PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anadili hangi dildir?

afghan
26 Şubat 2017, 18:16
Iyi günler arkadaslar,

Okul yillarindan kalan, bugüne kadar da net bir cevap alamadigim biri soru var aklimda.

Anadili hangi dildir?

Kisa bir bilgi vereyim hakkimda.
Memleket Samsun fakat dogma büyüme almanya. Üniversite dahil egitim tamamen almanyada.
Almancam ve türkcem ayni seviyede diyebilirim.

Simdi soruya dönelim. Anadilim hangisi?
Cevremde öne cikan fikirler söyle:
- Hangi dilde rüya görüyor isen, anadilin o dildir
- Sinirlendigin vakit kullandigin dildir anadilin
- Düsünmeden konustugun dildir anadilin vs.
Fakat bunlarin hepsine verdigim cevap, hem almanca hem türkce. Ortama, konuya ve kisilere göre.

Sizlerin bu konuda ki fikirleri ne yönde? Sizce bir insanin anadili hangisidir?

:cool:

H@K@N
26 Şubat 2017, 18:25
sordugun soruya kendin cevap vermissin ama sanirim farkinda degilsin.
Uni bitirmissin yazdiklarini intensiv sekilde okursan sordugun sorunun cevabini bulursun.

afghan
26 Şubat 2017, 18:32
Farkinda degilim ustam, aydinlat beni. :)

Yani Anadili kavrami nasil aciklariz? Benim ögrenmek istedigim bu.
Veya soruya bir ekleme daha yapalim.

Birden fazla Anadili olabilirmi?

Vikipedi'de yazan:

Anadili, insanın doğumundan itibaren öğrendiği dildir. Anadili kişinin sosyolojik kimliğinin oluşmasında temel rolü oynar.

Anadili terimi tartışmalı bir terimdir. Bu terim, her zaman bir kişinin annesinin de konuştuğu dil anlamına gelmez. Dışarıdan yapılan evliliklerde başka bir topluluktan gelen ve farklı bir dili olan kişi, evlendiği kişinin mensup olduğu topluluğun dilini öğrenir ve çocuğu da anne ve babasının dilini öğrenir.

tolgahamburg
26 Şubat 2017, 18:34
bak dediğin gibi anadil,annen hangi dili daha iyi konuşuyorsa seninde anadilin o;)sen hangi üni ve bölümü okudun?boşver vikipedi:cool:bir çocuğa annesi öğretir anadili boşuna ingilizcede mother yada Almancada Mutter yada Türkçede anadil denmemiş

afghan
26 Şubat 2017, 18:39
@tolgahamburg haksiz degilsin, fakat söyle bir durum olsa nasil olacak: Anne-Baba türkce konusuyor, cocuk almanyada yetistigi icin türkce zayif, almanca güzel. (Cevremde fazlasi ile örnekleri var)
Hadi buyur, nasil olacak simdi? :)

Farkli bir örnek daha:
Bir arkadasimin babasi italyan, annesi yunan. Baba yunanca bilmiyor, anne italyanca bilmiyor. Her ikiside cok bozuk bir almanca kullaniyorlar aralarinda. Arkadas annesi ile yunanca, babasi ile italyanca konusuyor. Cok da güzel bir almancasi var. Burda nasil cözecegiz Anadili sorusunu? :)

tolgahamburg
26 Şubat 2017, 18:42
Fantezi yapma;)bulanır ortalık:cool:

femo
26 Şubat 2017, 19:01
Anne ve Baba hangi dili konusuyorsa o senin annadilindir
kelime hazinesinden konusmuyoruz ister almanca düsün ister rusca bunlar hicbirseyi ifade etmiyor
sonunda sen düsünürken hani dilden daha fazla kelime hazinesi varsa o dilden düsünüyorsun
sonusta karari kendin vereceksin

tolgahamburg
26 Şubat 2017, 19:11
Almanyada doğmasaydı bül bül gibi Türkçe konuşacaktıok78rcpbendede 3 dil var fakat anadilim türkçe24edq50,,,sonuçta tabiki insanız adamle havva hangi dili konuşuyordu acaba?

