PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (SORU )Is ortakligi hakkinda

Nar agacim
24 Ağustos 2015, 17:26
Selamlar

Italya da bir arkadas ile Pizza-Döner üzerine bir Restoran (Imbiss) icin is ortakligi yapmak istiyorum (yari yariya ortaklik) o isten anliyor ve isi o yürütecek.Ben 20.000 € kredi cekip bu ise ortak olacakgim.Kendim almanyada caliyiyorum ve isimde burada devam edecegim!
Bu konuda ortaklik icin nelere dikkat etmeli ,ne yapmaliyoim

mr_koc_ac
24 Ağustos 2015, 17:43
Nelere dikkat etmeli. Ilk basta arkadasin güvenilirmi, riske atacaksin tüm parayi. Ortaklik diyorsun, ama anladigim kadariyla tüm maddiyati sen karsilicaksin. Senin yerinde olsam yari yariya yaparim veya 3de 1ini karsilamasini isterdim. Italyada restoran acacagi cadde nasil yer, islek caddemi, ben bunlari arastirirdim. Isini sansa birakma, 50% tutarsa tutar deme. Etrafta baska restoran varsa, ya baska yere ac, yada rakipten farkli ol. Müsteriye farki, kaliteyi ve saygiyi gösterirsen, onlara degil sana gelirler. Son olarak belirtmek isterim: Sen almanyada ben calisacagim diyorsun, o orda dükkani isletecek diyorsun. Isinin basinda durmayanin isini yerler. Ticarete gelince cogu dostluklar mahvoluyor. Kafani karistirmak istemem ama iyi düsün derim. 20bin euro az bir miktar degil, yillarca emekle zorla biriken para.

Nar agacim
24 Ağustos 2015, 22:04
koc2990 arkadas düsünceni paylastigin icin tesekür ederim.

Arkadas güvenilir.Kendisi bu isten anliyor.Isin toplam maliyeti 35 bin € , ortaklik yari-yariya.Kendis isin yapilacagi mekani uzun bir süredir kafasinda kurmus.Döner-Pizza üzeri bir is olacak..

f4scistx
24 Ağustos 2015, 23:44
Sen ona güveniyorsan zaten sorun yok demekdir. Insallah rast gelir isiniz. Bence dene. Eger oda isini düzgün yaparsa neden yürümesin yeme icme benim gözümde cogu zaman iyi gider tabi yer mekan isini nasil yapiyorsan

TipiTip
25 Ağustos 2015, 00:17
ortaklik yari yariya nasil olucak ?

sen kendi isine devam ediceksin 35.000 Euro degerindeki dükkana 20.000 Euro verip ortak olucaksin

herseyini 100% bu arkadasin karsilayacak !!! ve ay sonunda 50% sana vericek

buna nasil inaniyorsunki ? insanin kardesi olsa bu is yürümez bu sekilde

simdilik arkadasin sana herseye evet der , dükkani acmak icin para eksik oldugundan

ama bir kac ay sonra bakicak duruma , sabah acicak aksam kapatacak

calis babam calis , hersey onun sirtinda bütün yükü o cekicek , ama ay sonunda sana 50% vericek

bu kattiyen bu sekilde yürümez , bir kac ay sonra sana diyecegi aynen bu

ya kardes bu sekil olmuyor ben bütün yükü cekiyorum , sen kendi isine devam ediyorsun parani kazaniyorsun

burdaki isi ben yürütüyorum , bu sartlar altinda bende belirli bir miktari iscilik parasi olarak kendime ayiracam

geri kalani seninle 50% bölüsürüz diyecek , zaten isinde normali bu olur

onun haricinde , sen burda arkadasin orda , nekadar mal sattigini nerden bileceksinki ???

her gün 10 pizza 20 döner parasini cebine atsa nerden haberin olucak ??? olma sansi 0%

ben sana söyleyem sizin isin ömrü ite kaka zorlaya zorlaya belki 6 ay sürer

sen verdigin paradan olursun , ama tecrübe kazanmis olursun !!!!

sakin ve sakin arkadas dürüst namuslu haci hoca kattiyen yapmaz deme !!!!

