PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iş konusunda yardımcı olabilecek var mı?

sawran
23 Kasım 2016, 20:27
Selamlar arkadaşlar, öncelikle kendimi tanıtayım aranızda yeniyim almanyada da yeni sayılırım 2,5 yıl oldu evlenip geleli, yaşım 28, eml bilgisayar bölümü mezunuyum, türkiyede askere gidene kadar internet kafe işlettim, askerden gelince de inşaatlarda çalıştım amele olarak, hamballık yaptım tekstillerde, sonra buraya geldim evlenip, almanyada istikbal mobilyada çalıştım montaj elemanı olarak 3,5 ay, sonra bi kablo tv firmasına girdim 6 ay deneme süresi bitince işten çıkardılar sebepsiz yere, şu an 2 aydır işsizim, kimim kimsem yok, yardımcı olacak herhangi bir akrabam yok, internette iş ilanı/ausbildung tavsiyesi ararken karşıma çıktı forum, o yüzden bir yazayım belki yardımcı olacak birileri çıkar dedim kendi kendime, almancam idare eder seviyede, b sınıfı ehliyetim var,
ausbildung düşündüm oda 3 yıl felan sürüyormuş sonrasında sınavı geçmek gerekiyor belgeyi almak için açıkcası karar veremedim, geleceğimi düzenimi kurmam gerekiyor herhangi bir işe girip, sizce ne yapmalıyım ? iş konusu bildiğiniz üzere ausbildungsuz sıkıntı burada, o yüzden senelerdir burda olan abilere/dayılara soruyorum benim yaşımda olsanız ne yapardınız, ne tavsiye verirsiniz bu kardeşinize/yiğeninize :o ...

doludeli
23 Kasım 2016, 20:37
selam kardesim önce hosgeldin hem forumumuza hemd almanyaya ben berlindeyim burada olsaydin yardimci olurdum is bulma konusunda ama sen gelsenkirchen tarafinda oldugun icin biraz zor insallah forumda diger arkadaslar sana yardimci olurlar kendine iyi bak allah yardincin olsun...............

Romeo29
23 Kasım 2016, 20:40
Selam ,
EML Bilgisayar mezunuyum diyorsun neden ilk önce o iste devam etmek istemiyorsun?
Almanya da son cikan kanunlara göre Mezuniyet belgesini artik burada kabul ( anerkennen) ettire bilirsin.Daha sonra mesleginde bir is araman gelecegin icin daha mantikli bence.!

sawran
23 Kasım 2016, 20:50
almancam çok iyi değil, o alanda teknoloji marketlerinin hemen hepsine cv gönderdim, ama cevap dahi alamadım, benim iş konusunda problemim yok inşaatta 5. kata harçta taşıdım, tırlar dolusu yükte yükledim/boşalttım, benim için yapılacak iş sorun değil zorluğu ne olursa olsun işi bulması sorun, ara sıra fayansçı ustanın yanına ameleliğe gidiyorum ama illegal sigortasız kağıtsız, 50 euro yövmiyeye iş olduğunda çalışıyorum olmadığında boştayız,

atsiz77
23 Kasım 2016, 21:25
arkadaşım şuan sen İşsizlik parası alıyorsun, seninle ilgilenen memur ile konuş seni Almanca kursuna göndersin.
Madem buraya geldin ilk önce Almancayı iyi öğrenmeye bak ne kadar iyi öğrenirsen okadar daha rahat edersin.

