PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurt dışından araç getiren emekliler için yeni düzenleme uygulama 01.09.2016

hOrOz
01 Eylül 2016, 12:19
İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu,
‘‘Aracını Türkiye’ye getirmede 185 gün şartı nedeniyle sorun yaşayan yurt dışından
emekli vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeye yönelik kararname bugün Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Hiçbir emekli vatandaşımızın aracının gümrükten geri çevrilmeyeceğine
ilişkin taahhüdümüz böylelikle uygulamaya geçmiştir.’’ açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yakından takip ettiği gibi Türkiye’ye
aracıyla gelmek isteyen emekli vatandaşlarımızın ‘185 gün’ şartı kapsamında yaşadıkları sorunlar devam etmekteydi.

Konuyla ilgili yaptığımız bir önceki açıklamada aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşımızın gümrükten geri çevrilmeyeceğini belirtmiştik.
Sorunun çözümüne ilişkin mevzuat düzenlemesi, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız
tarafından hazırlanan ilgili kararnamenin bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yapılmış oldu.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/09/20160901-12.pdf

Buna göre yurt dışında emekli olduktan sonra Türkiye’ye ilk defa araç getirecek kişilerde yurt dışında yerleşik olma şartının
tezahürü olan 185 gün ilgili ülkede yaşama şartı aranmayacaktır. Aynı şekilde aracı için aldığı 24 aylık izin süresinin tamamını kullanmadan
aracıyla yurt dışına çıkan emekli bir vatandaşımızın geri kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye giriş yapması
durumunda da 185 gün şartı dikkate alınmayacaktır. Bu kişinin aracına, aracın sahip olduğu geri kalan izin süresi verilecektir.

Yeni düzenleme ayrıca, aracı için iki yıllık iznin tamamını kullanmış veya 185 gün şartını yerine getirmeyen
Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin gümrükte yaşadıkları mağduriyeti engellemek için de önemli bir kolaylık sağlamaktadır.
Bu kişilerin araçlarına yılda bir defaya mahsus bir aylığına süre verilecektir.

Hiçbir emekli vatandaşımızın aracının gümrükten geri çevrilmeyeceğine ilişkin taahhüdümüz, takibimiz neticesinde oluşan yeni yasal zeminle yerine getirilmiştir.’’

Bence Deger
09 Eylül 2016, 15:27
Merhbalar,

Yani ben emekli biri olarak, iki senem dodumu bulgara giris cikis yapinca tekrar iki sene uzatiliyormu? Yada benmi olayi yanlis anladim!!

Cevaplarinizi bekliyorum...Tesekkürler

hOrOz
09 Eylül 2016, 15:35
Merhbalar,

Yani ben emekli biri olarak, iki senem dodumu bulgara giris cikis yapinca tekrar iki sene uzatiliyormu? Yada benmi olayi yanlis anladim!!

Cevaplarinizi bekliyorum...Tesekkürler

öyle Bulgara girip çıkma diye bir şey yok zaten olmamıştır .. bunlar kahvelerde cami köşelerinde anlatılan fasa fisolardır

sadece ilk defa gelişlerde 185 gün şartı yoktur kaldırılmıştır

730 dolduktan sonra arabayı tekrar yurtdışına çıkarmanız ve tekrar sokmak için 185 gün beklemeniz gerekiyor

24 ayını doldurup yurtdışına çakanlara ve 185 günü doldurmadan gelenlere senede bir ay izin verilecektir

Hasan05
13 Eylül 2016, 23:14
Simdi.babam.türkiyeye.araba.götürdügünde.bana.veka let.vermis.olsa.babamin.götürdügü.arabayi.sürebili rmiyim.cevab.bekliyorum.selamlar

ALSANCAK-35
15 Eylül 2016, 00:08
Simdi.babam.türkiyeye.araba.götürdügünde.bana.veka let.vermis.olsa.babamin.götürdügü.arabayi.sürebili rmiyim.cevab.bekliyorum.selamlar

La havle! Bize Devletimiz tarafindan taninan bu güzel kolayliklari neden bu kadar cabuk sulandiriyoruz anlamak imkansiz.Cok akilliyiz canim cok (Gelde simdi rahmetli Aziz Nesin'in lafini anma (Bir toplantida kendisine sormuslar nedir bu milletin ahvali? -Ne diyem yüzde 60 aptaldir. Muhatabi kizmis bu lafa. "Tamam tamam sözümü geri aldim yüzde 40 akillidir.) Demem o ki biz bir zamanlar Almanya'daki sigara otomatlarina bir Mark boyutunda buz atip sigara cekmisiz.Hey alam yaf milletler Ay'a gidiyorlar.Arkadasim senin sorunu cevaplamayi unuttuk bu arada hakkini helal et.Emeklilere taninan bu haktan sadece kendisi yararlanabilir hatta ve hatta emeklinin arabasini sadece kendisi kullanabilir yakalarlarsa büyük cezasi var haberinde olsun.

vatan1
15 Eylül 2016, 10:34
Arkadas yanilmiyorsam 1.ci derecedeki yakinlar yani kari, koca ve cocuklar kullanabilir.

erde11
18 Eylül 2016, 15:10
Arkadaslar, bir sorum var bir türlü cevabini bulamiyorum.Simdi Kayinpederim almanyadan emekli kayinvalidem ile birlikte 1.5 yildir türkiyedeler.Simdi araba ile geri gelecekler.Bu 6 ay sarti kalktigina göre, buraya geldiklerinde kayinvalidemin üstüne bir araba alsa yada arabalrini kayinvalidemin üstüne yapsalar o araba ile kayinvalidem 2 sene tr de kalabilirmi ?Kayinvalidemde almanyadan emekli ve üstüne araba ile hic tr ye giris yapmadiCevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

hOrOz
18 Eylül 2016, 15:59

Baban Türkiye de olduğü sürece sende kullanabilirsin

Arkadaslar, bir sorum var bir türlü cevabini bulamiyorum.Simdi Kayinpederim almanyadan emekli kayinvalidem ile birlikte 1.5 yildir türkiyedeler.Simdi araba ile geri gelecekler.Bu 6 ay sarti kalktigina göre, buraya geldiklerinde kayinvalidemin üstüne bir araba alsa yada arabalrini kayinvalidemin üstüne yapsalar o araba ile kayinvalidem 2 sene tr de kalabilirmi ?Kayinvalidemde almanyadan emekli ve üstüne araba ile hic tr ye giris yapmadiCevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

arkadaşım konuyu yanlış anlıyorsunuz tamamen kaldırılmadı sadece ilk gelişlerde 185 gün kuralı kaldırıldı ..
kayınpederin geri kalan günlerini kullanabilir
fakat kaynanan ilk defa araba ile giriş yapacağı için problem olmaması gerek ...

