PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : At 21 belgesi saglik sigortasi

deaths
17 Mayıs 2017, 22:52
Ilk önce selamlarimi iletirim herkeze,

durumumuz sudur.

babam almanydan ve türkiyeden emekli. Almanyada saglik sigortasina aylik ödüyor.
*Annem sadece türkiyeden emekli. almanyada babam üzere saglik sigortasi kayitli
*Annem ve babam almanyada süresiz oturumlari var. Izinli giris cikis yapabiliyorlar istedikleri vakit.
*Kis dönemi asa yukari 3-5 ay arasi almanyada yasiyorlar
*7-9 ayda türkiyede kaliyorlar.

Baya bir arastirdim ama islemi nasil yürülüge koyucami bilmiyorum. Daha fazla Türkiyede kaldiklari icin almanya ve türkiyedeki saglik tedavilerini at 21 belgesi üzere türkiye sgk karsilamsi gerekiyor.

Sormak istedigim sorular sunlar.
Türkiye sgk karsilicana göre, almanyada daha haliye hastalik sigortalarina (AOK) bedel ödemeleri gerekiyormu. Almanya sigortasina cikismi vermem gerekiyor.
Bu hükümler bayadir varmis. Biz daha yeni ögrendik. Alman sigortalari geri ödeme isterlermi? Cünki yillardan beri almanyada tedavi görüyorlar. ve aslinda ödemeler sgk tarafindan yapilmali. Yani bu gerekceye gecersek ceza yeme ihtimali varmi?

Selamlar ile

hekimoglu
18 Mayıs 2017, 12:02
Hem Türkiye hem Almanya dan emekli olup her iki ülkedede ikamet edenler icin normalde hangi ülkede bir yil icinde 6 aydan fazla yasadiklarina bakilir ona göre uzun yasadiklari ülkenin sigortasindan yararlanmalari gerekir de bizim bu isler öyle karisikki kimse bunlara dikkat etmediginden haberde vermediginden bir kesmekeslik söz konusu. Eger Alman saglik sigortasindan yararlaniyorsa normalde her iki ülkeden geliri olan kisi bunu bildirmeli bu durumda Türkiye den alinan emekli ayliginin %11 e yakinini alman saglik kurumuna ek prim olarak ödemesi gerekiyor. Annenin Türkiye den kendi emekliligi yoksa her iki durumdada esi üzerinden aile sigortasindan yararlaniyor olmasi gerek bunda sorun yokta simdi gidip biz bilmem 5 yildir bu durumdaydik öncesini görmemis olun bugünden itibaren yeni sürec baslatalim deseniz sikinti yasanmayacaginin garantiside yok.

deaths
18 Mayıs 2017, 15:51
Sa,
verdigin cevap icin tessekkür ederim hekimoglu. Bende senin yazdigin gibi oldugunu düsünüyordum. Ama öyle degilmis. Izah edim

Türkiyede 6 aydan fazla yasadiklari icin türkiye ssk üzere hastalik sigortali oluyorlar annem ve babam. bu ne demektir. Almanyada sigorta prim ödemelerine gerek yok!!!!!!!

Ne yapilmali.

Türkiyede Emniyete gidip giris cikislarini döküman halinde bir evrak almalari gerek.
Bu evrak ile ssk gidip. At 11 belgesi cikartmalari gerek.

Ve bu önemli!!!!

Geriye dönük at 11 belgerlinide cikarmalari gerek.

Bu belgeler ile almanyada hastalik sigortasina gidip bu güne kadar yapmislari ödemelerini geri istemeleri!!!!!

Bu bilgileri türkiyeden ssk dan calisan bir dostumdan aldim.

Parayi geri alanlarda olmus. Lakin geri alanlar annem ve babam gibi emekli yasindaki insanlar degil. Ögrencilerdir. Almanyaya gelen üniversite ögrenciler.

Bu bilgiyi lütfen emekli kardeslerimiz arasinda dagitin. Cünki bize bizim haklarimizi bildirmiyorlar. Zorlu bir sürec. Ama hastalik sigortalari bizden para istiyor ve o yolu gösteriyor. Halbuki cogu annelerimiz ve babalarimiz yilin uzun sürelerini türkiyede geciriyorlar ve bize iki sigorta birden ödetiyorlar.

Almanyadki hastalik sigortasi ise bana sorguladigi soru sudur. Annen türkiyeden emekli. Biz annen gelir aldigi icin onu almanyada aile sigortasina dahil etmicez. Kendisi prim ödemesi yapmasi gerekiyor. Halbuki durum bambaska. Ve bu durumu izah etmiyorlar bize. Cünki para gidicek ellerinden.

