PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aile birleşimi olarak Almanya ya geldim. Dil kursuna yazdılar sonrası ne olacak?

Aslanbey34
03 Ocak 2017, 19:08
Merhabalar

Aile birleşimi olarak (çocukların üzerinden) almanyaya geldim. TR den 3 aylık vize aldım. Burda yabancılar polisinden de 1 yıl oturum izni aldım.
Ben Tr den emekliyim. Çocuklar alman vatandaşı eşim tr vatandaşı. Eşim çalışıyor. Çocuklar okuyor. Bana bir yıl almanca kursu yazdılar. Şimdi kursa gideceğim. Bu kurs sonucu sınavı geçemezsem oturum iznimi uzatmayacaklar mı?

talo176
03 Ocak 2017, 19:22
uzatirlar arkadasim.. kendini sIkIntIya/telasa sokma..

aslankral
03 Ocak 2017, 19:41
süre bitince yeni bir kursa daha gönderirler

Aslanbey34
03 Ocak 2017, 19:45
http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Downloads/Infothek/Integrationskurse/Kursteilnehmer/Merkblaetter/630-036_merkblatt-auslaenderbehoerde_tuerkisch.pdf?__blob=publicatio nFile

bu linkden bi şeyler buldum okudum. Biraz masraflı olacak anlaşılan :)
saati 1.95 euro diyor. 600 saatlik kursda başarılı olamazsan paranın yarısı iade edilmez ve 300 saatlir bir kursa daha gönderilir diyor.
Diyelim hepsinden başarısız oldum. Hep bir yıllık mı uzatacaklar.

fuk_18
04 Ocak 2017, 02:27
b1 senden mecburen istiyorlar, ikinci olarak b1 alamazsan süresiz oturumu vermeleri gecikecek ve devamli 1 sene 1 sene vize vercekler sana, b1 alman ve entegrasyon kursunu bitirmen sart, son olarakda kac yasindasiniz ?

hekimoglu
04 Ocak 2017, 02:35
Arkadasim aile birlesimiyle almanyaya geldiysen buraya yerlesicek gibisin, ozaman dilinide ögrenmen gerekiyor. Gayret et caba göster ögren yararini devamli görürsün.

Tanyel
04 Ocak 2017, 02:46
1 sene iyi bir süre, ben 3 yada 6 ay uzattiklarini biliyorum.

Aslanbey34
04 Ocak 2017, 11:27
b1 senden mecburen istiyorlar, ikinci olarak b1 alamazsan süresiz oturumu vermeleri gecikecek ve devamli 1 sene 1 sene vize vercekler sana, b1 alman ve entegrasyon kursunu bitirmen sart, son olarakda kac yasindasiniz ?

44 yaş. :(

Arkadasim aile birlesimiyle almanyaya geldiysen buraya yerlesicek gibisin, ozaman dilinide ögrenmen gerekiyor. Gayret et caba göster ögren yararini devamli görürsün.

Başka türlü öğrenemeyecez zaten. Zorluk çekiyoruz tabii bi şey konuşamama dilsiz gibi :).

tolgahamburg
04 Ocak 2017, 13:56
b1 fazla büyütme kolay:pasıl kursun son 1 ayında sonunda verilecek olana yoğunlaş 330 soru verilecek sınavda 33 tane sorucaklar 17 sini bilmelisinok78rcpfakat fazla korkma tekrar yapma ve tekrar sınavlara girme hakkın bulunmaktadır......bu arada sakın sosyal yardım falan filan bulaşma kurs parasını kendin öde yoksa ileride oturumda sıkıntı olur benden söylemesi,15-20 seneden beri almanyada oturupta her sene oturum yenileyen bilirim;)daha evvel dediğim gibi sakın devletten yardıma bulaşma.....Emekliymiş oda ayrı konu ve yapması gerekenler var....ASLANBEY34 :cool:ok78rcpwillkommen deutschland

fuk_18
04 Ocak 2017, 13:59
peki abicim 44 yasindan sonra biraz zor olmucakmi sizin icin, cevremde görüyorum 40 50 yasindan sonra türkiyeden kurulu düzeni birakip almanyaya geliyorlar, alisma adabtasyon is bulma cok buyuk sikinti oluyor insallah siz yasamazsiniz bunlari