en iyisi gümrüğe danışmak

erde11
18 Eylül 2016, 16:19
Sagol horoz kardesim.Cevabin icin tesekkür ederim.Kayinpederim buraya geldiginde günlerini doldurmus olacak.Galiba En iyisi arabayi kayinvalidemin adina gecirip o hic araba ile tr ye gitmedigi icin onun adina tr ye giris yapmak.Plakayi degistirmeye gerek varmi birde 1,5 yil önce ikisi beraber giris yapmislardi Problem olurmu

hOrOz
19 Eylül 2016, 23:47
Sagol horoz kardesim.Cevabin icin tesekkür ederim.Kayinpederim buraya geldiginde günlerini doldurmus olacak.Galiba En iyisi arabayi kayinvalidemin adina gecirip o hic araba ile tr ye gitmedigi icin onun adina tr ye giris yapmak.Plakayi degistirmeye gerek varmi birde 1,5 yil önce ikisi beraber giris yapmislardi Problem olurmu

en iyisi gümrüğe danışmak

mustimercan
01 Şubat 2017, 00:44
Evt arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi Almanya dan Türkiye'ye giriş yapan bi araç ne kadar süre türkiyede kalabilir.edkiden sadece 6 aydı halen aynımı?

44Malatya
01 Şubat 2017, 08:20
Bilindiği gibi Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı yeni yasa düzenlemesi ile Geçici ithalat ve turistik kolaylıklar kapsamında yurt dışı plakalı araçların ülkemizde 6 ay olan serbest dolaşım hakkını 24 aya (730 gün) çıkardı. Bu durum ülkemizde turist olan, çalışmak ve eğitim için bulunan yabancı uyruklu kişiler ve yurt dışında sürekli ikamet eden vatandaşlarımız için çok büyük kolaylık oldu. Bizler için de "acaba yurt dışından oradaki akrabamın üzerine araç alsam, aracı getirsem 2 sene boyunca burada kullansam" sorusunu akıllara getirdi.

karadeniz
01 Şubat 2017, 12:22

2) Yurt dışından Türkiye’ye götürülen arabalar Türkiye’de ne kadar kalabilir.? Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye götürülen arabalara (yeni yasaya göre) en fazla 24 ay (730 gün) süre verilir Bu süre, tek seferde kullanılabileceği gibi, parça parça da kullanılabilir. Yani bu arabaları Türkiye’de bırakıp, 2 yıl içerisinde istediğiniz kadar uçak veya başka bir vasıtayla yurt dışına çıkıp,Türkiye’ye geri dönebilirsiniz.

Ancak bu sürenin tamamının kullanılmasından sonra, Türkiye’ye yeniden araba getirilebilmesi için -hem kişinin,- hem de arabanın, -çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunması gerekir; (Dikkat: Eski yasaya göre 6 ay süreyle Türkiye’ye giriş yapmış ve halen Türkiye’de bulunan arabaların 6 aylık süresinin 24 aya uzatılması için süresi dolmadan ve arabanın yurt dışına çıkarılmadan gümrük idaresine başvurulması gerekmektedir).
http://www.beycan.net/1082/son-kanuna-gore-yurtdisindan-turkiyeye-arac-getirme-konusu.html

hOrOz
01 Şubat 2017, 12:27
2) Yurt dışından Türkiye’ye götürülen arabalar Türkiye’de ne kadar kalabilir.? Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye götürülen arabalara (yeni yasaya göre) en fazla 24 ay (730 gün) süre verilir Bu süre, tek seferde kullanılabileceği gibi, parça parça da kullanılabilir. Yani bu arabaları Türkiye’de bırakıp, 2 yıl içerisinde istediğiniz kadar uçak veya başka bir vasıtayla yurt dışına çıkıp,Türkiye’ye geri dönebilirsiniz.

hocam burada yurtdışına çıkışta arabanın gümrüğe bırakılması gerek yoksa farkedilirse yüksek cezaları var ...

birde emekliler eğer 185 günü doldurmadan tekrar giriş yaparlarsa sadece 30 gün Türkiye de bulunabilirler

karadeniz
01 Şubat 2017, 20:33
hocam burada yurtdışına çıkışta arabanın gümrüğe bırakılması gerek yoksa farkedilirse yüksek cezaları var ...

birde emekliler eğer 185 günü doldurmadan tekrar giriş yaparlarsa sadece 30 gün Türkiye de bulunabilirler

HOrOZ,bilgilendirmene aynen katiliyorum,alintida kirmizi renklerle 730 güne hak kazanabilmek icin kisi ve arabanin yurtdisinda en az 185 gün (6 ay) gecirilmesini belirtmek istemistim,2016 yilinda bende yeni uygulamadan faydalandim,iki nusha halinde taahütname tanzim ederek gümrük müdürlügüne sundum, Istanbul'da polisten cikarken sordum ben araba ile Türkiye'ye giris yaptim dedim kayitlarda göremediler 5 hafta sonra geri döndüm kapikuleden araba ile cikarken yine sordum benim giris cikislarimi görebiliyormusunuz diye ilk etapda göremediler 5/10 dadika bekleterek aradilar ve buldular kayitlardan düsürün sonra sorun yasamayayim diye sakalarak cikis yaptim.

