PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evinde kedi besleyen var mi

Yigido
17 Temmuz 2015, 03:07
Iyi Bayramlar,
arkadaslar evinde kedi besleyenimiz var ise bir kac bilgi almak istiyorum.
Bakimi nasildir? Evde koku oluyor mu? Bakimlari nasil oluyor ve ne kadar sürede bir igne vurulmasi gerekiyor. Hic bilgim olmadigi icin mazur görün.
ve son olarak evde komsularin rahatsiz olucagi sekilde ses yapar mi ?

mxm
17 Temmuz 2015, 06:08
Bizde 2 tane var, kedisiz evim hic olmadi, taa cocukluktan beri.

Doktora kisirlastirmak icin gitme sarti harici herhangi bir igne yaptirmiyorsun.Sadece entwürmer icin ilac veriyor o kadar.Hastalanmadigi sürece sorun yok.Bizim bir öncekinde maalesef Tumor cikti, bu tür hastaliklarda masraflarin oldukca yüksek oldugunu belirtmek isterim.Misal bizimkine asagi yukari 2 bin euro civari masraf cikmisti, kurtulusu olmadi maalesef.

Koku tuvaletinden evet gelir, yerine bagli.Kendin zamanla alisirsin ancak misafirler hemen farkederler.Alisik olmayan icin bu koku bazen bayiltici bir hal alabilir ;)

En önemli nokta ise tüyleri.Kediyi gercekten sevmeyen o tüylerle ugrasmayi beceremez.Gerci tarayici aletler var, alip tariyorsun ve dökülmeden aliyorsun ama hepsini yakalamak imkansiz.Eger kedi alirsan tüyleri icin o aletin resmini buraya koyarim, digerleri bes para etmez ama bu süper bir sey.

Ses ise yapmazlar, ancak ilk baslarda evde yalniz birakinca bir yarim saat kadar miyavlar, rahatsiz edici degil, kediden kediye degisir.

Tual
17 Temmuz 2015, 10:46
Bende bir zamanlar kedi bakmistim evde, bir kac ekleme yapayim.

Kedinin kakasini yapmasi icin kum dolu bir kutu ayarla, tuvalet veya banyoya koy. Kediler pislediklerini hep saklamak isterler, ilk baslarda bir iki sefer kaka yapacagi zaman kum a götür, alisir. O kum u ne kadar cok degistirirsen, koku da o kadar az olacaktir.

Kediler tüylerinin her zaman temiz olmasini ister, kendi temizler. Eger temizleyemiyorsa bir sorunu var demektir.

Cok fazla yiyecek verme, obez olur. Karni doysun ve sicak olsun istedigi tek sey oyun (belli dönemler haric) dur.

Bazen tirnaklarini germek isterler, hali yada koltuklarda bu ihtiyacini giderirse zarar verebilirler kumasa. Ona uygun tirnaklarini gecirebilecegi yumusak agac kütügü olabilir, evin bir kösesine koyarsan esyalara zarar vermemis olursun.

Arada disariya gezmesi icin birakirsan, geri geldiginde ona ait bir minder üzerinde, ayaklarini agzina götür yalasin. Birkac seferden sonra ögrenir ve disardan her geldiginde ayaklarini temizleyip eve öyle girer.

Su yu (yikanmayi) hic sevmezler.

En sevdigi oyuncak yün yumagidir, pinpon topu ile de iyi oynar. Kediler fareyi yemek icin degil, oynamak icin yakalar.

neco77
17 Temmuz 2015, 12:49
Hayırlı Bayramlar Arkadaşım
Hayvan sevgisi Başka oluyor bende daha evelden somut bakardım Hayvan severlere taki oğlum kedisi bana getiren kadar.
Çok güzel bir duygu .
yanlız kediyi en az 3 aylıkken alman lazım.
Desenli niye Annesi yavrusundan bakımına kadar her şeyi ögretiyor.
Zaten ondan sonrası size kalmış Eve iki tane tuvalet alman lazım
kediler için.
Fressnap yada Zoo shop yada yakında bir yerde varsa alış veriş merkezlerinden .
Kuru ve yaş mama koyma lazım kesin ufak yavru kediler için olan mamayi alman lazım
kediler her mamayi sevmez .tavsiyem bir tane mama çeşidi al yemezsse Tavuk yada Hindi yada sığır içerikli mama al.
suyunu her gün tazele.
Balkonundan varsa koruyucu Netz tak
Benimki 5 kattan düştü ayağını kırdı 1000 euro masraf.
yani nakit ve özen ister SEVGİSİNİ bir defa alınca birakamassin.

Yigido
17 Temmuz 2015, 14:52
Sagolun. Anladim arkadaslar. Bilgilerinizi dikkate alacagim. Onümüzdeki hafta alip bende yakin zamanda tecrübelerimi paylasirim artik

mxm
17 Temmuz 2015, 23:04
Asilariyla hanim ilgilendiginden ona sordum.2 adet igne oluyorlarmis.

Yiyecek konusunda tavsiyem icinde seker olmayanlara yönelmen cünkü dislerini cürütüyor bir, ikinciside sagligina cok zararli.Bu hazir mamalarin genelindede et miktari cok az, aldigin yerdeki satici ile konus ve saglikli olanlarindan al.Onlarin tek eksi yani cok fazla cesidi olmamasi.Bizimkiler kücükler, gelisme caginda oldugundan bu mamalar haric kendimiz dogal tavuk eti alip, bir haslayip veriyoruz yada konservedeki baliklardan degistirerek veriyoruz.Ayrica evin bir yerine ot koyman lazim.Kediler kendilerini temizlerken cok kil yutuyorlar ama bu killar mide den gecmiyor ve bir kösede toplaniyorlar, cikarabilmeleri icin ot yiyip o ot midesinde bu killari yumak haline getirip kedinin kusarak disari cikartmasina yardimci oluyor, bu cok önemli.En iyi ot Kaufland dakiler, ben cok cesidini denedim, en cok yanastiklari ot cesidi bu oldu.

Yukarida bahsettigim alet asagidaki linklerde, digerleriyle hic ugrasma, bu cok sahane aliyor tüyleri.Daha önce 2-3 cesidini denedik bundan iyisine rastlamadik.Bununla taradiktan sonra elini islatip kediyi oksarsan elinde tüy gelip gelmedigini görebilirsin, bunla yapinca hic cikmayan tüy kalmiyor.Ilk baslarda aleti konusarak sevdirmen gerekiyor, alisinca gelip kendi bunu istedigini belli eder, hic karsilik vermeden taratir.

kisa tüylü büyük kediler icin örnek:

http://www.amazon.de/FURminator-deShedding-Pflegewerkzeug-kurzhaarige-kleine-Katzen/dp/B004WJ0KIC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1437167872&sr=8-1&keywords=furminator+katze

uzun tüylü ufak kediler icin
http://www.amazon.de/FURminator-deShedding-Pflegewerkzeug-langhaarige-kleine-Katzen/dp/B004WJ0KPU/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1437167872&sr=8-4&keywords=furminator+katze

Yemek konusu:

Bis vor kurzem habe ich mir über den Inhalt von Felix, Wiskas + Co. keine Gedanken gemacht, da ich annahm, die Hersteller würden doch sicher Futtermittel verwenden, die eine Katze nicht nur mag, sondern die auch gut für sie ist.
Nachdem ich eine entsprechende Lektüre las und mich weiter im Netz schlau machte, musste ich feststellen, dass das sogenannte Fleisch ("und tierische Nebenprodukte", heisst: Knochen, Fell, Hörner und anderer Abfall) ein Kategorie 3-Fleisch ist, das für den menschlichen Verzehr ungeeignet und schlichtweg Abfall ist. Mit anderen Worten, es handelt sich AUSSCHLIESSLICH um Schlachtabfälle aller Art. Es geht zwar hier um Katzen, wer aber schon mal Bilder von Kategorie 3-Fleisch gesehen hat, weiss wie unappetitlich das aussieht. Desweiteren beinhalten diese und andere übliche Produkte Getreide, das eine Katze aufgrund ihrer Darmbeschaffenheit nicht verwerten kann. Vom Zucker ganz zu schweigen.
Der Katzenkot meiner beiden Katzen stank bisher ganz entzetzlich. Und ich ging idiotischerweise davon aus, dass das "normal" ist.

kediler icin uygun mamalardan bir örnek.Bewertunglari okumani tavsiye ederim.
http://www.amazon.de/Animonda-Carny-83350-Adult-Mix1/dp/B00352M8V4/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1437168066&sr=8-4&keywords=katzen+futter

Edit:Ot konusu evden hic cikarilmayan kedilerde gerekli tabiiki, disari birakiliyorlarsa gerek kalmiyor.Disari birakilanlarda yapilacak igne farkli olacaktir, bizim tierartz bunu hep sorar ona göre teshis koyuyor.

