PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dövizle askerlik hakkinda

Geister
26 Mart 2017, 12:57
selam arkadaslar oglum icin dövizle askerlige basvuru yapacam, resimde görüldügü sekilde 24.01. tarihi itibariyle ise baslama görünüyor konsolosluk burda 24 gün icin sorun yaparmi ayrica. 2017 senesi icin verlauf vermediler her sene sonunda isveren sigortaya orasida rentenkasseye bilgileri geciyor denildi. yani aylik olarak alma sansimda yok. bir yil daha beklememmi gerekiyor bilgisi olan arkadas varmi?
http://i.hizliresim.com/DPPqA6.jpg

hOrOz
26 Mart 2017, 13:04
selam arkadaslar oglum icin dövizle askerlige basvuru yapacam, resimde görüldügü sekilde 24.01. tarihi itibariyle ise baslama görünüyor konsolosluk burda 24 gün icin sorun yaparmi ayrica. 2017 senesi icin verlauf vermediler her sene sonunda isveren sigortaya orasida rentenkasseye bilgileri geciyor denildi. yani aylik olarak alma sansimda yok. bir yil daha beklememmi gerekiyor bilgisi olan arkadas varmi?

hocam aceleye gerek yok ..Oğlunun yaşı kaç daha ?

aslında 3 sene değil toplam 1095 gün çalışmıs olması gerek

Geister
26 Mart 2017, 13:49
Hocam seneye beklemesinde herhangi bir sakinca yok kesinlikle. yasida genc müsait. Yola cikmisiz oluyorsa yapalim olmuyorsa bir sene beklerizki sorun degil.
Ama benzer durupda olupda acelesi olan arkadasimizda olabilir böyle bir durumda oluyormu olmuyormu bunun cevabini ariyoruz.
dediginiz dogru 1095 gün ama renteversicherung verlaufda aylar yaziyor günler yazmiyor ise baslama haric...

hOrOz
26 Mart 2017, 14:39
2014 senesi 314 gün
2015 senesi 365 gün
2016 senedi de 366 gün

Toplam 1073 gün görünüyor bu hesaptan Türkiyedeki günleri çıkar (eğer Türkiye ye izine gitmişse )

MEGAbond
27 Mart 2017, 01:31
neden mavi kartli olanlarada bu imkani tanimazlar hayret ediyorum,,,mavi kartlilar icinde cikarsalar ölürlermi.tas atip kollarimi yorulacak.

mavi kartlilar alman vatandasi olmazki diye biri cikip demez insallah,,o kismi bizde biliyoruz yane:D

ben mecliste millet vekili olsam,,madem normal vatandaslar bu haktan faydalaniyor,,neden mavi kartli vatandaslarimizda faydalanmasin,,normalinde onlarda bizim vatandasimiz

mesela örnegin cikacak yasaya,,,ARZU EDEN mavi kartli vatandaslarimizda askerlik islemlerinden faydalanabilir,MECBUR DEGIL ,,diye bir kanun cikarsalar,,tahminime göre bir cok kisi basvurabilir.

1 kisi bile bas vurmus olsa 1000 lira 1000 liradir.devlet icin.

bilmiyorum yanlismi düsünüyorum arkadaslar ?

ferhat52
27 Mart 2017, 08:04
neden mavi kartli olanlarada bu imkani tanimazlar hayret ediyorum,,,mavi kartlilar icinde cikarsalar ölürlermi.tas atip kollarimi yorulacak.

mavi kartlilar alman vatandasi olmazki diye biri cikip demez insallah,,o kismi bizde biliyoruz yane:D

ben mecliste millet vekili olsam,,madem normal vatandaslar bu haktan faydalaniyor,,neden mavi kartli vatandaslarimizda faydalanmasin,,normalinde onlarda bizim vatandasimiz

mesela örnegin cikacak yasaya,,,ARZU EDEN mavi kartli vatandaslarimizda askerlik islemlerinden faydalanabilir,MECBUR DEGIL ,,diye bir kanun cikarsalar,,tahminime göre bir cok kisi basvurabilir.