Mtemel
29 Nisan 2017, 20:58
Merhaba arkadaşlar, ben alman vayandaşıyım ve iki yıldır türkiyede yaşıyorum. almanyadan türkiyeye arac getirmek isyorum. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşşekür ediyorum

hOrOz
29 Nisan 2017, 21:32
Merhaba arkadaşlar, ben alman vayandaşıyım ve iki yıldır türkiyede yaşıyorum. almanyadan türkiyeye arac getirmek isyorum. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşşekür ediyorum

burada küçük bir problem var ikamet Türkiye de yoksa Almanya damı gözüküyor

yurtdışında (yani Türkiye dışında ) 185 günden fazla kalanlar 720 günlüğüne arabasını Türkiye ye götürebiliyor 720 gün sonra arabayı tekrar çıkarması gerek

TÜV ü ona göre ayarlaman gerek yoksa TÜV süz araba kullanmak yasak

tekrar hak kazanmak için yine 185 gün yurtdışinda yaşamasi gerekiyor .. yurtdışina çiikarken arabayıda çıkarması veya gümrüğe bırakması gerekiyor

eşi veya cocuklari sürebiliyor başkalarına devretmek kesinlikle yasak

tr-22
29 Nisan 2017, 22:35
slm Horoz kardes,bende konu ayni olmasada buna benzer bir soru sormak istiyorum?Ben suan kendime yeni 0 araba almak istiyorum,diyelimki on yil sonra ben bu arabayi birinci el olarak Türkiyeye götürmek istiyorum,bunlarin gümrük VS masraflari nasil oluyor? kafama cok takiliyor net bir cevap bulamadim kimseden alamiyorum,bilgin varsa beni biraz aydinlatirsan minnetar olurum.

saygilar

hOrOz
29 Nisan 2017, 23:03
slm Horoz kardes,bende konu ayni olmasada buna benzer bir soru sormak istiyorum?Ben suan kendime yeni 0 araba almak istiyorum,diyelimki on yil sonra ben bu arabayi birinci el olarak Türkiyeye götürmek istiyorum,bunlarin gümrük VS masraflari nasil oluyor? kafama cok takiliyor net bir cevap bulamadim kimseden alamiyorum,bilgin varsa beni biraz aydinlatirsan minnetar olurum.

saygilar

Arabayı aldığın tarihte araba 3 yaşından büyük olmayacak
şimdi 10 sene sonrası gümrük nasıl olacak kimse bilemez
şu anki sistemde araba pahalıya geliyor

Yurt dışından getirilen araçlar hangi şartları taşımalı?

1- Araba 3 yaşından büyük olmamalı. Ancak araç yaş şartı malul ve sakatlar önemli değildir. Böyle bir şart aranmaz.
2- Yurt dışından getirilmek istenen araba, kim adına yurt içine sokulacaksa onun üzerine en az 6 ay öncesinden adına kayıtlı olmalı. Yine bu şart malul ve sakatlar için aranmıyor.
3- Arabanın en fazla 8 koltuklu olmalı. (Şoför dahil)
* Malul ve sakatlar ithal edecekleri araçta özel imal edilmiş hareket ettirici tertibatlar bulunmalı ve motor hacmi Hubraum 1600 CC’yi geçmemeli.

http://teknolojikampi.com/wp-content/uploads/2016/11/motor-hacmine-g%C3%B6re-vergi-oranlar%C4%B1.jpg
Yurtdışından getirilen arabanın vergiye esas seğeri nasıl hesaplanır?

Türkiye’ye gitirmek istediğiniz otomobilin vergiye esas değeri model yılındaki satış bedelinden,
model yılı için 0 (sıfır) birinci yıl için %20, diğer yıllar için %15 eskime payı düşülerek hesaplanmaktadır. Bu oran tablosu aşağıda…

http://teknolojikampi.com/wp-content/uploads/2016/11/vergiye-esas-de%C4%9Fer-hesaplamas%C4%B1.jpg

CIF KIYMET (arabanın Türkiye deki değeri Almanya da arabayı kaça aldiğın önemli değil )

40.000.-- EUR luk 2001cc den büyük bir motorlu bir araba diyelim

ÖTV = CIF Bedel X ÖTV Oranı
40.000.- EUR X ÖTV Oranı % 84 = 33600.- EUR ÖTV

KDV = (CIF Bedeli + ÖTV ) X KDV Oranı
( 40.000.- EUR + 33.600.- EUR ) X % 18 KDV Oranı
( 73.600.- EUR ) X % 18 = 13.248,- EUR KDV

GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER TOPLAMI = ÖTV+KDV
33.600.- EUR ÖTV + 13.248.- EUR KDV = 46.848.- EUR Ödenmesi gereken toplam vergi

40.000 + 46.848€ =86.848€ TOPLAM Maliyet

tr-22
30 Nisan 2017, 00:31
Öncelikle cevabin icin tesekkür ediyorum,ben kendi bilgilerimi aktarmak istiyorum.Araba kinci el ise en azindan 3 yasini gememis olup,araba 1 el olup yas? sinirsiz gecbilir.birde bilmedigim nokta TR kesin dönüs sarti varmidir?

Buna munatip arabanin özellikleri yasi gümrügü vs degisebilir,ail sorum on yasindaki arabayi götürdügünde kesin dönüs aranirsa bu kötü.

hOrOz
30 Nisan 2017, 12:32
Öncelikle cevabin icin tesekkür ediyorum,ben kendi bilgilerimi aktarmak istiyorum.Araba kinci el ise en azindan 3 yasini gememis olup,araba 1 el olup yas? sinirsiz gecbilir.birde bilmedigim nokta TR kesin dönüs sarti varmidir?

Buna munatip arabanin özellikleri yasi gümrügü vs degisebilir,ail sorum on yasindaki arabayi götürdügünde kesin dönüs aranirsa bu kötü.

1. el veya 2. el diye bir kural yok ilk defa duyuyorum

sadece arabayı üzerine aldığın tarihte 3 yaş sınırını geçmeyecek

kesin dönüş şartı yok 5 senede bir araba çıkarma hakkın var

vergi ve indirim ile ilgili resimleri yeniden ilk mesajıma yükledim

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/bedelsiz-nakil-vasitasi-ithali
Bedelsiz ithalat kapsamında yurda aracını getiren ve daha sonra yurt dışına tekrar yerleşen bir kişi yurda dönüşünde bir kez daha araç getirme hakkı var mıdır?

Bedelsiz araç ithalatından yararlanma hakkı 5 yılda bir verilmiştir. İlk aracın fiili ithalat tarihi üzerinden beş yıl geçmiş olması ve diğer şartların sağlanmış olması halinde tekrar bu kapsamda araç ithal edilmesi mümkündür.