Yigido
17 Temmuz 2015, 23:28
Cok yardimci oldun. Eline saglik.

DiloCan
14 Ağustos 2015, 00:12
Bu kendi mamasi hakkinda cok tartismalarim olmustur forum vaya facebook kendi gruplarinda.
Kedim suan 5 yasinda hep Kaufland in yas mamasini veririm.
Kisirlastirmakdan baska bir daha Doktora gitmedi.
Asi felanda olmadi, seneler önce evcil kedi oldugunda gerek yok demisti.
Kaufland mamasi dedim mi hele bayanlar beni parcalayasi geliyor:-)
Kedimde kusura bakmasin ama bir 400gr mamaya 2€ veremem , vermerkte istemiyorum.
Kediler inatcidir hosuna gitmeyeni yemezler ama bu duruma onlari biz getiriyoruz.
Zamaninda o 2€ luk mamalari bende almistim.
Yüzüme bakip dalgami geciyorsun diyerek giderdi.
O inatsa bende inadim diyerek mamasini öylecene birakiyordum. 1 gün sonra baktim sevmedigi mamayi hemen yemeye basladi
Köydeki kedilere bakin et nerde, makarna,ekmek ne atarsan yiyiyorlar.
Ben dayanamiyorum, arabayla izine gittigimde Kaufland in 10 karton en ucuz kuru mamasindan aliyorum. Evin önündeki kediler izin boyunca Bayram ediyorlar.

mxm
14 Ağustos 2015, 00:47
Arkadasim, kedin henüz cok genc, bu sorunlar 8-10 yasina gelince insallah cikmaz ama ortaya cikabilir.Ben sahsen kaufland dakilerden verdigimde tuvalet fena kokuyordu, bu koku düzgün yiyeceklerden sonra ortadan kalkti.Dikkat edersen farkedersin, yada etmeyebilirsin ama misafirler hemen farkederler.Kedi sahibi bu kokuya zamanla alistigi icin pek fark edemeyebilir, daha dogrusu kedi tuvalete girdikten hemen sonrasinda koku yapar.

Birde mama fiatlari hesabinda su yanlislik var, pahali dedigin mama daha az miktarla hayvani doyuruyor ve daha uzun süre tok kalmasina yol aciyor, cok daha az versen dahi yetiyor, sonucta ayni paraya geliyor, hic bir fark yok.Bunu anlamak icin bir ay boyunca verdiklerini kayit etmek ve kiyaslamak gerekiyor.

Ayrica hic bir kedi dogada hayati boyunca bir gram dahi harici katilmis seker yemez, buna sebep olan tek canli insandir.

DiloCan
15 Ağustos 2015, 00:02
Lütfen burdada mama tartismasina girmek istemiyorum.
Kedi benim masaya ne koyarsam onu yicek, yoksa kapi orda-)

mxm
15 Ağustos 2015, 03:32
Tartisma degil, karsilikli bilgilenme dersek daha dogru olur.

Ben bu konuya su yüzden cok agirlik verdim.Bizim önceki kedimiz agir hasta oldu ve, defalarca Tierartz a sonra klinige yatirdik, getirdik götürdük, harcadigim parayi yazmak istemiyorum ama oldukca masrafli olduguna dikkatini cekmek isterim.Yoksa kedinin doymasi tabiiki yeterli normalinde.Gerci biz dahi kendimize o kadar iyi bakmiyoruz o ayri

Elvis
15 Ağustos 2015, 08:53
Ben hep köpek besledim biraz fazla vakit ve masrafı oluyor ama verdiklerinin yanında hepsi bir hiç hain,Alçak insanoğlu arkadaşın olana kadar iyi Köpeğin dostluğu tartışılmaz, kedi besleyenler genelde kedi gibi nankör çıkıyor sözüm meclisten dışarı.(mesaj gideceği yere gitmiştir.)
Bir önceki köpeğim aniden rahatsızlandı ameliyata bile girrmeden vefat etti 2000€ Üzeri masraf Yaptım kurtaramadım şimdi yenisi var henüz 7 aylık oldu.

clon
15 Ağustos 2015, 11:40
Bizdede kedi var
Disi kedi
Benim cocuklar ben 4 sene önce hastanedeyken almis
kediyi almak icIn 200 km yol gitmisler(sari beyaz kedi oldugu icin)

Her neyse
bir kac ay sonra kisirlasdirdik,sonra entwurmen filan yapdirdik,Kediyi disari salmiyorduk ,o da hergün pencereden bakiyorduk
sonra bir gün cikardik,ertesi gün cikardik derken
Hergün disari cikmaya basladi

Bir gün benim ufak kiz okuldan gelirken Derenin kenarinda bir alman kadin görüyor,yanina gidiyor bakmaya ne var diye,Bakiyorki bizim kedi yerde yatiyor
Araba vurmus bacaklari ve kalcasi kirilmis
Kizim beni aradi tel ile agliyordu kedi ölüyor diye,eve geldigimde hala agliyordu,Kedimiz daha 8 Aylik idi cok genc oldugu icin uyutturmak istemedim para yüzünden,Allahin verdigi cani aldirip azraili olmak istemedik

veterine getirdik bizi güzel bir carpdi serefsiz kadin 200 euro ödedik,ben bisey yapamam dedi,filanci doktora getirin dedi,Getirdim 800 euro ameliyat parasi istedi,800 euroyu duyunca basina odun vurur öldürürüm dedim kizip

ordan cikdikdan sonra cevrede ne kadar veteriner varsa hepsine gittim,cogu ameliyat yapmiyordu biriside 1200 euro istedi idi,sonra yine 800 isteyen doktora getirdim
Ameliyat ettirdik

Kedi iyilelesdi artik yabanci insanlardan ve arabalardan cok korkuyor
Fazla masrafi yok ayda bir kere mama aliyoruz 2,5 kilo 30 euroya,birde kene ilaci

Sonucda
Kedide olsa ,nankörde olsa
Bakdiginiz bir can
Aldikdan sonra hevesimiz yok daha diye basinizdan atmaya kakismayin
o da siz gibi bir can Tasiyor

Bizim kedi Torunla uyurken
http://www.m-i-u.de/images-i97501bqmbcm.jpg (http://www.m-i-u.de/display-i97501bqmbcm.html)

http://www.m-i-u.de/thumb-i97502bokgbf.jpg (http://www.m-i-u.de/display-i97502bokgbf.html)

mxm
15 Ağustos 2015, 17:17
Kedilerin nankör oldugu bence sadece bir önyargidan baska bir sey degil.Onlar yiyecek verdigimiz icin bize kul köle olmayi kabul etmezler, sadece bu fark var, gerisi ise köpekle ayniya yakin karakter denilebilir.Iki hayvanada sahip oldum ve cok büyük farklar göremiyorum.Kedi genelde kendi arzusuna göre, köpek ise sahibinin arzusuna odaklanir.

Antakya
30 Ağustos 2015, 14:15
güzel bilgiler sunulmus Burda. kutlarim.

Allah var bende az düsünmedim evde kedi beslemek icin, fakat yukardaki bilgileri okuduktan sonra herhalde bu fikrimden tamamen vazgececegim. kedi Kücük bir hayvan ama bayagi zahmetli bir hayvan. özellilkle odada yayilan Kokusu ve heryerde dökülen killari evde beslemek icin pek Uygun gözükmüyor. Ayriyetten kedilerin kusma huyuda var.
Lakin bahceli bir evin olacakki kedi o bahcede kalacak ve evin icine girmeyecek. Ama bu agir sartlari hangi kedi Kabul eder :)

neyse, Burda verilen bilgiler sayesinde fikir sahibi oldum. Evde kedi beslemek bana göre degilmis.

metinmf
14 Aralık 2017, 00:07
Benimde bir kac sorum olacakti.

Erkek kedilerin disilere nazaran daha cok koktugu bilgisi dogrumu?

Britisch Kurzhaar irkindan gelen kedi cinsi, kedi irklarini dereceye sokarsak, ne derece tüy dökmekte ?

Günde kac saat uyur bir kedi, ne kadar ilgi ister?

