PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : türkiyeden emekli olduktan sonra almanyada ayda 10 saatlik bir iste calisma

gök36
16 Temmuz 2015, 14:43
Türkiyede pirimlerimi yatirdiktan sonra emeklilige kabul edildim. Ve su anda almanyada ayda 10 saatlik bir iste calisiyorum 150 euro bir ek gelir elde ediyorum .
simdi size sormak istedigim acaba ssk nin haberi olursa emekliligimi keserlermi.bir sikinti olurmu.
simdiden tesekkürler.

f4scistx
16 Temmuz 2015, 15:25
benim bildigime göre yeni bir kanun cikti 1-2 sene oluyor galiba
ona göre yurtdisinda calisman yasak
ama yanlissa bilgim düzeltin lütfen , kanun cikmadan önce calisanlar icin sorun yoktu . yani teilzeit 450 euro kadar

levo67
16 Temmuz 2015, 16:40
MİNİ-JOB’DA ÇALIŞMA

Almanya’ da bir çok kişinin yaptığı, mini-job denilen aylık 450 euroya kadar kazancı olan işler konusuna da değişen Ataşe Günaydın şunları söyledi: „Yurtdışı borçlanma yoluyla Türkiye’den emekli olanların, 28 Haziran 2012 tarihinden bu yana mini-job türü işlerde çalışmaları yasak. Eğer kişi çalışırsa, Türkiye’ den aldığı emeklilik aylığını durdurmak zorunda. 28.06.2012 tarihinden önce, aylık alanlar ile aylık bağlama işlemleri devam edenlerin aynı zamanda kısa süreli çalışmalarının bulunması halinde aylıklarının ödenmesine kazanılmış hak olarak devam edilmektedir. Ancak kısa süreli çalışmaları devam edenlerin çalışmalarını sonlandıracakları veya ara verecekleri tarihe kadar kazanılmış hakları korunmakta olup, yeniden kısa süreli çalışmaya başlamaları halinde bu tarih itibarı ile aylıkları kesilmektedir.“

KESİN DÖNÜŞTEN NEYİ ANLAMAK LAZIM?

Kamuoyunda, kesin dönüş ile ilgili olarak farklı bilgilerin dolaşmasına da açıklık getiren Ayşe Günaydın bu konuda şu bilgileri verdi: „Yurtdışı borçlanma işlemi ayrı, emeklilik ayrıdır. Kişi Almanya’da çalışsa dahi borçlanma yapabilmekte, ancak borçlanma yoluyla emekli olabilmek için yurda kesin dönüş şartı gerekmektedir. Kesin dönüşün anlamı ise, kişinin yurtdışında çalışmaması, herhangi bir sosyal yardım veya ödenek almamasıdır. Kişi bu şartları taşıyorsa, Türkiye’ye kesin dönüş yapmış sayılmaktadır.

Yurt dışında ikamete dayalı sosyal yardım alan veya çalışmaya başlayan kişiler, Türkiye’den emekli olduklarında bunu sosyal SGK’ya bildirmek ve aylıklarını durdurmak zorundalar. Emeklilik bir haktır. Bu hak, hak ettiğiniz zaman haktır. Formlarda yanlış beyanda bulunanlar bir zaman sonra sıkıntı ile karşılaşıp ataşeliğimize başvuruyor. Bu durum bizi üzüyor. Sorunlarla karşılaşmamak için vatandaşlarımızın doğru beyandan şaşmamalarını öneriyoruz. Yurtdışı borçlanması yapanlar, bankadan veya PTT’den emekli aylıklarını çekmedikleri sürece yatırmış oldukları paraları SGK’ dan geri isteyebilirler.“

