PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harz lV fazla ödeme yapmis ...!!!

salsamann
12 Ocak 2017, 21:47
Arkadaslar iyi aksamlar ben 2011 Agustos Türkiyeye temelli geldim. Yanliz 6 ayda bir giris cikis yapiyorum. kardesimde anmeldungum var .
Gecen hafta bana 6 sene üstüne ilk mektup geldi ve mektupta benim 2010 yilinda Harz lV yardimi aldigim sürede fazla ödeme yapildigi belirtiliyor benden 539 euro isteniyor.
Benim sorum benim elimde hicbir belge yok banka bilgilerim yok yani elimde ispat edebilecegim hicbir sey yok, bu parayi ödemezsem 6 ayda bir giris ve cikislarimda bir sikinti yasarmiyim ?

hOrOz
12 Ocak 2017, 21:57
Arkadaslar iyi aksamlar ben 2011 Agustos Türkiyeye temelli geldim. Yanliz 6 ayda bir giris cikis yapiyorum. kardesimde anmeldungum var .
Gecen hafta bana 6 sene üstüne ilk mektup geldi ve mektupta benim 2010 yilinda Harz lV yardimi aldigim sürede fazla ödeme yapildigi belirtiliyor benden 539 euro isteniyor.
Benim sorum benim elimde hicbir belge yok banka bilgilerim yok yani elimde ispat edebilecegim hicbir sey yok, bu parayi ödemezsem 6 ayda bir giris ve cikislarimda bir sikinti yasarmiyim ?

Neyi ispat etmek istiyorsun ?

bir sıkıntı çıkmaz borcunu geri ye ödersin biter olay kapanır

fakat 6 ayda bir girip çıkış yapmak yeterli değil ...

Almanya da bir sene içinde 180 gün yaşaman gerek.. yoksa Almanya yı terk etmiş sayılırsın

eğer farkına varırlarsa oturma iznin iptal olur

salsamann
12 Ocak 2017, 22:11
Bana fazla para ödenip ödenmedigini ispat edemem , aradan 6 sene gecmis elimde bir belge yok fazla ödenmedigine dair.
Daha dogrusu ben bu parayi ödemek istemiyorum, cünkü orada sadece anmeldungum var , cocuk parasindan tutun baska ne yardim varsa Agustos 2011 den beri bir kurus dahi almiyorum.
6 ay 180 gün Almanyada yasamam gerektigini biliyorum, havaalani girislerde bugune kadar bir sikinti yasamadim.
Ben bu parayi ödemezsem Giris ve Cikista sikinti yasarmiyim bunu ögrenmek istiyorum

gamberoglu2000
12 Ocak 2017, 22:16
senin sorun bu parayi odemessem giris cikista sorun yasarmiyim anladigim kadariyla 500€ icin sen devlete kafa tutmayi goze aliyorsan sorun yok devlet seninle ugrasir.Obur taraftanda benim belgem yok diyorsun devlet sana aldinmi kontonu evraklarini kontrol et bir zahmet demis senin bu kadar borcun var ode diyor senin soylemin bende kagitlar filan yok ben nerden bileyim diyorsun adamlar sana haberin varmi diye soru sormamis bizim alicagimiz var ode diyor bu kadar basit.

ALSANCAK-35
12 Ocak 2017, 22:24
Arkadasim sözün özü eger devlet borcun var diyorsa vardir ikinci bir alternatifin yok (ödemek istemesende) bu malesef böyle.Eninde sonunda senden parayi alir,hatta gec kalma faizlerini bile alir.Bir an evvel istedikleri meblagi öde hic olmazsa kafan dinc olur. Kolay gelsin.

fuk_18
12 Ocak 2017, 23:03
bu parayi ödemezsen yarin hakkinda icra baslatirlar havalimaninda girisde alirlar seni bu kadar basit 6 ay da bir giris cikisda olmuyor almanyayi kafanda silmissin komple sil parayida o zaman ödemezsin

tolgahamburg
12 Ocak 2017, 23:13
uyuyan aslanı uyandırma öde geç......

coskun
13 Ocak 2017, 00:00
Bence taksitlendir yavaş yavaş öde, ileride daha fazla ödemek zorunda kalabilirsin.

metzeman
13 Ocak 2017, 02:49
Merhaba
borcun veya geri ödemen bir devlet kurumuna oldugu icin devletin kurumu bu 539€ hesabini kurusuna kadar yapar,
geri almak icin öteki devlet kurumlarini sonuna kadar kullanir, kafana göre mektubu hic gelmemis gibi davranmak kesinlikle cözüm degildir,
mutlaka biryerlerde karsina cikar.

