PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SGK ödenen parayi finanzamtan iade

semicep
23 Temmuz 2015, 23:10
selam arkadaslar

Türkiye-de-Emeklilik-için-Yatırılan-Para-Almanya-da-Vergi-İadesinden-Alınabilecek diye haber duydum
bu konuda bana yardimci olurmusunuz

akbaba
23 Temmuz 2015, 23:26
ben 2014'de 7000€ yatirdim,bana yaklasik 700€ geldi finanzamttan.
aslinda daha cok geri gelir diye beklemistim,ama yinede hic yoktan iyidir.
steuerberaterine sor istersen,konu herkesin malumu.

semicep
23 Temmuz 2015, 23:46
SGK ya 2014 yili icin yaklasik esimle birlikte 115 000 TL ödedim.lohnsteueri kendim yaptim.suan wiederspruch hakkimi kullaniyorum sgk yi odemis oldugum parayi absetzen yapmak icin.finanzamt taki memur bunlarin absetzen oldugunu bilmiyor bu komuda belge istiyor

akbaba
24 Temmuz 2015, 00:11
115.000TL yaklasik 40.000€ yapar, keske bu parayi tek seferde degilde 4 seferde ödeseydin.
benim steuerberaterin söyledigine göre,hersene ödedigin lohnsteuer kadar miktari düsebiliyorsun,normal gelir sahiblerinde 5-6bin eurodur.
sana lazim olacak mahkeme karari beceriksizlerde yazilmisti,galiba söyleydi,

1K3628/07E numarali mahkeme kararinin (Urteil) icerigi asagida finansamt'a bunu yaziniz,
yanliz Türkiye'den almis oldugunuz emekliligide miktar olarak bildirmeniz gerekli.

ESt kartei §22
Kartei 18 oder

OFD-V-20.02.2006-F-2255 A -36-st-II 2.08 abzugsfähig

Hukuki olarak bu olayin adi: Absetzbarkeit von freiwilligen Beiträgen zur türkischen Rentenversicherung als Altersvorsorgeaufwendungen

giresun28
24 Temmuz 2015, 13:54
ben vergi denklestirmesi yaptim.benden ödeme dekontu,sigortadan gelen ödeyecegin tutarin belgesinin tercümesi istendi.
2 aydir beklemedeyim.eger kabul etmeseler herhalde yeminli tercümesi istenmezdi benden.eyalet bayern.
yapmis oldugunuz ödemeleri vergi denklestirmesinden düsmeye korkmayin.
tr-almanya arasinda yapilan anlasmaya göre yillik 10 bin euroya kadar tr den emeklilik ayliklari vergilendirilmiyor.

f4scistx
24 Temmuz 2015, 14:28
Hangi senede yaptigimiz önemli mi
2. bir zarari olur mu burdakinlerin bilmesi sizce

akbaba
24 Temmuz 2015, 22:35
Türkiye emekliligini Alman devletinden gizleme sansimiz yok,Türkiyeden emekli maasi baglaninca,alinan emekli ayliginida Almanya finanzamtina bilmermemiz gerekiyor.
hangi sene derken neyi kastettigini anlayamadim...

semicep
25 Temmuz 2015, 13:02
arkadaslar
finanzamt memuru ile konustum.sgk ya ödemelerini kabul ediyorlar,yalniz evraklari tercüme ettirmemi istediler,
tercüme ettireyim bakalim sonuc ne olacak

karadeniz
25 Temmuz 2015, 13:40
Türkiye'de sgk.muna ödenen paranin vergi denklestirmesinden faydalanmasi icin akbaba arkadasimizin,mesaj 4 de yazmis oldugu mahkeme karari yeterli.

f4scistx
03 Ağustos 2015, 22:15
Türkiye emekliligini Alman devletinden gizleme sansimiz yok,Türkiyeden emekli maasi baglaninca,alinan emekli ayliginida Almanya finanzamtina bilmermemiz gerekiyor.
hangi sene derken neyi kastettigini anlayamadim...

emekliye yatirdigim para, ya da emekli oldugun yil, yani bi frist varmi.
para sadece türkiyeye yatiyorsa burdakilerin haberi olmaz

akbaba
09 Ağustos 2015, 14:53
üstadim yurdisi borclanma miktarini diledigin gibi ödeyebilirsin,ister hepsini bir defada öde,istersende hersene biraz biraz-biraz öde.
herkesin emekli olacagi sene bellidir,emekli olacagim seneye kadar vaktin var,istedigin gibi ödeyebilirsin.
ben söyle yaptim mesala, esim 2019'da emekli olacak,yatiracagim toplam miktar yaklasik 20000€, ben bunu 3 seferde ödemeyi düsündüm.
yatirdigim parayi,hersene finanzamttan düsüyorum.2014'de 7000€ yatirdim,bunu 2015'de finanzamta bildirdim.

cihangir35
18 Ağustos 2015, 03:32
Değerli Arkadaşlar,

bu sene Yurtdışı Borçlanması yaptım ve tr adresine yaklaşık 53,436 tl ödeme tepligatı geldi
ve nasip ise bir kaç gün içinde bu miktarı ödeyeceğim.
Parayı ödedikten sonra normalde emekli oluyorum,fakat ben burada çalıştığım için
Emekli maaşı bağlatmak istemiyorum daha sonra müracaat edip maaş almaya başlarım.
Ben bu şekilde buradaki Maliyeye ödediğim miktarı bildirsem vergi iadesinden faydalana bilirmiyim.
Emekli maaşı almıyacağımdan dolayı maaşı bildiremem.

karadeniz
18 Ağustos 2015, 11:49
Değerli Arkadaşlar,

bu sene Yurtdışı Borçlanması yaptım ve tr adresine yaklaşık 53,436 tl ödeme tepligatı geldi
ve nasip ise bir kaç gün içinde bu miktarı ödeyeceğim.
Parayı ödedikten sonra normalde emekli oluyorum,fakat ben burada çalıştığım için
Emekli maaşı bağlatmak istemiyorum daha sonra müracaat edip maaş almaya başlarım.
Ben bu şekilde buradaki Maliyeye ödediğim miktarı bildirsem vergi iadesinden faydalana bilirmiyim.
Emekli maaşı almıyacağımdan dolayı maaşı bildiremem.

Mesaj 4 deki Akbaba arkadaşımızın yazısını uygulayın.

akbaba
18 Ağustos 2015, 12:34
cihangir35 arkadasim,benim durumumda seninkine yakin,bak ben söyle düsünüyorum,
1€ bugün 3,15tl, senin ödeyecegin miktar 53,436tl = 16,963€
anladigim kadar calisiyorsun,senelik ödedigin lohnsteur kadar miktari hersene steur'dan düsebilirsin,bu miktari sen steurkartinda görebilirsin,5-6bin€ olabilir.
yani steurdan düsebilecegin miktar ancak bu kadar, 5-6bin€'dan yüksek miktar ödemen olsa bile finanzamt ancak 5-6bin€ göze aliyor.
6bin€ ödemen olsa veya 60bin€ ödemen olsa finanzamttan alabilecegin para ayni.
madem emekli olmayi düsünmüyorsum,o zaman bu parayi 3 seferde,her sene 5-6bin€ yatir ve finanzamttan biraz para al.
emeklin icin yatirdigin paranin makbuzunu steuererklärung yaptirirken vereceksin,almanyadan yatirdiysan hic sorun olmuyor,Türkiyeden yatirdiysan tercüme istiyorlar.
ödeme tebligatlarinin süresi vardir,mektup elinize gectikten sonra 3 ay vaktiniz var,Euro süreki cikiyor,parayi hemen ödemeyin,bekleyin..
günlük prim miktarina hersene 30.6 ve 31.12'de zam geliyor.müracaat yaptiginiz güne göre para ödüyorsunuz.
ben gecen sene 28.06.2014'de müracaatimi yaptim,sgk'lardan gec cevap geliyor,bana 10.11.2014'de cevap geldi ve 3 ayda sürem vardi,subat 2015'de haziran 2014 prim miktarindan ödememi yapmistim.
bazi arkadaslarimizda böyle seylerle ugrasamam,15-20bin€ büyük para degil,yatirir kurtulurum diyorlar, tabiiki herkesin tercihine saygi duymak lazim.

surfer22
16 Ekim 2015, 12:44
Arkadaslar finanzamt ablehnen yapti . Türkiyede SGK ya yatirdiginiz paralari Finanzamt tan geri alamazsiniz diye yaziyor ve

Alinti
1K3628/07E numarali mahkeme kararinin (Urteil) icerigi asagida finansamt'a bunu yaziniz,
yanliz Türkiye'den almis oldugunuz emekliligide miktar olarak bildirmeniz gerekli.