guengoer52
26 Şubat 2017, 19:20
Hangi kökenden geliyorsan anadilinde odur, anadili demek anne hangi dili konusuyorsa o demek olsa bütün osmanli padisahlarinin anadilleri ne olurdu hic düsünebiliyormusunuz. Baba hangi kökenden geliyorsa cocugunda anadili odur. Türk kökeni olan biri Almanya`da dogdu diye nasil Alman olmuyorsa ayni sekilde anadilide almanca olmaz.

bey_tu
26 Şubat 2017, 19:39
Genel Olarak!
1-Ana : Dili
2-Ana : Aksan

Cocukta ileride Ayni Bu aksan ve Dille Kendini Telaffuz edecektir.

Tabikii istisnalar Kaideyi Bozmaz.

tolgahamburg
26 Şubat 2017, 19:50
bazı osmanli padisahlari çok güzel latince ve başka dilleri diliyorlardı anneleri sebeb olmasın?

hOrOz
26 Şubat 2017, 20:07
bazı osmanli padisahlari çok güzel latince ve başka dilleri diliyorlardı anneleri sebeb olmasın?

anneleri ne kadar yabancı olsada saraydaki dil Osmanlıcaydı

amaçları hilafet bayrağını taşımaktı

Sultanlar çok iyi eğitim gördükleri için bir çok dil biliyorlardı buda normaldir

garaveli
26 Şubat 2017, 20:33
Arkadaslar her görüse saygim var.
Bende bu sekilde düsünüyorum.

Benim kalbim Türkiye icin atiyor.Kökenimde Türkiye'den.Ana dilimde Türkce.
Almanca bilmisim yada farkli bir dil bilmisim bunlar ikinci planda gelir.
Burada dogup büyümek egitim almak hislerinizi etkilememesi lazim.
Benim icin ana dil Türkcemiz ,ve ana vatan ilk planda gelir gerisi .....

Eger dogdugun ülke Türkiye degilse ve suan dogup yasadigin ülke ve o ulkede konusulan dil icin birseyler hissediyorsan zaten yapacak birsey yok.
O senin kararin ve secimini yapmissin demekdir..
saygilar

Arslan67
26 Şubat 2017, 21:05
Her Türk cocugu önce gercek anlamda anadilini tam olarak kusursuz ögrenmeli ve bizler anne bana olarakta cocuklarimiza anli sanli türk tarihimizi ögretmeliyiz..
bunun yayinda elbet yasadigi ülkenin dilini hatta baska dillerde ögrenecek ögrenmekte sinir olmaz..

geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez şeyh edebali

44Malatya
26 Şubat 2017, 21:38
Çocuklarım 3 yaşına kadar anadillerini öğrendiler, almancayı kindergarten da öğrendiler, şimdi biri 3cü, öbürü 8ci sınıfta, küçüğü haftada bir gün türkçe dersi görüyor, ikiside saz ve folklor kursuna gidiyor, elimizden geldiği kadar kültürümüzü ve medeniyetimizi öğretmeye çalışıyoruz.

bekci74
26 Şubat 2017, 22:25
bu cok tartisma götürür

lakin acizane benim görüsüm cocugun ana babasi ,daha dogrusu anne babanin ait oldugu ülke dili ne ise anadili odur.
burada anne babanin baska ülke vatandasligina gecmesi asil geldigi ana ülke dilini degistirmez.

tr-22
26 Şubat 2017, 22:58
Gereken cevaplar hepsi verilmis,afghan kardesimizde kendi karar vermesi gerekiyor,hangi taraf agir basiyorsa anadili odur,hangi taraf agir basiyorsa anavatanida orasidir.
Bizler burada günlerce yazsak baska sonuclar cikmaz.

bey_tu
27 Şubat 2017, 00:44
kısır döngü :confused:

https://www.youtube.com/watch?v=Mw0D_iGYLPI

Impostor
27 Şubat 2017, 13:17
ben sahsen dünyanin heryerinde yasarim adapte olurum fakat herzaman bir türk olarak kalirim, 4 nesilde almanyada yasasak yinede türküz yani :)

soruya gelirsekde, mutterland ne ise muttersprachede odur :p

afghan
27 Şubat 2017, 13:48
Fikirleriniz ve görüsleriniz icin tesekkürler abilerim/arkadaslarim.
Yanlis anlasilmamak icin, tekrarliyorum. Bazilari herhalde soruyu farkli yere yorumluyor.