Yukarda arkadaş yazmış senin diplomanı burda kabul etdirebiliyorsun bunuda İşcikurumdaki memur ile konuş.
Yanında Almancası iyi olan birisi ile git o randevuya kendiniz bu konular hakkında hazırlayın memurun karşısına bilgili gidin.

diğer alternatif satıcı firma (leihfirma) başvur, senin mesleğin hakkında iş bulabilirsin belki ilk etapda düşük ücret ile çalışırsın, ama gittiğini iş yerinde kendini gösterirsen seni direk işe alabilirler bu yoluda denemeni tavsiye ederim.

gelişmeleri bizlerle burda paylaş yardımcı olabiliriz elimizden geldiği kadar

maltepeli54
23 Kasım 2016, 22:49
su ortamda sana en uygun kiralik firmalara girmen bu firmalarda issiz kalmazsin kendi biransina uygun is istedigini söylersen sansin olabilir suan sana en uygun bu

Django
23 Kasım 2016, 22:53
Almancan iyi oldugunda, bu kadar caliskan isen kimse geri cevirmez seni kardesim.
Almancani cok iyi sekilde gelistirmeye bak. Ömrün boyunca skinti cekmezsin.

tr-22
23 Kasım 2016, 23:17
Benimde sana abi tavsiyesi,öncelikle almacani ilerletmeye bak,calismak istiyorsanda kiralik firmalrda is bulabilirsin,bunun yaninda aksam olkullari oluyor almanca ögrenebilmek icin oralara bas vurabilirsin.

Baska gerekli aciklamalari arkadaslarimiz yapmis,almancayi ögrendikten sonra kendi meslegende rahatlikla calisabilirsin.

sawran
23 Kasım 2016, 23:18
işsizlik parası alamıyorum maalesef şartlar tutmuyor,, ilk geldiğimde direkt işsizlik kurumuna gittim, onlar dil yetersiz diye kursa yönlendirdi, 5 ay kursa gittim eşim çalıştığı için kursuda kendimiz ödedik, maalesef almancayı öğrenebileceğim bir kurs değildi, ne kadar çabaladımsa türkiyede 3 ayda öğrendiğim kadar öğrenemedim, sen bana akşama kadar almanca konuş almanca anlat, kursta sırf almanca ben orda anlatılanı kendi ana dilimde ne anlama geldiğini bilmezsem nasıl öğreneceğim, burda doğana büyüyene basit gelebilir ama almanca dünyanın en zor dilleri arasında, göründüğü kadar basit bir dil değil, bende istiyorum öğrenmek iyi almanca konuşmak ama olmuyor, kendim evde çalışıyorum ansiklopedi gibi bi kitap aldım 2 kilo ağırlığında :),
leifirmalar dahil birçok firmaya cv gönderdim, yanıt alamıyorum, aldıklarımda uzağa göndermek istiyor, yarın randevum var işçi kurumuna gidip bi danışacağım, bir arkadaş güvenlik personeli arıyorlar dedi, 6 ay meslek eğitimi veriyorlar, sonra mülteci kamplarına güvenlik olarak gönderiyorlarmış.

MEGAbond
23 Kasım 2016, 23:33
isci bulma kurumuna CNC ögrenmek istiyorum de bakalim ne diyecekler,,,eger imkan verirlerse kesinlikle ögrenmeni tavsiye ederim.is alani cok genis kesinlikle ödedikleri ücrette güzel.
ama ögrendikten sonra program yazabilmen,makinayi isletebilmen lazim.gerisi gelir zaten.

gezgin38
24 Kasım 2016, 01:05
slm , ben sana simdilik taxi ruhsatini yapmani tavsiye ederim kisa sürede elde edebilirsin sana cok fazla zor gelmez, ruhsati aldiktan sonra hem almancani gelistirirsin ve baska islerede bakabilirsin taxicilik Zamani genis ayarlayabildigin bir is dir 3-4 ayda alabilrsin cevrende taxi kullanan yoksa herhangi bir taxi ile görüs sana kesin yardimci olur eger kimseyi bulamazsan yanilmiyorsam ya Stadthaus yada straßenverkehrsamt sana bilgileri verecektir, imtihanlara hazirlanman lazim oda cadde ve sokaklari ezberleyeceksin. bol sans

Profesör
24 Kasım 2016, 13:16
Kesinlikle geçici işler hedefin olmasın.Arkadaşlarında belirttiği gibi Almancaya yoğunlaş ve meslek eğitimi yapmaya çalış.Kısa vadede zorluk çekersin fakat geleceğin çok daha rahat olacaktır.