PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede Radar Tecrübesi

taktak06
11 Eylül 2016, 12:54
Merhaba Arkadaslar,

yine bir izin sezonunun sonuna geldik. Insallah herkes sag salim vatanina gidip gelmistir.

Benim sizinle paylasmak istedigigim konu: Türkiyede radara yakalanmak.
Bundan bir kac sene önceye kadar Türkiyede radar arabisina yakalandigin an, hemen bir kac yüz metre sonrasindan saga cekip cezasini kesiyorlardi.
Son iki senede sanki bu sistemi biraz degistirmisler gibi geldi bana: Simdi radar arabasi cekdikden sonra, yolun takibinde durdurup ceza kesmiyorlar. Anladigim kadariyla, cezayi direk postayla evine gönderiyorlar. Yani avrupa sistemi gibi bir sey.

Ben gecen sene ve bu sene bu sekil radara yakalandim, ama ne kapikulede ne de almanyada konsoloslukdan ceza geldi. Anliyacaniz sansimiz vardi gibi bir sey oldu.
Aranizda baskasininda böyle basindan gectimi?
Yoksa Türkiye gercekden yabanci plakali araclarin czsasini posta systemiyle takip etmiyormu?

slmlr
taktak

akbaba
11 Eylül 2016, 14:05
arkadasim mutlaka e-devlet'ten veya internetten sorgulama yapabilecegin yerlerden bak.cezan varsa öde,yoksa üstüne ceza biniyor.
simdi cezayi sana kesiyorlar,adresine teblig ediliyor,sen yoksan,muhtarliga-belediyeye asiyorlar, senin eline gecmis sayiliyor. sende ödemezsen üstüne cezasi biniyor. ben 200TL cezayi 666TL olarak ödedim.

talo176
11 Eylül 2016, 14:17
@akbaba.. ben radara yakalandigim an, ben mi kosturucam her subeye/konsolosluga/polise ve danismama gerekiyor?
öyle ise, cok sacma..!

bende yakalandim, simdiye kadari hic bir ceza felan gelmedi..
peslerinden de kosmam.. onlarin görevidir..

bir de bunu duydum ne kadar dogru bilmiyorum.. genelde yurt disinda ki türklere ceza kesmiyorlarmis..

Bancek
11 Eylül 2016, 14:42
Inanin kossaniz iyi olur, bu Radar cezalari Maliye ile ilgili bir isiniz oldugu zaman karsiniza cikiyor. Benim 2012´de yakalandigim ve ödedigim 115 TL. ceza 464 TL olmus Allahdan ödemistim o zamandfa düzelttirdim ya degilse üstüne binerde biner hic de bir sey yapamazsiniz. E Devlet´den sorgulayin mutlaka cikar.

acemi iste
11 Eylül 2016, 15:11
bende yakalandim bu sene izin Dönüsü tekirdag da flash patladi simdiye kadar bir bildiri gelmedi nasil olacak bende bilmyiorum

ultraslanmainz05
11 Eylül 2016, 16:41
Alman vatandasi isek nasil e devletten arastirabiliriz TC Nr istiyor b ne yawwww

beni_7_in_bitirdin
11 Eylül 2016, 16:47
Gecen sene radara girdim ve ileride çevirdiler. Sonuç 189 TL ceza ve maliye ye gidip yatırdım. Bankalar almıyor.

hOrOz
11 Eylül 2016, 16:58
Alman vatandasi isek nasil e devletten arastirabiliriz TC Nr istiyor b ne yawwww

yeni mavi kartlarda numara var onu numarayla giriş yapılanabilinir

fakat Konsolosluktan E-Devlet giriş şifresi alman gerek

akbaba
11 Eylül 2016, 18:15
@akbaba.. ben radara yakalandigim an, ben mi kosturucam her subeye/konsolosluga/polise ve danismama gerekiyor?
öyle ise, cok sacma..!

bir de bunu duydum ne kadar dogru bilmiyorum.. genelde yurt disinda ki türklere ceza kesmiyorlarmis..