Buna göre çalıştığınız iş başlangıç tarihini SGK ya bildirmeniz gerekiyor,aylığınız kesiliyor,ancak tekrar işsiz kaldığınızda tekrar bildirirsiniz,ancak Yurtdışında bulunduğunuz süre hiç bir Sosyal yardım almamalısınız,Türkiyeden Emeklilik işlemi kanunen sanki kesin dönüş yapmışsınız gibi işlem görüyor,Yurtdışında kaldığınız süreler bile önemli 6 ay olduğunu biliyorum.Kolay gelsin.
http://zaman-online.de/yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan-bor%C3%A7lanarak-emeklilik-zamlan%C4%B1yor-159325

hOrOz
16 Temmuz 2015, 16:43
http://www.alomaliye.com/2012/sgk-genelgesi-2012-24.pdf

karadeniz
16 Temmuz 2015, 19:51
Türkiyede pirimlerimi yatirdiktan sonra emeklilige kabul edildim. Ve su anda almanyada ayda 10 saatlik bir iste calisiyorum 150 euro bir ek gelir elde ediyorum .
simdi size sormak istedigim acaba ssk nin haberi olursa emekliligimi keserlermi.bir sikinti olurmu.
simdiden tesekkürler.

gök36,Türkıye den yurtdışı emeklisi olan kişi çalışamaz,bir deyimle rente kasaya namına prım ödenmemesi gerek

redbull1905
07 Ağustos 2015, 00:52
selam , onun icinde almanyada calisanlar türkiyede emekli Hakki var Yas olarak , amma emekli olamiyor yada emekli maasi alamiyor , calisidigi sürece , PTT ye gelince benim bildigim türkiyede ilk emekli maa$i PTT ye gelir dogal olarak bunuda e Devlet sitesinde sifrenizde varsa görebilirsiniz böyle durumda türkiyede vadesiz hesap ( Konto ) acmanizi tavsiye ederim yani bankaya talimat vererek cekecek paranizi ve hesabiniza aktaracak böylece PTT den para gider korkusu ortadan kalkmi$ olur paraniz birikir izinden izine yada , türkiye banka hesabinizdan online Banking ile kendi almanya hesabiniza para aktarma imkanizda var miktara göre ufak ücret alinir .

zamanli almanya emekli iseniz türkiyeden de emeklilikde ya almanya renten Versicherung ben calisamam cünki emekliligim kesilir trde :) durumu doguyor .
benim bildigim tr online Banking girisi sms sifresiyle oluyor türkiyedeki banka hesabiniza yurtdisindan giris türkiye cep tel no $art ile Yurt di$i roaming acik yani aktiv olmasi gerek yoksa sms gelmez .

Erya
13 Kasım 2015, 02:25
Benim garantı bankasında hesabım var internet bankacılığı Almanya'daki Alman cep numarama sms geliyor sorunsuz

tolgahamburg
27 Şubat 2016, 14:14
çalışamaz sgk tespit ettiğinde almış olduğu emekli maaşı faiziyle geri alınır

tolgahamburg
09 Mart 2016, 22:51
Almanya’da geçen yılın mart ayında 370 Euro aylıkla emekli olan eşiniz xxxx, geliri asgari geçim sınırının altında olması nedeniyle kendisine bağlı olduğunu belediyeden her ay 230 Euro tutarında kira yardımı yapıldığını belirtip, Türkiye’den emekli olması halinde Almanya’da faydalandığı kira yardımın bir sorun olur mu diye merak ediyorsunuz.

Evet Türkiye açısından bu sorun olacaktır. Yurtdışı borçlanma yoluyla emekli olanlar, aylıkları kesilmeden yurtdışında yaşayabilirler ancak sigortalı bir işte veya kendi nam ve hebasına çalışmamasının yanı sıra, ikamete dayalı herhangi bir yardımdan (sosyal yardım, işsizlik, hastalık yardımı gibi) yararlanmaması şartlarına uyması gerekiyor.

Özetle borçlanarak emekli olan bir kişi yurtdışında herhangi bir sosyal güvenlik sisteminin içinde olmamalı. Olursa da, haksız kazanç elde ettiği gerekçesiyle Türkiye’den bağlanan aylığı durdurulur, yapılan haksız ödeme de yasal faiziyle birlikte geri alınır. Bu durumda xxx yurtdışı borçlanması yapsa dahi, kira yardımı ile Türkiye’den bağlanacak emekli aylığı arasında birini tercih etmesi gerekecek.Kıssadan hisse...