Benim sorum "Anadili hangi dildir?".
Bu soru okul yillarinda pedagoji dersinde, ders plani disi, soruldu. Bizler de cevap aradik, net bir cevap bulamadik.
Sorunun anlasilmasi acisindan örnek olarak kendimden ve bir arkadasimdan bahsettim, durumumuzu acikladim.
Konunun farkli yerlere, boyutlara ve tartismalara cekilmemesi icin tekrarlamak istedim.

Yukarida da yazmistim, Anadili'nin tanimini ariyorum.

-Annenin-Babanin konustugu dil tezi, cocugun bu dili bilmemesi halinde cökmezmi?
1senelik sosyal hizmet stajimi yaptigim bir anaokulunda birebir örnegi vardi, Anne-Baba türk, cocuk türkce bilmiyor. Evde almanca konusuluyor. Bu cocuk evet hayir harici tek kelime türkce konusamiyor.

Konuya "Vatan-Millet-Sakarya" mantigi ile yaklasilsin istemiyorum.
Vatan sevdasini ölcmek, veya cocuk egitimindeki dogrulari yanlislari tartismak icin acilmadi bu konu.
Bu yüzden italyan baba yunan anneden olan arkadasimi da örnek verdim.
Gercek bir arkadas, kimilerine göre fantezi yapmis olsam dahi :)

Yani irk, köken, vatandaslik ve dine göre ayrim yapmaksizin genel bir kaide ariyorum. 2-3 soru sorarak senin adadilin budur diyebilecegim bir Anadili tanimi.

Umarim daha iyi anlasilmisimdir. :)

Ayrica, konuyu "Muhabbet ve Eglence" kisminda "De Bakim" bölümüne actim. Alt baslik olarak "Aklindan neler geciyor de bakim :) Nese ve Dertlerini paylas" dedigi icin.
Yani konuyu da "Muhabbet ve Eglence"'nin disina cikarmaz isek, sevinirim. :)

Hasibo
27 Şubat 2017, 14:14
Ana dil bence insanin kendini en iyi ifade edebildigi dildir.. Insanin tabiati konustugu dile göre degisecek diye bisey yoktur..
Tartismak konusmak güzel seydir yanliz kimse kimseyi benim gibi düsün benim gibi hareket et diye iddaci olmamalidir.
Bir ÖRNEK de benden.. Donald J. Trump Amerikan baskani bizim argo diline göre alaman oglu alman.. taktiri sizlere birakiyorum..

tolgahamburg
27 Şubat 2017, 19:59
afghan
sen bu anadil olayını çözemezsin;)hangisini istiyorsan o olsun24edq50bak göreceli bu işler ben İngilizce ve almanca bilmekteyim fakat ana gibi değil:obenim çocukta annesinden öğreniyor onunda ana dili almanca oluyor:cool::eek::cool:

H@K@N
28 Şubat 2017, 11:14
No Comment

afghan
28 Şubat 2017, 15:17
@ H@K@N

Ben sana derdimi anlatamayacagim, bu kesin :)

Sorularina yinede kismen cevap vereyim:
Anavatanin manasi:
1.- Ilk vatan, esas vatan...
2.- Bir seyin cikis, dogus veya baslangic yeri...
3.- Yurt

Kelime manasi olarak ana ve vatan dan olusur.
Almanca da Vaterland dedin, mana ayni Anavatan, fakat kelime olarak Vater ve Land'dan olusuyor. Yani birebir ceviride Babavatan veya Baba ülkesi cikiyor ortaya.
Simdi bu mantik ile ilerledigimiz vakit türkceyi baz aldigimizda anne, almancayi baz aldigimizda ise baba dan yola cikarak bi sonuca varmaya calisacagiz.
Fakat benim olayim bu degilki?
Ben burda terminoloji yapmak icin bir soru sormadim. Bicagi mektebi arastirmak icin de konu baslatmadim. Ayni sekilde anadilinin terminolojik arastirmasi yapilsin da istemiyorum. Sorum bu degil.