Aslanbey34
04 Ocak 2017, 19:39
b1 fazla büyütme kolay:pasıl kursun son 1 ayında sonunda verilecek olana yoğunlaş 330 soru verilecek sınavda 33 tane sorucaklar 17 sini bilmelisinok78rcpfakat fazla korkma tekrar yapma ve tekrar sınavlara girme hakkın bulunmaktadır......bu arada sakın sosyal yardım falan filan bulaşma kurs parasını kendin öde yoksa ileride oturumda sıkıntı olur benden söylemesi,15-20 seneden beri almanyada oturupta her sene oturum yenileyen bilirim;)daha evvel dediğim gibi sakın devletten yardıma bulaşma.....Emekliymiş oda ayrı konu ve yapması gerekenler var....ASLANBEY34 :cool:ok78rcpwillkommen deutschland

Çok teşekkür ederim. Kayıt olduk bakalım :) bir yıl kursiyeriz artık. Her biri 100 saat ve 195 euro dediler.

Aslanbey34
04 Ocak 2017, 19:41
peki abicim 44 yasindan sonra biraz zor olmucakmi sizin icin, cevremde görüyorum 40 50 yasindan sonra türkiyeden kurulu düzeni birakip almanyaya geliyorlar, alisma adabtasyon is bulma cok buyuk sikinti oluyor insallah siz yasamazsiniz bunlari

Kısmet böyleymiş. Eskiye göre imkanlar biraz iyi en azından internet var. Sesli Görüntülü konuşmalar. Tek sıkıntı uzaklık ve Yazın uçak biletlerinin yüksekliği :)

Dil bilmemenin sıkıntısını Cem Yılmaz video da anlatmış. Aynen pasaport kontrolünde aynen bu durumu yaşadım. :)

https://www.youtube.com/watch?v=wtb4z9IUY88

*05300
06 Ocak 2017, 16:03
Gözünü sevdigim Almanya. Gelen pişman, gelemeyen pişman.

Aslanbey34
02 Şubat 2017, 18:28

Kursa bu hafta başladık
Bir tek ödeme yapan benim
18 kişinin yarıdan fazlası daha önceden başka kurslara gitmişler. İki yıldır gelen bile var. Türk haricinde her ülkeden var. Suriyeliler kursları sahiplenmişler. Şimdi kurs parasını odememin avantajı yıl sonu oturumu yine bir yılmı uzatırlar. Açıkcası moralim bozuldu kursa gidince.

Impostor
02 Şubat 2017, 18:47
6 x100 ders sonunda sinav + 100 ders orientierungskurs (vatandaslik sinavi yapiliyor sadece)

b1 e gecemezsen tekrar 3x 100 ders

dortmund'da ders basi 3,10 €, yarisini kendin yarisini devlet ödüyor (calisan bir es varsa) b1'e gecersen ödedigin paranin yarisini geri alabiliyorsun

20 ögrenci varsa 15'i suriyeli zaten

Aslanbey34
02 Şubat 2017, 19:13
6 x100 ders sonunda sinav + 100 ders orientierungskurs (vatandaslik sinavi yapiliyor sadece)

b1 e gecemezsen tekrar 3x 100 ders

dortmund'da ders basi 3,10 €, yarisini kendin yarisini devlet ödüyor (calisan bir es varsa) b1'e gecersen ödedigin paranin yarisini geri alabiliyorsun

20 ögrenci varsa 15'i suriyeli zaten

Hiç birini geçenezsem ne olur
Oturumda sıkıntı olurmu
Eş alman vatandaşı değil
Çocuklar alman vatandaşı

hOrOz
02 Şubat 2017, 19:38
Hiç birini geçenezsem ne olur
Oturumda sıkıntı olurmu
Eş alman vatandaşı değil
Çocuklar alman vatandaşı

Oturumu merak etme birer sene idare edersin..

