PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rayic Bedel Üzerinden Bina/Arsa Degeri Hesaplama

hekimoglu
03 Şubat 2017, 17:34
Arkadaslar basliktada belirttigim gibi örnegin Rayic bedeli 400 TL olan 100 m² arsa yada binanin degerinin nasil hesaplanacagi konusunda bilgisi olan varmi.

Internette arastirdim hep Rayic bedeli nasil hesaplanir nasil belirlenir seklinde bilgiler varda Rayic bedel üzerinden Arsa/Bina degerleri nasil hesaplanir bir bilgiye rastlayamadim.

haveri68
03 Şubat 2017, 19:56
zor bir olay sana söyle deyim bazen 20 metre farkla raic bedel degisir bazen mahalle bazen semt onun icin ancak belediyeden ögrenebilirsin ,ama raic bedele fazla güvenme bazen mahsustan yüksekte tutuyorlar bazen de düsük tutuyorlar ,biraz karisik bir olay .

hekimoglu
03 Şubat 2017, 23:55
zor bir olay sana söyle deyim bazen 20 metre farkla raic bedel degisir bazen mahalle bazen semt onun icin ancak belediyeden ögrenebilirsin ,ama raic bedele fazla güvenme bazen mahsustan yüksekte tutuyorlar bazen de düsük tutuyorlar ,biraz karisik bir olay .

Arkadasim sorun Rayic bedelinin hesaplanmasi degil, onu belediyenin internet sitesinde görebiliyorum. Benim ögrenmek istedigim bu rayic bedeli üzerinden arsa yada binanin degeri nasil hesaplaniyor onu cikartmaya calisiyorum.

Belediyelerin rayic bedelini gercek degerinden daha düsük tuttugu konusuluyor bu durumun herhangi bir istimlak durumunda mal sahibine verilecek paranin düsük tutulmasinin istenmesinden kaynaklandigini düsünüyorum. Bu ayri bir konu, bilinen rayic bedeli üzerinden gayrimenkulün degerini nasil hesaplayabiliriz.