Benim sorum farkli. Cok basit aslinda.
1-2 cümle ile anadilini nasil aciklariz dedim. Basitlestirmek icin örnek sorular soralim istersen:
- Anne baba türk ama cocuk türkce bilmiyor ise, yine de anadili türkce mi oluyor?
- Anne baba rus ama cocuk türk bakici ailede yetistigi icin bilmedigi rusca yine de anadili mi olur?
- Anne yunan, baba italyan. Kelime manasi olarak "ana"dili oldugundan cocugun anadili yunancami, yoksa soyun devami erkek ile olur diyerek baba nin dili olan italyancami?
- Anne baba almanyada yasayan 3. nesil türk, cocuk da almanyada dogmus ve büyümüs. Anne baba ve cocuk cok iyi türkce ve almanca biliyorlar. Cocuk her iki dili de bebeklikden baslayarak ögreniyor ve konusuyor. Bu kisinin 2 Anadili olabilirmi?

Burda "ANA"dili denmesi bazilarini etkiliyor ise buna baska bir kelime de bulabiliriz. "Komsu"dili diyelim. Bu kelimenin temsil ettigi seyi degistirirmi?

Yine not düsmek istiyorum:
Kimseyi burda trollemek istemiyorum, kimse ile de dalga gececek degilim. Aklima takilan bir soruydu, farkli fikirler zenginliktir dedim ve burada Muhabbet bölümüne bir konu actim.
TSKler

tolgahamburg
28 Şubat 2017, 20:10
Kadınlara saygılı olalım dünya kurulduğundan beri bütün işleri halletmişlerdir ve çözmüşlerdir;)kadın tarih boyunca her zaman baş tacıdır ama anlayana;)işte o yüzden ana dil deniliyor farklı olsaydı baba dili denilirdi yada teyze dili;)benim tanıştığım zamanında bir çift vardı adam Arnavut(anadili)İtalyanca ve İngilizce biliyor;)azda olsa almanca,eşi bulgar (anadili)İngilizce ve İtalyanca azda almanca biliyordu,sonuçta çocukları oldu ve Almnayada büyüyüp yetişecek muhtemelen ana dili almanca olacak yada ortaya karışık her dilden;)sen dua et iki dil arasında arafta kalmışsın o çocuk ileride ne düşünecek acaba ana dili hakkında24edq50....söyle bir örnekte vereyim Alman Fransız yada İskandinav ülkelerinin insanları farklı dilden yada ırktan birisiyle evlenirse arada kaynar ve giderler ana dillerini unutabilir,fakat Bir ingilliz yada Türkün yada rusun ana dilini pek kolay değiştiremezin ve asimile edemezsin farklı ırktan ülede yaşasa yada evlenirse..bile...bizimde kimseyi trollediğimiz yok fikrimizi paylaşıyoruzok78rcp....bu yaşıma geldim inan ana dilim nedir die bir şüpheye düşmedim ve kafamı yormadım:p...kısaca üstün ırk teknoloji bizde gibi fazla ülkeri kale alma arada kaynayıp giderler fkat bazı diller ve ırklar kaynamaz özünü korur.bu arada bazı arap ülkelerinde ana dil FRANSIZCA ve İngilizcedir...kıssadan hisse...gelelim Türkçemize Türkçemiz Osmanlı zamanıda olsa şimdiki zamanda olsa özdür(Türkçe)...bu coğrafyada yaşadığımızdan komşumuz ve bazı ülkelerin halifesi olduğumuz için farsça ve arapça Osmanlıcaya yada Türkçeye dahil olmuştur...bazı arap ülkeri balkan ülkeri ve iran da Türkçe cümleler mevcuttur...24edq50juhu

H@K@N
28 Şubat 2017, 20:54
afghan Kardas ben seni anladim hatta yukaridaki mesajimida sildim kafan karismasin diye,cünki kisa ve öz bir cümle ile Anadili yazacagim.

