PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Iş Yerinde Mobbing,Schikanieren hakkında bilgi lazım...

Burclu
30 Mayıs 2017, 06:57
Selamunaleyküm Arkadaşlar,

İş yerinde büyük bir sorunum var, 2004 den belli aynı işyerindeyim ve Einrichter olarak çalışıyorum ve geçen seneye kadarda ayrıca Schichtführerdim, kısıtlama ve Schichtführersiz denemek için şimdilik yapmıyorum.
Bundan 2 sene önce yeni 3 tane parça yapmam gerekti yani bana sadece parçayı verdiler Hartdrehen yapılacak ve CNC için Programlarını ben kendim yazdım, herşey tamamdı Muster olan parçalar Kundeye yani Hitachiye gitti ve Arabaya Monte edildi Benzinli arabada sesin azalması için, 1 Sene deneme sürüşü yapıldı ve olumlu çıkıncada 3 Parçanın Auftragını verdiler, Makinayı tek ben yanlız yaptığımdan şimdi bizim Bölümde bir tane Alman Ostdan gelme, ve 1 Polonyalıyı verdiler öğrensinler diye, bu Alman adamı ilk günlerde iyi gibiydi taki makinada bir ölçüde sıkıntı çıkana kadar, neyse Programda bir değişiklik yaptı ben başka vardiyedeydim ve şimdide herkese benim beceremediğimi kendinin yaptığını anlatıyor ve benim demediğim şeyleri demişim gibi anlatıyor.

Yanı uzun lafın kısası ben şimdiye kadar hiç bir şey yapamamışım kendi gelmiş ve yapmış gibi anlatıyor ve bunuda herkese bu şekilde diyor taki geçen gün en üst şef gelmiş ona bile böyle anlatmış.

Beni bu işi yapabıldğim için bir üst kademeye çektiler yani Einrichterin daha tecrübelisi diyelim, zaten karın ağrısıda bundan dolayı, 7 sene önce bu olayın benzeri olmuştu ve bunu yukarı çektiler ve ayar verdiler taki şimdi fırsatını bulana kadar bekledi.

Bu olayı ben gece iş yerinde duydum ve sinirden gidip programları silecektim ve basıp eve gelecektım, benim Abteilungsleiteri aradım kendisiyle aramız iyi çok şükür, dışardanda tanır beni, sordum kendine ben ne yapayım şimdi ya bana bir yol göster yada ben silip gideceğım ne olacaksa olsun artık yeter dedim, sakin ol sen bu gece işini yap sana yazılan makinada sabah kalkınca beni bir ara dedi.

İşin tuhaf yanı benim Teamleiter bu gece bana bu makinayı deyil başka önemsiz makinayı yap diye kağıt yazmış o da ostdan gelme, ve bunuda aynen akşam Abteilungsleitere dedim, bu bana sen makinadan artık uzak dur bak bu adam yaptı mesajını veriyor.

Arkadaşlar bu haksızlığı ben kaldıramam, olamaz böyle birşey, ben orda emek vermişim ve adamın biri gelip programda ufak bir değişiklik yapıp ben yaptım ayağına yatması zoruma gidiyor.

Benim açımdan bu durumda Mobbing, Schikanieren ve Rufschädigung var, şimdi başka abteilunglara kadar bunu böyle anlattığı için ben birşey bilmeyen beceremeyen ven kendide esas bilen yapan oldu, ben bu durumu kaldıramıyorum.

Sizce bu durumda ne yapabilirim, Abteilungsleiterle konuşacağım daha, bu Mobbing,Schikanieren ve Rufschädigung olmuyormu ???

kingkong525
30 Mayıs 2017, 09:42
Aleykum Selam kardesim,

sen en iyisi Verbraucherzentraleya bi git sor, ollar sana yardim edebilmeleri gerekebilir. edemezseler, bir avukata danis böyle islerle ilgilenen.
Almancan nasil bilmiyorum, ama kendini yeterince savunabilirsen büyük sefe git derdini anlat, yeni duydugunu, dogru olmadigni. Büyüklerle konustugun zaman kendini kaybette, normal bir tonla konus, cünkü seni suclu yere koyabilirler, ona dikkat et.

TipiTip
30 Mayıs 2017, 09:54
Aleykum Selam kardesim,

sen en iyisi Verbraucherzentraleya bi git sor, ollar sana yardim edebilmeleri gerekebilir. edemezseler, bir avukata danis böyle islerle ilgilenen.
Almancan nasil bilmiyorum, ama kendini yeterince savunabilirsen büyük sefe git derdini anlat, yeni duydugunu, dogru olmadigni. Büyüklerle konustugun zaman kendini kaybette, normal bir tonla konus, cünkü seni suclu yere koyabilirler, ona dikkat et.