ESt kartei §22
Kartei 18 oder

bu karari bilmediklerini yaziyor .

Bu kararin kopyasi eilinde olan varsa lütfen bana gödersin .

aslankral
18 Ekim 2015, 18:30
benim yakla$ik yillik 1500-1600 Euro Kadar Lohnsteuer kesintisi oluyor
sizce ne kadar borclanma yapyaim,

hknbln
21 Aralık 2015, 23:19
cihangir35 arkadasim,benim durumumda seninkine yakin,bak ben söyle düsünüyorum,
1€ bugün 3,15tl, senin ödeyecegin miktar 53,436tl = 16,963€
anladigim kadar calisiyorsun,senelik ödedigin lohnsteur kadar miktari hersene steur'dan düsebilirsin,bu miktari sen steurkartinda görebilirsin,5-6bin€ olabilir.
yani steurdan düsebilecegin miktar ancak bu kadar, 5-6bin€'dan yüksek miktar ödemen olsa bile finanzamt ancak 5-6bin€ göze aliyor.
6bin€ ödemen olsa veya 60bin€ ödemen olsa finanzamttan alabilecegin para ayni.
madem emekli olmayi düsünmüyorsum,o zaman bu parayi 3 seferde,her sene 5-6bin€ yatir ve finanzamttan biraz para al.
emeklin icin yatirdigin paranin makbuzunu steuererklärung yaptirirken vereceksin,almanyadan yatirdiysan hic sorun olmuyor,Türkiyeden yatirdiysan tercüme istiyorlar.
ödeme tebligatlarinin süresi vardir,mektup elinize gectikten sonra 3 ay vaktiniz var,Euro süreki cikiyor,parayi hemen ödemeyin,bekleyin..
günlük prim miktarina hersene 30.6 ve 31.12'de zam geliyor.müracaat yaptiginiz güne göre para ödüyorsunuz.
ben gecen sene 28.06.2014'de müracaatimi yaptim,sgk'lardan gec cevap geliyor,bana 10.11.2014'de cevap geldi ve 3 ayda sürem vardi,subat 2015'de haziran 2014 prim miktarindan ödememi yapmistim.
bazi arkadaslarimizda böyle seylerle ugrasamam,15-20bin€ büyük para degil,yatirir kurtulurum diyorlar, tabiiki herkesin tercihine saygi duymak lazim.

Arkadaslar yaptiginiz hesap yanlis!

Yatirdiginiz Parayi vergiden geri almiyorsunuz, Yatirdiginiz Prim gelirinizi düsürüyor ve ona göre Vergi ödüyorsunuz.
Bu "vergiden geri aloyorsunun" tabiri herkez ödedigi parayi geri aliyor gibi algilaniyor.

Örnek (Basit olsun diye düz Sayilar kullandim):

Senelik Brüt gelirin 50.000,00 €
bunun Vergisi (Lohnsteuer) Beispiel %25 yani 12.500,00 €
Sen Ödedigin Primi Sonderausgabe olarak gösteriyorsun SSK Prim: 15.000,00 €
50.000,00
- 15.000,00
=35.000,00 zu versteuerndes Einkommen

35.000,00 € ya Beispiel % 20 Vergi
Lohnsteuer 7000,00 €

Yani senden kesilen 12.500,00 € Steuer den (-7000,00) 5.500,00 € geri gelecek
Yani herkezin gelirine ve Steuerklasse sine göre ne kadar Primi hangi sene vergiden düsecegi degisik olur

Bunu en basit Steuerrechner (google sor) yada en son Einkommensteuererklärungdan ögrenebilirsin.

Ama senelik diyelim 15.000,00 Euro Brüt olan birisinin bir seferde 15.000,00 € primi düsmesi sacma olur ozaman bunu 2 veya 3 parca ya bölmek mantikli olabilir.

hOrOz
21 Aralık 2015, 23:41
internette bu konuda iki yazi var biri beceriszllerdeki birde alttaki yazi
konusu gecen karar numarasini ben bulamadim nedense ???

Türkiye'de emeklilik için yatırılan para, Almanya'da vergi iadesinden alınabilecek

Almanya Köln'de avukatlık yapan Dr. Hayrullah Özcan, kazandıkları bir dava ile kendisi veya eşinin Türkiye'de emekli olması için para yatıran çalışanların, bu parayı Almanya'da vergi iadesinden geri alma imkanının doğduğunu açıkladı.

Avukat Dr. Hayrullah Özcan, Düsseldorf Maliye Mahkemesi'nde (Finanzgericht Düsseldorf) kazandıkları 1K3628/07E numaralı mahkeme kararının bunun önünü açtığını kaydetti.

Kuzey Ren Vestfalya Türk Hukukçular Birliği (TJV-NRW) Başkanı Dalınç Dereköy ve vergi uzmanı Süleyma Çelik, söz konusu davanın kazanılmasının Türkler açısından önemli bir gelişme olduğunu belirterek Özcan'ı kutladı.

Önemli uyarılarda bulunan vergi uzmanı Çelik, ilgili yasalara göre emeklilik primlerinin vergi iadesinden geri alınması konusunda Almanya içinde mevcut olan uygulamanın Türkiye için de geçerli olduğunu, ancak maliye kurumlarının bu tür başvuruları bugüne kadar reddettiğini hatırlattı. Özcan, "Bildiğiniz gibi Almanya'da emeklilik için yatırılan paralar vergiden düşürülebiliyor. Ve bir sonraki yılda hazırlanan vergi beyannamesinde 'gider' olarak göstermek kaydıyla, ödediğiniz gelir vergisi (Lohnsteuer) oranında, vergi iadesinden geri alabiliyorsunz. Biz bu kuralın Türkiye'de emeklilik için yatırılan primler için de geçerli olduğunu savunarak mahkemeye başvurduk ve kazandık. Bu karar emsal teşkil eder, bu durumdaki herkes bu imkandan faydalanabilir" diye konuştu.

