PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : almanyada erken emeklilik

orjinal007
06 Eylül 2016, 20:32
merhaba arkadaslar ben akcigerden Tumor amaliyati aldum erken emekli olma sansim varmi 52 yasindayim 26 yillik calismisligim var simdiden bilgileriniz icin tesekkürler

hOrOz
06 Eylül 2016, 20:55
Almanya da erken emeklilik diye bir olay yok

sadece hastalıktan veya iş görememezlikten dolayı Erwerbsminderungsrente vardır ..

talo176
06 Eylül 2016, 20:55
cok gecmis olsun arkadasim, Allah acil sifa versin..
soruna gelince, tabiki tedavi göreceksin bastan ve sürekli rapor alacaksin.. biliyorsun ilk 6 haftasini is veren normal maasini veriyor.. sonra 78. haftasina kadari krankengeld (saglik sigortasindan) alacaksin..

erkenden emekli (erwerbminderungsrente) alabilmen icin versorgungsamt basvurmalisin.. en az %50 almalisin arkadasim, o zaman iste sansin yükselebilir erkenden emekli olmak icin..

tr-22
06 Eylül 2016, 21:57
Öncelikle konuyu acan kardesimize gecmis olsun diyorum.

Benim ögrenmek istedigim,50% olup alti haftadan fazla krank yapildiginda % kac kesiliyor,yada 6 haftaya kadar kac prosent,alti haftayi gectiginde ne kadar kesiliyor.

hOrOz
06 Eylül 2016, 22:08
Öncelikle konuyu acan kardesimize gecmis olsun diyorum.

Benim ögrenmek istedigim,50% olup alti haftadan fazla krank yapildiginda % kac kesiliyor,yada 6 haftaya kadar kac prosent,alti haftayi gectiginde ne kadar kesiliyor.

aslında Prozent diye bir şey yok .. bu iş kaybıninn derecesidir ... Grad der Behinderung (GdB) yani senin gerçek iş kaybının derecesidir

atıyorum diabetten iş kaybı %50 olabilirse kolundan sakatlığı olan biri %30 olabilir

6 haftaya kadar olan kranklar da işyeri tam öder 6 haftadan sonra Krankengeld ödenir ....

ayni hastaliktan 6 ay içinde tekrar kranka çıkılırsa yine Krankengeld ödenir ...

sanirım son net maaşın %90 ni Krankenkengeld olarak ödeniyor

birde şunu unutmayın 6 haftadan uzun süren hastalıklarda emeklilik primleri yatmıyor

Gercekler
06 Eylül 2016, 22:14
erkenden emekli (erwerbminderungsrente) alabilmen icin versorgungsamt basvurmalisin.. en az %50 almalisin arkadasim, o zaman iste sansin yükselebilir erkenden emekli olmak icin..

Öncelikle gecmis olsun. Talo176 arkadasimizin bu bilgisi kismen dogru.

Versorgungsamt sadece sakatlik orani ölcer. Oysaki emeklilik kurum bu sakatligin malüliyete (yani is görememezlige) yol acip acmadigina bakip karar verir.

Bir örnek:

Tekerlekli sadelyede belden asaga felcli olan bir insan 80 - 100 arasi alir. Ancak baska rahatsizlari yoksa emekli ayligi alamaz, cünkü is gücü halen mevcuttur. Is gücüne bakilirken mesleginizin ne oldugu veya son olarak ne is yaptiginizi maalesef bakilmiyor. Teorik olarak herhangi bir iste calisabilirmisiniz ona bakiliyor. Böyle bir is bulma sansin olup olmadiginida maalesef fark etmiyor. Tek istisna 02.01.1961 önce doganlardir.

Is gücü 0 ile 2,9 saat arasi herhangi bir iste -> volle Erwerbsminderungerente
Is gücü 3 ile 5,9 saat arasi herhangi bir iste -> teilweise Erwerbminderungsrente.

Büyük bir ihtimal, eger tumor kötü niyetli ise, emekli edeceklerdir. Ancak arkadasimizi süresiz degil, süreli emekli edeceklerdir. Bu süre 1 ile 3 yil arasi degismekte. Takdir hakki Deutsche Rentenversicherung'un saglik heyetinde. Dikkat edilmesi gerek, arkadasimizin 1,5 yil krank parasinin bitmesine en gec 7 ay kala basvuru yapmasi. Cünkü süreli emeklilikler yasa geregi en erken basvurudan 7 ay sonra baslar.

orjinal007
13 Eylül 2016, 19:49
tüm dost lara tesekkür ederim ayrica mübarek Kurban bayramlarini kutlarim verrdiginiz bilgiler icin minnetarim ayrica benim icin en aydinlatici Bilgi veren gercekler nicli arkadasa sükranlarimi sunuyorum su an hala hastanedeyim dr bugün söyledi malesef Tumor kötü niyetli imis

orjinal007
13 Eylül 2016, 20:06
tüm dostlarin mübarek Kurban bayramini kutlarim v serdiginiz degerli bilgiler icin tesekkürler bnim icin yetrli aciklamayi yapan gercekler nicli arkadasa yarica tesekkür ederim su an hala hastanedeyim- malesef Tumor kötü huylu cikti

catli50
13 Eylül 2016, 20:55
Arkadasim gecmis olsun
Bende vipel op oldum
Yani Pankreas i dalak i safra kesesini aldilar
cok zor bir ameliyat gecirdim hamd olsun su an iyiyim insilün vuruyorum ve 18 seans cemo terapi alacagim 5 tanesi bitti
ben 01..10.1963 dogumluyum ve 35 sene calistim
diyorlarki 18 ay aok dan sonra 1 senede arbeitsamt dam maas alacaksin diyorlar
sorum: acaba emeklilik basvurusunu aok da iken mi yapayim yoksa 18 ay dolup arbeitsamt a gecince mi basvursam?
herkesin Mübarek Kurban BAYRAMI kutlu olsun

hOrOz
13 Eylül 2016, 21:10
Arkadasim gecmis olsun
Bende vipel op oldum
Yani Pankreas i dalak i safra kesesini aldilar
cok zor bir ameliyat gecirdim hamd olsun su an iyiyim insilün vuruyorum ve 18 seans cemo terapi alacagim 5 tanesi bitti
ben 01..10.1963 dogumluyum ve 35 sene calistim
diyorlarki 18 ay aok dan sonra 1 senede arbeitsamt dam maas alacaksin diyorlar
sorum: acaba emeklilik basvurusunu aok da iken mi yapayim yoksa 18 ay dolup arbeitsamt a gecince mi basvursam?
herkesin Mübarek Kurban BAYRAMI kutlu olsun

Gerçekler in yukarıdaki üstteki makalesini oku

cartelbjk
20 Eylül 2016, 13:36
slm... Arbeitslosengeld emeklilik parasindan daha yüksek oldugundan,
önce arbeitsamta düsdükten sonra emeklilige bas vurmaniz senin yararina olur maddi yönden.

Sinanay12
07 Kasım 2017, 07:55
Ben fitiktan 1 sene icinde 3 sefer ameliyat oldum Son ameliyatimda 4 vida verbindet korb falan taktiler Bana 20% altindan verdiler