Para tatlidir , eninde sonunda her insanin aklini calar kafasini karistirir , nekadar namuslu serefli olursa olsun !!!

yükü ben cekiyorum neden 50% ona vereyem der .... !!!!!!

fuk_18
25 Ağustos 2015, 00:46
ya su lafina bayildim haci hoca para yemez deme lafin cok seyi anlatiyor bu devirde yok dini butun yok namazinda niyazinda yok bu haramdan korkak laflari artik cok geride kaldi bunlari yapanda para girince isin icine 5 vakit namazini kilar allah allah der sonra harami cok guzel yerler tecrübe ile tatmis oldugum icin cok iyi biliyorum, su devirde para olunca insanlara guvenmek cok zor cok.

sen kendi isine devam ediceksin 35.000 Euro degerindeki dükkana 20.000 Euro verip ortak olucaksin

simdilik arkadasin sana herseye evet der , dükkani acmak icin para eksik oldugundan

calis babam calis , hersey onun sirtinda bütün yükü o cekicek , ama ay sonunda sana 50% vericek

ya kardes bu sekil olmuyor ben bütün yükü cekiyorum , sen kendi isine devam ediyorsun parani kazaniyorsun

burdaki isi ben yürütüyorum , bu sartlar altinda bende belirli bir miktari iscilik parasi olarak kendime ayiracam

onun haricinde , sen burda arkadasin orda , nekadar mal sattigini nerden bileceksinki ???

her gün 10 pizza 20 döner parasini cebine atsa nerden haberin olucak ??? olma sansi 0%

Para tatlidir , eninde sonunda her insanin aklini calar kafasini karistirir , nekadar namuslu serefli olursa olsun !!!

mr_koc_ac
25 Ağustos 2015, 01:35

Benim aklimada geldi, hatta cok kisaca belirttim, isinin basinda durmayanin... diye. Ama belki bu güzel üyemiz yanlis anlar diye fazlada kurcalayip kafasini karistirmak istemedim.

Arkadasim genellemek istemiyorum, tabikide olur insallah.
Arkadasinla detaylari konus. Iyice arastir derim, bir dükkanin geliri gideri ney aylik. Benim kendi fikrim @uzunköprü üyemizin dedigi gibi bu ise girmezdim. Yani dükkan aciyorsam, hic ugramiyorsam bile haftada bir kere ugranilir. Sen haftada bir italyaya gidebilecekmisin?
Kafan karismasin, eger kafaya taktiysan yap, ama risikolari kafanda bulundurarak. Burda hicbirimiz istemeyiz sonradan senin üzülmeni. Allah kimseye bu dünyada keske dedirtmesin.

TipiTip
25 Ağustos 2015, 01:57
Benim aklimada geldi, hatta cok kisaca belirttim, isinin basinda durmayanin... diye. Ama belki bu güzel üyemiz yanlis anlar diye fazlada kurcalayip kafasini karistirmak istemedim.

Arkadasim genellemek istemiyorum, tabikide olur insallah.
Arkadasinla detaylari konus. Iyice arastir derim, bir dükkanin geliri gideri ney aylik. Benim kendi fikrim @uzunköprü üyemizin dedigi gibi bu ise girmezdim. Yani dükkan aciyorsam, hic ugramiyorsam bile haftada bir kere ugranilir. Sen haftada bir italyaya gidebilecekmisin?
Kafan karismasin, eger kafaya taktiysan yap, ama risikolari kafanda bulundurarak. Burda hicbirimiz istemeyiz sonradan senin üzülmeni. Allah kimseye bu dünyada keske dedirtmesin.

ustam bu gibi islere ortak giricekse biris o isten az cok anlamasi gerek

yoksa adami ayakta Uyuturlar ...;)

haftada bir italyaya gitsen ne yazar ?

yukarida belirttim , adam 20% kendine calissa ruhun duymaz !!!

adamin icinde oldumu ne yapar ne eder calar ,

ve eski sitede buan benzer kac konu vardi ,

isten anlamayanlar para vermis ortak olmuslarda sonra sitede yardim istiyorlar

19 Anahtar nedir bilmeyen ama Tamirhaneye ortak olanlar vardi , sonuc hüsran , gel beceriksizlerde konu ac yardim ara

yukarida arkadasimizda ortakliktan baya emin yani ise ortak olmus gibi bir havasi var

insallah öyle bir hata yapmaz !!!