Bu hukuk başarısını CİHAN'a açıklayan Türk hukukçusu Dr. Hayrullah Özcan, ilgili yasa genel hükümler koymakla birlikte, belirli sigorta kurumlarının ismini anmadığı için maliye daireleri, başka bir ülkede emeklilik için yapılan prim ödemelerini bu kapsamda kabul etmediğine işaret etti. Avukat Özcan, "Müvekkilimin başvurusunu da bu şekilde reddeden Neuss kenti Maliye Dairesi'ne (Finanzamt Neuss) karşı dava açtık. Çalışmakta olan müvekkilim 2007 yılında, Türkiye'de emekli olması için eşi adına BAĞKUR'a 17 bin Euro para yatırmış. Bunu da muhasebecisinin yardımıyla Maliye Dairesine 'gider' olarak bildirerek, bu parayı vergi iadesinden geri almak istediğini bildirmiş. Kabul etmiyoruz, çünkü deyip ekteki kanun maddelerini koymuşlar. Yani sizin yatırdığınız sigorta kurumunun adı kanunda sayılan kurumlar arasında geçmiyor demişler. Müvekkilim bize gelince Düsseldorf Maliye Mahkemesi'ne (Finanzgericht Düsseldorf) dava açtık. Dava açmak için gerekçe hazırlarken, başladığımız araştırmamızda; yasanın yorumunda, yurt dışında olan yasal emeklilik kurumlarının ve tabii ki Türkiye'deki emeklilik sandığının da 'Özel Giderler' (Sonderausgaben) bağlamında bu kapsama girdiğini tespit ettik. Bu yorumu 2006 yılında Karlsruhe Yüksek Mali İdaresi yapmış ve Türkiye'deki kurumları da saymış. Bu yoruma göre Türkiye'de, kamuya ait kurumlara yatırılan emeklilik primleri 'Sonderausgaben' olarak vergiden düşürülebiliyor. Bu gerekçemizi kabul ettiler, buna dayanarak 1K3628/07E numaralı kararla davayı kazandık. O hüküm ise Gelir Vergisi Yasası'nın 10. paragrafında geçen 'Özel Giderler' (Sonderausgaben) kısmında geçiyor" dedi.

Söz konusu 17 bin Euro'yu vergi beyanında 'gider' olarak göstermeyi mahkeme yoluyla da olsa başardıklarını bildiren avukat Özcan, müvekkilinin, o yıl ödediği gelir vergisi oranında, yani 2 bin 700 Euro'yu vergi iadesinden geri aldığını aktardı. Özcan, "Şimdi bu hak herkes için doğdu. Yasanın, bütün resmi emeklilik kasalarını kapsadığı ıspatlandı. Bu, emsal teşkil eder. Mahkeme, kararın gerekçesinde bu hükmün, yurt dışındaki resmi kasalar için de geçerli olduğunun altını çizdi" dedi. Türkiye'de emeklilik için genelde büyük toplu paralar yatırıldığını hatırlatan avukat Özcan, "Ödemeleri taksitle yaparsa, çalışan kişi belki her yıl ödediği taksitlerin bütününü vergi iadesinden geri alabilir. Bu durumda taksitle ödeme yapmayı tavsiye ederiz" dedi. Benzer durumlarda vatandaşın başvurusunun yine de kabul edilmemesi durumunda izlenecek yolu sorduğumuz Özcan, "Buna itiraz edilmeli. Yine reddedilirse dava açılmalı. Ancak zaman aşımına çok dikkat edilmeli, bu süre genelde bir aydır. Vatandaş, kazandığımız davanın numarasını delil olarak gösterebilir" diye konuştu.

Konuyu değerlendiren ve Köln'de vergi ve muhasebe alanıda iki kurum sahibi olan vergi uzmanı Süleyman Çelik, şöyle dedi: "Elbette ki vatandaşlarımız Türkiye'de yatırdıkları primleri Almanya'da vergi iadesi olarak alacaklardır. Fakat emekli maaşı başladığı andan itibaren, Almanya'da yaşadıkları sürece, Türkiye'deki emeklilik gelirlerinin de burda vergisi verilecektir. Aslında kira gelirleri gibi Türkiye'deki başka kazançlar da Almanya'da vergiye tabidir Aslında bir kişi Türkiye'de emekli olduğunu zaten Almanya'ya bildirmesi gerekir. Ancak ödediği primleri Almanya'da vergi iadesinden geri alırsa, Türkiye'deki süreçten Almanya otomatik olarak haberdar olmuş olur Kişi senenin 183 gününü burda geçirdiği müddetçe Almanya'da vergi mükellefi kategorisine girer."

Yasada 2005 yılında yapılan değişiklikle emeklilik maaşlarının yüzde 50'sinden fazlasının vergiye tabi hale getirildiğini ve buna özel emeklilik de katıldıığını hatırlatan Çelik, "Bu gelişmeden sonra yatırılan emeklilik primlerinin, ödenen gelir vergisi oranında vergi iadesinden geri alınmasının önü açıldı" dedi.

giresun28
22 Aralık 2015, 01:44
Arkadaslar ben vergi denklestirmesini kendim yaptim ve SGK ya ödedigim para kabul gördü.
5 nrli mesajda yazdigim disinda birde parani benim banka hesabimdan ciktigina dair banka dekontunun kopyesini istediler.
5 bin euro kesintim vardi,yaklasik 4 bin € geri geldi.

yukarda arkadaslarin bahsettigi mahkeme kararini düsseldorfer finanz gerichtten istedim, privat kisilere göndermelerinin mümkün olmadigini belirttiler.
ayrica bu dosyada herhangi bir mahkeme karari olmadigini(urteil) taraflarin kendi aralarinda anlastiklarini yazmislar bana.

anlasilan bir alt mahkeme karari var ve o karar cercevesinde anlasmis taraflar.

sifferstadttan görüstügüm bir arkadasimada red cevabi gelmis.anlasilan memurlar kafalarina göre karar veriyorlar,en iyisi uzman bir avukat ile vergi dairesine basvurmak lazim.

birde tr den aldiginiz miktari belirtin diyenler var,ben emeklilige basvurmadim burda calismadan dolayi diye not düstüm,aylik aliyormusun almiyormusun diye soran olmadi.zaten almiyoruz .

hOrOz
23 Aralık 2015, 22:53
Buyrun yukaridaki dosyayayi buldum

http://treffer.nwb.de/completecontent/dms/content/000/194/Content/000194401.htm

http://i.hizliresim.com/pBYq8a.jpg

http://i.hizliresim.com/3YRBjM.jpg

kai38
03 Ocak 2016, 23:44
SGK ya 2014 yili icin yaklasik esimle birlikte 115 000 TL ödedim.lohnsteueri kendim yaptim.suan wiederspruch hakkimi kullaniyorum sgk yi odemis oldugum parayi absetzen yapmak icin.finanzamt taki memur bunlarin absetzen oldugunu bilmiyor bu komuda belge istiyor

@semicep
kardes sizin konuda bir gelisme oldumu, yani finanzamt widerspruch'tan sonra kabul edildimi ? Sonuc olarak bilgi verirseniz ayni durumda olan arkadaslarda sizin bilgilerinizden yararlanabilir.

Saygilar

Sah
04 Ocak 2016, 00:19
Bence finanzamti bulastirmayin bu ise ileride basiniz agriyabilir.

fatihhc
14 Ocak 2016, 01:15
Merhaba Arkadaslar,

emeklilik primlerini absetzen yapmak icin hangi formu kullandiniz?
Bende basvurdum, kagitlar geri geldi.
geri gelmesinin sebebi ise yanlis forma yazmis olmam.
iki hafta süre verdiler, sayet dogru formu kullanirsam ödemis oldugum o yila ait tüm LOHNSTEUER geri alabilecegim.

simdiden cevaplariniz icin tesekkürler, selamlar

önemli BILGI : Absetzen yaparken 1-2-3-4-veya 5 yila bölebilirsiniz.
Ben 3 yila böldüm, ve avantajim 3000€ civarinda ( toplamda)

Fatih

aslankral
14 Ocak 2016, 01:41
Merhaba Arkadaslar,

iki hafta süre verdiler, sayet dogru formu kullanirsam ödemis oldugum o yila ait tüm LOHNSTEUER geri alabilecegim.