Okula kayit olacaksin ve kayit icin Formular dolduruyorsun,kisi kendini hangi dilde daha güclü görüyorsa o dili kendine secsin.
Böylelikle Anadilini(Muttersprache) secmis olur.

tolgahamburg
28 Şubat 2017, 21:08
dahada örnekler verebilirim canada anadili Fransızca ve İngilizcedir.brezilya Portekizce, latin ülkeri İspanyolca ,afrika ülkeleri İngilizce Fransızca bir ülkede sanırım almanca america da yaşayan afrikalıları düşünürsen kızıl derilerden hiç bahsetmiyorum köklerine çünkü kibrit suyu dökmüşler,yazdıklarımdan beyaz adamın bazı ırkları asimile ettiğini anlamaışsındır sanırım...benden bu kadar:cool:

MEGAbond
28 Şubat 2017, 23:24
ana dili sormaktaki amac,,irk i belirlemektir tahminimce,,,mesela bir kisiye dünya dillerinden hangisine cok hakimsin diye sorsalar,,en iyi hangi dili konusuyorsa,o kisi hakim oldugu dili belirtecektir.ama anadili anlamina gelmez,,gelmemesi gerekir...

bir insan kendini hangi irktan ve dil den kabul ediyorsa,,ana dili odur,,mesela almanlasmis bir Türke siz ne kadar Türsün diyebilirsiniz??? o kisi kendini alman olarak tanimliyorsa,,hayir sen yinede Türksün olayini civiyle kafasina cakicak degilsiniz...cok fazla zorlarsaniz, inanan biriyse, ademle havva ya kadar dayanirsiniz:cool:
ama belli bir dönemden sonraki irk larin ayrismasini baz alirsak,kisi agzina hangi anadili ve irk i alirsa alsin o kisinin etnik bir kanali vardir.buda o kisinin kökünde etkendir.

bir sahis'in dünya dillerinden birine hakim olmasi demek o kisinin ana dilinin o oldugunu simgelemez.

kisacasi anadil'deki amac,,,hangi irk tan oldugunu tespit etmek icindir.diye düsünüyorum.

anadilin ney? anavatanin neresi? sorularinin merkezindeki gercek irk ve yurt (köken)belirlemekten baska ne olabilirki ???

tolgahamburg
04 Mart 2017, 01:45
juhuben başka bir şey anlatmak istedim fakat anlaşılamadı sanırım Zara Larsson adlı şarkıcı var şarkısı listeleri salladı ve İngilizce söyledi şimdi ana dili İsveççemi?ingilizcemi?:p;):cool:

MEGAbond
04 Mart 2017, 02:42
juhuben başka bir şey anlatmak istedim fakat anlaşılamadı sanırım Zara Larsson adlı şarkıcı var şarkısı listeleri salladı ve İngilizce söyledi şimdi ana dili İsveççemi?ingilizcemi?:p;):cool:

anadil seciminin, bir sarkiyla belirlenmek istedigini ilk defa duyuyorum,bir yasima daha girdim.

Fatih sultan Mehmet eski yunan alfabesi olan latin alfabesini yani,,olan latin alfabesinden bahsetmiyorum,,,yunan latin alfabesinden cok farkli olan ve zor olan bir lisandan bahsediyorum.o zamanin sartlarinda cok AZ insanin bildigi bu dili yazip cizebilen okuyan kisinin, anadili bu eski yunancami olmus oluyor???

bir önceki mesajimda da belirttigim gibi,,,her irkin geldigi cografik ve kültürel bir veya bir kac kökeni olabilir,,nasilmi?