ustam maalesef yeni teblig kanununa göre,3 kere eve tebligat gidiyor,seni bulamazlarsa,muhtarlik ve belediyelerde yerler varmis,1 ay asili duruyormus,buda sana teblig edildi sayiliyormus. sen ödemedigin sürecede üstüne gecikme zammi biniyor.
benim basima geldi,hem trafik cezasi,hemde emlak cezasini bana teblig edilmedigi halde(herkesin 1. ve 2.ikematgahi devletimizde var) cezalari, gecikme zamlariyla beraber ödedim.üstelik gittigim vergi dairesinde böyle bir sürü insan gördüm,ceza yemisler, haberleri cok sonradan olmus.
illa evime ceza gelir diye düsünmeyim,ara-sira e devlet veya internetten sorgulama yaptirin.
bence burda maksat insanlardan biraz daha fazla para koparmak,ceza üstüne ceza.eski düzenin neyi vardi?radardan sonra cevirip makbuzu veriyorlardi
talo176 usta hakli olabilirsin,almanyali Türke ceza yazarsan,büyük ihtimah haberi olmaz ve 200tl ceza,olur zamlarla beraber 666tl

Nazarnet
12 Eylül 2016, 17:36
Bu sene Havza/Samsun girisinde radara yakalandim trafik subenin önüne geldigimde bir polis beni durdurdu ve subede 412TL ceza yazdi sizden mavi kart, Tc no-kimlik veya pass istiyor yoksa plakaya ceza yazamiyor.Benim gecmiste ki Türk ehliyetime yazmis. ;) Ordu/Fatsa'da EDS ve mobese radarlarina bir kac kez yakalandim ama maliyede ceza yoktu tabi gümrükte de bir sorun cikmadi. Anlasilan polis durdurup kimliginize ceza kesmedigi sürece bir sikinti yok.

Gercekler
12 Eylül 2016, 17:57
öyle ise, cok sacma..!

Öyle bir sey yok. Birgün ev alip satarken, veya baska bir islemin vergi dairesinda olunca o cezayi ödemedigin sürece islemlerini yapmiyorlar. Devlet niye pesinden kosmuyor biliyor musun? Cünkü isine geliyor. Cünkü her alti aya bir üstüne enflasyon farki biniyor. Yani devlet parasini degerlendiriyor.

Bir tanidikta yatirmiyordu senin gibi. Öldügünde cenazesi vermediler. Coluk cocuk gitti maliyeye cezasini yatirdida öyle verdiler cenazeyi.

Pesinden kossan iyi edersin. Onlarin görevi diye birsey yok. Sen devlete borclusunun hukuki olarak. Hukukda borclu herzaman borcunu söyletmeden ödemek zorunda. Hatda böyle oldugu icin bagzi devletlerde atasözü bile vardir: "Schulden sind Ehrenschulden" diye.

Sunu untumayalim: Devlet sizden bizden akilli.

Romeo29
12 Eylül 2016, 18:42
Hocam Mavi kartin varsa oradaki tc numaranla kullana biliyorsun!!

Ben 2013te Tr de Radar a yaklandim ve bana makbuz kesildi..
Memur arkadasa nerede ve nasil ödeyecegimi sordum, bana kapikule de cikarken sizden isteniyor o zamanj ödersiniz dedi.
Cikis yaptim hic bir allahin kulu birsey istemedi. Bende Bacaknaktan rica ettim benim icin ödeye bilirmi diye.
Bacanak Maliye ye , belediye ye , Trafik subesine gitti hic allahin kullu ödemeyi kabul etmedi. Madem istemiyorsunuz bende ödemiyorum dedim biraktim.
Bir daha Tr ye gittigimde Plakami degistirip gidecegim kimse de bana birsey yapamaz.

Gercekler
12 Eylül 2016, 20:23
T. C. Kimlik No. altinda kayitlidir. Alman vatandasi olsan bile T. C. Kimlik No var.

taktak06
12 Eylül 2016, 21:28
Bu sene Havza/Samsun girisinde radara yakalandim trafik subenin önüne geldigimde bir polis beni durdurdu ve subede 412TL ceza yazdi sizden mavi kart, Tc no-kimlik veya pass istiyor yoksa plakaya ceza yazamiyor.Benim gecmiste ki Türk ehliyetime yazmis. ;) Ordu/Fatsa'da EDS ve mobese radarlarina bir kac kez yakalandim ama maliyede ceza yoktu tabi gümrükte de bir sorun cikmadi. Anlasilan polis durdurup kimliginize ceza kesmedigi sürece bir sikinti yok.

