesi aldı.
Ausbildung yeri bulamayınca 2 sene Fach Abi yapıcak Sozial & Gesundheit
Şu an Okula devam ediyor yaşı 16.
Sorum ise buna BAFÖG alma hakkım varmı ? Başvurdum 1 hafta içinde ret geldi,gerekçe olarak ailesiyle aynı evde oturması ve gittiği Okulu kabul etmiyorlar ,anlamış değilim umarım içinizde tecrübesi olanınız vardır.
Selam ve Saygılarımla
Egal77

Antakya
06 Eylül 2015, 22:34
tecrübem var ama verdigin bilgiler az ve noksan.

Esin ve sen calisiyormusunuz? BAföG icin belirli gelir maas siniri var. baska cocuklariniz varmi? gittigi okulu hangi sebeb ile Kabul etmiyorlar?
vesaire vesaire......

Egal77
06 Eylül 2015, 22:52
Ben çalışıyorum eşim ev hanımı 4 Nüfus 2 kızım var 16 ve 12 yaşlarında
Gittiği Okul Berufsfachschule Bottrop

Antakya
06 Eylül 2015, 23:16
Aile sartlari BAföG almak icin Uygun. Kizinin gidecegi okulda BAföG almak icin Uygun.
Bafög icin verdigin dilekcede ayriyetten senelik werbungskosteni (Lohnsteuererklärung) göstermen faydali olur.
Kabul etmeme sebebide benim icin mantikli gelmiyor. ya kazandigin maas BAföG icin fazla, yada bilinmeyen baska sebebler var.

bu sayfaya göz at, belki sana ve kizina yardimci olur.

http://www.ortsdienst.de/faq-bafoegamt/wer-kann-ueberhaupt-bafoeg-beziehen-faq509/

f4scistx
07 Eylül 2015, 10:16
ayni evde kalinca alamiyor o okul türünde. onlar hakki olanlara veriyor, yani bafögün hakkini vermek lazim
cogu zaman 2 kisi calisinca evde alinacak bafög miktari baya düsüyor, hele evdeyse cogu zaman hic alamaz. eger tasinirsada baya az alir
( studium icin gecerli )

asagida tabelle var : http://www.bafoeg-rechner.de/FAQ/schueler-bafoeg.php

Egal77
07 Eylül 2015, 13:29
Fachschulen und Berufsfachschulen,
die ohne vorher abgeschl. Berufsaus- bildung besucht werden können, mit einem berufsqualifizierenden Abschluss enden und deren Ausbildungsdauer mind. zwei Schuljahre beträgt

Bafög Berechtigung -----JA

Kızım daha 16 yaşında ayrı Evde oturması lazımmış gelen yazıda,böyle saçmalık olmaz ,çevremde benim durumumda olanlar hep alıyor Bafög

f4scistx
07 Eylül 2015, 14:53
ben alan kimseyi tanimiyorum üniversiteye gidenlerden haric.
bafög gerekmedigi sürecede almayin bence ( meclisden disari) , sonucta hazir para gelince insan daha cok harciyor ve sonunda yine o parayi ödemek mecburiyetinde, yarisi olsa dahi

hOrOz
07 Eylül 2015, 16:04
iki cesit BAFOG var birisi Schüler Bafüg ikincisi ise Studentin Bafög arada fark var
Yüksek okula gidenler Studentin Bafög ve diger meslek veya okullara gidenlere Schüler Bafög

http://i.hizliresim.com/VL7QQq.png

f4scistx
07 Eylül 2015, 16:12
yani ama zaten acik acik yaziyor
Wenn ihr bei den Eltern wohnt : NEIN yani bafög alamiyorsun. alanlarda yanlis ( daha dogrusu bilerek yanlis ) doldurmusdur, studenten bafög deki gibi... iste hanim calismiyor gösteren cok taniyom

DenizCan
16 Mayıs 2016, 23:02
Benim bildigim, ausbildung yaparsa Bafög alabilir ve Studium`daki gibi yarisini geri ödemesi de gerekmez.

Yani Bafög alabilmesi icin, belirli bir meslek okulunda (Berufsfachschule) okumasi gerekir.

Fachschule, Fachoberschule olmaz, cünkü okul bitince devami var.