Bir baskasi hayvani kolayca yoldan cikarabilirmi (kendini sevdirip bizi ekermi)?

Öldügü zaman nereye götürülür?

Kusura bakmayin biraz fazla sordum belki, hakkinizi helal edin.

gentlement
14 Aralık 2017, 11:10
kardes, bende 1 yil öncesine kadar 12 tane Van Kedisi vardi. bunlarin 9 tanesi yavru, 2 anne, 1 baba idi... Vede bu kedilerin tamami evin icindeydiler. Evimde misafirler bile sasirirdi, ne bir koku, ne bir pislik nede kedi kili.. Yavrular gün icerisinde evin icinde kesiflere cikardilar, aksamlari ise odalarina uyumaya cekilirdiler... Anne baba kediler ise, sabahtan aksama kadar disarida mintikalarini korumak adina devriye gezerlerdi... Yavruyken kediyi nasll alistirirsan o sekilde devam eder... Van kedisi diger irklara benzemez, inanilmaz muhtesem bir hayvandir... Toplam 5 yil sürekli, 5 ile 12 kedi vardi evin icerisinde... Seneye yine alacagim insallah...

Sunu unutma, kediler hicbir zaman kokmaz tam aksine kedi en temiz hayvandir!!! Bir kedi her daim kendini temizler... Nitekim Peygamber Efendimiz (as) in dahi Muezza adinda bir kedisi vardi... Kokan sey kedinin tuvaletidir, ki hangi tuvalet kokmaz? Buna mani olmak istiyorsan, hem kaliteli kum kullanacaksin hemde sürekli kedi tuvaletini temizleyeceksin...

Dikkat etmen gereken unsur, kedilerin kizginlik dönemleri...

TAVSIYE: Kedi, bütün gün tek basina evde duracaksa, kesinlikle alma...

izmirefesli
25 Eylül 2022, 17:02
Merhaba arkadaslar bende bir tane Britisch Kurz Haar erkek yavru ariyorum,cocuklar bu cinsi cok istiyor, fakat ilk kez kedi sahibi olacagim nelere dikkat etmem gerek bilgi verebilirseniz sevinirim iğne zamanı doktor masrafı kısırlaştırma vb...

talo176
25 Eylül 2022, 18:24
Igne olmus olani al (soy agaci belli olan bir kedi olsun)..
Disariya cikarsa, her 3 ay da entwurmungskur (hap).. az veya hic cikmiyorsa, sene de bir kere veriliyor..

Zaten yukardan asaya kadari okuduysan, hersey yaziyor..

He, cocuklar artik ilglenmiyor (ya da esyalarimiza zarar veriyor vs), ben yine vereyim felan diyeceksen, hic alma lütfen

Bizim kedi fazla oynamayi sevmiyor, ve kendisini sevdirmez.. ha, zorla da sevsek, bir sey yapmiyor.. ama ilk firsat da hemen kaciyor.. istemiyor sevmemizi.. :)

Bir de sadece yemek ve uyamaya gelir eve.. yoksa hep disarda..
(Geceleri aktif, gündüzleri uyuyor)

Bizim kedi en cok da sheba' yi seviyor..
Trockenfutter da en sevdigi royal canin british kurz haar icin..

Bunu da anladim, ben nerde oturuyorsam/yatiyorsam, o da oraya yatiyor/uzaniyor.. en cok beni sevdiginden mi bilmiyorum.. ;)

izmirefesli
25 Eylül 2022, 19:26
@talo176
Usta çocuklara güvenip kedi almam bende seviyorum kedileri verdiğin bilgiler için teşekkürler bütün mesajları okudum.Doktor masrafları ne tutuyor acaba? iğnesi her yıl oluyormuş galiba kurt ve parazit için kedi dışarı çıkmasada bizler dışarı çıkıp geldigimiz için taşıyıcı olabiliyormuşuz birde kısırlaştırma ücreti ne kadar tutuyor? Bilgi edinmek için soruyorum sonuçta alınca katlanacagız masrafına

izmirefesli
07 Ekim 2022, 17:44
Arkadaslar bu konuda neden bilgi paylasilmiyor? kedisi olan arkadaslar benim yukardaki sorularim ve arti simdi iki sorum daha olacak lütfen yardim edin bilgisi olan arkadaslarim;
Simdi ben bir kedi sahibiyim yavru bir BKH Blue point aldim iyikide almisim diyorum cok memnunum 10 gün oldu nese kaynagi gercekten,iki asisini benden evvel yapilmis entwürmen de olmus bugun Tierartz da terminim vardi Türkiye ye gidip gelirken bizimle seyahat edecegi icin EU Pass ve mikrochip takildi arti birde Tollwutt asisi oldu Tierartz mecbur dedi simdi bu sekilde gidip gelmede sikinti olurmu diye sordum?
Tierartz dedi tam bilmiyorum TR icin prosedürü ama gidiste sorun cikmaz bu sekilde, dönüste ise titre test ile gelmeniz lazim galiba dedi bende dedimki o zaman bu islemi neden yapiyoruz?
Ben Türkiyeden satin alip gelmiyorumki bu kediyi Almanyadan aldim sendede evraklarini tamamlayip asilarini vs...Türkiye ye gidip gelmek istiyorum sorunsuz dedim yanit veremedi tam, siz arastirin
sorun dedi simdi sorum kedi ile gidip gelen oldumu ucakla yada karayoluyla ne yapilmasi gerek??Bu islem yeterlimi benim yaptigim?
Birde entwürmen yapilmis daha önce fakat tekrarindan zarar gelmez cocuklar var evde yapalim dedi tableti konusurken unuttuk gitti kedi icin entwürm tableti verecekti, bu entwürmen tabletini baska nereden alabiliriz nerede satilir? illa tierartz danmi almak gerekir??

Birbey 3.0
07 Ekim 2022, 18:32
Kardeş herkesin kedisi yokki. Zaten forum üyelerinden sadece 5-10 kişi devamlı katkı sağlıyor. Diğer binlerce kişi hep bana hep bana mantığı ile film ve mü
zik indirmek için üye.

Ayrıca enflasyon olmuş yüzde 10. Kışın herkes gelecek Nachzahlungu ve işşizliği düşünüyor. Sanmıyorum herkes kedi derdinde olsun. Kedisi olanlarda zaten yazmıştır.

talo176
07 Ekim 2022, 20:12
1. Soruya gelince: sorunsuz TR ye gidip gelebilirsin, sıkıntı yok (pass vs yaninda olsun)
2. Soru: entwurmungskur icin tablet 10€ mu ne tutuyor ve en iyisi tierarzt dan almak.. cünki kilosuna göre veriyorlar hapı..

esmerkral
15 Ekim 2022, 01:42
bende o kadar merak ediyorumki ayni bebe gibi cok sevimliler, tatlilar lakin evdeki koltuklara zarar vereceginden dolayi bir türlü olmuyor

cenyal
15 Ekim 2022, 07:23
Sahsen ben kendim götürmedim ama arkadaş bu sene kara yolu ile gitti ve kedisini götürdü hiç bir sorun çıkmadan gitti geldi.

Inanin insanın kedisinin olması başka birsey. Bende başta karşı çıkıyordum. Tüy dökmesinden , eşyalara zarar vermesinden dolayı.
Ama su an dünyayı verseler vermem.
İnsanın kendi çocuğu gibi oluyor. Kedisi olanlar beni anlamıştır.
Saf sevgi veren bir hayvan. Inanin insana terapi gibi geliyor.
Herkese tavsiye ederim.

https://bilderupload.org/image/2da611742-screenshot-20221015-07281.jpg
https://bilderupload.org/image/243b11890-20221006-220540.jpg

Mesut64
15 Ekim 2022, 10:09
Bir seneden fazla oldu kedimiz var henüz iki aylikken getirdik, simdi 4 tane iki haftalik yavrusu oldu.
Kedi evin nesesi, o olmadan evde sanki eksik bir seyler varmis gibiydi. Simdi evde bizden birisi gibi
yasiyor, yavrularida cok sevimli, hemen cevremdekiler banada ver diyerek paylasti yani yavrularin
gidecek yerleri var.

https://imgyukle.com/f/2022/10/15/n4DZLs.jpg

mxm
15 Ekim 2022, 12:20
bende o kadar merak ediyorumki ayni bebe gibi cok sevimliler, tatlilar lakin evdeki koltuklara zarar vereceginden dolayi bir türlü olmuyor

Deri koltuk varsa cöpe giderler, en sevdikleri tirmalama malzemesidir. Diger koltuklarin üstüne biz Türkler daima bir örtü atariz, iste bazen koltuga dadanirlarsa o örtüyü cekistiriyorlar, altina hic bir sey olmuyor. Benimkiler zaten koltugu parcalasar dahi zerre kizmam
o kadar seviyoruz bu keratalari. Ev onlara feda olsun yaw. :)

Hayvan sevgisi bambaska bir sey, stres falan elveda, gercek sevgiyi ancak hayvanlardan görebilirsiniz, ben bugün hastayim tüylerimi temizlemeyeyim, yan gelip yatayim demezler, islerini hic aksatmazlar. Senin ne zaman ne yaptigini zamanla fark eder ve ona göre davranmaya baslar, evdeki herkesin huyunu ögrenip kisiye göre davranirlar. Hayvanlarin zekasina hayran kalmamak elde degil.