Bana bu aciklama mantikli geliyor: "Anlasilan polis durdurup kimliginize ceza kesmedigi sürece bir sikinti yok". Yani radar arabalarin cektigi yabanci plakali oldugu zaman, sistem sürücünün kimligine baglanti kurmuyor ve ceza kimlige yazilamiyor.
Bu teori benim tecrübelerimle bire bir tutuyor. Tam olarak dogru olup olmadigini bilmiyorum. Tahmin ediyorum.
Ama emin olmak icin, konsolosluktan e-devlet sifresini alip karsilastiracam.

slmlr

Gercekler
12 Eylül 2016, 21:44
Arkadaslar, tahminen burdaki cevap tüm sorularimizi cözecek:

http://www.sabah.de/turkiyede-yabanci-plakaya-yeni-duzenleme

santicuma
13 Eylül 2016, 08:10
Arkadaslar, tahminen burdaki cevap tüm sorularimizi cözecek:

http://www.sabah.de/turkiyede-yabanci-plakaya-yeni-duzenleme

Ben bu haberi pek anlamadim.
Bir kac sene önce Mersin bölgesinde ben radara yakalandim, polis kenara cekti ve ceza kesti. Nasil ödeyecegiz diye sordum, isterseniz maliyede isterseniz gümrükte dedi. Neyse, ben dönüste gümrükte öderim dedim. Bir hafta sonra zaten dönüs icin yola ciktik. Ipsala daki ilk giseye vardigimda, daha ne pasaport vermeden, gisedeki memur ile temas kurmadan, memur bey direk ismimi söyleyerek hosgeldiniz.... bey dedi, ben sasirdim ismimi nerden biliyor diye, sonra üstünede "ooo, cezanizda varmis" diyince ben pilakadan (kamera ile pilaka numarami görmüs) tüm bilgileri cikardigini anladim. Az ilerde bir yere gönderdi cezami ödedim, yoluma devam ettim.

Yani demek istedigim, bende yabanci pilakali idim, fakat gümrükte öyle yada böyle borcumu ödemek zorundaydim??
(Alman pasaportum vardi sadece)

Ergene
13 Eylül 2016, 13:37
Ben bu haberi pek anlamadim.
Bir kac sene önce Mersin bölgesinde ben radara yakalandim, polis kenara cekti ve ceza kesti. Nasil ödeyecegiz diye sordum, isterseniz maliyede isterseniz gümrükte dedi. Neyse, ben dönüste gümrükte öderim dedim. Bir hafta sonra zaten dönüs icin yola ciktik. Ipsala daki ilk giseye vardigimda, daha ne pasaport vermeden, gisedeki memur ile temas kurmadan, memur bey direk ismimi söyleyerek hosgeldiniz.... bey dedi, ben sasirdim ismimi nerden biliyor diye, sonra üstünede "ooo, cezanizda varmis" diyince ben pilakadan (kamera ile pilaka numarami görmüs) tüm bilgileri cikardigini anladim. Az ilerde bir yere gönderdi cezami ödedim, yoluma devam ettim.

Yani demek istedigim, bende yabanci pilakali idim, fakat gümrükte öyle yada böyle borcumu ödemek zorundaydim??
(Alman pasaportum vardi sadece)

Aynen,
Bu sene bende dayimla dönüs yatim. O önde ben onu takip ediyorum, edirneye 45 km kala radar kontrolüne yakalandik.
Dayima ceza yazdilar, 45 dakika sonra gümrükten cikis yaparken cezasini yatirdi ve öyle cikti kapikuleden.

eskiyaaslan
15 Eylül 2016, 02:04
merhaba arkadaslar
kac defa yazdim tc kimlik sisteme kayitli degilse gerisi hepsi bos yani ceza ödemiyorsun

TC kimligim var ama bugüne kadar
ne sisteme vermedim
ne gümrüge
ne de yolda radar yapan polislere
en az 40-50 radar cezam var bugune kadar cikmadi !!!!!!!

bunun akisini kimse konusmasin

bunu da dersiniz kac zamandir gitmiyorsun diye
hersene 7 ayin sonunda arabayla okullar kapandi gi zaman
yilbasinda da ucakla