Fatih

fatih usta bu Absetzen yaparken yillara bölmek nasil biraz acarmisin,
örnegin 15.000 Euro gibi bir miktari tek seferde borclandigimda sonraki 5 sene boyunca yillik 3000 Euro absetzen yapabilirmiyim ?

giresun28
14 Ocak 2016, 01:42
anlage vorsorgeaufwendungen

6.nr li bölüme yazacaksin.

kendin icin ödeme yaptiysan sol taraf,hanim icin ödeme yaptiysan sag taraf a yazacaksin

Merhaba Arkadaslar,

Fatih

catli50
14 Ocak 2016, 03:26
Arkadaslar Selamlar
Ben 31.01.2014 tarihinde firmadan parali cikis aldim tam 107 000,- euro
1/5 regelung dedikleri hesap dan firmam bana 79,600 euro dekont uma yolladi
neredeyse 29000 ,- euro vergi ödedim tabiki ocak ayin vergisiyle birlikte.
2014 yilinin subat baslangicindan aralik sonuna kadar hic bir is yapmadim yani calismadim zaten 3 aylik sperrem de var idi.
Krankenkasse yi hanim in üzerine yaptim. Tabiki 2014 yili agustos ayin da hanim ile benim neredeyse ikimize 45000 euro ya yakin emeklilik parasini sgk ya yatirdim
2015 ocak ayinda steuer erklärung yaptim ve tam geriye neredeyse 29000 euro finanzamt tan geri geldi.
Türkiyede veya almanyada fark etmez privat rente,rister rente gibi giderlerin yüzde 78 ini finanzamt tan absetzen edebiliyormussun
bu yasal kazanilmis bir dava
evet bazi memurlar bunu bilmiye biliyorlar yalniz bizim önceki beceriksizler sitesinde urteil numarasi dahi var idi arastirin internette bulursunuz
Arkadasin biri yazmis bu ise vergi dairesini karistirmayin diye
bu yasal birsey hakkin senin neden almayasinki
herkese selamlar

kai38
15 Ocak 2016, 09:54
@catli50 bilgiler icin tesekkürler

bu 78% olan oran her sene 2% artiyor, yani 2015 senesi icin emeklilige yatirilan paranin absetzen yapmak icin olan orani 80% dir. (2016 - 82% vs... )

Saygilar

hknbln
15 Ocak 2016, 13:59
Merhaba Arkadaslar,

Fatih

Eminmisin ?
genelde Rente icin hangi sene ne ödediysen onu o sene icin Vorsorgeaufwendungen e yazabiliyorsun.

catli50
16 Ocak 2016, 17:15
Bak Bunu bilmiyordum sagolasin gardas
Bu sayde bir sey daha ögrenmis oldum cünkü arkadsin biriside aynen benim gibi yapmak istiyor

eral
16 Ocak 2016, 17:40
Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var.Yatirdiginiz para gelirinizi gecer ve siz bunu kanitlayamazsaniz sonu iyi olmaz.carsiya pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz

fatihhc
19 Ocak 2016, 07:34
Merhaba Arkadaslar,

Sgk'ya yatirilan emeklilik primlerini finanzamttan vergiden
Düsebilmek icin hangi formular kullaniliyor?

Selamalr saygilar
Fatih

fatihhc
19 Ocak 2016, 08:07
Eminmisin ?
genelde Rente icin hangi sene ne ödediysen onu o sene icin Vorsorgeaufwendungen e yazabiliyorsun.

Arkadasim
Ayni bir is icin kullandigin bilgisayari nasil 4-5 seneligine abschreiben yapiyorsan , yatirilan emeklilik priminide böyle yillara bölünebiliyormus.
Mühim olan hangi formu kullanacagimiz.
Maalesef onu bende daha bulamadim.
Banada ocak 2016 sonuna kadar frist verdiler.
Hepimiz icin hayirlisi olur insaallah.

Selamlar
Fatih

hknbln
19 Ocak 2016, 10:13
Selam Fatih Kardes,
ben 20 senedir Selbständig im ve Steuererklärung larimi kendim yapiyorum,
Benim steuer Programinda bu Beitraglari senelere bölme imkani yok, imkani olan seyleri bu program kendisi vorschlagen yapiyor, ve Kanunlarda da böyle bir imkan görmedim.
Tam aksine hangi senede ödenmisse o sene absetzen yapabilirsin diye yaziyor
Senin yapmak istedigini bende yapmak istemistim ve arastirdim, onun icin extra hanim gecen sene, ben de bu sene emekliye basvurduk.
Senin bahsettigin Abschreibung Sachgüter icin gecerli

Ama sen yinede bir yolunu bulursan bizi haberdar et.

Selam

catli50
19 Ocak 2016, 14:42
Arkadaslar selamlar
Hani bundan önceki beceriksizler sitesinde birisi yazmisti Kanun Numarasini yani URTEIL/PARADRAF
Türkiye sgk ya yatirilan paranin Almanyada vergiden düsürttürme hakkinda
Alman mahkemesinde verilen karar ve URTEIL numarasi ile birlikte yazmisti
Bunu birisi buraya bir daha yapistirabilirmi
Herkese SLM

hOrOz
19 Ocak 2016, 15:06
Arkadaslar selamlar
Hani bundan önceki beceriksizler sitesinde birisi yazmisti Kanun Numarasini yani URTEIL/PARADRAF
Türkiye sgk ya yatirilan paranin Almanyada vergiden düsürttürme hakkinda
Alman mahkemesinde verilen karar ve URTEIL numarasi ile birlikte yazmisti
Bunu birisi buraya bir daha yapistirabilirmi
Herkese SLM

bir sayfa geri gitseydin görürdün
Finanzgericht Düsseldorf 1K3628/07E nuimara bu ama arastirmama ragmen böyle bir mahkeme kararini bulamadim

sadece Oberfinanzdirektion Frankfurt am Main yayinladigi genelge yi bulabildim
OFD-V-20.02.2006-F-2255 A -36-st-II 2.08
http://treffer.nwb.de/completecontent/dms/content/000/194/Content/000194401.htm

giresun28
19 Ocak 2016, 18:04
sifferstaddan arkadasa red geldi yazmistim,yapmis oldugu itiraz sonrasi onunda prim ödemeleri kabul görmüs

Arkadaslar ben vergi denklestirmesini kendim yaptim ve SGK ya ödedigim para kabul gördü.
5 nrli mesajda yazdigim disinda birde parani benim banka hesabimdan ciktigina dair banka dekontunun kopyesini istediler.
5 bin euro kesintim vardi,yaklasik 4 bin € geri geldi.

yukarda arkadaslarin bahsettigi mahkeme kararini düsseldorfer finanz gerichtten istedim, privat kisilere göndermelerinin mümkün olmadigini belirttiler.
ayrica bu dosyada herhangi bir mahkeme karari olmadigini(urteil) taraflarin kendi aralarinda anlastiklarini yazmislar bana.

anlasilan bir alt mahkeme karari var ve o karar cercevesinde anlasmis taraflar.

sifferstadttan görüstügüm bir arkadasimada red cevabi gelmis.anlasilan memurlar kafalarina göre karar veriyorlar,en iyisi uzman bir avukat ile vergi dairesine basvurmak lazim.

birde tr den aldiginiz miktari belirtin diyenler var,ben emeklilige basvurmadim burda calismadan dolayi diye not düstüm,aylik aliyormusun almiyormusun diye soran olmadi.zaten almiyoruz .