Mtemel
01 Mayıs 2017, 13:14
Benim ikametgahım hala almanya da gözüküyor ama iki yıldır tr de çalışıyorum. Araç almak istiyorum ama ordan mı getirsem veya burdan yabancıdan yabancıya satılan bir araç mı alsam diye düşünmekteyim. Sizce hangisi daha karlı olur?

clon
01 Mayıs 2017, 13:24
Burdan al daha iyi :)

deli-kadir
01 Mayıs 2017, 13:53
@hOrOz

selam kardes, bi soru da ben sorayim. Bu malulen konusunu aciklayabilir misin? Örnegin: Almanyada yasayan bir Türk vatandasi malulen emekli ise, nelerden faydalanabilir arac Türkiyeye arac cikarma konusunda?

akdenizli33
01 Mayıs 2017, 16:35
benimde söyle bir sorum olacak..türk vatandasiyim Almanyadan bu sene arabayla gelsem gelirkende ucakla gelsem seneye Kadar araba Türkyiede kalabilirmi.

hOrOz
01 Mayıs 2017, 17:12
Gümrük Bakanlıgının bu konu ile ilgili sikca-sorulan-sorular sayfası
http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar

Benim ikametgahım hala almanya da gözüküyor ama iki yıldır tr de çalışıyorum. Araç almak istiyorum ama ordan mı getirsem veya burdan yabancıdan yabancıya satılan bir araç mı alsam diye düşünmekteyim. Sizce hangisi daha karlı olur?

arkadaşım Türkiye de çalıştığına göre ikametgahın Türkiye görünüyor olması gerek

Türkiye giriş çıkışlar kayıt altındadır o zaman 185 gün problemli olur

@hOrOz

selam kardes, bi soru da ben sorayim. Bu malulen konusunu aciklayabilir misin? Örnegin: Almanyada yasayan bir Türk vatandasi malulen emekli ise, nelerden faydalanabilir arac Türkiyeye arac cikarma konusunda?

hiç bir faydası yok

benimde söyle bir sorum olacak..türk vatandasiyim Almanyadan bu sene arabayla gelsem gelirkende ucakla gelsem seneye Kadar araba Türkyiede kalabilirmi.

araba kalabilir fakat gümrüğe bildirilmesi terkedilmesi gerek herhangi biri arabayı kullanamıyor

aracın gün sayısı saymaya devam ediyor

Soru: Taşıt Türkiye’de bırakılarak yurtdışına çıkılabilir mi?

Cevap: Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirerek taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde
en yakın gümrük idaresine başvurarak Geçici İthal Edilen Taşıtlara İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1)
kapsamında taahhütname vermek suretiyle taşıtsız olarak yurtdışına çıkış izninin alınması gerekmektedir.
Veya gümrük idaresine taşıt teslim edilerek yurtdışına taşıtsız çıkış yapılabilir.

tr-22
01 Mayıs 2017, 17:23
1. el veya 2. el diye bir kural yok ilk defa duyuyorum

sadece arabayı üzerine aldığın tarihte 3 yaş sınırını geçmeyecek

kesin dönüş şartı yok 5 senede bir araba çıkarma hakkın var

vergi ve indirim ile ilgili resimleri yeniden ilk mesajıma yükledim

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/bedelsiz-nakil-vasitasi-ithali
Bedelsiz ithalat kapsamında yurda aracını getiren ve daha sonra yurt dışına tekrar yerleşen bir kişi yurda dönüşünde bir kez daha araç getirme hakkı var mıdır?

Bedelsiz araç ithalatından yararlanma hakkı 5 yılda bir verilmiştir. İlk aracın fiili ithalat tarihi üzerinden beş yıl geçmiş olması ve diğer şartların sağlanmış olması halinde tekrar bu kapsamda araç ithal edilmesi mümkündür.

Buradan araba alip Türkiyeye götürmeni hic önemi kalmiyor,cünkü burada 40.000€ aldigin arabada zaten türkiyede ayni fiyata alabiliyorsun,tabiki buda 2litreden asagidakiler icin gecerli.

Hani bunca yilldir buralarda yasiyoruz en azindan biraz düsük gümrügü olsa cok iyi olur,anca bu sekilde faydalaniriz,bende o zaman aklimdan gecenleri tam silmem lazim.

Yarin ben Konsolosluga gidecem isim var,bakalim fazla kalabalik olmazsa oradada bir sorusturma yapicam,belki daha detayli bilgi verirler.

hOrOz
02 Mayıs 2017, 09:12
Buradan araba alip Türkiyeye götürmeni hic önemi kalmiyor,cünkü burada 40.000€ aldigin arabada zaten türkiyede ayni fiyata alabiliyorsun,tabiki buda 2litreden asagidakiler icin gecerli.

Hani bunca yilldir buralarda yasiyoruz en azindan biraz düsük gümrügü olsa cok iyi olur,anca bu sekilde faydalaniriz,bende o zaman aklimdan gecenleri tam silmem lazim.

Yarin ben Konsolosluga gidecem isim var,bakalim fazla kalabalik olmazsa oradada bir sorusturma yapicam,belki daha detayli bilgi verirler.

konsolosluğun değişik bir şey söyleyeceğini sanmıyorum benim bilgilerde Gümrük Bakanlığından

Ewigkeit111
02 Mayıs 2017, 14:43
salykm
hOrOz arkadaşın aynen yukarıda anlattığı gibi...
detaylı ve kısa açıklama için 100 puan.

tr-22
03 Mayıs 2017, 17:29
konsolosluğun değişik bir şey söyleyeceğini sanmıyorum benim bilgilerde Gümrük Bakanlığından

Slm arkadaslar ben dün kosolosguga gittim,bana orada verilen cevap,avrupada konsolosluklarda hic birinde gümrükle iilgili bilgi verecek merce yoktur,ancak Türkiyede bilgiyi alabilecegimizi söylediler,buraya aciklama yapmanin nedeni benim gibi düsünen arkadaslari bigilendirmek istedim.

hOrOz
03 Mayıs 2017, 17:52
Slm arkadaslar ben dün kosolosguga gittim,bana orada verilen cevap,avrupada konsolosluklarda hic birinde gümrükle iilgili bilgi verecek merce yoktur,
ancak Türkiyede bilgiyi alabilecegimizi söylediler,buraya aciklama yapmanin nedeni benim gibi düsünen arkadaslari bigilendirmek istedim.

