PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Betriebsrente Hakkında

nike73
29 Kasım 2016, 13:37
Selam Arkadaslar,
Sizlerden bir ricam var..
Kisaca anlatayim..

Ben 4 sene 1997-2001 arasi bir firmada calismisliğim var.Ve bu Firmada Betriebsrente olayi vardi..
Firmadan ciktikdan sonra beyin ameliyati oldum ve Hafizaya kaybim vardi..ardindan beni 2002 de emekliye ayirdilar .
Taa ki bugunlerde aklima geldi Firmanin Betriebsrente olduğunu..Ama elimde ne cikis kagidi ne Arbeitsvertrag var..Firmaya gidip arasdirmak isdedim..Ama Firma iflas etmis..Benimle calisan abilerle az da olsa kontağim vardi..Onlara sorduğumda emekli olup Sigorta üzerinden betriebsrente aliyorlarmis..
Acaba Sigortaya Mektup yazsam tüm bilgilerimle..
Betriebsrenteyi alabilirmiyim..?
Belki icinizden diyenler olabilir 4 senede kac Euro alabilirsin diye ama 20 Euro da alsam benim icin iyi Arkadaslar ;)

Sizden ricam bu yazdiklarimi Almancaya cevirebilirmisiniz.?

tr-22
29 Kasım 2016, 14:38
Öncelikle sana gecmis olsun diyorum.Benim bildigim bir firmada en az 10 yil calismisligin olmasi gerekiyorki betribsrenteyi hak edebilmen icin,calistigin firmada sendika varmiydi? calistigin süre icersinde sendikaliysan,sendikaya danismani tavsiye ederim.

Burada sendika calismis olan arkadaslarimiz var onlarda sana yardimci olabilirler.

Egenin Efesi
29 Kasım 2016, 16:05
Gecmisolsun,

bildigim kadariyla betriebsrenteye hak kazanmak icin 35 yasini gecmis olmak gerekiyor ve arkadasin dedigi gibi en az 10 sene calisilmis olmasi gerekiyor ama malülen emekli olunca herhangi bir degisiklik oluyor mu bilmiyorum.

firmanin iflas etmis olmasi betriebsrenteyi etkilemez , Betriebsrente icin ödenen para baska bir havuzda biriken ve oradan ödenen paradir. eger hak sahibi olduysan firma iflas etse de batsa da alabilirsin.

saygilar

nike73
29 Kasım 2016, 20:22
Cevaplariniz icin Allah hepinizden Razi olsun 👍👍
Ya Usdalar acaba almancaya cevirebilirmisiniz..
Belki Arkadasimin dediği gibim belkim malülen emekli olduğum icin yirtabilirim :)
Şansimi yinede denemek isdiyorum.

talo176
29 Kasım 2016, 20:32
Gecmis olsun arkadasim..
Ama arkadaslarin dedigi gibi en az 10 sene o firmada calismisligin olmasi gerekiyordu..
Hic sansin yok arkadasim, fazla ugrasmaya gerek yok.

Egenin Efesi
29 Kasım 2016, 22:03
sanirim tam anlasilmadi sadece 10 sene calismak yeterli degil , betriebsrenteyi hak etmek icin en az 35 yasinda olmak gerekiyor.

örnegin 18 yasinda bir firmaya girip 34 yasinda firmadan cikan birisi 16 sene ayni firmada calismis olmasina ragmen betriebsrenteyi hakedemez.

Uzun lafin kisasi betriebsrenteyi hak etmek icin hem 10 sene calismis olmak hemde 35 yasini gecmek gerekiyor.

nike73
29 Kasım 2016, 22:05
Hepinize ayri ayri tskl..
Aydinlatdiğiniz icin Allah Hepinizden Razi olsun.. :)