Tahminen benim alicam para 6000 euro civarinda. Ben onlara para vericeme onlar bana versin. Uyuyan bir kaplani uyandiriyorlar bende sizleri uyandiriyorum.

yardimci link olaraktan bunu gönderiyorum.

https://zerothh.wordpress.com/2014/06/25/at-11/
"Diyelim ki üç sene Almanya’da okudunuz ve böyle bir belgeden haberiniz olmadı. Her ay Alman Sigorta Kurumu’na 70-80 € gibi bir meblağ ödediniz. Son senenizde A/T 11’den haberdar oldunuz. Almanya’da okumuş olduğunuz tüm dönemlere dair öğrenci belgeleriyle SGK’ya gidip geçmişe dönük A/T 11’lerinizi temin edebilirsiniz. Bu belgelerle önceki senelerde Almanya’ya ödemiş olduğunuz paraları geri alma şansınız var. (Özellikle belirtiyorum, “geri alma şansınız var”. “Kesinlikle alabilirsiniz” demiyorum. Bu, Almanya’nın kendi iç mevzuatıyla alakalı bir durum.)"

Selamlar ile.

hekimoglu
18 Mayıs 2017, 16:22
Arkadasim verdigin bilgiler bu sorunlari olan bir cok vatandasimiza sorunlarini cözmede umut isigi olacagindan cok önemli, özellikle sgk eger geriye dönük zaman icinde at11 belgesi veriyor alman saglik sigortalarindan yararlanilan zamani karsiliyorsa asil sorunda cözülmüs olur. Dedigin gibi emekli vatandaslardan %11 e yakin kranken/pflegeversicherung bedeli kesiliyor bunu sgk karsilayacaksa bosyere ödemeye gerek yok yanliz bu durumda sanirim sgk tarafindan bir kesinti söz konusu olabilir olsada Almanyadakinin yaninda devede kil kalir.

hOrOz
18 Mayıs 2017, 16:31
AT/11 belgesi sadece ögrenciler için AT/21 Belgesi olması gerek

SSK dan olan arkadaş biraz yanlış bilgi vermiş gibime geldi

SSK ikametleri Türkiye olmayanların giderlerini karşılamıyor Almanya ödesin diyor Almanya ben sadece 6 ay veririm diyor ..

Burada babanın ikameti Almanya olduğu için sağlık sigortasını ödemesi gerek ..

Annenin ise SSK dan AT/21 alıp burada hastalık kasasına vermesi gerekli . sanırım Annen baban üzerinden sigortalı olamıyor çünkü Türkiye den emekli ve sigortalı

bu konu epey karışık

deaths
18 Mayıs 2017, 17:18
Yok bu konuyu ikiye ayirmak gerek.

1. 6 aydan fazla Türkiyede yasiyan annelerimiz ve babalarimiz. Ikameti Türkiye oluyor
2. 6 aydan fazla almanyada yasiyan annelerimiz ve babalarimiz. Ikamet almanya oluyor.

benim size anlatmak calistigim sey ikameti 6 aydan fazla türkiyede olanalar icin gecerli.

Bu yine almanyadaki oturum hakki ile alakalida degildir.

6 aydan fazla almanyadakalanlar icin yine eski bilgiler gecerlidir.

Bu konuya Lebensmittelpunkt denir. Buda su linkte izah ediliyor.

http://www.iww.de/pistb/archiv/fg-baden-wuerttemberg-lebensmittelpunkt-entscheidend-bei-mehreren-wohnsitzen-im-in-und-ausland-f34853

Bakin oturum demiyorum.

Ikameti Türkiyede olan ve almanyada oturumu olan annelerimiz ve babalarimiz icin gecerlidir. Ayni yoldan Finanzamttaki sorunlarda cözülür insaallah.

hOrOz
18 Mayıs 2017, 17:57
Yok bu konuyu ikiye ayirmak gerek.

1. 6 aydan fazla Türkiyede yasiyan annelerimiz ve babalarimiz. Ikameti Türkiye oluyor
2. 6 aydan fazla almanyada yasiyan annelerimiz ve babalarimiz. Ikamet almanya oluyor.

benim size anlatmak calistigim sey ikameti 6 aydan fazla türkiyede olanalar icin gecerli.

Bu yine almanyadaki oturum hakki ile alakalida degildir.