bu ayni zamaninda Babalarimizin burda kazandiklari para ile Türkiyede Kardesleri Abileri Yegenleri akrabalari ile yaptiklari ortakliga benziyor

birisi para vericek , sözde isten anlayan isi yürütecek para ortak olucak , hamgimizin Babasi Kaziklanmadi ???

isin basinda olmadiktan sonra ortak is yürümez !!!!! arkadas Almanyada digeri Italyada olucak ismi ?

kontrol etme sansin hic ama hic yok ,

eskiler bilirler , eski sitede para veripte anlamadigi ise ortak yüzlerce üye vardi

birisininde yüzü gülmedi !!!

yani birde akil var mantik var , ALLAH (cc) icin birisi söylesin

simdi iki kisi ortak oluyor dükkan aciyor , birisi 15.000 Euro digeri 20.000 Euro koyuyor

20.000 Euro koyan kendi isine devam edicek , her ay tikir tikri calistigi isinden ayligini alicak

düzgün hayatina devam edicek ....

15.000 Euro koyan , Sabah dükkan acicak , aksamin karanliginda kapatacak

Alsiveris Muhasebe Temizlik vs vs vs hepsi ile ugrasacak

ay sonunda gel ortak 6000 Kazandik 3000 Euro sana 3000 Euro bana diyecek ???

bunu kim yaparki ??? bunu yapan keriz olmali !!!!

niye yapsin ?? o adamin hicmi emegini karsiligini alma hakki yok !!!

yok yapicam derse , bu sekilde ortaklik biz yürütürüz derseki

iste o zaman o kisi cebine calisir !!! kimse hakkini almadigi isi yapmaz !!

ben kendim iki gün önce ortak ise girdim !!

dükkan bir arkadastan mallar ondan isletme benden

ama ben Saat ücretimi alicam , ayda kac saat calismisim , onu alicam , onun haricinde

kira giderler hersey cikacak net nekadar kalmis o paylasilcak , zaten normalide budur ortak iste

simdi diyeceksinizki ama dükkan mallar o arkadastan

evet o arkadastan , iyide ben olmasam o dükkan o mallar ise yaramayacak , paraya ceviremeyecek

ama bu sekilde dükkana kira alicak (dükkan kendi mali) ve kendi malini saticak ,

simdi bu arkadaslar icinde aynisi gecerli , birisi para yetmiyor dükkan acamiyor digerinde para bulma imkani var

ama para ile para kazanma imkani yok , bu sartlarda ortaklik evet olur , ama dükkani calistiran hakkini almali calistiginin karsiligini almali

almam hersey ortak derse ....o zaman CALAR !!!!!!!

fuk_18
25 Ağustos 2015, 02:44
yani namuslu davranip tam hakkini vermez diyorsun öylemi simdi ya benim anlamadigim hic mi insan kalmadi dürüst kazandiginin hakkini alan yada kimsenin hakkini yemeyen

TipiTip
25 Ağustos 2015, 02:52
yani namuslu davranip tam hakkini vermez diyorsun öylemi simdi ya benim anlamadigim hic mi insan kalmadi dürüst kazandiginin hakkini alan yada kimsenin hakkini yemeyen

ya usta adam namusludur , ama yukarida arkadasin dedigi gibi ortaklik olmaz
olur dersenki bilki o namuslu adamda bir gün namusunu bir kenara koyar kendini düsünür

simdi sen sahsen bu sekilde ortaklik yaparmisin ???

iki ortak hemen hemen ayni parayi koyacak ,

birisi dükkanin 100% her isi ile ugrasacak ,

digeri kendi isini yapicak ayligini alicak , ama ay sonuda dükkanda calisan ile net geliris 50 % pay sahibi olarak alicak ?

bunun mantigi nerde ? Pizza Döner Dükkani . günde banko 12-14 Saat is demek , adam her ALLAHIN günü bu saati calisacak

sonrada kendine Pay almacak , parayi fifti fifti bölücek , sen bunu yaparmisin , yada bunu birisinin yapicagina inanirmisin ???

ha isletecek adam ayligini alir , gerisini bölüsürsün ona inanirim ...