Verbraucherzentraleye niye gitsin usta ?

Media Marktan TV aldida bozukmu cikti

Onlar bu islerle ugrasiyormu ?
Cahillihime bagisla

elektroniker
30 Mayıs 2017, 10:46
kisacasi: en iyisi en büyük patrona cikip herseyi anlatman -- baktin oda umursamiyor -- gerisini sen düsün sende anladigim kadar program da bir seyler yapabiliyorsun :)

femo
30 Mayıs 2017, 11:21
Einrichter olarak çalışıyorsun, elinde Handwerkskammer'den CNC-Fachkraft Zeugnis'i var mı ?
CNC-Fachkraft'lara Programmoptimierung yetkisi otomatikman veriliyor ve Programmoptimierung'da yaparlar.
programı sen yazmış olabilirsin o senin geistiges Eigentum, bence makineden programı silme derim
1 saat Maschinenausfallzeit CNC'lerde 300-800 Euro tutuyor. Büyük patrona çık CNC- programını ben yazdım de
yeni gelen Arbeitskollege'de bir parameteri değiştirdi ve benim geistiges Eigentum'u sahipleniyor dersin.
şayet adamın CNC-Fachkraft Zeugnisi yoksa otomatikman havası iniyor.

Burclu
30 Mayıs 2017, 19:07
Ben Industriemechaniker im ve CNC de kendimi gelistirerek buraya geldim, 2013 de Stuttgart daki Fanuc a gittim 1 Hafta Schulung için ve onun meyveleri şimdi işime yaradı.

Bugün görüşmemiz vardı beni haklı gördüler ve yarında hep bir arada konuşacağız ama büyük ihtimalle inkar edecek bunun bilincindeler zaten, hemen hemen herkesle bir uyuşmazlığı olduğundan benim dediğime gelir, çünkü kendimde dedim zaten öyle bir akıllı oynuyorki ismimi vermiyor bunuda biliyorlar, bakalım hayırlısı olsun, ama şu mübarek Ramazan ayında kimse işinden olsun istemem.

@Kinkong525

Verbraucherschutzzentrale ne işe yaradığını biliyormusun???

belalimisa
31 Mayıs 2017, 03:50
Burclu kardeşim seni çok iyi anlıyorum allah hayrinda ne hayırlıysa o olsun sıkma canını güzel kardeşim.
Cahillime bağışla şimdi sen o programı veya yazılımı silmiş olsan , okisi tekrardan bu programı yapa bilme kapistesi varmı. Eğer yoksa bunu bir şekil iza edecek anlatmasi lazım yani patrona.
Yanlış anlama ama sil demiyorum, benim görüşüm eğerki silmeye kalkarsan otomatikmen suçlu duruma düşersin. Patronları hiç birzaman bilemessin adam kalkar sizlenmi ugrascam der. Patronun için önemli olan işin yürümesi , gerisi bahane çoğu patronda böyledir.
Dediğim gibi benimki sadece bir ezbere konuşma bir ihtimal.
Allah sonunu hayr eglesin , demesi ne kadarda kolay olsada Relax olmaya çalış.

Şunuda kisadan söyleyeyim eğerki böyle durumlarda avukatı işin içine kattinmiydi firmayla aran kesin açılır , ve birdaha düzeltemessin.

Burclu
31 Mayıs 2017, 06:32
Burclu kardeşim seni çok iyi anlıyorum allah hayrinda ne hayırlıysa o olsun sıkma canını güzel kardeşim.
Cahillime bağışla şimdi sen o programı veya yazılımı silmiş olsan , okisi tekrardan bu programı yapa bilme kapistesi varmı. Eğer yoksa bunu bir şekil iza edecek anlatmasi lazım yani patrona.
Yanlış anlama ama sil demiyorum, benim görüşüm eğerki silmeye kalkarsan otomatikmen suçlu duruma düşersin. Patronları hiç birzaman bilemessin adam kalkar sizlenmi ugrascam der. Patronun için önemli olan işin yürümesi , gerisi bahane çoğu patronda böyledir.
Dediğim gibi benimki sadece bir ezbere konuşma bir ihtimal.
Allah sonunu hayr eglesin , demesi ne kadarda kolay olsada Relax olmaya çalış.

Şunuda kisadan söyleyeyim eğerki böyle durumlarda avukatı işin içine kattinmiydi firmayla aran kesin açılır , ve birdaha düzeltemessin.

