PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Altın Yatırımından Kazanmak için Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

becerikli035
29 Aralık 2016, 14:51
http://www.altinislemleri.com/wp-content/uploads/2016/04/altin-yatirimindan-kazanmak-icin-nasil-bir-yol-izlenmeli-300x200.jpg

Günümüzün gelişen çağında birçok alanda olduğu gibi yatırım alanında da gelişmeler ve büyük değişimler meydana gelmiştir. Dünyadaki en fazla kabul gören yatırım araçlarından biri olan altına yapılacak yatırımlar da çeşitlenmeye başlamıştır. Bu değerli maden dünyanın neresine giderse gitsin değerli olduğu için her zaman bir kıymet transferi aracı olarak kullanılmıştır. Ancak değeri çeşitli dönemlerde azalır ya da artar. Tabii hep değerli bir maden olarak kalır ancak çeşitli dalgalanmalar olabilir. Bu tür gelişimleri çok daha hızlı izleyebilmek ve alım satım işlemlerini hızlandırmak için online dünyadan yararlanılmaktadır.

Altın Yatırımları Çok Farklı Kanallarda Gerçekleşmektedir

Klasik altın yatırımları için kullanılan kuyumcular gibi kanallarda yapılan işlemlerde alım ve satım fiyatları arasında çok büyük farklar meydana gelmektedir. Bu nedenle yatırım aracı olarak altın alındığında kara geçebilmek için oldukça uzun süre beklenmektedir. Bu tür bir vade ile işlem yapmak istemeyen yatırımcılar için ise klasik olan bu yatırım tarzı hiç de mantıklı gelmemektedir. Online altın yatırımları için ise farklı alternatifler mevcuttur. Bunları sayacak olursak bankaların altına dayalı hesapları, altın borsaları ve forex piyasaları olarak karşımıza çıkarlar.

Bankaların altına dayalı hesapları için uyguladıkları alım ve satım fiyatları arasında da oldukça büyük farklar mevcuttur. Bu nedenle bu tür hesaplar genellikle evde altın tutmanın güvende olmadığını düşünen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu insanlar güvenlik kaygıları nedeniyle bankaların güvenli hesaplarını tercih etektedirler. Burada amaç altın yatırımından büyük oranda para kazanmak değil birikim aracı olarak tasarrufların altın olarak bankada saklanmasıdır. Altın yastık altında değil de bir banka hesabında tutulur.

Bunun dışında borsalarda altın online olarak alınıp satılabilir. Burada külçe, gram, ayarlarına göre, çeyrek, yarım, tam gibi birçok şekilde alınıp satılabilir. Aynı zamanda altına dayalı çeşitli sertifikalar da çıkarılabilir. Altın borsaları alım satım açısından kolaylık sağlasa da spekülasyona açık olması, alım ve satımdan ayrıca komisyon alınması ve sadece fiyatlar yükseldiğinde para kazandırması nedeniyle yatırımcılar tarafından fazla tercih edilmemektedir. Forex piyasası ise sunduğu farklı olanaklar ile günden güne altın yatırımı için daha fazla tercih edilmektedir.

Forex Piyasası Çift Yönlü İşlem Şansı ile Düşüşlerde de Kazandırır

Forex piyasasında altın yatırımı yaptığınızda sadece fiyatlar yükseldiğinde değil düştüğünde de para kazanırsınız. Diğer pazarlarda borsa da dahil olmak üzere ancak aldığınız altının fiyatı yükseldiğinde para kazanırsınız. Forex piyasasında ise altının fiyatında düşüş olacağını ön gördüğünüzde de ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için ise belirli bir fiyattan satış emri vermeniz gerekir. Eğer öngörünüz doğru çıkar ve satış emri verdiğiniz fiyatların altına inmeye başlarsa aşağı doğru düştüğü her noktada para kazanırsınız. Yani siz aslında daha yüksek bir fiyattan satış yapmış ve onu çok daha düşük bir fiyattan yerine koymuş olursunuz. Bu durumda arada kalan far ise sizin kazancınız olarak hesabınıza yansır. Görüleceği üzere forex piyasasında düşüşlerde de oldukça büyük kazançlar elde edilebilir. Bu başka piyasalarda görülen bir alternatif değildir.

İşlem Yapmak için Bir Aracı Kuruluşa İhtiyacınız Olacak

Altın yatırımlarında kazanç elde edebilmek için forex piyasasındaki işlemlerinizi SPK izinli bir aracı kuruluş üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir. İşlemlere başlamak için bu aracı kuruluşa yatıracağınız teminatlar da böylece devlet garantisi altında Takasbank’ta tutulacaktır. Seçeceğiniz aracı kuruluş elde edeceğiniz kazanç konusunda da ciddi bir öneme sahiptir. Aracı kuruluşlar yatırımcılardan komisyon almazlar. Kazançlarını alım ve satım arasında olan farklardan elde ederler. Bu farklara forex piyasasında “spread” adı verilmektedir. Uygulanan spread oranları yüksek olduğunda yapacağınız işlemlerden gelir elde etmeniz oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle size aracı kuruluş tarafından önerilen spread oranlarını diğer aracı kuruluşlardan da teklif alarak kontrol etmenizde oldukça fayda vardır.

Aracı kuruluşun sahip olduğu teknolojik alt yapı çok önemlidir. Eğer verdiğiniz emirler aracı kuruluşun teknik alt yapısının yavaşlığı ya da yetersizliği nedeniyle finansal işlem alanına geç ulaşıyor ve gerçekleşmiyorsa bu durumda kazanç sağlayacakken kayba uğrayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ise dijital alt yapısı sağlam ve hızlı olan bir kuruluş seçmek gerekir. Yapacağınız altın yatırımları için size dünyadaki gelişmeleri takip ederek gerçekleşme oranı yüksek olan öngörüler sunan bir ekibe sahip olan aracı kuruluşu tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Böylece altın işlemleriniz için ayağı yere basan öngörüler dahilinde işlem yapacağınız için kazanç elde şansınız yüksek olacaktır.

Ciddi Bir Eğitim Sonrasında Sanal Pratik Yaparak Reel İşlemlere Hazırlanın

Forex pazarında altın yatırımlarına başlamadan önce çalışmaya başlayacağınız aracı kuruluştan pazarın işleyişi, kullanılan emirler, buradaki yatırım enstrümanları gibi birçok konuda eğitim talep edin. Bu eğitime paralel olarak ise gerçek verilerle çalışan sanal denem hesaplarında pratik yapın. Yapılan yeni bir düzenleme ile artık bu sanal hesaplarda 6 iş günü içinde 50 adet alım ya da satım işlemi yapmadan reel piyasada işlem yapılmasına izin verilmemektedir. Siz sadece 50 adet işlemle yetinmeyip eğitim sırasında verilen tüm bilgileri bu sanal hesaplarda tecrübe etmelisiniz. Bu sayede nerede hata yapabileceğinizi net olarak göreceksiniz. Hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini netleştirecek ve gerçek işlemler sırasında aynı hataları tekrarlamayacaksınız. Belirleyeceğiniz gerçekleşme oranı yüksek öngörüler ile günlük olarak yapacağınız bir ya da birkaç alım satım işlemi neticesinde ciddi gelirler sağlayabilirsiniz.

Kaynak: www.altinislemleri.com (http://www.altinislemleri.com/altin-yatirimindan-kazanmak-icin-nasil-bir-yol-izlenmeli.html)