PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SORU > Türkiyeden ev hanimi emeklilik

jardel
05 Ekim 2016, 13:31
slm arkadaslar benim hanim tr den emekli yapmak istiyoruz dogum yeri Almanya tr e vatandasi 92-93 1 yil calismisligi var iki cocuk var tr de ssk li nasil emekli olabilir bagkurlu sorduk 7200 gün üzeri ödeme isteniyor ama ssk li olursa aylik daha yüksek oluyormus nasil bir yol izlemek gerek

ps hanim 1971 dogumlu

hOrOz
05 Ekim 2016, 13:48
slm arkadaslar benim hanim tr den emekli yapmak istiyoruz dogum yeri Almanya tr e vatandasi 92-93 1 yil calismisligi var iki cocuk var tr de ssk li nasil emekli olabilir bagkurlu sorduk 7200 gün üzeri ödeme isteniyor ama ssk li olursa aylik daha yüksek oluyormus nasil bir yol izlemek gerek

ps hanim 1971 dogumlu

Hocam hanımın Türkiye de SSK kayıt olması gerekiyor ... onun için Türkiye ye gidip bir kaç gün SSK sigortalı çalışacak ..

sonra borçlanma için başvurulacak

SSK BağKur a göre biraz yüksek

işe başlama tarihi 1971+18 = 1989 olur

http://www.sskemekli.com/wp-content/uploads/2013/05/kadinsigortali.jpg

jardel
05 Ekim 2016, 20:22
slm hocam cevabin icin tsk ederim burdaki calismisligi tr den ssk li olarak emekli olmasina yetmiyormu illaki tr de SSK li olarak bir kacgünde olsa calismasi sartmi

hOrOz
05 Ekim 2016, 20:37
slm hocam cevabin icin tsk ederim burdaki calismisligi tr den ssk li olarak emekli olmasina yetmiyormu illaki tr de SSK li olarak bir kacgünde olsa calismasi sartmi

buradaki çalışmışlık giriş sayılmıyor

aynen SSK li olarak bir kac günde olsa calışması şart

öbür türlü BağKur dan başvurursa o zaman da aylık düşük olur

jardel
05 Ekim 2016, 20:54
tskler hocam anladim o artik o yoldan bi caresine bakicaz

belalimisa
06 Ekim 2016, 04:35
Horoz@ kardeşim, sizden bir ricam olacaktı. Benim bu gün olsun emeklilik olsun bir türlü kafam basmadi gitti.
Sizden bir ricadan bulunmak istiyorum.
Benim hanim 02.03.1981Türkiye doğumlu , sene 1999 evlendik ve buraya almanyaya geldi. 4 tanede çocuğum var. Hanımın ne türkiyede nede almanyada hiç çalışmışlihi yok. Şimdi açıkçası biz ne kadar para ödeyip te , nezaman emekli olabilir tr de ve ne kadar emeklilik maşi alabilir.
Çok yeri okudum ama bu olayı çakmadim gitti.

Saygılar

hOrOz
06 Ekim 2016, 09:35
Horoz@ kardeşim, sizden bir ricam olacaktı. Benim bu gün olsun emeklilik olsun bir türlü kafam basmadi gitti.
Sizden bir ricadan bulunmak istiyorum.
Benim hanim 02.03.1981Türkiye doğumlu , sene 1999 evlendik ve buraya almanyaya geldi. 4 tanede çocuğum var. Hanımın ne türkiyede nede almanyada hiç çalışmışlihi yok. Şimdi açıkçası biz ne kadar para ödeyip te , nezaman emekli olabilir tr de ve ne kadar emeklilik maşi alabilir.
Çok yeri okudum ama bu olayı çakmadim gitti.

Saygılar

konuyu KARADENIZ Usta tam biliyor ben sadece netten öğrendiklerim

yukaridaki tablodan hesaplayabilirsi

2.3.1981+18 sene = 2.3.1999 işe başlama tarihi yani 55 yaş 5975 Gün borçlanma

benim hesaba göre 2036 senesi emekli olabilir ... daha 20 sene bekleyeceksin

5975x17.67 TL =105.578 TL = 31 000 € civarı

belalimisa
06 Ekim 2016, 12:14
Sağol Horoz@ Kardeşim,
Allah senden razı olsun.

SesSizliK
06 Ekim 2016, 12:55
daha bu yaslarda emeklilik düsünmek :) isin ayri bi ilginc yani resmen biran evel yaslanma istegi :D

belalimisa
06 Ekim 2016, 16:56
Yok öyle değil benims@ abicim , şimdi bizdeki niyet Allah izin verirse bir aksilik olmassa 10 sene sonra temelli TR dönme niyeti var. Onun içinde TR de bir gelirimiz olsun. Bıktım bu Almanyada bikere dünyaya geliyoruz onuda neden sıkıntı içinde Gevurlarin arasında gecireyim.
Ondan biraz araştırma sorguluma yapıyorum canım abicim.

dadaloglu38
08 Ekim 2016, 19:02
kardesim benim hanim emekli parasini yatirdim önce türkiyede 5 calismis gosterdim sigorta girisi olmasi sigortadan emekli oluyor hem az ödüyon hemde bagkurdan fazla aylik aliyor yapacagin islem su türkiyede calisdigina dair belgeyi alacaksin ssk dan yada e devlettede cikiyor ordan eski yeni pasaport giris cikislar icin gerekl.rathausdan meldebescheinigun sonra bagli bulundugun rente kasasindan belge aliyorsun aktuel olan calismasa dahi yinede alacaksin .Bu belgelerle konsolosluga gidip muracat ediyorsun 18 € bir para yatiriyon islem bitiyor 3 ay icin de sana sgk sana bir mektup geliyor ne kadar para ödeyecegin o zamanin asgari günlük ile onudan üc ay icinde yatirman gerekli bir kisminida yatirabilin ama sonrada kalan kismi icin bu islemlerin hepsini yeniden yaptirman gerekli parayi burdan yada türkiyeden ziraat bankasindan yatirabilirsin araci falan gerekmez kimseye para verme kendin yaptir zor bir sey degil