Hayvanlara elini sürmeye tiksinen insanlar tanidim, kedi alinca öpmeye basladilar, öyle bir sey bu, anlatilmaz, yasanir.

atsiz77
15 Ekim 2022, 12:50
arkadaşlar öyle iştahlı iştahlı anlatıyorsunuzki zorla aldıracaksınız bana Kedi [emoji2]

Benim ufak olan zaten yanıp tutuşuyor kedi diye, bizim bahçede 3 tane yavru kedi var onları besliyor habire onların birisini yakalamaya çalışıyor. Onlar dışarda doğada yaşayıp büyüdükleri için insanlardan çekiniyorlar …

cenyal
15 Ekim 2022, 14:57
arkadaşlar öyle iştahlı iştahlı anlatıyorsunuzki zorla aldıracaksınız bana Kedi [emoji2]

Benim ufak olan zaten yanıp tutuşuyor kedi diye, bizim bahçede 3 tane yavru kedi var onları besliyor habire onların birisini yakalamaya çalışıyor. Onlar dışarda doğada yaşayıp büyüdükleri için insanlardan çekiniyorlar …

Atsiz77 ustam , eğer bugün al 6 ay sonra masaya tomar ile para koysalar vermezsin. Buna inan. Ben ne insanlar gördüm bu eve kedi kesinlikle giremez diyenler şimdi kucağında alıp öpüp seviyorlar.
Hele sana bir alışsın sabah kalkınca akşam eve gelince seni kapıda karşılasın sevgi göstersin. Bak bakalim birdaha verirmisin.

Banada burda dua edersin. :)

Birbey 3.0
15 Ekim 2022, 15:01
Hayvan sevgisi güzel birşey, ama evin içinde bence no go.

hOrOz
15 Ekim 2022, 15:41
Kedi güzel bir hayvan .. Kendi bahçeli evi olanlar için ideal.

Fakat apartman dairelerinde hayvan beslemek biraz sorunlu .

Aslında bende istiyorumda hanım da kedi alerjisi var ..

İzinde bir akrabamızda çok güzel cins kısa tüylü bir kedi gördüm .. Hayran kaldım

https://www.zooundco.de/fileadmin/user_upload/Ratgeber_2018/Katze/Katzenrassen/katze-britisch-kurzhaar1-zooundco-525x420px-min.jpg

moralist
15 Ekim 2022, 15:54
Evde bakmak ters bişey

atsiz77
15 Ekim 2022, 16:26
Atsiz77 ustam , eğer bugün al 6 ay sonra masaya tomar ile para koysalar vermezsin. Buna inan. Ben ne insanlar gördüm bu eve kedi kesinlikle giremez diyenler şimdi kucağında alıp öpüp seviyorlar.
Hele sana bir alışsın sabah kalkınca akşam eve gelince seni kapıda karşılasın sevgi göstersin. Bak bakalim birdaha verirmisin.

Banada burda dua edersin. :)

Yaw dur anlatıp durma [emoji2] işten gelirken kapıda beni bekleyecek … daha 2 gün önce yukardaki kiracıya çıktım eve girdim kedi almış erkek kedi bakamıyorum artık diyordu çok ilgi istiyormuş kediler orda bilene nen kalorifer petekleri uğraşırken koltuğun üzerine çıkmış beni seyrediyordu…

Ama bilmiyorum evde kedi kokusu oluyor, evde kendin kalınca alışıyorsun ama dışardan gelince kokuyu fark ediyorsun.

talo176
15 Ekim 2022, 16:56
Hayvan sevgisi güzel birşey, ama evin içinde bence no go.
Neden no go'mus???
Bu konu kedi ile ilgili, ve asla no go bir sey degil..
Haa, it bende almam evime.. 2 arkadasim da var köpek, evin ici resmen hayvan kokuyor.. ev temiz ama öyle bir koku geliyor insanin burnuna, dayanilmiyor..

Evde bakmak ters bişey
Neden ters bir sey mis?
Bunlar ev kedisi, yaban kedisi degil.. nesi ters???

webci
15 Ekim 2022, 17:28
Evde köpek beslemek bereketsizlik ve melekler felekler ugramaz..
Köpegin yeri bahce ve görevi bekcilik;)

cenyal
15 Ekim 2022, 18:10
Yaw dur anlatıp durma [emoji2] işten gelirken kapıda beni bekleyecek … daha 2 gün önce yukardaki kiracıya çıktım eve girdim kedi almış erkek kedi bakamıyorum artık diyordu çok ilgi istiyormuş kediler orda bilene nen kalorifer petekleri uğraşırken koltuğun üzerine çıkmış beni seyrediyordu…

Ama bilmiyorum evde kedi kokusu oluyor, evde kendin kalınca alışıyorsun ama dışardan gelince kokuyu fark ediyorsun.

İnan kedinin hiç kokusu olmuyor. Yani benim kediden yok. Britisch kurzhaar. Bacanakta da var ondada yok. İnan kucağına al kokla sıfır koku. Kediler durmadan kendilerini temizlerler köpeğe benzemez. Birde Kedi beslemek sünnettir. İnanmayan araştırsın.
Dinimizde evde beslemesi caiz olan tek hayvandır kedi.

Bacanak dairede oturuyor. Hiçte zor değil. Zaten hayatlarının 3/2 si uyumakla geçiyor.
Kedinin dili antibakteriyel salgı üretir ver kendisini temizler. İnanmayan araştırsın.

Birbey 3.0
15 Ekim 2022, 18:27
Talo176, benim için no go demek istedim, tabiki herkes kendi bilecek.

Hayvan ne kadar kendini temizlesede, bir insan kadar temiz olamaz kanatindeyim. Ayrıca kendi özgür başı boş gezen bir hayvan. Evin içinde hastalık getirme riski var. Ha 10 yıldır kendisi vardır insanın, birşey olmamıştır. O ayrı bir durum. Ama getirme şansı benim için yüksek. Onun için ben istemiyorum. Yani birazda konu kafa yapısı ile alakalı.

Birde dediğim gibi hayvan özgür bir hayvan. Ona görede alan olması lazım. Dairenin içinde kedi açısındanda bence iyi değil.

Ama şöyle olur. Ilerde belki bahçeye bir kedi kulübesi yaparım. Orda yer orda yatar olur. Ama kış için ısıtmalı birşey yapmak lazım. Hayvan üşümemeli.

cenyal
15 Ekim 2022, 18:39
Ama şöyle olur. Ilerde belki bahçeye bir kedi kulübesi yaparım. Orda yer orda yatar olur. Ama kış için ısıtmalı birşey yapmak lazım. Hayvan üşümemeli.

Kediler ev hayvanidir zaten. Köpekler disarisi icindir, Bahcede ev yapsan zaten kediyi orda durduramazsin (ev kedisini). Kedide zaten köpek gibi burasi benim yerim gezip geleyim buraya yatayim demez.
Kediler kendilerine evde biryer secerler ve genellikle hep orda yatarlar. Sokak kedileri baskadir ev kedisi baskadir. Ev kedisi tuvaleti nerde ise devamli oraya gider ve ihtiyacini yapar.
Temizlige gelince keske insanlar da kediler kadar kendini günde devalarca temizlese keske.. Kediyi bazen bir yabanci bile sevse kendini komple temizliyor o kisinin kokusunu gidermek icin, ben 15 dakika kedimin kendini temizledigini biliyorum..

Üstelik bu görüste olupta sonradan birsekilde kedi sahibi olanlar daha cok seviyor kediyi.. buna inan..