SesSizliK
02 Şubat 2017, 20:02
Kursa bu hafta başladık
Bir tek ödeme yapan benim
18 kişinin yarıdan fazlası daha önceden başka kurslara gitmişler. İki yıldır gelen bile var. Türk haricinde her ülkeden var. Suriyeliler kursları sahiplenmişler. Şimdi kurs parasını odememin avantajı yıl sonu oturumu yine bir yılmı uzatırlar. Açıkcası moralim bozuldu kursa gidince.

dostum sen bu konulari kafana takma bilmiyorum kabiliyetin nasildir Almanca ögrenmeye bak 1 yilin sonunda eger kurstan biseyler kapar almancani belli seviyeye getirip, oturum zamani kendin gidip kendini ifade edersen bu cok büyük 1 arti olur oturum almanda onun haricinde Almanyada calisip devlete vergi veren devlete yük olmayan ve az bucuk kendini ifade edecek kadarda almancani gelistirdiginde zaten süresiz oturum alirsin bu yazdiklarimin haricinde her sene 1 ,,yada 2 sene uzatmalara razi olucan

Aslanbey34
02 Şubat 2017, 21:29
100 euro aldılar bu oturumda kimlik aldık bir yıllık bu her uzatmada böylemi olacak

fuk_18
02 Şubat 2017, 23:16
evet her uzatmada öyle oluyor

hOrOz
02 Şubat 2017, 23:25
100 euro aldılar bu oturumda kimlik aldık bir yıllık bu her uzatmada böylemi olacak

Hocam burda insan hakları ,düşünce özgürlüğü ve demokrasi var

Fazla kafa yormaya gelmez veya değmez öde derlerse ödersin

Aslanbey34
09 Şubat 2017, 23:31
Kurs haricindeki kitaplardan başka site veya kitap tavsiyeniz varmı ? A1 ve B1 için

Aslanbey34
23 Nisan 2017, 21:06
Merhabalar

Kursda şu anda A1 seviyesi bitti az buçuk bir şeyler öğrendik ama tam istenilen kadar değil. Daha A2 ve B1 seviyeleri varmış yani toplamda 700 saat. Şimdi bunlara gitmezsem oturum süresini alırken sıkıntı yaparlar mı?
Kurs ücretini kendim ödüyor ve devletten yardım almıyorum. Çocukların burda öğrenci ve alman vatandaşı eşim ayrıca çalışıyor.

mustafa200222
23 Nisan 2017, 21:49
Merhabalar

Kursda şu anda A1 seviyesi bitti az buçuk bir şeyler öğrendik ama tam istenilen kadar değil. Daha A2 ve B1 seviyeleri varmış yani toplamda 700 saat. Şimdi bunlara gitmezsem oturum süresini alırken sıkıntı yaparlar mı?
Kurs ücretini kendim ödüyor ve devletten yardım almıyorum. Çocukların burda öğrenci ve alman vatandaşı eşim ayrıca çalışıyor.

Arkadasim. Birsey.olmaz ama ilerde suresiz.oturum alabilmek icin.B1 lazım bende hepsini yap her sey zamaninda.yapilir.

Aslanbey34
25 Nisan 2017, 18:25
Arkadas, yas ilerledikce ögrenme zorlugu artiyor. Ben basaririm diyorsan kursa devam et. Ileride daha iyi is imkanlari bulabilirsin. Kursa devam zorunlulugu yok. Ancak bir ise girip calisirsan seni unutur aramazlar. Eger calismazsan kursa devam et derler.

Sanirim yapabilecegin en iyi sey, bir tane leich firma bulup calismak olacaktir. Belki cok calisip az kazanirsin ama devlet seni rahat birakir.

Oturumu kafaya takma. Devletten yardim almiyorsan 1-2 yil sonra süresiz oturumu alirsin. Vermezlerse de yilda bir kez gidip uzattirirsin.

Teşekkürler cevabınız için

Ben TR den 4-C (emekli sandığı) emeklisiyim. Burada çalışırsam sıkıntı olur mu? TR SGK dan Sağlık Sigortası için belge istedim geldi şimdi burdaki Sağlık Sg. başvuru yaptım.

aslankral
25 Nisan 2017, 18:46
sadece Türkiyedeki hizmetlerinizin karsiliginda emekli olmus iseniz yurtdisinda calismanizda herhangi bir sikinti söz konusu degil,
sosyal yardim almanizdada sorun yok
yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olanlar yurtdisinda calisamaz, sosyal yardim alamaz.

Aslanbey34
25 Nisan 2017, 22:09
sadece Türkiyedeki hizmetlerinizin karsiliginda emekli olmus iseniz yurtdisinda calismanizda herhangi bir sikinti söz konusu degil,
sosyal yardim almanizdada sorun yok
yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olanlar yurtdisinda calisamaz, sosyal yardim alamaz.
Çalışarak emekli oldum. Şu anda bulabilirsem minijob şeklinde iş bakıyorum kısmet. TR deki aldığın maaş burda kuşa dönüyor. :)