sadece Berlin de var

T.C. Berlin Büyükelçiliği Gümrük Müşavirliği

İletişim Bilgileri:
Posta Adresi: Rungestrasse 9, 10179 Berlin- Germany
Tel: 00 49 30 7585213
Faks: 00 49 30 27898040
e-posta: [email protected]

konu açılınca aklıma rahmetli çok iyi bir abimiz vardı aklıma geldi

böyle iş yerinde şakasına olur olmaz herşeyi tartışırdık

kendisi aslen Türk tü .. (Türkiye de bir sürü politikacı tanırdı) ama Yunan Vatandaşıydı

bir gün tartışma çıktı ben şunu Türkiye götürürüm falan filan

arkadaş sen şunu yapamazsın deyince bomyayı patlattı

ben Yunanistana tren götürürüm sen Türkiye ye araba bile götürmezsin dedi

yıllarca bu söze gülmüşüzdür

tr-22
03 Mayıs 2017, 20:49
Zamanim oldugunda bir deneyip ararim bakalim bilgi vericeklermi?ögrendigimi buraya paylasirim.Horoz kardesim sana tekrar tesekkür ederim.

tr-22
08 Mayıs 2017, 12:07
sadece Berlin de var

T.C. Berlin Büyükelçiliği Gümrük Müşavirliği

İletişim Bilgileri:
Posta Adresi: Rungestrasse 9, 10179 Berlin- Germany
Tel: 00 49 30 7585213
Faks: 00 49 30 27898040
e-posta: [email protected]

horoz arkadasim bu numarayi aradim cevap vermiyor,cok eski olmali herhalde.

Hasan05
11 Mayıs 2017, 18:49
Arkadaslar benim de bir sorum var almanyada halen calisiyorum almanyadan emekli felan degilim emekli olmayanlarda 2ki sene araba goturebilitormu simdiden tesekkurler ederim

Assassins
01 Ağustos 2017, 20:29
Arabayı aldığın tarihte araba 3 yaşından büyük olmayacak
şimdi 10 sene sonrası gümrük nasıl olacak kimse bilemez
şu anki sistemde araba pahalıya geliyor
Yurtdışından getirilen arabanın vergiye esas seğeri nasıl hesaplanır?

Türkiye’ye gitirmek istediğiniz otomobilin vergiye esas değeri model yılındaki satış bedelinden,
model yılı için 0 (sıfır) birinci yıl için %20, diğer yıllar için %15 eskime payı düşülerek hesaplanmaktadır. Bu oran tablosu aşağıda…

http://teknolojikampi.com/wp-content/uploads/2016/11/vergiye-esas-de%C4%9Fer-hesaplamas%C4%B1.jpg

CIF KIYMET (arabanın Türkiye deki değeri Almanya da arabayı kaça aldiğın önemli değil )

40.000.-- EUR luk 2001cc den büyük bir motorlu bir araba diyelim

ÖTV = CIF Bedel X ÖTV Oranı
40.000.- EUR X ÖTV Oranı % 84 = 33600.- EUR ÖTV

KDV = (CIF Bedeli + ÖTV ) X KDV Oranı
( 40.000.- EUR + 33.600.- EUR ) X % 18 KDV Oranı
( 73.600.- EUR ) X % 18 = 13.248,- EUR KDV

GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER TOPLAMI = ÖTV+KDV
33.600.- EUR ÖTV + 13.248.- EUR KDV = 46.848.- EUR Ödenmesi gereken toplam vergi

40.000 + 46.848€ =86.848€ TOPLAM Maliyet

Bu ÖTV orani 2001cc den kücük motorlu tasitlar icinde aynimi?

Buldum Arkadaslar Sagolun

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ ( ÖTV )
ÖTV Aracın CIF değeri üstünden hesaplanır.
Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler % 37
Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenler % 60
Motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler % 84

Oranlar degismis olabilir bu 2016 nin ki 2017 yi bilmiyorum ama articagini duymustum.

Sweet_FormuLa
02 Ağustos 2017, 01:56
Aracin ÖTV si CIF bedeli neye göre hesaplaniyor? eger aldigin aracin 3 yasina kadar fiyati azsa ona göre ötv almiyorlarmi?

hOrOz
02 Ağustos 2017, 03:33
Aracin ÖTV si CIF bedeli neye göre hesaplaniyor? eger aldigin aracin 3 yasina kadar fiyati azsa ona göre ötv almiyorlarmi?

CİF: Mal bedeli,Navlun,Sigorta demektir.

Eşyanın gerçek satış bedeli esas alınarak bu üç usuru da içinde barındırması halinde fatura bedeli o günkü Merkez Bankasının döviz satış kuru ile çarpılarak CİF Kıymeti bulunur.
Şayet faturanız sadece malın bedelini içeriyorsa ve Navlun(nakliye ücreti)Makbuzu ve Sigorta Poliçesi var ise bu belgeler esas alınarak

,şayet Navlun Makbuzu ve Sigorta Poliçesi yok ise %10 Navlun,%3 emsal Sigorta eklenerek CİF kıymet hesaplanır.

Aracın kıymeti Türkiye deki satış fiyatı değildir.Yurt dışındaki satıcının belirlediği gerçek satış bedelidir.

Faturadaki kıymet gerçek satış bedelini yansıtıyorsa gümrükler bunu itibare alır.Ancak gümrüklerin asli görevlerinden biri eşyanın gerçek kıymetini tespit etmektir.

Şayet gümrükler faturadaki kıymete bağlı kalırlarsa ne olur biliyormusunuz?

Vergi kaçakçılığı alıp başını gider.Nasıl mı? Şöyle, o zaman herkes daha az vergi ödemek için faturada kıymeti düşük gösterir.
Düşük kıymet demek,düşük vergi ödemek demektir.Bu yüzden gümrükler fatura bedeline bağlı kalmazlar.
Gerçek kıymetini araştırır ve bulurlar bunun üzerinden işlem yaparlar.Çünkü satıcı,alıcının isteği üzerine faturada düşük kıymet gösterebilmektedir.
Ya da bu olaylarda çifte fatura kullanılanılabilmektedir.Faturanın biri eşyanın gerçek satış bedeline aittir.
Diğeri ise gerçek olmayan düşük kıymetli faturadır.
Bunda amaç gümrükte az vergi ödemek içindir.Ancak gümrükler bu durumun farkında oldukları için artık kül yutmuyorlar.