ama yinede olucak is degil biri Almanyada digeri Italyada , biri Profi digeri benim gibi Ekmek kesmesini bilmiyor

neyi nasil kontrol ediceksin ????

yukarida yazdim , bende ortak ise girdim diye ,

ama bizimkisi kolay , dükkana giren mallar Barkodlu hepsinin girisi belli satis fiyati belli

ay sonunda kasadan tusa basiyorsun , giren mal ortada satilan mal ortada kasaya giren para belli

onun haricinde , ben calistigim saatlerin karsiligini aldiktan sonra

giderlerin hepsi ödendikten sonra geri kalan para bölüsülecek

ama adam her gün 20 kg satiyorum dese ama 30 kg Döner satsa nasil ispat ediceksin ?

50 Pizza satiyorum dese ama 75 Pizza satsa nasil ispat edeceksin ?

5 Kasa Kola Fanta Sattim dese , 10 Kasa satsa nasil ispat edeceksin ?

her alisveris yaptiginda , Almanyadan Italya gidip mallari sayacak halin yokya

talo176
25 Ağustos 2015, 10:13
ama adam her gün 20 kg satiyorum dese ama 30 kg Döner satsa nasil ispat ediceksin ?

50 Pizza satiyorum dese ama 75 Pizza satsa nasil ispat edeceksin ?

5 Kasa Kola Fanta Sattim dese , 10 Kasa satsa nasil ispat edeceksin ?

her alisveris yaptiginda , Almanyadan Italya gidip mallari sayacak halin yokya

zaten öyle olacak.. dedigin gibi sabah acan aksam kapatan o olacak ve bütün yük onda olacak.. asla "fifty fifty" kabul etmez..

f4scistx
25 Ağustos 2015, 10:57
mesafe cok oldugundan ve devamli sende bakma sansin olmadigindan yada yardim etme arkadaslar cok hakli. ama illa olacak da diye bir sey yok.
sonucta sana aylik güzel bir miktar getirse heralde fazla karistirmassin, tabi baktin adam son zamanda cok sey almis hayatina ozaman anlarsin :D

Bambini
25 Ağustos 2015, 11:05
Isin en kötü tarafi, hazir para da degil.

Yani 20000€ Kredi cekecen, olurya dilerim olmaz, isler ters gidecek. Sen hala 20000€ Kredinin borcunu ödeyeceksin.

Madem burada acik acik sordun, bendende sana acik acik, isinin basinda degilsen, sakin ortak ise girme derim.

Yukarida yazan arkadaslara katiliyorum.

Isinin basinda olmayini, herdayim kaziklarlar.

Nekadarda arkadas veya aileden biri olsa.

Gün gelecek geceleri yatamiyacaksin, acaba hesap dogrumu diye...

Kendini o duruma düsürmeni istemem.

Desenki misal:

Benim kardesim Italyada ortagimin yaninda calisacak, is degisir. Ozaman gönlün rahat olur.

Ama sekilde, senin isin zor.

Tabiki bunlarin hepsini göz önüne aldigsan ve 20000€ dokunmaz bana dersen, yolun acik olsun.

Kisa ve net: Vaz gec bu sevdadan.

Nar agacim
26 Ağustos 2015, 20:40
tüm yorum yapan arkadaslara tesekürler

Öncelikle ortaklik teklifi arkadastan degil,benden geldi.Bu ortaklik yapmak istedigim arkadas bu islerden iyi anliyor.Kendisine iyi bir yer bulmus.10.000 € ödemede yapmis.O isyerinin toplam maliyeti 35.000 € buluyor.Isyeri bittiginde dükkanin degeri 70.000€ civarinda.Parasi olmadigi icin is beklemede.

Ortaklik teklifini ben yaptim.onun bende yari-yari ya ortaklik icin 25.000€ istedi eger olmasa 20.000 € da olur ,5000€ ben bir yerden borc bulurum dedi.

Giderler ortak oluruz ve benzin...v.s gibi masraflarimi koyarim dedi....

Bu isten kendim anlamiyorum.Yillardir Almanya dayim bir seyler yapmak istiyorum.