Birbey 3.0
15 Ekim 2022, 19:59
Zaten dediğim kesin doğrudur diye iddia etmiyorum. Sadece benim görüşüm böyle.

feza
16 Ekim 2022, 01:20
çocuklar uzun süreden beri kedi istiyorlardı, sorumluluğundan (bakim, tatile gittiğimizde bırakacak yer, hastalık vs..) dolayı istemedik.
1.5 sene önce 3 aylık bir kaç saat farkları olan 2 kardeş europäische kurzhaar kediyi bir tanesini bize 1 tanesini torunuma aldik.
aldıktan 2 ay sonra daha sigorta yaptırmadan bizim kedi hastalandı istifra ediyordu ve hiç dermanı yoktu, acile götürdük, mideden ola bileceğini söylemişlerdi ve beklerken fiyat tabelasına denk geldim, mide ameliyati olursa ort. 2.500 € yazıyordu.
kendi kendime sordum eğer ameliyat olması gerekirse ne yapacaksın diye, "bunun sorumluğunu aldıysam gereken masrafı ödemek zorunda olmam gerektiğinin" cevapladım.
kedi masraflı ama eve pozitif enerji katıyor, zamanla evde bir aile bireyi gibi oluyor. yanımızda oturuyor, uyuyor, sabahları saat 5 gibi bizi mama ve dışarı çıkmak için uyandırıyor. dışarı çıktığında nerde ne yapıyor ne zaman gelecek diye gözetliyoruz.
evde koltuk duvar vs.. gibi yerlere hiç zarar vermiyor, kardeşi evin duvarlarını söküyor.
bizim kedi kardeşi bize geldiğinde oynamak istemiyor çok kıskanıyor ve miyavlayarak odayı değiştiriyor ve orada bekliyor, kardeşine götürdüğümüzde sepetinden çıkmıyor ve hemen eve dönmek istiyor.

eve pozitif enerji katıyor ama evde koku oluyor (ben ve eşim koku almıyoruz annem çok rahatsız oluyor), mama markalarina göre koku farklılığı değişiyor. sigorta+ yiyecek masrafı olarak ayda ort. 150 € (tahmini) gideri oluyor.

Mesut64
16 Ekim 2022, 09:41
Türkiye de evimizde devamli kedimiz olmustur, bu sene izinde ona yemek tabagi ve oyuncak aldim. Köyde kediler
sokak kedisi gibi oluyor ne kadar bakim yapsanda ev kedisi gibi olmuyor, ama buradaki kedi kendini cok güzel temizliyor
ve kolay kolay kirletmiyor, gecen ac bir agaca tirmanmis, 8 metre kadar yüksekte kalmis onu oradan indirmem 2 saat sürdü
kolay degil ama zoruguna deger cok zevkli bir bakimi var, yavruyken bayagi zorlandik ama simdi bir yetiskin oldu ve cogu seyi
kendisi yapiyor ve bir derdi oldugunda anlatmaya calisiyor, simdi bir anne oldu ve tam bir yetiskin gibi davraniyor.

Kolay Gelsin!

banane78
16 Ekim 2022, 20:58
Ablam bir yıl önce evine kedi aldı. Ben bir yıldır evlerine gitmedim. Kedi-köpek olan evlere ben giremiyorum. Koku, kıl beni rahatsız ediyor. Üstüne bir de alerji olunca :-)

Kaan58
16 Ekim 2022, 23:46
bizimde iki tane kedimiz var. Biri BKH scottishfold(kırık kulak) Yumak 3 yaşında, diğeri BKH 6 aylık Luna. ikisinin huyları çok farklı misal yumak çok uysal sakin, su içerken bile öyle kibar içiyorki hayran kalırsınız. bizde onu 2 aylıkken almıştık. sonradan farkettik enaz 3 ay anne yanında kalması hem yavruya hem sahiplenen kişiye çok iyi. anneden erken ayrılan hayvan insana mesafeli davranıyor ve herşeyi öğrenemiyor. ama şimdiye kadar hiçbir mobilya veya eşyaya zarar vermedi. ama scottishfold çok narin hayvan çok çabuk hastalanıyor. 2-3 yaşında kemik ve eklem problemleri başlama olasılığı çok yüksek, bizimki her ay ağrıkesici aşı oluyor.gözlerinde problem var 5 dakka camın önünde dursa gözünün biri akıntı yapmaya başlıyor sürekli krem kullanıyoruz, oyüzden scottishfold almayı düşünen varsa iki kere düşünsün veteriner masrafını geçtik artık yavru artık taşıma kafesini görünce saklanmaya başladı ona acıyoruz. Luna 6 aylık, 3 aydır bizimle hiç yerinde durmuyor. ama çok cana yakın geceleri yanımızda yatıyor. şimdilik o sadece halıyı tırmalıyor tırmalama tahtası ve ağacı koyduk evin birkaç yerine alışmaya başladı. buhafta 2 günlüğüne gezmeye gittik yanlız kalmasınlar diye oğlumuz evde kaldı. insanın aklı onlarda kalıyor. eşim aslında ilk kedimizi hiç istemiyordu ikinciyi kendisi aldı. eğer imkanınız ve yeriniz varsa ilk baştan iki kedi almanızı tavsiye ederim alışma süreci biraz zor oluyor yoksa

Birbey 3.0
17 Ekim 2022, 14:16
Ablam bir yıl önce evine kedi aldı. Ben bir yıldır evlerine gitmedim. Kedi-köpek olan evlere ben giremiyorum. Koku, kıl beni rahatsız ediyor. Üstüne bir de alerji olunca :-)

Alerjim olmasada ev ister istemez kokuyor. Bende gidemiyorum fazla. Tiksiniyorum. Sonunda kedi her yere gidirp cikip atlayip duruyor. Icim rahat etmiyor.

skoda
19 Ekim 2022, 21:36
esmerkral merhaba benim iki tane tatlimi tatli kedim var iki sene olacak sahipleneli.Bende senin gibi kafanda cok seyler vardi ama alinca iyiki almisim diyorum.Bende britische kurzhaar yani ingiliz kedileri genelde kucakta kalmak istemeyen bir cinsleri var öteki tekin kedilerden bilmiyom nasil ama benim bkh kedilerim hic bir esyama zarar verdiklerini bilmem hatta yeni kaltuk takimi aldim medipax da tür koltugu onlari birakip iki hafta türkiyeye gittim ama benim oglan bakti o ara zarfinda baya bir yanliz kaldilar evde genellikle yanliz kalmayi seven kediler bol bol uyurlar cok temiz yavrularim iyiki almisim diyorum insanin bütün yorgunlugunu bütün sitresini aliyolar benimkiler genelde kuru mama yerler birisi sade kuru yer senelik asilarini mutlaka yapilmasi lagzim ic dis paraiztleri pazartesi benimkinin birisi gitti kontrolu asisi ve dis parazit 75 euro verdik doktorumuz türk okadar seyler yazmak istiyorum buraya bu konu hakkinda almaz diye elimden geldigince kisa kesmek istiyorum.Bu BKH kedielri insancil insani uzaktam sever yaninda yatmayi sever ama ayak ucunda sadece kucakda kalmayi sevmezler sevilmek istedikleri zaman onlar gelir beni sev diye kuyruk kaldirir disariyi hic bilmezler benim ev müsait disarisi koca hoff var yanlari üstü kapali güzel havalarda iceri gelmezler bir tek su tüy olayi kediler tüylü dostlarimizdir haliyle döküyolar ama her gün taradiginiz zaman öyle fazla dökmezler ben yaklasik her aksam tariyorum cok dökmüyolar birde kisin yaza gecerken yazdan kisa gecerken tüy döküyolar sik sik taranmakda fayda var ama cok tatmi tat cok sekermi seker bir kediler cok cok temizler almak isteyen bu yazimi okur ondan sonra karar verir bu benim tecrübelerimden kaynaklaniyo daha fazla bilgi edinmek isterseni özelden yazin tegl nr mi veririm ordan:)

skoda
19 Ekim 2022, 21:39
Alerjim olmasada ev ister istemez kokuyor. Bende gidemiyorum fazla. Tiksiniyorum. Sonunda kedi her yere gidirp cikip atlayip duruyor. Icim rahat etmiyor.

ev kokuyomu ya allah askina bende iki tane var gelen misafirler bu evde kedi yokmuydu diye soruyolar disardada onca hayvan var bence sen disarida cikma disarisi hayvan kokuyo diye

hOrOz
19 Ekim 2022, 22:23
ev kokuyomu ya allah askina bende iki tane var gelen misafirler bu evde kedi yokmuydu diye soruyolar disardada onca hayvan var bence sen disarida cikma disarisi hayvan kokuyo diye

Kedi alerjisi olan hemen kedi olduğunu fark edebiliyor.
Onların burnu daha hassas oluyor. Sen kendi kokunu fark edemiyorsun ama alerjisi olan durumu hemen farkediyor

talo176
19 Ekim 2022, 22:49
evimize gelen misafir, anca kratzbaum görünce "kedi mi var sizde" sorarlar.
Yoksa koku felan yok..
Tüy varmi, var, ama sadece yattigi yerde.. onu da temizleyici aletle aliyoruz..

hOrOz
19 Ekim 2022, 23:10
evimize gelen misafir, anca kratzbaum görünce "kedi mi var sizde" sorarlar.
Yoksa koku felan yok..
Tüy varmi, var, ama sadece yattigi yerde.. onu da temizleyici aletle aliyoruz..