Araç getiririlip gümrüğe teslim edilmeyinceye kadar Cif kıymeti ne tutar,vergisi ne tutar gibi bir arayış içine girmek boşunadır.
Bu konuda size şimdiden bilgi veren olsa dahi gümrüğe geldiğinizde ne kadar yanılmış olduğunuzu o zaman anlarsınız.
Çünkü nakliye ücreti ne kadar olacaktır.Sigorta poliçesi ne kadar olacaktır,
Malın gerçek kıymeti nedir, bunlar bir yana vergiler aracın aksesuarlarına göre dahi değişebilmektedir.
Örneğin deri koltuklu bir araba veya otomatik vitesli bir arabayla normal bir arabanın vergileri elbetteki aynı olmayacaktır.
Bu yüzden şimdiden bu aşamada aracın CİF Kıymeti ve vergileri konusunda arayış içine girmeyiniz.

maho33
02 Ağustos 2017, 10:35
selam horoz usta bu 185 gun sarti araba icinde gecerli mi diyelimki araba göturdum 2 yil sonra ben cikardim ayni arabayi aileden biri veya baska biri tekrar girderebilirmi yoksa arabalar icin de mi gecerli bu 185 gun

hOrOz
02 Ağustos 2017, 10:53
selam horoz usta bu 185 gun sarti araba icinde gecerli mi diyelimki araba göturdum 2 yil sonra ben cikardim ayni arabayi aileden biri veya baska biri tekrar girderebilirmi yoksa arabalar icin de mi gecerli bu 185 gun

Ancak bu sürenin tamamının kullanılmasından sonra, Türkiye’ye yeniden araba getirilebilmesi için
-hem kişinin,- hem de arabanın, -çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunması gerekir;

Bakirköylü
03 Ağustos 2017, 19:57
http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar

Bakirköylü
03 Ağustos 2017, 19:59
Ancak bu sürenin tamamının kullanılmasından sonra, Türkiye’ye yeniden araba getirilebilmesi için
-hem kişinin,- hem de arabanın, -çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunması gerekir;

Kisi olarak haklisinda, Arac olarak ben hic bir yerde Aracin 185 gün Yurt disinda olmasini bulamadim??

maho33
08 Eylül 2017, 21:56
herkese selam horoz ustaya yazdim ama yanlis anladi herhalde turkiye göturulen araba 2 yil doldurulduktan sonra cikarilmasi gerek ve tekrar sokmak icin kisinin 185 gun yurtdisinda yasamasi gerek burya kadar anladik bir arkdasin basindan gelen olay : arabayi almanyadan göturuyor tabi sigortasi tuv v.s hepsi ok turkiyede giriste gumruge diyor ben bu arabayi burda 2 yil birakacam ona göre evrak veriyorlar ve pasaportuna da isliyorlar arabayi turkiyede birakip 1 ay sonra ucakla almanyaya dönuyor iste bu 2 yil zarfinda bir kac defa ucakla gidip geliyor iki yilin dolmasina 2 ay var gidiyor arabayi turkiyeden cikaracak gumrukte adamlar diyor ceza ödiyeceksin neyin cezasi demis turkiyede bu arabaya sigorta yaptirmamissin ya zaten bu araba almanyada sigortali butun evraklar burda buyurun yok ceza ödiyeceksin bu defada demisler sen ucakla almanyaya dönmeden bize Haber vermen lazim di peki bunda niye sizi aramam lazimdi diyor biz nerden bilelim bu arabayi sen yokken baskasi kullanmadi bu arabayi hic kimsenin kullanmadigina dair ispat istemisler veya arabayi gumruge birakacaktin her gidis geliste gelip alacaktin bunlarin bir asli var mi arkadaslar turkiyede zorunlu sigorta ve gumruge birak geldiginde al ben pek inandirici bulmadim baska bir is vardir dedim arkadas yok diyor aynen dedigim gibi ...... ne dersiniz arkadaslar

hOrOz
08 Eylül 2017, 22:20
Kisi olarak haklisinda, Arac olarak ben hic bir yerde Aracin 185 gün Yurt disinda olmasini bulamadim??

Arabamı Türkiye’de 730 gün kullandım, süresi dolduğunda yurt dışına bir giriş-çıkış yapsam tekrar 730 gün kalabilirmiyim?

Türkiye’de 730 gün kalan ve süresi bitmiş bir taşıtın Türkiye’de kullanılması için taşıtın herhangi bir sınır kapısından giriş-çıkış yapması yeterli değildir.
Bu yanlış bir bilgidir. Süresi bitmiş bir taşıtın çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün yurtdışında bulunması gerekir ve 185 gün kalması halinde Türkiye’ye yeniden girişine izin verilir.

Türkiye’de 730 gün kaldıktan sonra arabamı yurt dışındaki eşime/oğluma/kızıma veya bir başkasına devretsem/satsam onlar Türkiye’ye götürebilir mi?

Türkiye’de 730 gün kalan araç yurt dışında 185 gün kalmadığı takdirde araç sahibinin eşi, çocukları, veya bir başkası tarafından dahi vekaletle Türkiye’ye götürülemez.
Taşıtın; tekrar Türkiye’ye vekaleten gelebilmesi için hem taşıtın , hem de getirenin en az 185 gün yurtdışında kalmış olması gerekmektedir.
Yani arabayı üzerine alanın da son bir yıl içerisinde arabayı getirmeden önce 185 gün yurt dışında kalmış olması gerekmektedir.

herkese selam horoz ustaya yazdim ama yanlis anladi herhalde turkiye göturulen araba 2 yil doldurulduktan sonra cikarilmasi gerek ve tekrar sokmak icin kisinin 185 gun yurtdisinda yasamasi gerek burya kadar anladik bir arkdasin basindan gelen olay : arabayi almanyadan göturuyor tabi sigortasi tuv v.s hepsi ok turkiyede giriste gumruge diyor ben bu arabayi burda 2 yil birakacam ona göre evrak veriyorlar ve pasaportuna da isliyorlar arabayi turkiyede birakip 1 ay sonra ucakla almanyaya dönuyor iste bu 2 yil zarfinda bir kac defa ucakla gidip geliyor iki yilin dolmasina 2 ay var gidiyor arabayi turkiyeden cikaracak gumrukte adamlar diyor ceza ödiyeceksin neyin cezasi demis turkiyede bu arabaya sigorta yaptirmamissin ya zaten bu araba almanyada sigortali butun evraklar burda buyurun yok ceza ödiyeceksin bu defada demisler sen ucakla almanyaya dönmeden bize Haber vermen lazim di peki bunda niye sizi aramam lazimdi diyor biz nerden bilelim bu arabayi sen yokken baskasi kullanmadi bu arabayi hic kimsenin kullanmadigina dair ispat istemisler veya arabayi gumruge birakacaktin her gidis geliste gelip alacaktin bunlarin bir asli var mi arkadaslar turkiyede zorunlu sigorta ve gumruge birak geldiginde al ben pek inandirici bulmadim baska bir is vardir dedim arkadas yok diyor aynen dedigim gibi ...... ne dersiniz arkadaslar
hocam sabah ta cevabını yazdım