birisinin dedesi isvecli babaannesi mozambikli bir zenci olabilir,,,bunlardan dünyaya gelen cocuk bir melez familyayi olusturmus oluyor,,,isterse kendini paralasin yok ben japon um desin,,,o kisinin melez oldugu gercegini degistirmez,,,,ha o derseki ben kendimi isvecli veyahutta tam tersi mozambikli hissediyorum,,o onun secimine kalmis,,,o hangi dili anadil kabul ediyorsa onu kabul etmek zorundayiz.

diyelimki bu melez dogan evlat,,,o da kalkti rus bir bayanla evlendi,,,kendisi zaten isvec ve mozambik melezi,,rus bayandan onlarin cocuklarina birde rus irki karisti,,,yani melezin melezi multi kültürel birsey cikti ortaya,,,(yani dünyayi kurtaran adamin,oglunun,oglunun,oglu durumlari vaziyeti) ;) ,,,,hadi bakalim bu cocugun anadili hangisi ????

dedesinin dilinede hakim,babaannesinin dilinede hakim,birde anasinin yani rus dilinede hakim,,,o kisinin ben melezim,,,veyahutta o irklardan bir tanesi beni temsil ediyor dediginde,,yok hayir sen japonsun,,,,senin dedenin dedesinin dedesi japondu,,,diye bir düsünce tarziyla bir yere varilirmi,,,varilir neye varil,,,sadece etnik kökenindeki mozaigi ortaya cikartirsin...sadece matematiksel olarak,,,o buldugun bilgiler,,,kisi kendini hangi irktan kabul ediyorsa,,gercegini degistirmez.

istersen beceriksizligimizide kullanarak,bilimsel matematiksel bazi konulari acabiliriz.

mesela örnegin dil ne ise yarar? tahminimce kaba taslak tek bir amaci vardir dilin 1=dünya üzerinde karsindaki kisiyle anlasabilmek,,,matematiksel olarak,,,iki ayri millet tek dili konusup,kilik kiyafet,bölge,din,renk olarak,,,birbirinden ayrilabilir,,,normalinde ikinci bir dile ihtiyac yoktur,,,ama ne yazikki dünya topluluklari,,,dil olayinida ,,,yeni bir dil olusturarak,,,milletler arasindaki cizgiyi ayriligi farkliligi daha keskin hale sokmak istemislerdir.

biraz uzun oldu baymiyalim milleti beceriksizligimizle:cool:

kusura bakmayin arkadaslar hakkinizi helal edin.

Memoli1976x
04 Mart 2017, 03:29
https://tr.wikipedia.org/wiki/Anadili

Sanirim burda gereken bilgi yaziyor. :D

MEGAbond
04 Mart 2017, 03:40
https://tr.wikipedia.org/wiki/Anadili

Sanirim burda gereken bilgi yaziyor. :D

Memoli1976 ustam,,, arastirma,ve sorgulama,ek bilgi paylasimi konusundaki caban icin tsk ederimok78rcp

ben daha önceki,bilgi ve arastirmalarimin cercevesinde,,anadilin sorulmaktaki amacini,,aklimin erdigi kadariyla siz degerli arkadslarla paylasmak istedim.

ha katilan olur veyahutta olmaz,saygi duyarim.senin paylasmis oldugun linke tikladim,,benim yazmis oldugum satirlarla arasinda cok fazla bir ucurum oldugunu görmedim...

mesela örnegin linkten ALINTI= Anadili, insanın doğumundan itibaren öğrendiği dildir. Anadili kişinin sosyolojik kimliğinin oluşmasında temel rolü oynar.

Anadili terimi tartışmalı bir terimdir. Bu terim, her zaman bir kişinin annesinin de konuştuğu dil anlamına gelmez.

saygilarimla.

mxm
04 Mart 2017, 09:00
Bebek iken ilk defa konustugun ve ögrendigin ilk dil anadilidir.
Istisnalar bu kurali degistirmez.Sonradan hangi dili ögrenirsen ögren anadil anadildir.

2 dili ayni anda ögrenenlerin cogu her iki dili de tam manasiyla kullanamiyorlar.Günlük konusma dilini kasdetmiyorum, dile tamamiyla hakim olmayi kasdediyorum.