Valla benim hanım aşırı derece alergiker ve burnu çok hassas

Kedi olan bir yere girdimi hiç bir şey görmesine gerek yok bu evde kedi var diyor. Cetirizin alergie hapını hemen atıyor

Kaan58
21 Ekim 2022, 11:41

ister istemez koku olabiliyor, oda tuvaletini yeni yaptıkları zaman, ama kumun iyisini kullanırsan bunu enaza indirme şansın var. biz futterhaus’tan feliton diye bir marka kullanıyoruz kokuyu kapatması daha iyi olduğunu farkettik. tabi birde günde bir iki kere tuvaleti temizlemek gerek.

Banada burda dua edersin. :)aynen benim kızım ilk kedimizi doğum gününde istemişti(aklına ben sokmuştum) eşimi razı edene kadar 6 ay uğraştık. şimdi bizden kıymetli oldu. ikinci yavruyu gitti kendisi aldı. ilk kedimiz kucağa falan pek gelmez, ikinci kedimiz bana daha bağlı koltukta benim yanıma oturur geceleri yanımda yada üzerimde yatıyor bazen hanım şakasına takılıyor ben getirdim sen sahiplendin diye

44Malatya
23 Ekim 2022, 11:29
Bizim evde kedi York, eşim hiç istemiyor, bakalım. Face de bu resimi buldum çok hoşuma gitti.

https://s20.directupload.net/images/221023/f6ojwapi.jpg (https://www.directupload.net)

atsiz77
23 Ekim 2022, 16:30
Arkadaşlar kedi alırken dikkat edilmesi konular neler ? Kaç aylık olması gerekir , birde çipli entwurmt olanları var??

Tigin
23 Ekim 2022, 20:43
Selam

dört kedi sahibi olarak cevap vereyim:

Ne kadar kücük olursa o kadar güzel oluyor, yani ayni kendi cocuklarin gibi düsün: onlarin her halini görmen gerek, bebeklik gibi elinde büyümeli...

Ikincisi eger büyük kedi alirsan cipli olanlarini da bulabilirsin; cipi Veteriner deri altina yerlestiriyor. Senden önceki sahibi yaptirmis olabilir bu durumda.

Entwurmen icin de zaten arkadaslar yukarida belirtmis, Veterinere götürdügünde; kontrollerini yaptirman gerekiyor o zaman veteriner ilacini veriyor..

Buraya resim eklemesini cözdügümde resimler eklerim.

Bir tanidik Tierheim dan bir kedi aldi, herseyi yapilmis valla kiskandim: Allah özenipte yaratmis, o kadar güzel...

atsiz77
23 Ekim 2022, 20:49
Peki bu cip olması şartmı yaptırmak?

Tigin
23 Ekim 2022, 21:05
Cip olayi eger kedin kaybolursa bulunmasi icin lazim oluyor, yani bulunma sansi daha yüksek birde dövme islemi var, o da ayni isi görüyor. Yaptirmak sart degil. Bulan veya calan veterinere götürür ve evraklari yoksa hemen hayvan kontrol ediliyor...

mxm
23 Ekim 2022, 21:07
Hayir degil, istersen yaptirirsin. Disari birakilmiyorsa zaten hic gerek de yok.

Edit: Birden fazla kedisi olanlar icin, extra Futterautomat var, bizimkilerden biri hep geride kaliyordu o yüzden ona özel bogazina takilan Chiplerle sadece onun icin acilan otomat aldik, hayvan rahatladi, ne zaman cani isterse gidip yiyor, önünden cekilince otomatikman kapaniyor.
Simdi konusu olunca arastirdim meger igneyle takilan Microchipler de ayni islevi görüyormus, bogazindaki rahatsiz etmesin diye cikartip o Microchip ten taktiracagim.
Fiati 20-30 Euro civari, ensesine takiliyor, cok basit bir islem.

atsiz77
23 Ekim 2022, 21:21
Bilgi için teşekkür kedi dışarı çıkmayacağı için çipe gerek yok. Bakalım yakınlarda uygun bi kedi bulabilecekmiyiz, buradaki Tierheim sayfasına baktım çoğu büyük kediler.

Küçük kedi olsun bizimle beraber yaşamaya daha iyi alışır diye düşünüyorum.

hOrOz
23 Ekim 2022, 22:00
Bilgi için teşekkür kedi dışarı çıkmayacağı için çipe gerek yok. Bakalım yakınlarda uygun bi kedi bulabilecekmiyiz, buradaki Tierheim sayfasına baktım çoğu büyük kediler.

Küçük kedi olsun bizimle beraber yaşamaya daha iyi alışır diye düşünüyorum.

Chip 30-50€ eğer çalınırsa bulunması yönünden yararlı olabilir...

Mesela bizim belediye kedilerin kısırlaştırılması şart koşmuş

izmirefesli
24 Ekim 2022, 12:59
Arkadaşlar kısa bir özet yazayım ben kedi olayına hep mesefeliydim, aslında alıp almama konusunda tereddülerim vardı temizlik koku olayı falan,,neyse çocuklar çok istedi aldım bir tane BKH erkek yavru şimdi 4 aylık, 1 aydır da bizimle birlikte yaşıyor benim izlenimlerim şu şekilde kaliteli mama yerse tuvaleti kokmuyor kumuda önemli tabiki.Tirmalama huyu oluyor onuda kratzbaumda yapıyor ayrıca tırnaklarını kesip kısaltınca sağı solu da tırmalamıyor, Tüy olayını yukarda bir arkadaş Amazon linki vermiş oradan FURminator adlı fırçayı aldım gerçekten süper bir fırça hiç tüy olayı yok sagda solda,
Bazı arkadaşlar yazmış koku olayını o neden kaynaklanıyor kedi kısırlaştırılmadıgında sağı solu isaretliyor, ergenliğe tam varmadan kısırlaştırma işlemi yapılırsa evi markierende yapmıyor o zaman o ağır kokuda olmuyor sorun bu
Bir aydir kedimle beraberiz gerçekten çocuk gibi bu haftasonu gözü iltihap kapmış yana yana nöbetçi Tierarzt aradım haftasonu antibiyotik li göz damlası verdi onu kullaniyoruz sevgisi bambaskaymiş her sabah saat 05:00 gibi gelip uyandırıyor, sadece beni sanki biri öğretmiş gibi çok enteresan saat 05:30 da işe gidiyorum saat kurmama gerek kalmadı bunu nasıl öğrendi bilmiyorum ama çok hoşuma gidiyor bir 5 yada 10dk onu sevip giyinip çıkıyorum evden
Bu chip olayı ise Türkiye ye yanınızda götürecekseniz mutlaka şart birde EU Pass,o nedenle ben yaptırdım artı kuduz aşısı yapıldı aşının üstünden 1 ay sonra titre test şart onu da yaptıracağım bu ayın 4'ünde çünkü Türkiye ye bizimle mecbur gelip gidecek bırakacak kimsem yok artı bırakamamda o kadar alıştık yani güzel bir hayvan çok sakin ve sevecen benim ufak kıza ne kadar yapma etme desekte laf anlamıyor çok sıkıştırıyor hayvanı bir kere bile tırmalamadı onu sadece kaçmaya çalışıyor çok sıkıştırırsa ama zarar vermiyor hiç benim tecrübelerim kısaca bu kadar her bakmak isteyene tavsiye ederim unutmadan birazda para çıkıyor cebinizden ama oda normal

Cengiz Bond
24 Ekim 2022, 13:17
Valla benim hanım aşırı derece alergiker ve burnu çok hassas