Yurtdişına çıkarken arabayıda çıkarman gerek yada gümrüğe terk etmen gerek

arabayı başka birine bırakamıyorsun

bunu belki yirmi kere burada yazdım sabah ta özelden cevap verdim

19) Türkiye’ye götürdüğüm arabamı evimin garajına veya gümrük deposuna bırakarak yurt dışına çıkabilir miyim?
Cevap

Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirerek taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde ikamet ettiğiniz yerdeki
veya en yakın gümrük idaresine başvurarak Geçici İthal Edilen Taşıtlara İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) kapsamında,
aracı başkasının kullanmayacağına dair bir TAAHHÜTNAME vermek suretiyle taşıtsız olarak yurtdışına çıkış izninin alınması gerekmektedir.
Veya gümrük idaresine taşıt teslim edilerek yurtdışına taşıtsız çıkış yapılabilir.

konu hakkındaki resmi yönetmeklik ikinci bölüm madde 18 çikarılmayan araçlar ve şartların ihlali

Geçici İthal Edilen Taşıtlara İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1)
http://trakya.gtb.gov.tr/data/5241a3a7487c8e70687e421d/seri_no_1.pdf

maho33
08 Eylül 2017, 23:11
ustam cevaplarin icin sagol ama ben anlatamadim hala ...... ben arabayi kimseye birakmiyorum ki diyelim ki ben bu ay sonu turkiye araba göturdum gumrugede dedim bu araba yi burda iki yil birakmak istiyorum gerekli evraklari yaptirdim ben bir ay sonra arabayi kimseye birakmadan garaja koyup ucakla geri gelemezmiyim illahi arabayida mi cikarmam lazim yada gumruge birakmam lazim o zaman ne anladik bu iki yil muhabbeti ni ustam adamlar gidiyor arabalari turkiyeye birakiyor her gittiklerinde kullaniyor sonra garaja koyup geliyorlar iki yilda bitmeden gidip cikariyorlar ben böyle biliyordum

tr-22
09 Eylül 2017, 01:14
ustam cevaplarin icin sagol ama ben anlatamadim hala ...... ben arabayi kimseye birakmiyorum ki diyelim ki ben bu ay sonu turkiye araba göturdum gumrugede dedim bu araba yi burda iki yil birakmak istiyorum gerekli evraklari yaptirdim ben bir ay sonra arabayi kimseye birakmadan garaja koyup ucakla geri gelemezmiyim illahi arabayida mi cikarmam lazim yada gumruge birakmam lazim o zaman ne anladik bu iki yil muhabbeti ni ustam adamlar gidiyor arabalari turkiyeye birakiyor her gittiklerinde kullaniyor sonra garaja koyup geliyorlar iki yilda bitmeden gidip cikariyorlar ben böyle biliyordum

Bu vaziyette güvenilir yerden NOTER gibi kimsenin kullanmayacagini ispatlarsan gümrügü birakman gerekmez diye biliyorum.

hOrOz
09 Eylül 2017, 08:38

senin yukarıda anlattığın olayda arkadaş hata yapmış kendi kafasına göre arabayı bırakmış ve yurtdışına çıkmış
böyle haller de ceza gerektiriyor

keşke zahmet edip yazdiğım linki okusaydın

https://i.hizliresim.com/LO79Ya.png

bırakabilirsin ama önce izin alınması gerek ve kimsenin kullanmayacağına (eş ve çocuklar dahil ) dair taahhüt edilmesi gerek

yoksa ya araç çıkarılacak yada gümrüğe terkedilecek ( bu arada dikkat edilecek bir nokta da arabanın yeterli TÜV ü olması )

https://i.hizliresim.com/lb2nzB.png

maho33
09 Eylül 2017, 12:02
tekrar cevaplarin icin sagol ustam okudum gönderdiklerini nasil okumam arkadasla konusuyoruz her gun bu konuyu ben hata yapmadim diyor turkiyeye arabayi sokarken gumruge dedim ben bu arabayi burda 2 yil birakacam bende 1 ay sonra ucakla geri dönecem arabayida garaja koyacam dedim sorun olmaz eger kimse kullanmassa bende gumrukte bana evrak verdiler su tarihten önce arabanin cikmasi lazim dediler birde pasaport islediler ben bu evraklar yeterli biliyordum birde gumrukteki memura kac defa sordum istedigin kadar ucakla git gel yeterki arabayi kimse kullanmasin ve ik yil dolmadan arabayi cikartman lazim bu kadar ...........bana kimse demedi diyor ucakla dönersen arabayi gumruge birakacan tekrar geldiginde alacan öyle kullanacan yani kisacasi arkadaslar arabayi göturdum turkiyeye biraktim butu evraklar ok ucakla dönmeden GUMRUGE HABER vermemiz lazim ben ucakla dönuyorum arabayi size mi birakayim yoksa kimsenin kullanmadigina dair noter den yazili evrak mi diye sormamiz lazim ... diyelim 5 ay sonra tekrar turkiyeye gittim araba yi nereye biraktiysam gidecem alacam ne kadar turkiyede kalacaksam kullanir tekrar döndugumde ayni sekilde gumruge Haber vermek ve iki yil dolmadan arabayi turkiyeden cikartmamiz gerekiyor ....KISACA ÖZETI bu degilmi HOROZ ustam

senin yukarıda anlattığın olayda arkadaş hata yapmış kendi kafasına göre arabayı bırakmış ve yurtdışına çıkmış
böyle haller de ceza gerektiriyor

keşke zahmet edip yazdiğım linki okusaydın

https://i.hizliresim.com/LO79Ya.png

bırakabilirsin ama önce izin alınması gerek ve kimsenin kullanmayacağına (eş ve çocuklar dahil ) dair taahhüt edilmesi gerek

yoksa ya araç çıkarılacak yada gümrüğe terkedilecek ( bu arada dikkat edilecek bir nokta da arabanın yeterli TÜV ü olması )

https://i.hizliresim.com/lb2nzB.png

hOrOz
09 Eylül 2017, 14:27
Aynen ama Noteri karıştırma işlemleri gümrük ile halledeceksin ..Noterin burada hiç bir hükmü yok her şehirde veya büyük şehirlerde gümrük dairesi vardır.