Normal prosedür 1-2 aya kadar mahkemeden borc kagidi gelir ondan 1-2 ay sonra kayitli oldugun adrese icra memuru gelir, varsa sana ait olan esyalari haciz eder.

Senin yapacagin burda ya borcu kabul edip ödeyeceksin ya taksit ya pesin .
Veya borcuna itiraz edeceksin verjahrungfrist bitti dersin veya haksiz para almadim dersin onu nasil ispat edersin bilemiyecem.
Son secenek gelen haciz memuruna benim malim mülküm yok deyip ´eidesstattliche versicherung´ imzalayacaksin, devlette senin para bulmani 30 sene bekleyecek.
Artik kendin düsün kararini kendin ver, ama yukarida yazdigim gibi mektup hic gelmemis gibi davranmak kesinlikle cözüm degildir..

smeilet
13 Ocak 2017, 08:45
Taksit ile öde hiç kafanı yorma.

clon
13 Ocak 2017, 09:26
Neyi ispat etmek istiyorsun ?

bir sıkıntı çıkmaz borcunu geri ye ödersin biter olay kapanır

fakat 6 ayda bir girip çıkış yapmak yeterli değil ...

Almanya da bir sene içinde 180 gün yaşaman gerek.. yoksa Almanya yı terk etmiş sayılırsın

eğer farkına varırlarsa oturma iznin iptal olur

Kanunen öyle Haklisin itirazim yokda ama isin gercegi öyle degil
Burda baska bir konuda daha yazmisdim,beni anne babam
6 senedir emekli buraya öyle 6 ayda bir giris cikisda yapmiyorlar,isedikleri zaman gidip geliyorlar

Nasil oluyor diyenlere
Türkiyeye giris yapdiklarinda pasaportlarina Mühür vurdurtmuyorlar

Dedikli
13 Ocak 2017, 10:00
Kanunen öyle Haklisin itirazim yokda ama isin gercegi öyle degil
Burda baska bir konuda daha yazmisdim,beni anne babam
6 senedir emekli buraya öyle 6 ayda bir giris cikisda yapmiyorlar,isedikleri zaman gidip geliyorlar

Nasil oluyor diyenlere
Türkiyeye giris yapdiklarinda pasaportlarina Mühür vurdurtmuyorlar

Arkadaslar pasaporta mühür vurdurmuyorlar diye öyle gecistirmeyelim yanlis bilgi Almandevleti/kurumlari gerektigi zaman kisi/kisilerden Türkiyeye nezaman giris cikis yaptigini bir yazili belgeyinen (Ankara emniyet müdürlügünden) ispatlamasini isteye biliyorlar oradan alinacak belgede sizin Tükiye Cumhuriyetinin hangi sinir/gümrük kapisindan giris cikis yaptiginiz yaziyor (Söz konusu belgeyle sizin ispatlamaniz gerekiyor/isteniyor) Cünkü siz gümrük kapisindan gecmek/giris yapmak icin pasaportunuzu görevli memura götermek zorundasiniz ve görevli memur orada islem/kayit yapiyor.. öyle herkesin kafasina göre islem olmuyor yok efendim ben möhür vurdurmuyorum bir seyde olmuyor diye bir kanun yok LÜTFEN yanlis bilgi vermiyelim.. Saygilar

Bilgi: Benim eski is arkadasi tek bu olayin yüzünden sinirdisi/yurtdisi edildi bilginize..

Taksit ile öde hiç kafanı yorma.
Taksitle ödeme yaparken taksitlendirme faizi almiyorlarmi... tsk,ler

H@K@N
13 Ocak 2017, 10:02
Giris-Cikislarda sorun olmaz cünki oraya kadar gelmez.
Ödemessen :
1. Konton varsa burda mahkeme karari ile Kontofändung yaparlar.
2. en önemlisi Anmeldung kardesinde oldugu icin,kardesini zor duruma düsürürsün
cünki icra icin kardesinin evine gelirler.