Kedi olan bir yere girdimi hiç bir şey görmesine gerek yok bu evde kedi var diyor. Cetirizin alergie hapını hemen atıyor

benim alerjim yok, ama bende evde kedi oldugunu hemen fark ederim. simdiye kadar hic yanilmadim.

kokudan belli oluyor. ev sahipleri alisiyor kokuya ve evde koku yok zanediyorlar.

atsiz77
24 Ekim 2022, 13:18
Bizim işyerinde bir Bilgi platformu var orda tesadüfen bir konuya rastgeldim.
bir vakıf var Gran canaryada yaşayan kimsesiz kedi adoptif ediyorsun , burdan bi kedi alabilirim. Yakın çevrelerindeki tierheimlarada bakıyorum.

https://canarigatos.de/

Kaan58
28 Ekim 2022, 22:15
Arkadaşlar kedi alırken dikkat edilmesi konular neler ? Kaç aylık olması gerekir , birde çipli entwurmt olanları var??
selamünaleyküm,
eğeryavru dışarı çıkmıycaksa aşı yapılmasına gerek yok. tabi yanımda Türkiye’ye götürcem dersen mecbur yapılması lazım ayrıyyeten kuduz aşısı zorunluluğu var. entwurmen (içparazit) zaten belirli aralıklarla yapman gerek . o zaten ufak bir hap hiç sıkıntı değil. arada kusma yapıyorlar (haarball). onuda böyle krem gibi yalaması için (malzpaste )var petshop’larda yada saksıda yeşillikler (katzengrass) satılıyor onuda verebilirsin . geçen yazmıştım yavru en az 11-12 haftalık olması lazım anneden ayrılması için. aklına başka birşey takılırsa yardımcı olmaya çalışırım İnşallah

enes67
29 Ekim 2022, 02:47
Selam Arkadaslar,
Bende BKH kedisi aldim 3 aylik iken , 2 aydan beri evin nesesi oldu , cocuklara cok iyi geldi , hepsi ayri seviyor ve Ailecek cok mutluyuz hamd olsun .
Yalniz dün gece baktim miyavliyor ve gördümki arka ayaginin birini kullanamiyor sekerek yürüyor .
Veterinere götüreceyiz tabi tedavisi icin , yalniz böyle durumlarda masrafi kaca cikar ?
Saglik Sigortasi oluyormus kediler icin , sizler yaptirdinizmi Saglik sigortasi , aylik nekadar ödüyorsunuz ? Sigortanin icinde hangi özellikler olmasi gerek ?
Tabi biz bunlari kediyi alirken hic düsünemedik .Yeni alacaklilar gözden gecirirse kendi yararlilarina olur.
S&S

cenyal
29 Ekim 2022, 03:44
Ben Allianz dan yaptim ayda 12,45 € ödüyorum (Smart Tarif ) 7,95 Euro ya (Basic Tarif)

https://www.allianz.de/gesundheit/tierkrankenversicherung/rechner/#/angebot

firstantepli
29 Ekim 2022, 12:30
Selam Arkadaslar,
Bende BKH kedisi aldim 3 aylik iken , 2 aydan beri evin nesesi oldu , cocuklara cok iyi geldi , hepsi ayri seviyor ve Ailecek cok mutluyuz hamd olsun .
Yalniz dün gece baktim miyavliyor ve gördümki arka ayaginin birini kullanamiyor sekerek yürüyor .
Veterinere götüreceyiz tabi tedavisi icin , yalniz böyle durumlarda masrafi kaca cikar ?
Saglik Sigortasi oluyormus kediler icin , sizler yaptirdinizmi Saglik sigortasi , aylik nekadar ödüyorsunuz ? Sigortanin icinde hangi özellikler olmasi gerek ?
Tabi biz bunlari kediyi alirken hic düsünemedik .Yeni alacaklilar gözden gecirirse kendi yararlilarina olur.
S&S

selam arkadasim,burayada bir göz atmani tavsiye derim.

https://www.agila.de/

izmirefesli
29 Ekim 2022, 15:22
@enes67 öncelikle geçmiş olsun bende yeni bir Bkh kedi aldım 3 aylıkken yaklaşık 2 aydır bizimle dediğiniz gibi çok sevimli ve evin neşesi oldu çocuklar çok mutlu neyse ben Allianz dan sigorta yaptım aylık 16 Euro birçok seyi kapsıyor şu an lazım olmadı inşallah olmazda iyi okumak lazım vertragı neyi kapsıyor neyi kapsamıyor dikkatlice okumak gerek

Birde bu kıl kusması diye yazmış arkadaş ben bu durumu yaşamamak için gimcat marka malt kullanıyorum çok seviyor aynı sekilde gimcat in gras bits i var midesi için iyi geliyor günlük 3 tablet veriyorum çok seviyor bizimki alıştırdım ödül olarak veriyorum uslu çocuk olup laf dinlediği zamanları

atsiz77
22 Aralık 2022, 13:10
arkadaşlar yakında kedimiz eve gelecek onun eşyalarını hazırlıyorum .

Sipariş vereceklerim şunlar ilk olarak.

Transportbox
Kerbl 81346 Transportbox Expedion (Tiertransportbox Haustiere Katzen Hunde Kaninchen) aus Kunststoff 45x30x30 cm Taupe/Creme https://amzn.eu/d/fQvbpVU

Kedi tuvaleti
Catit 50700 Katzentoilette mit Abdeckung, 43 x 57 x 50cm, weiß/grau/pink https://amzn.eu/d/3QO9Ddf

Kürek
Trixie 4049 Streuschaufel, farblich sortiert, M 26 x 10.5 cm https://amzn.eu/d/e26y36j

Bana yemek kabı lazım burda edelstahl olması avantaj diye düşünüyorum fakat çeşit boyutları var karar Veremedim ??

Fressnapf Katze,katzennapf Edelstahl,2 Stück Futternapf Katze, Katzennäpfe Metall mit Rutschfesten Gummifüßen,Futternapf und Wassernapf für Katze https://amzn.eu/d/eEF0EQg

Yemek olarak bunu spiral verdim nassfutter
Animonda Carny Kitten Katzenfutter, Nassfutter Katzen bis 1 Jahr, Variation für Katzenkinder, 12 x 200 g https://amzn.eu/d/7sqWF0O

Bu yemek nasıl bi de kum gerek Tuvalet için şimdilik ilk olarak yeterli diye düşünüyorum varmı bi eksiği ?

fantoma
22 Aralık 2022, 18:46
varmı bi eksiği ?

Kratzbaum almayı unutma sakın...:D

https://media.os.fressnapf.com/products-v2/c/5/0/0/c500c416a22dd222f6f5db7b075f5b9acd6eb011_17bebbad3 29ac33fb757839aa35f55ba6db346ab.jpg?t=prod_m&f=webp

https://www.google.de/search?q=kratzbaum&tbm=isch&ved=2ahUKEwjJ3dny1I38AhWlxAIHHX0fD9UQ2-cCegQIABAA&oq=kratzbaum&gs_lcp=CgNpbWcQDDIICAAQgAQQsQMyBQgAEIAEMgUIABCABDI FCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIA BCABDIFCAAQgAQ6BAgjECc6BwgAEIAEEBg6BggAEAcQHjoICAA QBRAHEB5Q6h9YsKQBYIjkAWgAcAB4AIABeogByQOSAQM1LjGYA QCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=I4ikY4nAOaWJi-gP_b68qA0&bih=587&biw=1366

firstantepli
23 Aralık 2022, 00:16
arkadaşlar yakında kedimiz eve gelecek onun eşyalarını hazırlıyorum .

Sipariş vereceklerim şunlar ilk olarak.

Transportbox
Kerbl 81346 Transportbox Expedion (Tiertransportbox Haustiere Katzen Hunde Kaninchen) aus Kunststoff 45x30x30 cm Taupe/Creme https://amzn.eu/d/fQvbpVU

Kedi tuvaleti
Catit 50700 Katzentoilette mit Abdeckung, 43 x 57 x 50cm, weiß/grau/pink https://amzn.eu/d/3QO9Ddf

Kürek
Trixie 4049 Streuschaufel, farblich sortiert, M 26 x 10.5 cm https://amzn.eu/d/e26y36j

Bana yemek kabı lazım burda edelstahl olması avantaj diye düşünüyorum fakat çeşit boyutları var karar Veremedim ??