TipiTip
26 Ağustos 2015, 20:53
tüm yorum yapan arkadaslara tesekürler

Öncelikle ortaklik teklifi arkadastan degil,benden geldi.Bu ortaklik yapmak istedigim arkadas bu islerden iyi anliyor.Kendisine iyi bir yer bulmus.10.000 € ödemede yapmis.O isyerinin toplam maliyeti 35.000 € buluyor.Isyeri bittiginde dükkanin degeri 70.000€ civarinda.Parasi olmadigi icin is beklemede.

Ortaklik teklifini ben yaptim.onun bende yari-yari ya ortaklik icin 25.000€ istedi eger olmasa 20.000 € da olur ,5000€ ben bir yerden borc bulurum dedi.

Giderler ortak oluruz ve benzin...v.s gibi masraflarimi koyarim dedi....

Bu isten kendim anlamiyorum.Yillardir Almanya dayim bir seyler yapmak istiyorum.

vallah usta sen yap bu isi ,

100% kar varmis madem , ilk defa duyuyorum 35.000 Euro harcayip aninda 70.000 Euroya satabilmek süper

hic acmayin , mademki 100% kar ediyrosunuz dükkani kurun hemen satin , senede bu sekilde iki dükkan yapip satsaniz adam basi 70.000 Euro kar

daha ne istiyorsun

samsunlu
26 Ağustos 2015, 21:33
Yazacaklarim konuyu acan arkadas!, sen benim tahmin ettigim gibi bu isi yapmakda EMIN degilsin. Sana benden tavsiye Kalbinin sesini dinle eger kendi icinde süphelerin varsa vazgec yok icin ferah ve Temiz ise yap derim.

akbaba
26 Ağustos 2015, 23:12
10 kisi Nar agacinin yazdiklarini okusa,enaz 9 kisinin ayni seyi düsüneceginden eminim...
ama bakin arkadasimiz ne yazmis " Yillardir Almanya dayim bir seyler yapmak istiyorum"
onlarca sene iscilik yapip,hep emir alan insanlarda bu genellikle var, birseyler yapmak istiyorlar.....
sonrada paralarini-dostlarini-sagliklarini kaybediyorlar.
Nar agacim, sakin ha sakin öyle bir ortakliga girme,yazdiklarinda hic cazip birsey olmadigi gibi,
Kemal Sunal filmine benziyor, birazda Jet Fadilin üretecegi arabanin hikayesine benziyor,hayali araba icin kredi cektiler yatirdilar,paralar kül oldu.
bir Türk kahvesine veya Cami'ye git,60 yasindan büyük agbilerimizle sohbet et, türlü vaatlerle ortaklik yapip,dolandirilan birsürü insan görürsün.

efe20
16 Şubat 2016, 13:47
zaten yürde yüz güvensen buraya konu acmassin

Antakya
16 Şubat 2016, 14:21
Eeee... sonuc ne?
konuyu acan arkadas bir zahmet buraya sonucu yazsa yorumda bulunan arkadaslar icin iyi olurdu.
Ne hikmetse "yine bana hüsran" şarkisi aklima geliyor.

kara
24 Mart 2016, 20:42
konuyu acan arkadas ya zengin olup bizi görmez oldu :-) yada katil oldu :-(
saka bi yana , hayirlisi olsun .

f4scistx
24 Mart 2016, 20:55
dogru bende merak ettim
yalniz haberlerde okumustum,bu italyanlar da dönere vs kisitlama getiriyormus bazi sehirlerde. kendi kültürleri daha cok satilsin diye

kafkaskartali76
05 Temmuz 2016, 20:51
Selam aleykum. Bu isin sonu ne oldu merak ettimde :)

derebogazli
14 Haziran 2017, 05:51
kredi cekip is yapmani kesinlikle tavsiye etmem iki yakan bir araya gelmez vesselam

Selamlar

Italya da bir arkadas ile Pizza-Döner üzerine bir Restoran (Imbiss) icin is ortakligi yapmak istiyorum (yari yariya ortaklik) o isten anliyor ve isi o yürütecek.Ben 20.000 € kredi cekip bu ise ortak olacakgim.Kendim almanyada caliyiyorum ve isimde burada devam edecegim!
Bu konuda ortaklik icin nelere dikkat etmeli ,ne yapmaliyoim