Dedikli
19 Ocak 2016, 18:11
115.000TL yaklasik 40.000€ yapar, keske bu parayi tek seferde degilde 4 seferde ödeseydin.
benim steuerberaterin söyledigine göre,hersene ödedigin lohnsteuer kadar miktari düsebiliyorsun,normal gelir sahiblerinde 5-6bin eurodur.
sana lazim olacak mahkeme karari beceriksizlerde yazilmisti,galiba söyleydi,

ESt kartei §22
Kartei 18 oder

Hukuki olarak bu olayin adi: Absetzbarkeit von freiwilligen Beiträgen zur türkischen Rentenversicherung als Altersvorsorgeaufwendungen

Selam arkaslar yukarda yazilan mahkeme karari cok önemli.. Tsk,ler

fatihhc
10 Şubat 2016, 18:07
Merhaba Arkadasim,

dün Finanzamt´tan telefon geldi.
aynen senin dedigin gibi oldu.
Esim icin ödedigim emeklilik primini sade O ödenen yil icin absetzen yapabilecegim.
Sartlara Gelince:

Havale-Ödeme dekont´u
SGK´dan paranin SGK´ya girisi ve miktari beliten " Borc Tahakkuk Cetveli "
Tercüme ettirip Finanzamt´a götürmek.

mümkün ise Sachbearbeiter ile görüsüp birebir anlatabilirseniz daha faydali olacaktir.

Selamlar
Fatih

hknbln
10 Şubat 2016, 18:56
Merhaba Arkadasim,

dün Finanzamt´tan telefon geldi.
aynen senin dedigin gibi oldu.
Esim icin ödedigim emeklilik primini sade O ödenen yil icin absetzen yapabilecegim.
Sartlara Gelince:

Havale-Ödeme dekont´u
SGK´dan paranin SGK´ya girisi ve miktari beliten " Borc Tahakkuk Cetveli "
Tercüme ettirip Finanzamt´a götürmek.

mümkün ise Sachbearbeiter ile görüsüp birebir anlatabilirseniz daha faydali olacaktir.

Selamlar
Fatih

Fatih Kardes,
bilgilerin icin tessekkürler.
Bizim Sachbearbeiter bir de bizim vatandas, anlamasi daha kolay olur belki.

Selam

ildil
20 Şubat 2016, 03:28
Türkiye'de emeklilik için yatırılan para, Almanya'da vergi iadesinden alınabilecek

Söz konusu 17 bin Euro'yu vergi beyanında 'gider' olarak göstermeyi mahkeme yoluyla da olsa başardıklarını bildiren avukat Özcan, müvekkilinin, o yıl ödediği gelir vergisi oranında, yani 2 bin 700 Euro'yu vergi iadesinden geri aldığını aktardı. Özcan, "Şimdi bu hak herkes için doğdu. Yasanın, bütün resmi emeklilik kasalarını kapsadığı ıspatlandı. Bu, emsal teşkil eder. Mahkeme, kararın gerekçesinde bu hükmün, yurt dışındaki resmi kasalar için de geçerli olduğunun altını çizdi" dedi. Türkiye'de emeklilik için genelde büyük toplu paralar yatırıldığını hatırlatan avukat Özcan, "Ödemeleri taksitle yaparsa, çalışan kişi belki her yıl ödediği taksitlerin bütününü vergi iadesinden geri alabilir. Bu durumda taksitle ödeme yapmayı tavsiye ederiz" dedi. Benzer durumlarda vatandaşın başvurusunun yine de kabul edilmemesi durumunda izlenecek yolu sorduğumuz Özcan, "Buna itiraz edilmeli. Yine reddedilirse dava açılmalı. Ancak zaman aşımına çok dikkat edilmeli, bu süre genelde bir aydır. Vatandaş, kazandığımız davanın numarasını delil olarak gösterebilir" diye konuştu.

Arkadaşlar yukarda Avukat Özcan diyorki ''Ödemeleri taksitle yaparsa, çalışan kişi belki her yıl ödediği taksitlerin bütününü vergi iadesinden geri alabilir''

Tamamını nasıl vergi iadesi olarak geri alınabilirki? şimdi eşimle biz 12000 gelir vergisi ödüyoruz. biz türkiyede sgk ya yılda 5000 Euro yatırsak bu yatırdımız 5000 i Almaanyada vergi iadesinden geri alabilirmiyiz ?. Yani ödedimiz 12000 nin 5000 bini gerimi gelecek ? Türkiyede yatırılan para Almanyada direk vergidenmi düşüyor ?
Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim . şimdiden teşekkürler..

hknbln
20 Şubat 2016, 14:58
Canim Kardesim benim yazdigim #17 Nolu Cevapta az biraz anlatmaya calistim, oraya bir bak.
Ikincisi bi de ödemeleri taksitle yapacaksan bilmen lazim ki her alti ayda bir ödeyecegin prim yükseliyor, onuda hesaba katman lazim.
Yani Finanzamtdan 300 € fazla geriye alayim diye 500€ fazla Prim ödeme.
Tahminen senin esinle beraber 12000 € Lohsteuer ödediysen, gelirin yüksek demek, baska giderlerin varmi yokmu bilmedigimden tahminen senin gösterecegin 5000 € SGK Primi senin 12000 € Steueri ni belki 1000 € düsürür.

Sanada tavsiyem, kendine bir Steuerprogramm temin et ve otur hesapla, gelirin nerdeyse her sene ayniyse odeyecegin Primi kac seneye bölecegini cikarirsin.

Selam

ildil
20 Şubat 2016, 22:09
Tamam kardeş çok teşekkür ederim..

Murat01
22 Şubat 2016, 04:19
Konu ile alakalı değil ama.
Bu SGK dan tebliğ edilen miktarı nasıl Türkiye'deki hesaba havale oluyor.
Türkiye'de sadece iban ile mümkün değil bildiğim kadarıyla.

Gercekler
27 Şubat 2016, 17:20
Emekli borclanmasinin geldigi SGK e-posta at. Sana 48 saat icerinde dogru alan IBAN ve BIC numarasini yollarlar. Mutlaka Verwendungszweckte hatasiz bir sekilde T.C. Kimlik No yaz. Yanlislikla sifir yerine ooooo harfi kullanma.

Edit: Burdada daha detayli bilgi var.

http://www.yeniposta.de/yurtdisi-borclanma-basvurunuz-ve-odeme-sekli.html

Öderken en iyisi Almanyadaki Ziraat Banksasi üzerinden yapmak. Onlar hergün defalarca bu parali yatirdikleri icin, saglam islem yapiyorlar.

fatihhc
20 Mart 2016, 01:03
Merhaba Arkadaslar,

emeklilik primi ile ilgili gelisme oldu paylasayim dedim.
Allah´a cok sükür benim vergi iadesi positif sonuclandi.
yani : sgk´ya yatirdigim yil nekadar LOHNSTEUER ödediysem geri geldi.
sachbearbeiter ile birebir görüstüm ve detayli bilgiler aldim.
daha önce demistim , yatirilan parayi 1-3 yila bölüp öyle absetzen yapabiliriz diye.
bende olmadi , cünki sgk´ya parayi tek taksitte ödemistim.
Örnegin:
15.000 euro ödenecek.
5.000´er euro´yu sgk´ya 2014, 2015 ve 2016 da ödüyoruz.
her sene icin 5.000 euro extra gider olarak absetzen yapabiliyoruz.
tabi en önemlisi bunu yapacak kisinin yillik ödedigi LOHNSTEUER.
bu formül kimin icin idealdir.
3.500 euro Lohnsteuer ödeyen ve absetzen yapacak hicbisey yok ise uygundur.