Yukarıdaki EK7 belgesi iki nüsha olmak üzere Gümrük Müdürlüğü ne onaylatılıp imzatılacak izin alinacak

Geçen sene bizim komşu noterde çalışıyor onunla konuşuyorduk genelgeyi oda bilmiyormuş birisine taahhütname yazmış .dedim hata yapmışlar gümrükte problem çıkar dedim oda bundan sonra yapmak isteyenlere söylerim dedi

maho33
09 Eylül 2017, 15:04
horoz ustam pm dolu senin Rica etsem bosaltabilirmisin

hOrOz
09 Eylül 2017, 23:06
eski bir haber ama cezaların yüksekliğni gösteriyor

Araçla Türkiye'ye gittikten sonra arabayı Türkiye'de bırakarak "gümrük beyansız" çıkış yapan Bükreş'teki başka bir Türk vatandaşına da 74 bin TL ceza kesildiği öğrenildi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/otomobil/haber/1122660-gurbetciler-arac-bedelinin-yuzde-20sini-odemeyin

http://gumruk.blogcu.com/ulkemize-araba-ile-gelen-gurbetciler-ve-digerleri-dikkat/5041813

yani bu olaylar şakaya gelmiyor ona göre ..hakkinızda kaçakçılık davası açiılmaya kadar gidiyor

arkadaşlar ben herhangi bir konsoloslukta veya resmi bir görevde çalışmıyorum

birisi nerden benim Facebook hesabımı bulduysa oradan mesajla hangi konsoloslukta çalıştığımı soruyor

adamı bir türlü ikna edemedim ...sonunda facebook umu incelede dedim

ben bir seneden beri Security-Özel Güvenlik olarak çalışıyorum

SesSizliK
10 Eylül 2017, 01:31
bu konu cok defasinda konusuldu kisa ve öz cok kafa karistirmadan yazayim bende arastirdim cevremden sordum ´sorusturdum TR ye kesin dönüs yaparken burdan aldiginiz araba hemen hemen aracin marka model vs fiyatina bakilarak nerdeyse TR deki fiyatiyla ayni oluyor.

Cok iyi ince hesap kitap matematikle burdan gidecek aracin ( marka model fiyat araligina göre ) ki cok iyi arastirma ve matematik ile tekrar cok iyimser olarak söylüyorum TR den belki 3..5 bin euro avantanaj saglana bilir. (BELKi)

Bence kesin dönüs yaparken para avantajindan ziyade burdan avrupa araci olarak ivirini zivirini bildiginiz arac götürmenin faydasi olur. MADDi olarak 3..5 miktar avantaj saglanmasi ( ÜSTÜNE BASARAK tekrar SÖYLÜYORUM aracin marka model vss ) kiriterleri isin en ince yani .

maho33
11 Eylül 2017, 12:10
ben bu isten bir sey anlamadim arkadaslar dun bir arkadasi gördum oda araba göturmustu turkiyeye sordum ceza yedin mi yok ne cezasi dedi arabayi turkiye göturdum biraktim orda kac defa ucakla geldim gittim arabayi gecen hafta gittim getirdim hatta iki yil dan 4 ay daha fazla kaldi turkiyede islerimden dolayi gidip arabayi cikartamadim bende dusundum simdi cikista gumrukculer diyecek 4 ay fazla birakmissin ceza yazacagiz ama cikista hic kimse bir sey söylemedi evet arkadaslar buna ne diyeceksiniz ben arkadasa dedim gumrukculer dikkat etmedi farkina varsaydilar ceza yerdin ama pasaportu verdim evraklari verdim baktilar diyor

smarty55
17 Eylül 2017, 14:31
Slm arkadaslar. Babamin schwerbehinderten ausweis var
Tr de arac birakmak istiyorum prozedur nasil? Birine sordum her 2 sende bulgaristan giris cikis gerekiyor dedi.onun üzerine almanyada veya Türkiyede araci actirmam gerekiyor .

hOrOz
17 Eylül 2017, 15:05
Slm arkadaslar. Babamin schwerbehinderten ausweis var
Tr de arac birakmak istiyorum prozedur nasil? Birine sordum her 2 sende bulgaristan giris cikis gerekiyor dedi.onun üzerine almanyada veya Türkiyede araci actirmam gerekiyor .

1.Schwerbehindertausweiss hiç bir etkisi yok

2.baban ve araç 185 gün Almanya da yaşaması gerek ( ilk defa giriş emeklilerde aranmıyor )

3.Bulgaristana girdi çıktı yok onu kahvede camide anlatıyorlar.Aracı süreci bittikten sonra araç ve baban tekrar 185 gün yurtdışında yaşaması gerek .. araç en çok 720 gün kalabiliyor. Süre bittikten sonra aracın Türkiye'yi terk etmesi gerek .. araç ve kişi ancak 185 gün sonra tekrar giriş yapabiliyor..

4. Eğer baban araçsız yurtdışına çıkmak isterse gümrükten izin alıp çıkması gerek. Ya gümrüğe bırakacak veya onların söylediği bir yere ..Aracıh herhangi bir kişiye bırakamıyorsun çocukları dahil olmak üzere kimse arabayı süremiyor..

Bunlar yasal prosedürler

Hasan05
18 Eylül 2017, 11:33
Almanyadan turkiyeye iki seneligine araba goturecegim arabami guturmek icin hangi evraklar lazim bilgi almak istiyorum simdiden tesekkurler

Birde arkadaslar almanyada noteremi gidecegim

hOrOz
18 Eylül 2017, 12:58
20 kere yazıldı biraz forumda arasak

scott20
07 Ekim 2017, 12:29
HOROZ abicim bu konu çok önemli başa sabitlense iyi olur diye düşünüyorum. Benim eşim alman vatandaşı şu an Turkiyede. Bİz de düşünüyoruz getirsek daha iyi olacak diye. .. Ama herkesin yazdıkları çelişkili senin yazdıkların olmasa gerçekten kafa karışacak. ..