PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Isyerinde (Lager) cekilen Video kayitlarinin mahkemede gecerliligi OHNE HINWEISSCHID.

mirkan2011
09 Kasım 2016, 14:00
Selam Arkadaslar,

Degerli Arkadaslar,Bir konu icin görüs ve fikirlerinizi soracaktim.

Bundan 3 sene kadar önce patronumuz is yerimizde cesitli yerlere kameralar yerlestirdi.
Bize o zaman dedigi bu kamaralar sizi gözetlemek icin degil sadece müsterilerimiz reklamasyon yaptigi zaman yani verdigimiz bir mali eger müsteri hayir yok almadim,gelmedi derse onu ispati icin kuruluyor dedi ve hic bir yere hinweisschild yerlestirmedi.
Bir süre önce bir is arkadasimiza bu kameralarda yakaladigi bir görüntüyü sebeb göstererek firistloskündigung yapti.
Arkadasim tabiki klage yapti ve güterterminde patron ellerinde videoaufnahme oldugunu arkadsimin Arbeitzeitbetrug yaptigini söylemis.Ve ocak ayinda kammer termini verilmis.

Bu konu ile ilgili bilgisi veya tecrübesi olan arkadaslarimiz görüslerini paylasirlarsa cok sevinirim.

Saygilarimla.

Romeo29
09 Kasım 2016, 14:25
@Mirkan2011

arkadasim eger hinweissschildler koymadi ise mahkemede gecersiz olur ve hatta arkadasinin is vereni mahkemeye verme hakki dogar ( Persölichkeit verletzung).

kaynak :http://www.stern.de/tv/kontrolle-und-ueberwachung-wie-weit-duerfen-arbeitgeber-gehen--3204256.html

Daywalker15
09 Kasım 2016, 19:57
@Mirkan2011

arkadasim eger hinweissschildler koymadi ise mahkemede gecersiz olur ve hatta arkadasinin is vereni mahkemeye verme hakki dogar ( Persölichkeit verletzung).

kaynak :http://www.stern.de/tv/kontrolle-und-ueberwachung-wie-weit-duerfen-arbeitgeber-gehen--3204256.html

Dikkat edersen verdigin linkte sadece Hinweisschild´den baksetmiyor

Arkadas Patronlari Kamera konusunda bilgilendirigini yazmis, yani orada calisan elemanlar Kamera oldugundan haberdar

Romeo29
10 Kasım 2016, 01:47
@Daywalker15

Hocam daha asagilari okuduysan belli zamanlarda eger calisan kisi hakkinda caldigi yada sirketi zarar ugratigi süphesi var ise belli bir süre!! Kamara yerlestirmeye hakki var isverenin.
Kisacasi öyle 3 sene önce koyup daha sonra ben bunu kullanayim demek yetmiyor. Bir kac sayfa ( IHK ve Baska bir forumda ) bir cok bungesgerichtshof un kararlarini koymuslar.

Ama sunu da belirteyim , ben avukat degilim. Kendim de is verenim ve benim de dükkanimda Kamaralar var.
Arkadasa tavsiyem eger is ciddi ye ( kündigung, abmahnung ) binerse bir avukattan yardim almasi! Bazen bir kac yüz ödemek insana birkac bin euro kazandira biliyor.