Yukaridaki Arkadaslarin dedigi gibi taksitle ödemeyi dene, he paran coksa ver paralarini olayi bitir.

smeilet
13 Ocak 2017, 11:01
Taksitle ödeme yaparken taksitlendirme faizi almiyorlarmi... tsk,ler

Bir ara bana az bir miktar fazla para yolladiklarini yazdilar ve geri istediler.Hic itiraz etmeden taksitle ödemeyi kabul ettim.
Taksitle geri ödedim hic faiz falan eklenmedi.

fuk_18
14 Ocak 2017, 02:09
hakkinda icra karari baslatilsin bakalim giris cikislarda sorun oluyormu olmuyormu o zaman görürüz, yasayan bilir bunu

tolgahamburg
14 Ocak 2017, 05:09
adam Ne yardan geçer ne serden ;)ilginç bir milletiz

neco54
14 Ocak 2017, 05:26
Benim kayinpederimde zamaninda fazla almis. Ortaya ciktiginda catir catir emekli oldugu halde bile aldilar. Emekli ve Türkiyeye temelli gitti. Bu arada rahmetli oldugu halde bile
kaynanama kalan maasindan bile her ay kestiler.
Onun icin en kisa zamanda borc harc olsada öde. Basin daha fazla agrimasin. Cünkü bundan kolay kolay kacis yok.

S&S

Cihan
14 Ocak 2017, 15:41
Arkadaslar yanlisim varsa düzeltin ama tam kesin anlayan yazsin. Ben bildigim Jop Center alacakli oldugu zaman, yanlislik yaptigi taktirde 1 yili gecme zarfinda geriye dönük ödemeli geri alaymiyor. Diye biliyordum.

hekimoglu
14 Ocak 2017, 16:06
Arkadaslar yanlisim varsa düzeltin ama tam kesin anlayan yazsin. Ben bildigim Jop Center alacakli oldugu zaman, yanlislik yaptigi taktirde 1 yili gecme zarfinda geriye dönük ödemeli geri alaymiyor. Diye biliyordum.

Haklisin arkadas bu konuyla alakali bir mahkeme karari buldum, harz 4 alicisi kendi üzerine düsenleri eksiksiz tamamlamis olmasi durumunda, jobcenter in 1 yildan sonra geri para istemesi yasal olmuyor.

Keine Hartz IV Rückzahlungspflicht bei zu später Rückforderung
Das Jobcenter kann zu viel gezahlte Hartz IV Beträge nicht mehr zurückfordern, wenn es sich mit seiner Rückforderung zu viel Zeit lässt. Dies entschied das Sozialgericht Gießen unter dem Az.: S 22 AS 629/13.
Im vorliegenden Sachverhalt hatte ein Ehepaar Hartz IV Leistungen im ersten Quartal des Jahres 2011 bezogen. Im gleichen Zeitraum erwirtschaftete das Paar zudem noch Einkommen in Höhe von 3.800 Euro. Zwar hätte die Bedarfsgemeinschaft unter Berücksichtigung des Einkommens immer noch ergänzende Hartz IV Leistungen erhalten, aber nicht mehr so viel. Im Mai desselben Jahres forderte das Jobcenter vom Ehepaar 650 Euro zurück, jedoch wurde der Rückforderungsanspruch aufgrund eines Formfehlers im November 2011 wieder aufgehoben.
Fast zwei Jahre lang passierte dann nichts, bis das Jobcenter im August 2013 eine neue Rückforderung von zu viel gezahlten Leistungen verlangte, dieses Mal aber 1.300 Euro. Schlussendlich ging das Ehepaar vor Gericht und wurde von der Rückzahlung befreit.
Ein Jahr Frist zur Rückforderung
Das Sozialgericht Gießen war der Auffassung, dass das Jobcenter die zu viel gezahlten Hartz IV Beträge zu spät von der Bedarfsgemeinschaft zurückgefordert habe. Die gesetzlichen Regelungen sehen vor, dass eine mögliche Überzahlung von Leistungen innerhalb eines Jahres zurückgefordert werden müsse. Entscheidend dabei ist der Zeitpunkt, mit dem das Jobcenter von der Überzahlung Kenntnis erlangt, welche eine Rückzahlung für vergangene Zeiträume rechtfertigt.

Voraussetzung dafür ist, dass der Leistungsempfänger die geänderten Voraussetzungen, beispielsweise Bezug oder Erhöhung von Einkommen, erhaltene Unterhaltsleistungen oder Senkung der Kosten der Unterkunft und Heizung (KDU) etc. im Rahmen seiner Mitwirkungspflicht mitteilt.