Facebookta cesitli dillerden tanidiklarim var, Türkce ve Almanca bilenlerde en fazla dikkatimi ceken sey bu olmustur. Ya Türkcesi daha iyi ya da Almancasi daha iyi ama ikisinde de cok hatalar yapiyorlar.

Benim izlemlerime göre, bir insan ancak tek bir dili kusursuz kullanabilir, digerini ise günlük ihtiyaclari veya isyeri icin iyi bir derecede kullanabilir ama felsefi bir roman asla yazamaz, yazsa dahi bu pek bir seye benzemez.

idiye
04 Mart 2017, 11:02
Konuya dahil olayimmi olmayayimmi diye düsünürkn ,rahmetli babamin bize söyledigi ,ders niteliginde olan bir (akil verme operasyonu)cercevesindeki anlattigini nakledeyim.

Adamin biri ogluna sen adam olmazsin dermis hep.Ogluda calimis cabalamis devletin vezir olmus.Yverine iste falen köyde bir adam ver git onu bana getir demis.Yaverde verilen görevi yerine getirmis.

Babasi gelince,bak baba sen bana adam olamazsin demistin bak ben vezir oldum diyince ,babasida ona ,oglum ben sana vezir olamazsin demedim,adam olamazsin dedim.Adam olsaydin babani ayagina cagirmazdin demis.

Kissadan hisse de ,Yukaridaki bir cok arkadas cevabi yazmasina ragmen ben daha acik yazayim.Ana dil,cocugun anasinin kullandigi dildir.Sen annene sor bakalim almanyaya gelmeden önce hangi dili konusuyordu?

Tahsil asla ve asla bireylere yetmez.Bu konuda buradakilere sikinti verecek kadar yazmamak amaciyla kisa kesiyorum.

44Malatya
04 Mart 2017, 11:33
Kutlarım idiye ustam, bu sorunun cevapı daha iyi anlatılamazdı

afghan
05 Mart 2017, 00:40
Arkadaslar, sizleri bayagi yordum galiba. Ama farkli görüslerden herbirimiz birseyler kapmisizdir diye düsünüyorum. :)
Cok tesekkürler, verdiginiz cevaplar ve paylastiginiz fikirler icin.

@MEGAbond ustam, eline saglik. Vakit ayirmis uzun uzun yazmissin.
Anladigim kadari ile anadilinin sorulma gayesini, insanin irkini/kökenini sorgulamak oldugu kanaatindesin. Güzel ve farkli bir yaklasim. Fakat burada, kendin de zaten bahsetmissin, melez cocuklar isin icine girdigi vakit olaylar corba oluyor. Buna birde yasadiklari ülke faktörünü ekledigimiz vakit asure yapmis oluyoruz. :) Zaten ben 150-200 sene geriye gidip irk/köken olarak kesin ve net bir degisime ugramamis veya karismamis insanlarin azinlikda oldugunu düsünüyorum. Bu ise "Istisnalar kaideyi bozmaz" düsturunu devre disi birakir. Istisna burada genel olmus vaziyetde.

Bebek iken ilk defa konustugun ve ögrendigin ilk dil anadilidir......
Bir yakinimin kizi ilk olarak türkceyi ögrendi, cok da güzel konusuyordu. Suan 7 yasinda ve almancayi cok güzel konusuyor. Türkce neredeyse unutuldu. Bu yüzden bu kaide'nin genellenmesi bence tartisilir.

.....Benim izlemlerime göre, bir insan ancak tek bir dili kusursuz kullanabilir, digerini ise günlük ihtiyaclari veya isyeri icin iyi bir derecede kullanabilir ama felsefi bir roman asla yazamaz, yazsa dahi bu pek bir seye benzemez.
Örnek: Tek bir dilde felsefe yapabilir diyecek olursak eger, almanya gibi "gurbet" dedigimiz ülkelerde yetisen genclerimizin hicbirinin anadili türkce olamaz. Bu gencler, bende kendimi bunlara dahil ediyorum, türkce edebiyat dersi görmedik. Herhangi bir romani veya siiri okuyup analizini yapmadik. Bizlere divan edebiyatini anlatan, fuzuli den bahseden olmadi.
"Digerini ise günlük ihtiyaclari icin" kullanir dedigimiz dil ise burada türkce olur. Cünkü anne-baba, es-dost-akraba ve arkadas cevresinde gündelik islerimizi halletmek ve muhabbet etmek icin kullandigimiz dildir türkce.