baska sartlarda ödeme yapacak ve lohnsteuer ödemesi farkli olupta isin icinden cikamiyorum diyorsa,
seve seve arastirip yardimci oluruz.
yanlis anlasilmasin.
kesinlikle ücret karsiligi degil, tamamen yardimlasma adina.
hergün nete giremiyorum, ancak 3 günde bir göz atiyorum.
herkese kolay gelsin, Selamlar
Fatih

azhit
20 Mart 2016, 20:16
emekli olunca da alman krankenkassesine tr den aldigin emekli maasinin %15 ini ödersin almanya da ki vergi kanununa göre ayni calisiyormus gibi alman finanzamtinda einkommen steuer ödersin sen almanya dan vergi iadesi aldin ya birde cok güzel bir sey yapmis gibi burada yaziyor ya

hknbln
20 Mart 2016, 20:25
emekli olunca da alman krankenkassesine tr den aldigin emekli maasinin %15 ini ödersin almanya da ki vergi kanununa göre ayni calisiyormus gibi alman finanzamtinda einkommen steuer ödersin sen almanya dan vergi iadesi aldin ya birde cok güzel bir sey yapmis gibi burada yaziyor ya

azhit kardes, ileride tr den emekli maasi alip da almanyadan gizleyebilecegini mi sannediyorsun.
Adamlar durmadan yeni kanunlar cikariyor su an zaten TR den SGK nin bütün bilgileri Bayreuth de kayitli.
Sosyal güvenlik anlasmalari TR ve Almanya arasinda durmadan genisletiliyor.
En gec 2017 den itibaren TR de Banka hesabi olan kisilerin bilgileri merkezi bir Datenbank de kayitli olacak.

http://ozbeceriksizler.com/showthread.php?16873-Common-Reporting-Standards-Standard-f%FCr-den-automatischen-Informationsaustausch-%FCber-Finanzkonten

fatihhc
21 Mart 2016, 00:06
@azhit,

benimki sadece bilgi paylasimi.
niyetim hem tr´den maas alip hem burada calismak degil.
adi üzerinde ; emeklilik.
haa , birileri ben oradanda alirim, buradanda diyorsa o, O kisiyi baglar.

Forum bilgi paylasimi icin kullaniyoruz.

herkese selamlar

Fatih

rasercar
24 Nisan 2016, 12:06
Arkadaslar Tercüme masraflarindan bilgi verebilirmisiniz?

Balarisi
27 Nisan 2016, 17:20
Hangi Eyalet bu?

Techniker
28 Nisan 2016, 11:50
türkiyeden alinan emeklimaasin %68 si vergiye tabi, finansamt vergi aliyor....

hknbln
28 Nisan 2016, 14:05
türkiyeden alinan emeklimaasin %68 si vergiye tabi, finansamt vergi aliyor....

Techniker, o konuyu burada konustuk http://ozbeceriksizler.com/showthread.php?25059-T%FCrkiye-den-alinan-emekli-parasi-steuer-erkl%E4rung
Tecrüben varsa bizimle paylas

Selam

MiAy
28 Nisan 2016, 15:36
Arkadaslar Tercüme masraflarindan bilgi verebilirmisiniz?

Tercüme isini daha dün yaptirdim, yarin gidip Steuerberateme verecegim.
3 sayfa icin 90 Euro ödedim.
Yer Mannheim

aksarayli68
30 Nisan 2016, 17:54
merhabalar bilmiyorum ama bence yalnis yoldasiniz bir nevi kendi ayaniza kursun sikmak gibi bir sey.
Alman devleti cikari olmuyan bir seylen ugrasmaz.ileride basiniz agrimasin yarinin ne olacagini hic birimiz bilmiyor.
onun icinde dikkatli olun derim ileride basiniz agrimasin.Ayni merkez bankasi davasi gibi bu bir misaldi.

sonuncda tabiki karar sizin bu benim görüsüm katilip katilmamak herkesin hür iradesine tabidir
saygilar

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 20:09
ben söyle yaptim 2014 8. ayda basvurmustum yine 2014 12. ayda ilk taksiti ödedim 2400 euro geldi 2015 de diger taksitini 1. ayda ödedim bu yilda 2400 gelecek. yani 4800 geri almis oluyorum

hknbln
30 Nisan 2016, 20:42
ben söyle yaptim 2014 8. ayda basvurmustum yine 2014 12. ayda ilk taksiti ödedim 2400 euro geldi 2015 de diger taksitini 1. ayda ödedim bu yilda 2400 gelecek. yani 4800 geri almis oluyorum
bende öyle düsünmüstüm, ama bana primi bir kerede ödemeniz lazim dediler konsoloslukta.

hknbln
30 Nisan 2016, 20:46
merhabalar bilmiyorum ama bence yalnis yoldasiniz bir nevi kendi ayaniza kursun sikmak gibi bir sey.
Alman devleti cikari olmuyan bir seylen ugrasmaz.ileride basiniz agrimasin yarinin ne olacagini hic birimiz bilmiyor.
onun icinde dikkatli olun derim ileride basiniz agrimasin.Ayni merkez bankasi davasi gibi bu bir misaldi.

sonuncda tabiki karar sizin bu benim görüsüm katilip katilmamak herkesin hür iradesine tabidir
saygilar

Aksarayli68 Kardesim #47 numarali yaziyi oku.

Selamlar

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 20:49
ona neymis o ne karisiyor zamani iyi ayarlaman lazim sana SGk parayi ödemen icin zaman veriyor o zamani öyle ayarlaki zamani denk getirmelisin bas vuru , islem süresi esittir verilen zaman üc ay veriyorlar parayi ödemen icin yanlis hatirlamiyorsam. dedigim gibi 8. ayda bas vurmustum iyi denk gemisti. bol sans

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 20:52
Murat01 arkadas Türkiyede birine gönder senin adina yatirsin oluyor

hknbln
01 Mayıs 2016, 11:37
azhit kardes, ileride tr den emekli maasi alip da almanyadan gizleyebilecegini mi sannediyorsun.
Adamlar durmadan yeni kanunlar cikariyor su an zaten TR den SGK nin bütün bilgileri Bayreuth de kayitli.
Sosyal güvenlik anlasmalari TR ve Almanya arasinda durmadan genisletiliyor.
En gec 2017 den itibaren TR de Banka hesabi olan kisilerin bilgileri merkezi bir Datenbank de kayitli olacak.

http://ozbeceriksizler.com/showthread.php?16873-Common-Reporting-Standards-Standard-f%FCr-den-automatischen-Informationsaustausch-%FCber-Finanzkonten

Bu gün haberlerden alinti:

Kapitalerträge könnten dann wieder dem persönlichen Steuersatz unterworfen werden, so der Finanzminister in dem vorab veröffentlichten Interview. Die derzeit geltende Abgeltungssteuer von 25 Prozent auf Kapitalerträge sei verzichtbar, sobald der automatische Informationsaustausch über Auslandskonten mit allen Ländern funktioniere

Wolfgang Amca Yurt Disi Hesaplarindan gelecek gelirlerde cok ümitli herhalde yoksa öbür tarafdan vergiden kolay kolay vaz gecmez.

Selamlar

nadir
18 Haziran 2016, 11:43
Merhabalar
Ben sgk ya parayi turkiyedeki hesabimdan yatirdim. Belge olarak hesap defterinin kopyasini yollasam yetermi ki?
Elimde Bankadan kagit var sgk ya bukadar miktar para aktarildi diye.
Nedersiniz?

hOrOz
18 Haziran 2016, 11:50
Merhabalar
Ben sgk ya parayi turkiyedeki hesabimdan yatirdim. Belge olarak hesap defterinin kopyasini yollasam yetermi ki?
Nedersiniz?

sanirim biraz yurtdisi problemli olur

gelir vergisini Almanya da ödemedigin bir parayla Almanya dan vergi iadesi istiyorsun

kai38
18 Haziran 2016, 12:20
Merhabalar
Nedersiniz?