Böyle yasa ciktigi ilk gün konsolosluk a giderim ben sahsen.

hOrOz
27 Mart 2017, 09:37

Arkadaşım mavi kartlı olan kişinin askerlik yapmasınsa zaten gerek yok ki ..Anayasada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanın askerlik görevini yapma mecburiyeti yok o yüzden mavi kartlılara niye geçerli olsun ..
Tekrar TC Vatandaşı olanlar bu kanundan yararlanabiliyor

Unutmaki bir çok mavi kartı alan askerlik parası 5110 € yu

ödememek için vatandaşlıktan çıktı..

Mavi kartlılara bir sürü imkan tanıyor zaten ..emeklilik dahil

hiç bir ülke kendi vatandaşı olmayana bu kadar hak tanımaz

MEGAbond
27 Mart 2017, 19:32
hOrOz ustam sen benim yazdiklarimi tersten mi okuyorsun ??? yoksa benmi ne demek istedigimi anlatamiyorum cözemedim i$i ???

ben özellikle yaziyorum-----> (mavi kartlilar alman vatandasi olmazki,, diye biri cikip demez insallah,,o kismi bizde biliyoruz yane)

sende kalkip yinede aciklama yapiyorsun,,,mavi kartlilar ülkeyi kötüleyip vatandasliktan cikan kisikler degilki,,,karsilikli anlasmali yapilan bir islem.

nerdeyse mavi kartli olanlari vatan haini ilan ediceksin,,,bu yaklasimin hic hosuma gitmedigini belirtmek isterim.

senin düsüncene göre,,,böyle bir imkanin yapilmamasi ugrasilmamasi,,,ülkenin paraya ihtiyaci yok,,ödemek isteyenlerinde paralari cebinde kalsin.iyi kalsin ne diyeyimki daha

saygilarimla

hOrOz
27 Mart 2017, 19:38
hocam Mavi Kartlılar zaten askerlikten muaf başka bir ülkenin vatandaşını nasıl ve hangi gerekçe ile askere alacaksın veya bedel ödettireceksin ?

O zaman Almanya da Türkleri askere alırdı

MEGAbond
27 Mart 2017, 19:47
ya hOrOz ustam güzel ustam,,

senden ricam 6 numarali mesajimi birkez daha okurmusun bir zahmet,,bak orda ne demek istedigim iyi anlasilsin diye bazi KELIMELERI büyük yazdim özellikle.

belki dikkatinden kacmis olabilir !!! ben zorlama ile ilgili bir kelime veyahutta cümle yazdigimi göremedim.(yani devlet tarafindan bir zorlama)

tr-22
27 Mart 2017, 20:07
http://i.hizliresim.com/DPPqA6.jpg

Ben senin ne yapmak istedigini pek anlayamadim kusura bakma.
Askerlik uzattirmak istiyorsan is verenin verecegi arbeitzbescheinigungal arkerligi uzatabilirsin.Askerlik Parasini yatirmak istiyorsan yine bir arbeirbescheinigun yeterli,Konsoloslugun aradigi, Okuldan sonra asakerlik yapacak olan kisinin kendi sosyalsigortasi acilmis olmasi,yani sosyalsigorta acilmissa ister calissin,ister arbeitlos olsun askerlik parasini yatirilmasina hak kazaniyor.

Benim iki oglum var,her ikisi Almanya dogumlu burada olullarini bitirdiler,büyü meslek yapti issiz 30 yasini gecik,onun askerlik parasini hemen yatirdik,ikinci oglum Studieren yapiyor,bugüne kadar calismisligi yok sosyalsigortada acilmadigi icin onun parasini yatiramiyorum,bekliyorum herhangi bir yerde ise basladiginda hemen askerlik parasini yatiracam.
Bu bilgileri Köln Konsoloslugundan kendim aldim.
KOnu iyi anlasilmasi icin biraz uzun oldu.

tr-22
27 Mart 2017, 20:30
hocam Mavi Kartlılar zaten askerlikten muaf başka bir ülkenin vatandaşını nasıl ve hangi gerekçe ile askere alacaksın veya bedel ödettireceksin ?