@idiye
Ben evliyim, ve ellerinizden öper, 4 aylik bir oglum var. Annesi de benim gibi almanya da yetismis ve okumus, ögretmen. Biz evde kullanilan dilin türkce olmasini kararlistirdik aramizda, cocugun gelisimi acisindan dogru olacagini düsündügümüz icin.
Fakat hem almanca, hem türkce bende oldugu gibi ayni seviyede diyebiliriz.
Yani yarin oglum kalkip annesine, anne senin kullandigin dil benim anadilimmis. Sen hangi dili kullaniyorsun dediginde:
1- Cevap ne olacak?
2- Bu verilen cevabin cocuga uyma ihtimali ne kadar yüksek? Sonuc olarak cocuk da anne gibi her iki dili iyi bilecek diye bir kaide yok, ümidimiz o yönde olsa dahi. :)

Burada yazilanlardan cok sey ögrendim, kendi adima konusacak olursam. Sizlerin fikirleri ve düsünceleri benim icin önemli, dogru veya yanlis, farketmez.
Bazi yazilanlarda milli duygular ön plana cikmis gibi geldi bana yine. Benim derdim bu degil.
Bu aralar Türk tarihini okuyor ve arastiriyorum, "Türk" adinin kelime manasindan baslayarak tarihini, gelisimini, degisimini ve degerlerini. Bu mevzularda konusmak isteyenler icin farkli bir konu acariz, orada fikir ve görüslerimizi paylasiriz. Burada olmaz, olmasin. Olmaz ise iyi olur. :)

tolgahamburg
05 Mart 2017, 01:55
gurbetçiyiz biz ana dilimiz Türkçe ve almanca der bitirirsin olayı:p,150 200 yıl geriye gitmişsin arkadaşım zaten sonuşta hepimiz insanızok78rcpbeylikler, derebeylikler,krallıklar ,imp neden kurulmuştur??yada son yüzyıllarda yaşanan ulus devlet kavsamı???insanları bir arada tutma ,içindir:oinsanlar ırk din dil kültür olarak ayrıştırmasaydı dünya zaten bu halde olmazdı sınır ,beylikler, derebeylikler,krallıklar ,imp ,ulus devlet olmazdı yada eu.geri kabul anlaşmasını yapmazdı herkeze buyrun gelir derdi;););)ben senin yazdıklarından biraz Amerikan kökenli evangelist havası var gibi algılıyorum;)tek dil tek ırk tek din gibi;)ve tek devlet dünya gibi;);)görürmüyüz kıyametmi kopar o zamana kadar yada insanoğlu dünya bitmiş mars kolonisindemi yaşar bilemem:confused:,hangi öğretmene edebiyatçı yada farklı branştan birisine sorarsan %100 çocuk dil gelişimi için ana dili konuşun der....sizde carpe diem yaparak almanca ve Türkçe konuşunok78rcpyada ne mutlu türküm diyerek .......bitiriyorum,saygılarımla24edq50...Bu arada Mustafa kemal Atatürk bu söylevini ırkçılığa dayatmamıştır.....bitmiş parçalanmış bir imp.luktan yeni kurulan milli mücadele vermiş insanları bir arada tutmak için kullanmıştır....anlayana sivrisinek saz anlamayana davul az:cool::cool:Türk" adinin kelime manasindan baslayarak tarihini, gelisimini, degisimini ve degerlerini. Bu mevzularda konusmak isteyenler icin farkli bir konu sen aç ...ben sana gerekli bilgilendirmeri yaparım ammma önce bayağı okuman ve araştırman gerek:D,ana dil olarak almanca yada Türkçe kullanabilirsin tv yada kitaplar için....it is up to you my friend-)))