6 aydan fazla almanyadakalanlar icin yine eski bilgiler gecerlidir.

Bu konuya Lebensmittelpunkt denir. Buda su linkte izah ediliyor.

http://www.iww.de/pistb/archiv/fg-baden-wuerttemberg-lebensmittelpunkt-entscheidend-bei-mehreren-wohnsitzen-im-in-und-ausland-f34853

Bakin oturum demiyorum.

Ikameti Türkiyede olan ve almanyada oturumu olan annelerimiz ve babalarimiz icin gecerlidir. Ayni yoldan Finanzamttaki sorunlarda cözülür insaallah.

O genelge Almanya daki hastalık sigortasını ilgilendirir SSK nın görüşü değişik

hocam öyle ben 6 aydan fazla Türkiye de yaşıyorum diye ikamet Türkiye olmuyor ikameti orada muhtarlığa adresim Türkiye diye bildirmen gerek

yoksa 6 aydan fazla Türkiye de kalınca ikamet Türkiye olmuyor

Bu konu burada çok işlendi senin dediğin gibi olsaydı şimdiye kadar sorunlar çözülmüştü

Finazamt ile ilgili problem nedir ?

10bin Euroya kadar olan yurtdışı gelirleri vergiden muaf o konu böyle çözülmüştü

TolgANL
18 Mayıs 2017, 18:24
O genelge Almanya daki hastalık sigortasını ilgilendirir SSK nın görüşü değişik

hocam öyle ben 6 aydan fazla Türkiye de yaşıyorum diye ikamet Türkiye olmuyor ikameti orada muhtarlığa adresim Türkiye diye bildirmen gerek

yoksa 6 aydan fazla Türkiye de kalınca ikamet Türkiye olmuyor

Bu konu burada çok işlendi senin dediğin gibi olsaydı şimdiye kadar sorunlar çözülmüştü

Finazamt ile ilgili problem nedir ?

10bin Euroya kadar olan yurtdışı gelirleri vergiden muaf o konu böyle çözülmüştü

Ikametgah icin Nufus Mudurlugune gitmek gerekiyor.. Muhtarliklar sadece ikametgah belgesi verebiliyor, ikametgah degisiklikleri Nufus Mudurlugunden yapilmak zorunda..

deaths
18 Mayıs 2017, 18:36
Dogrudur ama siz konuyu yokusa sürmiye basladiniz. biz babalarimiz ve annelerimizden bahsediyoruz. Onlar yatirimlarinin cogunu zaten türkiyede yapmis olan insanlar. Ve bunun icinde zaten türkiye icin ikametgah vermis olmalari gerekiyor. Vergilerini ödeyebilmeleri icin. Olan birsey üzerine tartismiya gerek yok bence. türkiyede vari yogu olmayan biri matiken zaten türkiyede 6 aydan fazla kalmaz.

Hem 6 aydan fazla türkiyede kalabilmesi icin zaten ikmetgah gerekli yoksa yurtdisini ciknca ceza ödeniyor.

hOrOz
18 Mayıs 2017, 18:48
Dogrudur ama siz konuyu yokusa sürmiye basladiniz. biz babalarimiz ve annelerimizden bahsediyoruz. Onlar yatirimlarinin cogunu zaten türkiyede yapmis olan insanlar. Ve bunun icinde zaten türkiye icin ikametgah vermis olmalari gerekiyor. Vergilerini ödeyebilmeleri icin. Olan birsey üzerine tartismiya gerek yok bence. türkiyede vari yogu olmayan biri matiken zaten türkiyede 6 aydan fazla kalmaz.

Hem 6 aydan fazla türkiyede kalabilmesi icin zaten ikmetgah gerekli yoksa yurtdisini ciknca ceza ödeniyor.

Onu sen söylüyorsun vergi ödemek için Türkiye de ikamet etmek gerekmiyor ..

Türkiye de evi olan ama ikamet etmeyen biride emlak vergisi öder

biz beyana dayalı ikametten bahsediyoruz ..