Prens-66
17 Mayıs 2016, 00:44
Yanlış bilgi verilmesin Arkadaşlar, bundan 2 Yıl evvel kızım benim yanımda kaldı ve BaFög Dosyaları doldururken ve verirken bunu beyan ettik ve kabul ettiler, ha derseniz Eyaletler arasında fark var bilemem.

Otobüs ve Tren Biletlerini, hatda Araba ile gittiğinde Benzin Parası ve Biletleri karşılandı.

Bazı bilgilere göre, Okullar arasında fark var veya okuduğu Meslek arasında, burada BaFög ödenmiyor veya ödeniyor ama Yol parası vermiyorlar.

Yakın Okullarla ilgili bir durum ve Privatschule mi yoksa Staatliche mi, orası'da fark eder.

Mesela München gibi bir yerde Physik Mesleğine göre Okul var ise, Nürnberg veya Augsburg gibi yerlere gitmesini mantıklı bulunmadığı için ödeme yapmıyorlar.

Bazı Okullar arasında Not ortalaması yüzünden sorun çıkıyor, yakındaki bulunan bir Okul kabul etmiyor ise yetersiz olduğu için, diğer yakın Eyalet Okulları kabul ediyor durumda ve Muhtemelen gençlerimiz bu Okullara yöneliyor, Semester veya Yol parası Cebten ödeniyor.

Yeterince Bilgi edindiğim için ancak bukadarını yazabildim..

DenizCan
17 Mayıs 2016, 09:25
Fachschulen und Berufsfachschulen,
die ohne vorher abgeschl. Berufsaus- bildung besucht werden können, mit einem berufsqualifizierenden Abschluss enden und deren Ausbildungsdauer mind. zwei Schuljahre beträgt

Bafög Berechtigung -----JA

Kızım daha 16 yaşında ayrı Evde oturması lazımmış gelen yazıda,böyle saçmalık olmaz ,çevremde benim durumumda olanlar hep alıyor Bafög

Egal77 kardesimiz burada da belirtmis. (mit einem berufsqualifizierenden Abschluss enden und deren Ausbildungsdauer mind. zwei Schuljahre beträgt)

Berufskolleg Bottrop`ta yanlizca schulabschluß yapiliyor. Yani bu okul bitince su veya bu meslegi yapabilir, anlaminda bir diploma verilmiyor.

Tikla:http://www.berufskolleg-bottrop.de/index.php?option=com_content&view=article&id=31&Itemid=2

Bence Bafög alamamasinin nedeni budur.

Egal77 kardes, yinede red gönderen yere kendin gidip sorarsan en dogrusunu yaparsin. Sonunda kararlari buradaki arkadaslarimiz degil, onlar veriyor.:)

guengoer52
28 Mayıs 2016, 12:45
Diğer eyaletleri bilmem NRW de ailesinin yaninda oturan öğrenciye schülerbafög vermiyorlar aynı sorunu bende yaşadım. Studentenbafög de herhangi bir sorun yok ailesinin yanında oturursada veriyorlar ayrı evde oturuyorsa bir miktar fazla veriyorlar.

66-YOZGAT-66
11 Eylül 2018, 16:35
tecrübem var ama verdigin bilgiler az ve noksan.

Esin ve sen calisiyormusunuz? BAföG icin belirli gelir maas siniri var. baska cocuklariniz varmi? gittigi okulu hangi sebeb ile Kabul etmiyorlar?
vesaire vesaire......

kardesim bu bafög nasil ve nereye müracaat ediliyor, benim kizim bu sene PTA yani eczacilik okuluna gidiyor devlet tarafindan taninmis özel okul (Staatlich anerkannte Privatschule) ve bu geri ödenip ödenmemesini nasil ögrenirim?

hOrOz
11 Eylül 2018, 17:48
kardesim bu bafög nasil ve nereye müracaat ediliyor, benim kizim bu sene PTA yani eczacilik okuluna gidiyor devlet tarafindan taninmis özel okul (Staatlich anerkannte Privatschule) ve bu geri ödenip ödenmemesini nasil ögrenirim?

burada eyaletlere göre adresler var

Ausweiss ID varsa online da yapabilirsin

https://www.bafög.de/