Fressnapf Katze,katzennapf Edelstahl,2 Stück Futternapf Katze, Katzennäpfe Metall mit Rutschfesten Gummifüßen,Futternapf und Wassernapf für Katze https://amzn.eu/d/eEF0EQg

Yemek olarak bunu spiral verdim nassfutter
Animonda Carny Kitten Katzenfutter, Nassfutter Katzen bis 1 Jahr, Variation für Katzenkinder, 12 x 200 g https://amzn.eu/d/7sqWF0O

Bu yemek nasıl bi de kum gerek Tuvalet için şimdilik ilk olarak yeterli diye düşünüyorum varmı bi eksiği ?

Transportbox bence direk büyük al, cünkü cabuk büyüyorlat bu ozaman kücük gelir yine alman gerekir. Bence hem yandan hem üsten acilan almaya bak.

Mama icinde simdi bunu tavsiye ederim banada burdan biri tavsiye etmisti. https://www.zooplus.de/shop/katzen/fressnapf/futterautomaten/558011?variantid=558011.0&gbraid=0AAAAAD9Xn6VolmA6Mdx4YwccHNO1h6H4c&gclid=CjwKCAiAnZCdBhBmEiwA8nDQxV8r-YA1GVc13qXeDWQ66VU8WgH6xWzfnZ_ULRdguFsSjnzCeNHhmho CAb4QAvD_BwE

Kedi yaklasinca acilir, mamasi kokmaz ve kurumaz. Ben 40€ almistim simdi baya pahalanmis.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

atsiz77
23 Aralık 2022, 00:38
fantoma
Kratzbaum o kadar para değmez vermeye hem öyle göründüğü gibi kaliteli değil. Ben kendim kafamda bi şey tasarladım kendim yapacağım tavana kadar hem yatma yeri olacak hem tırnaklarını sürtmesi için…

firstantepli
benim yukarda gösterdiğim küçükmü peki kedilerin boyutu ne kadar olur büyümüş vaziyette?

Bu yemekli güzelmiş fakat biraz pahalı 40€ olsa düşünmeden alırdım ama 80€ pahalı…

Hem kediyi şimdi gelir gelmez lüks hayata alıştırmayalım [emoji23]

Sen hangi kumlardan kullanıyorsun ?

firstantepli
23 Aralık 2022, 01:02
Usta erkek kedi biraz daha büyük olur. Bunun aynisi bizfe vardi 6-8 ay sonra degistik kücpk geldigi icin.

O mama kabina bak belki ucuzlar ozaman alirsin. Bende sonradan almistim.

Kum ilk baslarda klumpen olmanyandan almalisin, cünkü kücükler kumla oynuyor agzina alir felan. Klumpen olanlan tehlikeli olur migdesinde yutarsa. Züchter hangi kumu kullaniyorsa onu al sonra degistirirsin, biz premiere markasinda kullanmistik. Sonra Klumpen yapana gectin zooroyaldan.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

mxm
23 Aralık 2022, 09:59
Mama otomati icin boynuna Chip takiyorduk, sonradan kediye takilan chiplerin de ayni görevi gördügünü ögrenince veterinerde chip yaptirdik, artik boynundakine gerek kalmadi, hayvan boynunu kasiyamiyordu, rahatsiz ediyordu. 25 Euroya takiyorlar, ayni zamanda kedi kaybolursa hemen bulunur.
Tuvaletinin kapagini biz hep cikariyoruz cünkü hayvan kakasini yaparken koku iceride kalir ve hayvani asiri rahatsiz eder. Hatta eger mümkünse 2 tuvalet de mantikli, bizimkliler ufak ve büyük icin ayri tuvalet kullaniyorlar, zamanla bunu da fark ettik.

fantoma
23 Aralık 2022, 12:01
https://abload.de/img/kedilerimfkc5z.jpg

Bunlarda benim kedilerim...

Sağ taraftaki bana neler çektirdi neler...

Balkondan aşağıya atladı,kaçtı gitti.

1 hafta sonra geldi,yakaladım.

Şimdi büyük oğlumun odasından çıkmıyor,ona alıştı.

Yanıma bile gelmiyor.

Yabani bir kedi.

Bu kedi annesi ile birlikte bahcede yasiyormus.

Simdi disariya cikiyor,geliyor,bizde serbest biraktik artik.

Sol taraftaki ise benim canimin içi.

Ismi Minnoş,dişi...smilie_tanz_021

sag taraftakinin ismini Yabani koydum.

izmirefesli
25 Aralık 2022, 12:41
fantoma
Kratzbaum o kadar para değmez vermeye hem öyle göründüğü gibi kaliteli değil. Ben kendim kafamda bi şey tasarladım kendim yapacağım tavana kadar hem yatma yeri olacak hem tırnaklarını sürtmesi için…

firstantepli
benim yukarda gösterdiğim küçükmü peki kedilerin boyutu ne kadar olur büyümüş vaziyette?

Bu yemekli güzelmiş fakat biraz pahalı 40€ olsa düşünmeden alırdım ama 80€ pahalı…

Hem kediyi şimdi gelir gelmez lüks hayata alıştırmayalım [emoji23]

Sen hangi kumlardan kullanıyorsun ?

Benim size Kum icin tavsiye edebilecegim iki cok iyi örnek var ikiside cok iyi kullandigim icin biliyorum

https://www.fressnapf.de/p/multifit-carbon-comfort-12-l-1376685/?isSearchPage=multifit%20carbon%20comfort

https://www.zooplus.de/shop/katzen/katzenstreu/professional_classic/professional_classic_streu/1384411?origin=hopps&q=professional&i=4&ro=2

izmirefesli
27 Aralık 2022, 19:14
Selam arkadaşlar benim bir sorum olacaktı benim BKH kedim 7 aylik erkek kısırlaştırılacak bakalım bu kısırlaştırma işleminden sonra yediği kuru ve ıslak mama değişiyor, kuru mamada sorun yok(Royal Canin kitten sterilised) vereceğim bu mama markası konusuda çok tartışmalı fakat ıslak Mama da ne vermem gerekiyor?çok seçenek yok gibi tecrübeli arkadaşlar Bilgi verebilir mi?

domanicli
05 Ocak 2023, 22:33
slm,bizimde ev kedimiz vardi sali gecesi vefat etti 15 yasina kadar geldi
ailecek baya üzüldük hem evde hem disarida bahcemize yasadi almanlar freigänger diyor galiba
iste asilari ve ilaclari vardi rutin muayanesi vardi,saglikliydi genelde ölene kadar evin icinde
kil oluyordu koltuklarin üstünde filan ,yaslaninca tuvaletini tutamiyordu evin icine yapiyordu
cok zahmet veriyordu bize ama onu genede seviyorduk ailecek,garip olacak belki ama
evde baya aglastik.kedi ve baska bir ev hayvanina insan cok alisiyor ölünce cok üzülüyor
bunuda düsünmek gerekir diye düsünüyorum nacizhane fikirlerim
selamlar

hekimoglu
06 Ocak 2023, 01:08
evde hayvan beslemeye kesinlikle karsi olan ben, 2 aydir 3 aylikken evime gelen BKH dan artik ayrilamayacagimi düsünmeye basladim, evin nesesi ilgi odagi oldu bir anda. Imkaniniz varsa ucuz marketlerin sattigi mamalardan almayin onlara, icinde ne oldugu belli degil.

atsiz77
06 Ocak 2023, 10:35
Bizim kediyi yarın eve getireceğiz, oturma odasının baş köşesinde sanki eve bebek gelir ya tüm malzemelerini alır hazırlarsın buda öyle oldu…

Mama oyuncaklar yemekleri vs aldık baş köşede duruyor [emoji23]

sadece
06 Ocak 2023, 15:27
slm,bizimde ev kedimiz vardi sali gecesi vefat etti 15 yasina kadar geldi
ailecek baya üzüldük hem evde hem disarida bahcemize yasadi almanlar freigänger diyor galiba
iste asilari ve ilaclari vardi rutin muayanesi vardi,saglikliydi genelde ölene kadar evin icinde
kil oluyordu koltuklarin üstünde filan ,yaslaninca tuvaletini tutamiyordu evin icine yapiyordu
cok zahmet veriyordu bize ama onu genede seviyorduk ailecek,garip olacak belki ama
evde baya aglastik.kedi ve baska bir ev hayvanina insan cok alisiyor ölünce cok üzülüyor
bunuda düsünmek gerekir diye düsünüyorum nacizhane fikirlerim
selamlar

evet maalesef acısı az değil, çocuktan çok farkı yok, ama yaradan da onların ömrünü o şekilde tasarlamış.
bende kedili köpekli evde büyüdüm, acısıni bilirim, Allah rahmet eylesin.