Slm,
aynisini bende yaptim online islem ile SGK ödememi TR deki hesabimdan yaptim ve Dokont'u mail adresime gönderdim. Sadece benden Almanyadaki hesabimdan bu parayi ne zaman cektim onu sordular ve dekont istediler.

@Horoz
Burada kazandigimiz ve vergisini ödedigimiz parayi TR deki hesabimiza istedigim zaman yatirabiliriz. Buradan ziraat bankasi yoluyla yatirmaya kalktim hem ucuz kur farki hem islem ücreti bana 250-300 euroya mal oluyordu.
Bankadan SWIFT havale ile gönderdim TR deki hesaba, sadece 37 euro ödedim (50000 e kadar olan havaleler icin gecerli bu fiyat ) ve oradan ödedim.
Yani Paranizin nerden geldigini belgelerseniz hicbir Problem olusmuyor.
Benim TR de ödedigim Dekont kabul edildi.
Saygilar

nadir
25 Haziran 2016, 00:19
Sagol Kai kardes.

sevgi
29 Temmuz 2016, 19:56
Merhaba,
bende Steuerberater sordum bir BIlgisi yok, Finanzamti aradim ordaki Bayaninda bir Bilgisi yok, Steuerberaterde 2-3 kisiyi Finanzamtdan aramis onlardanda Bilgisi yokmus hemde 30 senedir Finanzamtda Calisan Kisiler (Beamte- dedigimiz kisiler). Burda ilk sayfada yazilanlari Steuerberaterime gönderdim. Bakalim ne olacak, sonucu ileri bir zamanda buraya yazarim

bendeniz
20 Ekim 2016, 17:40
Selamlar

Ben bu gün bire bir Finanzamta sordum, ( als vorsorgeaufwendungen oder sonderausgaben) hiç bir şekilde kabul etmiyorlar.Ne yapacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum...Burayı baştan sona kadar okudum.

Kabul olan Arkadaşlardan ricam yardımcı olmaları.Şimdiden teşekkürler.

Lohnsteuer kağıdının neresine yazdınız ne gibi işlem yaptınız ? Bilgi verebilirseniz sevinirim

Saygılar

rasercar
18 Kasım 2016, 19:03
Emeklilik icin ödenen ssk veya sgk ya ödenen parayi vorsorgeaufwendungen olarak kabul etmek zorundalar. Finanzamt calisanlari bilmiyorlarsa ögrensinler onlarin sorunu.
sakin hata yapipta red cevaplarini kabullenmeyin 1cent bile olsa hakkinizi arayin, Finanzgericthe kadar yolu var. HAK VERILMEZ ALINIR.
Deutsche einkommen steuer Gesetz § 10. Abs. 1 Nr. 2a sind diese Beiträge zur Altersvorsorge in Sonderausgaben abzugsfähig.

kamanli
18 Kasım 2016, 23:28
slm ben finanzamtdan paramin bir kismini aldim

hknbln
06 Aralık 2016, 17:46
Selam Arkadaslar,
gecen hafta Finanzamta Einkommensteuererklärung u gönderdim.
Hanimin SGK Primlerini de yazdim, Evrak olarak hic birsey tercüme ettirmeden original türkcelerini gönderdim.
Yanina bir Erklärung yazdim, 1 Numara Evrak dedim SGK nin kabul mektubu, 2 Numara Ödenecek TL Miktar, 3 Numara Ziraat Bankin Überweisung Beleg i,4 Numara e-devletten aldigim SGK nin Prim Dökümü, yani TL nin girisini belgeleyen.
Bugün Bescheid geldi benim hesapladigim Erstattungun kurusu kurusuna gönderiyorlar.

Bilgilerinize.

Dedikli
22 Mart 2017, 02:03
ben 2014'de 7000€ yatirdim,bana yaklasik 700€ geldi finanzamttan.
aslinda daha cok geri gelir diye beklemistim,ama yinede hic yoktan iyidir.
steuerberaterine sor istersen,konu herkesin malumu.

Selam akbaba kardes 7000,€ yatirdim bana 700,€ geldi Finanzamttan diyorsun simdi ben 8000,€ yatirsam 800,€ euromu gelirdersin yoksa 16000,€ toptan yatirip 1600,€ mu gelir kisacasi sizce iki taksitlemi yatirmak daha mantikli yoksa hepsini birdenmi yatirmak daha uygun Finanzamt icin Lütfen emin olan ve bunu yapan arkadaslardan yardimci olursaniz sevinirim... söyle veya böyle seklinde degil sadece yatiranlardan ödemeyi nasil yaparsak daha saglikli / faydali olur.. vereceginiz bilgiler icin simdiden tsk,ler

Dedikli
22 Mart 2017, 02:12
Selam Arkadaslar,
gecen hafta Finanzamta Einkommensteuererklärung u gönderdim.
Hanimin SGK Primlerini de yazdim, Evrak olarak hic birsey tercüme ettirmeden original türkcelerini gönderdim.
Yanina bir Erklärung yazdim, 1 Numara Evrak dedim SGK nin kabul mektubu, 2 Numara Ödenecek TL Miktar, 3 Numara Ziraat Bankin Überweisung Beleg i,4 Numara e-devletten aldigim SGK nin Prim Dökümü, yani TL nin girisini belgeleyen.
Bugün Bescheid geldi benim hesapladigim Erstattungun kurusu kurusuna gönderiyorlar.

Bilgilerinize.
Benim hesapladigim kurusu kurusuna Gönderiyorlar derken... Miktari tam olarak yazmasanda bize örnek olarak mesela 8000,€ ödedim karsiliginda Finanzamt bana 800,€ gönderiyor gibi bir bilgi verirsen faydali olacak yani 1000,€ karsiligi size nekadar iade ediyor Finanzamt bunu bu sekilde izah edresen bizde kendimize bir cetvel cikartiriz.. tsk,ler

hekimoglu
29 Nisan 2017, 00:51
Arkadaslar SGK ya ödenen prim miktarini vergiden düserken kur hesaplamasini primin ödendigi tarihteki kur üzerindenmi yoksa vergi denklestirmesinin yapildigi tarihteki kur üzerindenmi yaptiniz, daha önce yapan arkadaslar bi zahmet cevaplayabilirlermi. Örnegin; SGK primini Ocak 2016 da ödeyen biri 2017 yilinda 2016 yilina ait vergi denklestirmesini yaparken güncel kuru mu yoksa ocak 2016 da primi ödedigi günün kuruylami hesaplamali. Ayni sey SGK dan alinan ayliklarin Euro üzerinden hesaplanmasi icinde gecerli.

hekimoglu
02 Mayıs 2017, 16:18
Arkadaslar yokmu sgk ya ödenen prim miktarini finanzamta bildirirken ödendigi gündeki kur üzerindenmi yoksa Steuererklärung un yapildigi tarihteki kur üzerindenmi Euro ya cevrilecegi konusunda söyleyecek sözü olan?

kai38
03 Mayıs 2017, 08:41
Slm,
ne zaman ödeme yaptiysaniz o günkü kur üzerinden hesaplanir, Dekont üzerinde yazan tarih e göre.