SIMDIYE KADAR CIKMADI GÜMRÜKLERDE

tolga1903
15 Eylül 2016, 07:52
Dediklerinde haklı olabilirsin ,ama demekki Türkiye de şimdiye kadar devlet dairelerinde işin olmamış,Yada üzerine kayıtlı bir mülk Yada başka birşeyin yok çünkü bu gibi işleri yaparken direk mavi kart soruyorlar ,Ben 15.08.15 de radar yakalandım Memur durdurup kesti cezayı ertesi gün vergi dairesine yatırdım parayı hemen , Bu sen Mart ayında Türkiye'de işlerim den ötürü bulunurken e devlet aldım,karıştırırken geçen senenin cezasını Gördüm hemen vergi dairesine gidip ben bunu demiştim dedim ,İlk ceza plaka Aynı cezayı TC numarama da işlemiş ler sağolsun lar makbuzda olmadığından cezalı bir şekilde ödemek zorunda kaldım.
Ama şunuda belirleteyim Sende haklı olabilirsin başkası da çünki devlet dairelerinde keyfi işlem var biri istiyor biri istemiyor.

ALSANCAK-35
19 Eylül 2016, 00:43
Evet maalesef Türkiye de devlet dairelerinde öyle keyfi islemlerle karsilastimki bu sene akil alir gibi degil.Bazi islemlerimi vatandaslik numarali kimligim olmasina ragmen sistemde görünmüyor diye yapmadilar.Nufus müdürlügüne gidiyorum isini yapmalari lazim biz seni sistemde görüyoruzki sana yeni kimlik veriyoruz diyorlar.Gel cik isin icinden.Bes on sene öncede sirf bu sistemde görünmeme yüzünden secimlerde oy kullandirmamislardi,elimde kapi gibi Türk kimligim oldugu halde.

rutas06
29 Ekim 2016, 14:04
Yabanci plakali araclara Türkiye`de ceza kesiliyor,polis cevirir para isterse vermeyin makbuzu alin sonra ödeme yaparim deyin.Ama yatirmayin.Cünkü bunun takibi yok.Gümrüklerde de cikmiyor. Bende defalarca otobanlarda ve sehir icindeki radarlara yakalandim hicbir ceza yok gelmedi.
Megersem bunun takibi yokmus TR`de. iste size haberi.

Yabancı Plakalı Araç ve Sürücülere Kesilen Trafik Cezaları Tahsil Edilemiyor
15 Ekim 2015 Perşembe 11:26
Sayıştay'ın Emniyet Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu'nda, yabancı plakalı araç ve sürücülere kesilen trafik cezalarının tebliği, takibi ve tahsilinin yapılamadığı ortaya çıktı.
ayıştay'ın Emniyet Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu'nda, yabancı plakalı araç ve sürücülere kesilen trafik cezalarının tebliği, takibi ve tahsilinin yapılamadığı ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 2012 ile 2014 yılları arasında toplam 281 bin 572 yabancı sürücü belgesine veya yabancı şahıslara kesilen cezaların takibatı ve tahsilatı yapılamadı. Mevcut yasal düzenlemelerin Türkiye sınırları içinde yabancı plakalı araçlara trafik idari para cezalarının tahsilini sağlamaktan uzak olduğunun belirtildiği raporda, "Bu durum ülke içinde güvenlik zaafiyeti doğurduğu gibi cezaların caydırıcı özelliğini kaybetmesinden ötürü trafik kazalarına da davetiye çıkarmaktadır." deniyor.

Sayıştay'ın raporunda Türkiye'de seyahat eden ve trafik kuralı ihlali tespit edilen yabancı plakalı araç ve sürücüleri hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında uygulanan trafik idari para cezası karar tutanaklarının tebliği, takibi ve cezaların tahsilinin yapılamadığı belirlendi. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 115'inci maddesinin son iki fıkrası yabancı plakalı araçlara kesilen trafik para cezaları ile ilgili.