O zaman Almanya da Türkleri askere alırdı

Horaz arkadasimiz seni dogru anlamis,Türkiye yabanci bir vatandasi askerlige alamaz diyor,Almanlar icinde ayni sey gecerli,yalniz almanyada,Alman vatandasi olan kisi yirmi yasini gecmemisse askerlige aliniyor.
Bizim insanlarimiz biraz fazla uyanik bu bakimdan,bir cogu 25-30 yasindan sonra alman vatandasi oldular,bu sekilde burdada askerlikten yirtilar:)simdi bu yazima bir cok kisi alinacak.

ya hOrOz ustam güzel ustam,,

senden ricam 6 numarali mesajimi birkez daha okurmusun bir zahmet,,bak orda ne demek istedigim iyi anlasilasin diye bazi KELIMERI büyük yazdim özellikle.

belki dikkatinden kacmis olabilir !!! ben zorlama ile ilgili bir kelime veyahutta cümle yazdigimi göremedim.(yani devlet tarafindan bir zorlama)

Arkadasim senin ne demek istedigini bende Horoz arkadasimiz gibi anladim,senin dedigini hangi milletvekili?hangi hakkla bir baska ülke vatandasi icin öneri versin bu cok gülünc olur.

Yalniz sen almanvatandasi isen? parada yatirmak istiyorsan?git yatir, sana kimse neden Para yatiriyorsun diye sormaz.Ben 96 yilinda askerdeyken bir sürü almanvatandasi olan vatandaslarimiz vardi,ben onlara sordugumda peki neden geliyorsunuz diye,severek isteyerek geldiklerini söylediler saygi duydum.

PS:Bende sizleri yanlis anladiysam konuyu baska yerlere tasidiysam özür dilerim.

hOrOz
27 Mart 2017, 21:15
Ben seni anlıyorum Mavi Kartlılar sen gönüllü olarak para yatırsınlar demek istiyorsun... bunun mümküniyatı yok ... başka bir ülkenin vatandaşı (soy olarak Türk olsalarda) olarak hiç bir kanuni ve hukuki dayanağın yok..

İleride yeniden vatandaşlığa geçerlerse o zamam yapabilirler

.

tr-22
27 Mart 2017, 21:39
Benim kastim MEGAbond arkadasimiz isterse gider Türkiye Zirahat Bankasi TSK hesabina bagis olarak yapabilir,bunun herhangi bir milletten olmasi sorun olmaz.
Yardimin hic bir nedeni sorulmaz yeterki yardimlasma olsun.

fuk_18
27 Mart 2017, 21:49
tamam da konsolosluk 1095 gün prim sayisi istiyor calismis olman gerekiyor diyor, senin deyimine göre 30 yasina kadar birtek gün bile ise gitmis olmasin 30 yasindan sonra ise baslagidi gunb gidip basvurup 1000 euro verip askerligi yapabilir diyorsun 1095 günü doldurmadan dogrumu anlamisim ?

Askerlik uzattirmak istiyorsan is verenin verecegi arbeitzbescheinigungal arkerligi uzatabilirsin.Askerlik Parasini yatirmak istiyorsan yine bir arbeirbescheinigun yeterli,Konsoloslugun aradigi, Okuldan sonra asakerlik yapacak olan kisinin kendi sosyalsigortasi acilmis olmasi,yani sosyalsigorta acilmissa ister calissin,ister arbeitlos olsun askerlik parasini yatirilmasina hak kazaniyor.

Benim iki oglum var,her ikisi Almanya dogumlu burada olullarini bitirdiler,büyü meslek yapti issiz 30 yasini gecik,onun askerlik parasini hemen yatirdik,ikinci oglum Studieren yapiyor,bugüne kadar calismisligi yok sosyalsigortada acilmadigi icin onun parasini yatiramiyorum,bekliyorum herhangi bir yerde ise basladiginda hemen askerlik parasini yatiracam.

tr-22
27 Mart 2017, 22:06
tamam da konsolosluk 1095 gün prim sayisi istiyor calismis olman gerekiyor diyor, senin deyimine göre 30 yasina kadar birtek gün bile ise gitmis olmasin 30 yasindan sonra ise baslagidi gunb gidip basvurup 1000 euro verip askerligi yapabilir diyorsun 1095 günü doldurmadan dogrumu anlamisim ?