Im aktuellen Streitfall ist diese Frist deutlich überschritten, weil das Jobcenter zu spät reagiert hatte mit der Folge, dass die Bedarfsgemeinschaft nicht mehr zur Rückzahlung der zu viel gezahlten Hartz IV Beträge verpflichtet werden kann.
Sozialgericht Gießen vom 05.05.2015 – Az.: S 22 AS 629/13

Kaynak: http://www.hartziv.org/news/20150813-keine-hartz-iv-rueckzahlungspflicht-bei-zu-spaeter-rueckforderung.html

fuk_18
15 Ocak 2017, 01:19
ya arkadas hem kanunsuz is yapiyor 6 ay kalmadan giris cikis yapiyor hemde devlete olan borcunu ben ne ödücem ama borclu oldugum devletin ülkesinide istedigim gibi kullancam diyor bence konuyu uzatmaya gerek yok arkadas ya parayi odeyecek gizli sakli ilegal giris cikis yapmaya devam edecek yada parayi ödemicem tamamen almanyayi kafasinde bitircek, ödenecek para 5000 10,000 euro degil öde kurtul ugrasmaya degmez avukata gitsen nasil ispatlican elimde kagitlarda yok diyorsun, her türlü alirlar icra kararinda girisde alirlar seni haberin olsun

hayrim
15 Ocak 2017, 22:54
Ben ise girdim ocak ayini 24 gibi bir hafta calistim yaza kadar devam etti krank oldum eylÅ«ldÅ« galiba kagit geldi eee siz subattan itibaren calisiyorsunuz bu ocakta aldiginiz parayi geri õdeyin 1200 euro avukata verdik gecen bitmis kagitta 35 eurodan õdeyin diyor kacis yok bir alman kadin vafr cok iyi bir kadin hanimimin arkadasi bu amt larla ugrasilmaz er yada gec fazla verdiyse alir az õdediyse verir dedi õdeyin kurtulun gitsin

clon
16 Ocak 2017, 08:12
Arkadaslar pasaporta mühür vurdurmuyorlar diye öyle gecistirmeyelim yanlis bilgi Almandevleti/kurumlari gerektigi zaman kisi/kisilerden Türkiyeye nezaman giris cikis yaptigini bir yazili belgeyinen (Ankara emniyet müdürlügünden) ispatlamasini isteye biliyorlar oradan alinacak belgede sizin Tükiye Cumhuriyetinin hangi sinir/gümrük kapisindan giris cikis yaptiginiz yaziyor (Söz konusu belgeyle sizin ispatlamaniz gerekiyor/isteniyor) Cünkü siz gümrük kapisindan gecmek/giris yapmak icin pasaportunuzu görevli memura götermek zorundasiniz ve görevli memur orada islem/kayit yapiyor.. öyle herkesin kafasina göre islem olmuyor yok efendim ben möhür vurdurmuyorum bir seyde olmuyor diye bir kanun yok LÜTFEN yanlis bilgi vermiyelim.. Saygilar

Buraya Kulakdan dolma bilgiler ekleme
Gördügün ve yasadigini yaz

Blade55
18 Ocak 2017, 22:59
kardes 500 küsür euro icin degmez ilerde kafani agritir öde gec rahat et

tolgahamburg
05 Şubat 2017, 01:11
almanlar alacağı paradan vazgeçmez benim tecrübem budur......öle böle şöyle bir şekilde oturtur.....

efsane999
01 Ağustos 2017, 12:14
Arkadaslar, Jobcenter Yada Valilik 2-3 senelik hak verebiliyor. 6 ayda bir giris cikis yapmaniz gerekmez kardesim 3 sene sonra geri geldi Almanya ya. Ödeme konusuna gelince, arka tarafinda ne icin oldugu yazar. Sebebi gecerliyse alirlar aksi takdirde Wiederspruch yapabilirsin ödedidm diye devami kendiliginden gelir. 2. wiederspruchda alip almayacaklari belli olur.
Birde Almanyada oturum isi biraz kisisel insiyatife bakiyor. Oturum dairesinden biri bir sekilde oturumunuzu iptal edebiliyor 6 ay sonra gel git olayina bakmadan. Dedigim gibi 3 yil yurtdisinda kalmak mümkün. Is buldum calisacagim olmazsa d.nerim. Sosyal yardimda istemiyorum diyerek kardesim gibi yurt disinda kalabilirsin!

hayrim
17 Ağustos 2017, 00:17
öde kurtul basini belaya sokma

BoZ67KurT
17 Ocak 2018, 09:31
aradan üc sene gecmisse parayi ödemesi gerekmiyor...
3 jahre verjährungsfrist....ama wiederspruch yaparsan sayiliyor...ve burdaki tek suclu arbeitsamttir gec kaldigi icin
yinede icin rahatlatmak istiyorsan..avukata sora bilirsin

kafkaskartali76
12 Mart 2018, 03:46
Abi bu olayin sonu ne oldu merak ettimya :) ödemem diyen abi ne yapdi acaba bilen varmi?