Saygilar

aqua05
03 Haziran 2017, 00:40
Merhaba Arkadaslar,

Fatih
Arkadasim sen yapali 1,5 sene olmus.1 seferde yatirilan para olursa nasil 3 e 4 e bölünecek bir bilgin varmi.Bu sene yatirdigini seneye nasil düsersin Ben Yanlis mi anladim biraz bilgilerini verirsen seviniriz.

hekimoglu
03 Haziran 2017, 01:43
Arkadasim sen yapali 1,5 sene olmus.1 seferde yatirilan para olursa nasil 3 e 4 e bölünecek bir bilgin varmi.Bu sene yatirdigini seneye nasil düsersin Ben Yanlis mi anladim biraz bilgilerini verirsen seviniriz.

Usta, konu aslinda cok anlatildi sanirim tam olarak anlamamis olabilirsin.
Bölük bölük Lohnsteuer dan absetzen yapmak diye tanimlamak aslinda yanlis isin özü söyle; diyelimki Türkiyede 5000 gün borclanman gerekiyor sen bu 5000 günü dörde bölerek her yil 1250 gün borclanip ödersen 4 yilda borcunu bitirmis olur ve her 4 yil ayri ayri ödedigin borclanma primlerini absetzen yaparsin. Yoksa bir defada ödemis oldugun borclanma miktarinin bir kismini bu yil bir kismini gelecek yil absetzen yapma diye birsey yok zaten borclanmayi hangi yil icinde yapmissan o yila ait vergi denklestirmesinden düsebilirsin, diyelimki bu yil borclanma primi ödedin onu 2018 yilinda 2017 yilina ait vergi denklestirmesinde beyan edebilirsin.

aqua05
04 Haziran 2017, 17:09
Usta, konu aslinda cok anlatildi sanirim tam olarak anlamamis olabilirsin.
Bölük bölük Lohnsteuer dan absetzen yapmak diye tanimlamak aslinda yanlis isin özü söyle; diyelimki Türkiyede 5000 gün borclanman gerekiyor sen bu 5000 günü dörde bölerek her yil 1250 gün borclanip ödersen 4 yilda borcunu bitirmis olur ve her 4 yil ayri ayri ödedigin borclanma primlerini absetzen yaparsin. Yoksa bir defada ödemis oldugun borclanma miktarinin bir kismini bu yil bir kismini gelecek yil absetzen yapma diye birsey yok zaten borclanmayi hangi yil icinde yapmissan o yila ait vergi denklestirmesinden düsebilirsin, diyelimki bu yil borclanma primi ödedin onu 2018 yilinda 2017 yilina ait vergi
denklestirmesinde beyan edebilirsin.

Arkadasim Ben konuyu anladim.Mantikli senin yazdigin gibi bende ayni düsünce idim.Ama bu arkadasimiz bir is Icin kullanmak üzere aldigin bir bilgisayari 4 veya 5 senede vergiden düsebiliyorsan bunuda öyle yapabilirsin diye yazmis.

.onur
04 Aralık 2017, 12:42
Arkadaşlar diyelim ki 16.000 dörde bölüp yatırmak istiyorum . Bu durumda her yıl sosyal sigortaya yeniden dilekçe mi vermem gerekiyor. Yoksa gelen ödeme planını kafama karşı dörde bölüp göndersem olur mu?

hekimoglu
04 Aralık 2017, 14:52
Arkadaşlar diyelim ki 16.000 dörde bölüp yatırmak istiyorum . Bu durumda her yıl sosyal sigortaya yeniden dilekçe mi vermem gerekiyor. Yoksa gelen ödeme planını kafama karşı dörde bölüp göndersem olur mu?

Arkadasim borclanma tahakkuk bildirinde 16.000€ karsiligi bir miktar var ve sen bunun 1/4 ünü yatirmak istiyorsan diyelimki 5000 gün karsiligi ödeme yapacaksin bu durumda ödemesini yapacagin 1250 prim günüdür. Her defasinda 1250 gün borclanma bedeli yatirmak istiyorsan herbiri icin yeniden borclanma basvurusu yapman ve ödemeyide basvuru yaptigin zamanin sartlariyla yapacagini bilmen gerekiyor, mesela 31.12.2017 ye kadar ödemen varsa günlük prim bedeli 18.96 TL dir, 01.01.2018 den itibaren asgari ücrete yapilacak zam oranina göre günlük bedelin artmasi söz konusudur gerci döviz kuruda yerinde durmayip acigi genelde kapatsada gelecekte ne olacagi kestirilemez.

vurgunx
21 Ekim 2018, 09:33
selam arkadaslar
yazdiginiz bilgileri dikkatle okudum,ben 2017 yilinda 24000€ hanim icin sgk borclanmasi yatirdim ve bunu simdi vergiden düsmek istiyorum benim sizdlerden ricam yatirdigim parayi hangi forma yazacagim ve aldigimiz ayligi hangi forma yazmam lazim

vurgunx
21 Ekim 2018, 09:35
birde bilgisi olan varsa ne kadarini geri alabilirim senelik kazanc 72000€ ödedigim vergi 11000€

gitarist
21 Ekim 2018, 11:03
selam arkadaslar
yazdiginiz bilgileri dikkatle okudum,ben 2017 yilinda 24000€ hanim icin sgk borclanmasi yatirdim ve bunu simdi vergiden düsmek istiyorum benim sizdlerden ricam yatirdigim parayi hangi forma yazacagim ve aldigimiz ayligi hangi forma yazmam lazim

Lohnsteuerhilfe,ye git ve onlar nasil doldurulacagini biliyorlar.

hekimoglu
21 Ekim 2018, 11:42
vurgunx, arkadasim keske daha önce bu konudaki paylasimlara bir göz atsaydin tüm ayrintilariyla birlikte islendi sorunun cevabida mevcut.

http://fs1.directupload.net/images/181021/l7ivpugk.jpg

okan1998
21 Ekim 2018, 13:45
arkadaslar ben 2014 de emeklilil icin yatirdidigim miktarin vergisini alabilirmiyim.
2014 icin vergibildirisi yaptim ve parasini aldim.

vurgunx
21 Ekim 2018, 13:59
tesekkürler,
peki ssk dan aldigimiz paraya nereye yazacagim,bide bunun icin steuerhilfeye gitmeye ne gerek var yeri belliyse nereye yazilacagi,

hekimoglu
21 Ekim 2018, 20:44
sgk dan aldiginiz para icin Anlage R (Rente) dolduracaksiniz.

vurgunx
22 Ekim 2018, 11:10
sgk dan aldiginiz para icin Anlage R (Rente) dolduracaksiniz.

tesekkürler hekimoglu,
benim aldigim doldurma kagitlarinda anlage R yok,ugrayip alayim,yada online yapiarsam elster de varmi bu?

Birbey 3.0
22 Ekim 2018, 21:43
Elsterde online doldurursan var.

vurgunx
30 Ekim 2018, 06:04
elsterden online doldurup yolladim,bakalim ne diyecekler Elsterin hesabina göre 5700€ geri gelmeli,artik finanzamt ne cevap verecek bekleyip görecegiz,yardimlariniz icin hepinize tesekkürler

neco54
30 Ekim 2018, 12:16
elsterden online doldurup yolladim,bakalim ne diyecekler Elsterin hesabina göre 5700€ geri gelmeli,artik finanzamt ne cevap verecek bekleyip görecegiz,yardimlariniz icin hepinize tesekkürler

Arkadasim kabul etmezlerse hemen itiraz etmeyi unutma.
Cünkü bunu cogu calisan memurlar ve steuerberateler bile bilmiyor.

Bende ödedigim vergiye göre 6885 € geri aldim bu sene.
Birde Türkiyedeki alinan emekli maasini gelir olarak göstermistim.
Tahminimce 400€ nun altinda oldugu icin hesaba katmamislar.