Konuyu tam okumamisin,benim oglum almanya dogumlu, okulu burda okudu,mesleginide yapti,arada bir calisti,yalniz 1095gün diye bir sey sormadilar,parayida yatirirken issizdi,bu yeni kanun ciktiginda bizde hemen askerlik parasini yatirdik.

Senin anladigin gibi ise gitsin yada gitmesin yazmadim,yanlis anlasilma olmasin bu konuda.Konuyu acan arkadasimiz gibi anlamadim rentebescheit neden istemisler yada götürmek istiyor,sanirim oda konulari yanlis anlamistir.

fuk_18
27 Mart 2017, 22:10
tamam da abi siz cocugun evraklari arasinda ne götürdünüz konsolosluga giderken

tr-22
27 Mart 2017, 22:29
tamam da abi siz cocugun evraklari arasinda ne götürdünüz konsolosluga giderken

Gerekli olan resim nufus pasaport ve issizlik belgesi arbeitsamtan,baskada bir sey gerekmiyor.

fuk_18
27 Mart 2017, 23:02
sigorta gecmisini istemedilermi sizden

tr-22
27 Mart 2017, 23:17
siforta gecmisini istemedilermi sizden

yok hayir istemediler öyle bir sey,daha önce yazdiklarimin haricinde istenilmedi,söyledim ya konu acan arkadasimiz neden versicherung verlauf pesinde anlamis degilim.

fuk_18
27 Mart 2017, 23:24
1095 gün diyor eger isi var sa isveren tarafindan calisma günlerini belirten isi yoksa bir insanin job center den yada arbeitsamtan yardim aldigina dair kagdi götürüyor, o zaman hic calismamis bir insanda bu hakdan yararlanabilir burdaki 1095 gun denmesinin amaci nedir onu anlamadim

MEGAbond
28 Mart 2017, 02:40
hOrOz ve tr-22 ustalarim,,sizlere cevaben bir seyler yazayim mi yazmiyayim mi diye,,,elim klavyeye gitti geldi gitti geldi..ama olsun ortayi bulana kadar bir daha deniyeyim dedim,,,bunuda beceremezsem,,anlicamki sitenin en önde giden beceriksizi benim :) affiniza siginarak.

1= ben mavi kartli bir vatandasin,bedelli askerligi yapabilirmi yapamazmi diye bir soru sormadim.su anki durum itibariyle,kanunen olmiyacagini bende biliyorum.

2= hayir hasenat olayina girmissiniz,,,ben hayir yapmak istiyorumda demedim,haa parasi cok olan yapmak isteyen TSK ya yardim yapabilir.buna kimse birsey demez.diyemezde.

3= tr-22 ustam, bazi kurnazlar,alman vatandasligina gecip,askerlikten veyahutta parasindan yirttilar.diye tespitte bulunmus,,evet dogrudur,,ama ek olarak,,,o zamanlarda gücü olmayip,,durumu belli bir sene idare edebilmek icin,,,alman vatandasligina gecmis olanlar olamazmi !!! kurnazin niyeti hicbir sekilde bu askerlik olayina bulasmamaksa,,,o zaten kurnazliktan da öteye geciyor.(herhangi bir yorum yapmak istemiyorum kurnazin ileriki evrelerini anliyan anladi.)

4= bedelli askerligin 1000 euro'ya düsmesiyle,,,bircok insan ödenebilir bir meblag oldugu icin,,,colugunu cocugunu kendisini yazdirarak,,,ceplerindeki 1000 euro lari Türkiyeye yolladilar,,,eger böyle bir kanun cikmasaydi,,,o 1000 euro lar vatandaslarin cebinde bir sekilde eriyip gidecekti.bir kismi kurnazliktan bir kismida mecburiyetten alman vatandasligina bir an önce gecmek icin can aticaklardi.,,sonuc ne olacakti=etrafta askerlik olayinin icinden cikamayan,,mavi kartli bir sürü alman vatandasi.ülke ekonomisine bir katki varmi ? yok.