çünkü biz bu problemi bizden yıllardan beri çekiyoruz

AOK 6 aydan fazla vermiyor ve SSK da ikametgahınız Türkiye değil Almanya diye üstlenmek istemiyor

Ben niye işe yokuşa süreyim bu başımızdan geçen olaylar

ha birde AOK dan para isteyeceğim derken borçlu duruma düşmeyein

http://www.haberler724.com/turkiyeden-emekli-olup-almanyada-ek-is-yapanin-maasi-kesiliyor/1761/
http://www.calisma.de/index.php?option=com_k2&view=item&id=59:t%C3%BCrkiye-emeklilik-ayl%C4%B1klar%C4%B1ndan-almanyada-hastal%C4%B1k-sigortas%C4%B1na-prim-kesilmesi
http://www.sgkrehberi.com/haber/15379
http://www.dha.com.tr/almanya-turk-emekli-avina-basladi_462389.html

deaths
07 Haziran 2017, 11:24
Selam millet,

konuda bende ilerleme oldugu icin size bir kac sorum olicak.

babamin ve annemin durumu yukarida yazmistim.

Türkiyeden babam belgeleri gönderdi.

Hem ANNEM icin hemde BABAM icin AT 11 belgesi vermisler. Bu belge 6 ay sinirli oluyor. ve 6 ay bittikten sonra yeniden müracat etmeleri gerek.
Nedense geriye dönük olaraktan AT11 veyahut AT 21 belgesi vermemisler.

Simdi sorucam soru sudur.

Islemi nasil devam sürdüreyim.

Icimdeki korku eger babamin ve annemin at 11 belgelerini verirsem. Sizler emekliymissiniz. Geriye dönük para isterler diye korkuyorum. Yani neticede türkiyeden böyle bir durum ile karsilasam geriye dönük At belgelerini alicami umuyorum. Ama basiminda agrimasini istemiyorum.

Aklimdan gecen eski Krankenkassimi kündigen edip yeni bir krankenkassede yeni bir dosya actirsam uygun olurmu?
Babamin ve Annemin AT 11 belgelerini verdikten sonra daha haliye Krankenkassiya aylik ödeme yapmam gerekiyormu?

Ramazan ayiniz mübarek olsun

hOrOz
07 Haziran 2017, 12:49
AT-11 25 yaşından küçük annesi babası Türkiye de sigortalı olan öğrenciler için

sizin alacağınız AT-21 olması gerek

hangi kasaya gidersen git sağlık payını ödemen gerecek >>>Sozialgesetzbuch (SGB) yasası

zaten Annen Türkiye den emekli olduğu icin bir sey ödemesine gerek yok sadece Babanın sağlık payı ödemesi gerek

Babanın ikameti Almanya da zaten Alman Hastalık kasasına bağlı onun AT-21 kabul etmezler

Annen de Baban üzerinden Alman Sigortasından sigortalı olamaz ( tabiki kasaya yanlış bilgiler vermezseniz ) çünkü Türkiye den emekli ve sigortalı

ben böyle biliyorum

deaths
07 Haziran 2017, 13:01
Hürüz bey senin bilgilerin yanlis.

Belgenin üstünde kocaman AT 11 yaziyor.

Selamlar ile

hOrOz
07 Haziran 2017, 13:11
Hürüz bey senin bilgilerin yanlis.

Belgenin üstünde kocaman AT 11 yaziyor.

Selamlar ile

öyle olsun

Türkiye’de ikamet edip SGK’dan emekli olan bir sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere geçici olarak Almanya’ya gelmeleri halinde sözleşme gereğince A/T 11 belgesi 2 ve 3 ayı geçmeyecek bir süre için veriliyor.
Ancak SGK emeklisi Almanya’da ikamet ediyorsa o zaman kendisine geçerlilik süresi bir yıl olan A/T 21 belgesi düzenlenip veriliyor.

Türkiye’den alınacak A/T 21 belgesinin bir şartı da Almanya’da bir sağlık yardımından faydalanmamaktır.
Bu durum Almanya’dan Türkiye’ye götürülecek belge için de geçerlidir.

Ancak Almanya’da ikamet eden emekli aynı zamanda Almanya’da sağlık sigortasından faydalanabildiğinden
Türkiye’den A/T 21 belgesini alma hakkı bulunmuyor.
Almanya’da yaşadığı için de Türkiye’deki sağlık sigortasını Türkiye’de de kullanamıyor.

Bu durumda her iki ülkeden emekli maaşı alan gurbetçi Alman sağlık sigortasından Türkiye’de en fazla 6 ay geçerli olan A/T 11 belgesi almak zorunda.
Türkiye’de 6 aydan fazla kalması halinde ise bu belgeyi süresi dolduğunda tekrar 6 aylık yeni bir belge daha alabiliyor.

http://www.arti49.com/turkiyeden-emekliler-almanyada-sgkdan-faydalanabilir-441086h.htm

Av. Şerif Yılmaz
Türk Hukuku Avukatı
(gem. § 206 BRAO)

deaths
07 Haziran 2017, 13:53
Tabiki öyle olsun. Ben buradaki vatandaslarimiza benim babam ve annem icin gittigim yolu tarif ediyorum. Ve elimde 6 aylik At 11 belgeleri VAR ikisi icinde.