281 BİN 572 YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİNE VEYA YABANCI ŞAHISLARA KESİLEN CEZALARIN TAKİBATI VE TAHSİLATI YAPILAMADI
TRAFİK CEZASI ÖDENMEZSE ÜLKEYİ TERKETMELERİNE İZİN VERİLMEMESİ GEREKİYOR

Sayıştay raporunda, "Türkiye'de seyahat eden ve trafik kuralı ihlali tespit edilen yabancı plakalı araç ve sürücüleri hakkında uygulamaya ilişkin düzenlemelerin yeterli olmaması nedeniyle, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında uygulanan trafik idari para cezası karar tutanaklarının tebliği, takibi ve cezaların tahsilinin yapılamadığı düşünülmektedir. Kamu idaresi cevabında; 15.04.2015 tarihinde 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 30'uncu maddesinde yapılan değişiklikle, yabancı plakalı araçlara bu kanun kapsamında kesilen idari para cezaları ile geçiş ücretlerinin tahsilatı gerçekleşmeden ülkeyi terketmelerine izin verilmeyeceğinin düzenlendiği belirtilmiştir. Benzer şekilde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılacak değişiklikle yabancı plakalı araçların plakasına, sürücüsüne, işletenine veya gönderenine uygulanan trafik idari para cezalarının tahsil edilmeden bu araçların yurt dışına çıkışına izin verilmemesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu gerekçeyle söz konusu kanunun 115'inci maddesinin son fıkrasında değişiklik öngören Kanun Tasarısı ile ilgili çalışmaların
olduğu belirtilmiştir." deniyor.

MEVCUT YASAL DÜZENLEMELER PARA CEZALARININ TAHSİLİNİ SAĞLAMAKTAN UZAK

Sayıştay, 'Emniyet Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu'nda, "Sonuç olarak bulgumuzda da belirtildiği üzere, mevcut yasal düzenlemeler Türkiye sınırları içinde yabancı plakalı araçlara trafik idari para cezalarının tahsilini sağlamaktan uzaktır. Bu durum ülke içinde güvenlik zaafiyeti doğurduğu gibi cezaların caydırıcı özelliğini
kaybetmesinden ötürü trafik kazalarına da davetiye çıkarmaktadır. Öte yandan Türkiye plakalı araçlara kesilen trafik idari para cezalarının tahsilatı ile ilgili birçok önlem yürürlükte iken yabancı plakalı araçlara kesilen trafik idari para cezalarının tahsilatının sağlanamaması durumu, Anayasanın 10'uncu maddesinde düzenlenen 'Kanun Önünde Eşitlik' ilkesine aykırı olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Öte yandan 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda yapılan değişiklikle, otoyol, köprü geçiş ücretlerini ve kanun kapsamında kesilen idari para cezalarını ödemeyen yabancı plakalı araçların ülkeyi terketmesine izin verilmeyeceği hükme bağlanmıştır. Yabancı plakalı araç sürücülerinin kurallara uymasının sağlanması ve uygulanan trafik cezalarının sürücülerde olumlu davranış değişikliklerine dönüşebilmesi için 6001 sayılı kanunda yapılan değişikliğe benzer 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda da değişiklik içeren düzenleme yapılması gerekmektedir." değerlendirmesine yer veriyor.

Piyerloti
29 Ekim 2016, 14:23
Mrb arkadasim bundan 6 sene evvel radar yakalandim yabanci plaka ile ama T.C. kimlik numarasi ile makbuz kesildiginden dolayi cezayi yatirmazsan faizi ile ödersin ben antalya da radara yakalanmistim istanbul da ödedigim halde yerine ulasmamisti gecen sene tr de ablamin evinde ikametgah gozuktugunden dolayi tekrar yollamislardi senin bahsettigin konu sanirim yabanci vatandaslarin araclari icin gecerli bizler icin degil bahsedilen konu da bu.Mesela yabanci tir ve yabanci söförler ve arac aahibleri icin.
Ben yurt disinda ikamet ediyorum sürücü belgesi de yabanci.Ama Türk vatandasi.

www.gib.gov.tr.
Gelir dairesi baskanligin sayfasindan kimlik numarasi ile cezalara bakabiliyorsun.

Sakin yatirmis oldugunuz makbuzlari atmayin ki itiraz etme hakkiniz olsun bana 120 TL. Faizi ile 800TL.Istanbul Bahcelievler vergi dairesinden Antalya Muratpasa Vergi dairesine yollamadiklarin dolayi makbuzlan itiraz ettip telefonlarla faks lan yazişmalardan sonra sorun çözüldü.Benim tecrübem bu belirtmek istedim.