5= cikan yeni torba kanununun bu askerlik olayinda getirilen 1000 euroluk aksiyonun ülkeye finansiyel yönden faydasi varmi? bence var.

6= ben millet vekillerinin yerine olsam,,,ya bu mavi kartli alman vatandaslarinin ne amacla bu yola yöneldiklerini biliyoruz.adam gercekten askerlikten tamamen kacicaksa,,ona askerligi yaptiracak veyahutta ödettirecek degiliz,,cünki adam alman vatandasi,,yapacak birsey yok,,,ama biz biliyoruzki bunlarin icinde o 1000 euro yu ödeyebilecek ve ödemek isteyecek,,vatandaslarimiz olabilir,,gelin biz millet vekilleri olarak, bu mavi kartli kardaslarimizada bir güzellik yapalim.isteyen arzu eden mavi kartlilarda bu aksiyondan faydalanabilir.(mecbur edemez adam cünki alman vatandasi) :)

7= biz millet vekilleride,gelin mavi kartli olanlar icinde $öyle ek bir kanun cikartalim,, veyahutta cikmis olan kanunun yanina bu paragrafida ekliyelim.

8= ek kanun $öyle der= 1000 euro luk bedelli askerlikten,ARZU EDEN,,ISTEYEN mavi kartli yurttaslarimizda faydalabilir.1000 euro luk meblagi ilgili bankaya yatiranlara,TIPKI diger vatandaslara oldugu gibi,devlet güvencesinde TEZKERE yollanacaktir.bu TEZKERE,, mavi kartli vatandaslar,tekrar cifte vatandas olduklarinda,,veyahutta alman vatandasligini birakip tekrar TÜRK vatandasliga gectiklerinde.devlet güvencesinde,Askerlik muafiyetleri olacaktir.

9= diyelimki böyle bir ek kanun cikti,sonuc ??? sonucuda yazmicam yoruldum :)

hakkinizi helal edin güzel insanlar.

saygilarimla

01adanaLi01
16 Haziran 2017, 18:28
selam bir arkadas 41 yasinda oda yeni bedelli askerlikten yararlanabilirmi ? (1000) euro

saygilar

kafkaskartali76
26 Ekim 2017, 00:27
Selamlar kolay gelsin acaba bi sorum olacakdi sizin dediginiz sadece burda doganlar icinmi yoksa almanya sonradan gelenler icindemi gecerli? Bilginiz varsa cevap verseniz cok büyük iyiliginiz dokunmus olur kolay gelsin iyi forumlar.

kafkaskartali76
26 Ekim 2017, 00:30

Selamlar kolay gelsin acaba bi sorum olacakdi sizin dediginiz sadece burda doganlar icinmi yoksa almanya sonradan gelenler icindemi gecerli? Bilginiz varsa cevap verseniz cok büyük iyiliginiz dokunmus olur kolay gelsin iyi forumlar.
Bu mesajdan Alıntı

talo176
26 Ekim 2017, 09:59
Herkes icin..

hOrOz
26 Ekim 2017, 10:51
Bu mesajdan Alıntı

Yurtdışında 6 aydan fazla kalan ve 1095 gün çalışmışlığı bulunan ve yurtdışında ikamet eden
doğumu 1979 sonra olan (1978 liler bu hakkı kaybetti. 1979 lularında sadece yıl sonuna kadar vakti var) her Türk Vatandaşı erkek yararlanabilir

fuk_18
26 Ekim 2017, 23:28
abi merakimdan soruyorum peki 1978 den önce dogupda askerligini yapmayan kisiler ne yapacak ?