Avukata gitmedim yani benim açıdan hiç gerek yok çünkü Abteilungsleiter Bosnalı Müslüman kendisi yani beni sever sayar, oturduğum evde üst katta annesi babası kalıyordu, babası bosnaya giderdi aylarca kadın tek başına bir kaç kez de anahtarını unutmuştu yardımcı oldum, yani privat bir kaç kez yardımım dokundu ama bunu iş yerinde kimseye anlatmadım bir kendi birde ben biliyorum ve bunun kıymetinide biliyor, o bakımdan asıl konuya gelince beni haklı gördü ve tabiiki kanıt şahit olmadan bir şey yapmaz allahtan polonyalı arkadaş geldi ve anlattı kendisine direk neler dediklerini, beni o kurtardı zaten, ama bakalım haırlısı bugün iş yerine gideceğim tekrar.

Dün ve bügün bilerek bu adama elimi vermedim, bugün sordu ne var diye bende " Bis auf weiteres gebe ich nicht mehr die Hand" dedim, dondu kaldı birşey diyemedi, ama bugün zaten inkar eder belli, yok yanlış anladın vs., ama o polonyalı arkadaşta birlikte konuşacağmız için, içim rahat, bulunmasınıda Abteilungsleiter istedi zaten çünkü biliyor tam köşeye sıkışacağını çünkü anlattığı kişi yanında, polonyalı arkadaş için hiç hoş olmadı tabi ama zamanında bunada Mobbing yaptı bu adam, işi polonyalı yapardı, makinanın listesine alman adamı gider kendi imza atardı kendi yapmış gibi, yani kısacası müstuhak.

Genede kimsenin bu durumdan işinden olmasını istemem, abteilungunu değiştirsinler ama işten atmalarını hiç istemem.

Program silmeye gelince, sinirden abteilungsleitere telefonda dedim kendisine ama bugün bir arada konuştuğumuzda demedim tabi, bir anlık sinirle söyledim işte ama tabiiki uygulamadım.

sonic
31 Mayıs 2017, 08:51
Bu alamanlara dil dökme yetenegi olanlar yaraniyor zaten
isini yapan agzinla kus tutsa yaranamiyor nedense

birde yabanci ve türk oldugumuz icin degerimizi tanimiyorlar
bunda bizim de sucumuz olabilir
deger ve gücümüzü cok kolay ele veriyoruz maalesef

belalimisa
01 Haziran 2017, 05:53
Burclu@ kardeşim ozaman hadi hayırlısı bakalim.
Allah kolaylık versin sana kardeşim benim. Herşey yolunda gider inşallah.

Burclu
01 Haziran 2017, 06:49
Bu alamanlara dil dökme yetenegi olanlar yaraniyor zaten
isini yapan agzinla kus tutsa yaranamiyor nedense

birde yabanci ve türk oldugumuz icin degerimizi tanimiyorlar
bunda bizim de sucumuz olabilir
deger ve gücümüzü cok kolay ele veriyoruz maalesef

Yabancıyız diye herşeye eyvallah demiyelim zaten, babalarımız dedelerimiz zamanında almancaları olmadığından sustular ama bizim nesilin dili var onun için hakkını savunmasını iyi bileceksin.

Bu arada dün görüşmemiz vardı yani yüzleşmede diyebiliriz, polonyalı arkadaşta geldi mecburen çünkü duyan tanıklık eden o, uzun lafın kısası eli ayağı titredi tek tek sebepleri ben sayınca ve tanık olarakda bu arkadaşdan duydum dedim, polonyalı arkadaş dünkü dediklerini demedi ama farklı şeyler söyledi, sanırım adamdan korktu, insan psıkolojisi işte iş çiddiye gelince yapamadı. Alman adamda o anda inkar etti tabiiki ama şu şekilde 3-4 defa özür diledi " das war nicht meine absicht aber ich möchte mich trotzdem in aller form bei dir entschuldigen", abteilungsleiter,teamleiter ve ikimizin yanında bunu demesi bana yetti, o an yerin dibine girdi sanki kafasını bir yere sokacak yer arar gibiydi, sonradan dağıldıktan sonra abteilungleiterle konuştuk bıraz, özürü nasıl diledi ama dedi, inkar etti güya ama halinden anlaşılıyordu bır halt etmeye çalıştığı dedi, zaten hepimizin yanındada kendine şöyle bir ayar çekti yani resetledi diyelim, bakalım ama nereye kadar.
Ama bu olaydan kendi ipini kendi çekti, ilk gönderilecek olan bence kendisi oldu, gececiydim yeni geldim kendide sabahcıyfı, birşey olmamış gibi normal makinaları konuştuk o kadar.

Burdan sizlere tavsiyem, sakın kendinizi küçük düşürmek istediklerinde izin vermeyin, anında müdahele edin. Taviz tavizi getirir. Sınırı belirleyinki bidaha yaklaşmasın.