Saygilarimla

Piyerloti

rutas06
29 Ekim 2016, 18:24
Piyerloti,
TC kimlik nm verirsen tabiki ceza keserler kardesim.Ve adresin varsa TR`de cezani ödemek zorundasin.
Radara yakalandin sadece plakani biliyorlar ama bunun adresi TR`de yok. Kime ,nereye yollayacaklar.Yurt disindada adres sogulamasi halen yapilmiyor,gümrükte bile yapilmiyor.
Kendi adima konusuyorum. yillardir arabamla izine giderim, defalarca sehir icinde ve oto yollarda radara yakalandim hic bir ceza yemedim.
Polis durdursa bile sadece cezayi kestiriyorum yoluma devam ediyorum.Cezayi ödemiyorsun seni bulma sanslari yok cünkü bu plaka ile TR`de adres yok.
Ama bunun icin bir calisma var galiba.Ilerde belki en azinda gümrüklerde plaka sorgulamakla olabilir.

Saygilar.

talo176
30 Ekim 2016, 12:10
@rutas06 arkadasim aynen bende öyle biliyorum.. hatta yazmistim.. bende bir kac kere radara yakalandim, bu sene de 2 kere yine..
hic ama hic bir ceza gelmedi bugüne kadari..

deli-kadir
30 Ekim 2016, 18:56
Hızlı gitme Radara yakalanma....

tunahan
03 Aralık 2016, 14:33
alman ehliyetini ver kimlik olarak almanyada bile gectigini söylersin

tunahan
03 Aralık 2016, 14:52
bu konuyu biraz bilen birisi olarak birseyler yaziyim;

Eger cevirmeye takilmadiysaniz polise tr kimliginizi vermediyseniz sadece radar cektiyse kimse sizin bilgilerinizi plakadan ulasamaz almanyadan istemesi lazim ki böyle bir bilgi paylasimini almanya EU ülkelerinin disina saglamiyor.zaten fotosu cekilen plakalar isleme dahi tabi tutulmuyor kaynagindan alinan bilgidir bu. nedeni ise bilgilerinize ulasabilme zorlugu oldugundan ugrasmiyorlar , ugrasamiyorlar.kaldiki cogumuzun araci alman vatandasi kimligi üzerine kayitli ki almanlar isteseler hayatta böyle bir bilgiyi vermezler.plakada kayitli kaliyormu sorusunun cevabi ise devletin bu mekanizma sistemi ise henüz calismiyor ülkemiz asyayla köprü vazifesi yaptigindan sadece bizler degil yolcu ve yük tasiyan transit araclarin bile cezalarini tahsil edemiyorlar.adamlar yol paralarini bile ödemeden ülkeyi terk edip gidiyorlar.gurbetci vatandaslarimizdan da yol ve köprü gecis ücretlerini ödemeyen kacak gecenler var hemde yillardir benim bile bilgidim insalar var tabi tasvip edilecek bir durum degil vatana millete yazik. Tr deki polisler bile bunun farkinda onlarda latifeyle karisik gurbetcilerde ödemesin ne olacak zaten cogu köprü ve yollar onlarin gönderdigi paralarla yaptirildi zamaninda diyorlar.Aslinda yaslar var ama uygulamada sikintilar ve sistem eksiklikleri var.devlette ceza yiyen plakayi gümrükten cikartmak istemiyor ama kapilarda bu cezalarin tahsilini yapmanin zorlugunun farkindalar hepimizce malum sinir kapilarindaki yogunluk birde bu uygulama oldugunu düsünün kitlenir.kiminin parasi olmaz kimi itiraz eder ispat ister falan filan. ama herseye rahmen bizlerin yol ve köprü gecis ücretlerini ödememiz lazim cünkü kullangin hizmetin karsiligi vermemek yanlis birsey ama radara bisey diyemem.Tr y giderken car cakal millete birsürü yol paralari veriyoruz birde yol yol olsa.

imparator29
08 Nisan 2017, 17:52
resmi yeni düzenleme geldi zaten artik türkiyeden radar ve parali yollarin giselerinden kacak gecis yapanlar gümrüklerden cikis yapamiyacakmis artik dikkatli olunmasi lazim.