Koca TC devlet memuru kimi ne oldugunu bildmedigimiz bir avukatin lafinami bakicak kime calistigini bilmedimiz bir medya kurumunami bakicak, Ve alman medya kurumlari bizleride cok seviyorda bizi dogru bilgilendiricekler, Yoksa konunlara uyupta anneme babama AT 11 belgesimi vericek. Eski türkiye yok artik.

Herkezin benim gitmis oldugum yolda yürümesinde hürdür. Ben burada sadece yolu tarif ediyorum ve bilgilendiriyorum. Ve ümidim istisareydi. Ancak yalanlanmaktan baska birsey bulamadim.

Elimdeki AT 11 belgelerinemi inanim yoksa senin o avukatin lafinami. Eski türkiye yok artik. Koca devlet durduk yere ise yaramaz AT 11 belgeleri vermez herhalde. Hemde bu islem en az 5 memurun elinden gectikten sonra.

hekimoglu
07 Haziran 2017, 16:58
Usta, böyle atarli giderli yazman icin ne gibi bir nedenin var bilmem ama hangi hallerde AT/11 veya AT/21 Belgelerinin verildigini bir arastirmanin yararli olacagini sana öneririm.

Techniker
07 Haziran 2017, 23:16
SGK emeklisi Almanya’da ikamet ediyorsa o zaman kendisine geçerlilik süresi bir yıl olan A/T 21 belgesi düzenlenip veriliyor.

Türkiye’den alınacak A/T 21 belgesinin bir şartı da Almanya’da bir sağlık yardımından faydalanmamaktır.
Her sene A/T21 belgesini Krankenkasse vermek lazim.

deaths
30 Temmuz 2017, 03:33
Selam millet.
At 11 belgelerini aldim. Krankenkasseye verdim. Krankenkasiya ödeme yapilmiyor artik. Su an SGK üzere almanyada sigortalilar.

Selamlar ile.

karadeniz
30 Temmuz 2017, 11:32
Selam millet.
At 11 belgelerini aldim. Krankenkasseye verdim. Krankenkasiya ödeme yapilmiyor artik. Su an SGK üzere almanyada sigortalilar.

Selamlar ile.

deaths,anneniz icin A/T21 belgesine neden ihtiyac duydunuz ? Babaniz Almanya'dan emekli ve saglik hizmeti aliyor, annenizin geliri,emekli maasi (2016 yilinda) 425 euro'yu gecmedigi sürece babaniz üzerinden saglik hizmeti alabilir,sosyal güvenlik sözlesmesi geregi 185 gün ikamet edilen ülkeden saglik hizmeti alinmasi gerekir fakat knappschaft esnek davraniyor bir yillik krankenschein veriyor Aok alti aydan fazla veremeyiz diyor,ikameti (anmeldung) Almanya'da olanlarin krankkasalarla konusarak (krankkasalarini degistirerek) bu tür problerleri asmalarini öneririm.

dadaloglu38
16 Haziran 2018, 21:18
A/T 21 belgesinden 23 yaşından itibaren çocukları faydalanabilir mi sigortalının bakmakla yükümlü çocukları yazıyorda

hOrOz
16 Haziran 2018, 21:42
A/T 21 belgesinden 23 yaşından itibaren çocukları faydalanabilir mi sigortalının bakmakla yükümlü çocukları yazıyorda

Aynı madde gereğince sigortalılar ile emeklilerin “Bakmakla yükümlü olduğu kişi”ler ise;

***Sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan

a) Eşini,

b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,

c) Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babasını,içermektedir.

Yani,

--Çalışmayan, isteğe bağlı prim ödemeyen, emekli olmayan eşlere

-- Çalışmayan, isteğe bağlı prim ödemeyen, evli ve emekli olmayan çocuklardan 18 yaşından küçük olanlara,

--18 yaşında büyük olanlardan ise lise ve lise dengi ile çıraklık eğitim merkezinde okuyanlara 20 yaşını, yüksek öğrenimde okuyanlara ise 25 yaşını dolduruncaya kadar,

Sağlık yardımı GSS sigortalısı olan ana-babası üzerinden verilmektedir.

deaths
30 Ağustos 2018, 20:11
neyse bosverin konuyu iptal ettim