Yurtdışında 6 aydan fazla kalan ve 1095 gün çalışmışlığı bulunan ve yurtdışında ikamet eden
doğumu 1979 sonra olan (1978 liler bu hakkı kaybetti. 1979 lularında sadece yıl sonuna kadar vakti var) her Türk Vatandaşı erkek yararlanabilir

kafkaskartali76
27 Ekim 2017, 00:42
Abi ben zaten 90 dogumluyum :) 2012 de geldim buraya arada biraz bosluklar oldu suanda iki bucuk yildir ayni isyerindeyim o yuzden gun olayina takildim kaldim:) bugun konsolosluga gitcem termin yapdim hemen oldu termin orda bakalim ne söylerler yetkili agizdan duymus olurum.tesekkürler cevap icin iyi forumlar

hOrOz
27 Ekim 2017, 13:35
abi merakimdan soruyorum peki 1978 den önce dogupda askerligini yapmayan kisiler ne yapacak ?

Bende bu kadar kolaylığa rağmen vurdum duymaz insanlar vardır diye düşünüyorum
Bu kişiler bedelli askerlik yasa kapasamından çıkarılacak cezalı duruma düşecek sanırrım 6000€ civari bir ödeme yapmak zourunda kalacaklar

kafkaskartali76
27 Ekim 2017, 23:42
Evet sayin forum halki bugun gittim konsolosluga. 46 ay gibi bisey varmis bir dedi bi kac ay daha bekle bir dedi 1 sene sonra gelsen daha iyi, sonra ben dedimki malum Türkiye fün gecmiyor yeni yasa ciksin oluru yokmu oluyor dedi ama bilmem dedi dedi durdu sonra islem yapmak icin bankaya yatircam kagitlari verdi( galiba bunlara kalmis bisey cünkü sordu baskasina o dedi yap bisey olmaz beklemesin arkdas) he bide sunu söyledi 38 yasindakilar bu sene son eger öyle tanidiginiz varsa haber edin

Murat01
12 Kasım 2017, 21:42
Selam arkadaslar.
Benimde oglan icin randevu aldik konsolosluktan.
Bu konu hakkinda 1-2 sorum olacakti.

Internet sayfalarininda gerekli evraklarda sunlar yaziyor.

1.
Bulunduğu yabancı ülkenin resmî makamlarından alınmış ve kendisine yabancı ülkede işçi statüsü sağlayan oturma veya çalışma izin belgesinin aslı (aynı zamanda başka bir ülke vatandaşı olanlar için-yabancı ülke kimliği veya pasaportu) ve bir fotokopisi

2.
Çalıştığı işyerinin işvereni tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten ve fiilen en az toplam 3 yıl (1095 gün) süre ile çalıştığını kanıtlayan belgenin aslı ve bir fotokopisi.

3.
Umuma mahsus Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun aslı (aynı zamanda başka bir ülke vatandaşı olanlar için-yabancı ülke kimliği ya da pasaportu ve T.C. nüfus cüzdanı) ve işlem görmüş sayfaların ikişer adet fotokopisi,

4.
2 adet vesikalık fotoğraf

1. - Oturma izni dedikleri belediyenin verdigi pasaporttaki niederlassungserlaubnis degilmi?
2. - Bu isyerinden alinacak Arbeitsbescheinigung
3. - Pasaportun fotokopisi
4. - 2x Biyometrik fotograf

2,3 ve 4 zaten anlasiliyor.
Sadece birinci sikta takildim.
Ayrica Versicherungsverlauf gereklimi,bunu göremedim hicbir yerde?
1000€ parayi önceden yatirmamizmi gerekiyor konsolosluga gitmeden önce?

hOrOz
12 Kasım 2017, 21:57
1. ok
2. Çalıştığı işyerinin işvereni tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini
belirten ve fiilen en az toplam 3 yıl (1095 gün) süre ile çalıştığını kanıtlayan belgenin aslı ve bir fotokopisi,

*işyerinden Arbeitsbescheinigung
*(1095 gün ) bu süreler ancak LVA dan alınan Versicherungslauf dan öğrenebiliniyor

3. ok
4. ok

Kesinlikle parayı önceden ödeme yapmayın ..
eğer problem çıkacak olursa geri ödemelerde problem oluyormuş
Onların vereceği hesaba yatırırsınız