PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden emekli olmak sizce karlimi?

Akcan
07 Temmuz 2015, 22:30
15 yil Almayada calismisligi olan Annem 52 yasinda Türkiyeden emekli oluyor. Bu sebebden dolayi Almanyada ne calisa bilir nede almanyadaki emekliligine ödeme yapabilir.
Annem 60 yasina geldiginde Almanyadan Emekli olacak, peki bu 8 yil ödenmeyen emeklilik den dolayi Almanya LVA dan cok az para almayacakmi?
O zaman Türkiyeden emekli olmak sizce karlimi?

SesSizliK
08 Temmuz 2015, 04:42
valla kardes yanlis anlamada 8 yil diyorsunda kim öle kim kala yarina cikma garantimiz yokken bence Tr den emekli sansi imkani varsa olsun her ay 1000 tl para bankada birikir bi asgari ücret TR sartlarinda 8 sene sonrasinada Allah kerimdir nasibinde ne varsa o olur annen icin. 8 sene sonra yas haddidinden annen yine Almanyada emekli olur ama alacacagi maas düsük olur simdi 8 sene 96 ay yapar hadi diyelim 90 ay 1000 alsa 90000 tl yapar 30000 bin euro civari para yani karar sizin yinede

aqua05
10 Temmuz 2015, 03:32
Kardesim Annen emekli olsun Turkiyeden ama aylik basvurusunda bulunmasin burada calisiyor ise. Birde en dusuk gunden odeyin yani 3600 gun uzeri o zaman belki 55 yasinda emekli hakki olur herhalde dahada az para odemis olursunuz.imkan varsa yatirin parayi dunyanin hic bir yerinde 16000 Euroya emekli olunmuyor.Annen ne kadar alacak alman emekliliginden bunu biliyorsundur.15 senede birde Turkiye ile karsilastir daha karli cikacaktir.

karadeniz
25 Temmuz 2015, 13:51
15 yil Almayada calismisligi olan Annem 52 yasinda Türkiyeden emekli oluyor. Bu sebebden dolayi Almanyada ne calisa bilir nede almanyadaki emekliligine ödeme yapabilir.
Annem 60 yasina geldiginde Almanyadan Emekli olacak, peki bu 8 yil ödenmeyen emeklilik den dolayi Almanya LVA dan cok az para almayacakmi?
O zaman Türkiyeden emekli olmak sizce karlimi?

Türkiye'den emeklilikde daha ziyade Almanya'dan emekli olmus kisiler tarafindan cazip veya is aktini birenler icin.
Almanya'dan emekli olmayi düsüp sonra Türkiye'den emekli olmak icinse cazip olan bayanlar 58 erkekler icin 60 yasi olan yaslilik emekliligi 3600 günle emekli olmak mümkün,emekli olmak icin zamani olanlar kisa dönem ödemelerle zamana yayarak ve borclanma tarihleri dogru yaptiklarinda bu gün icin 400 euro gibi emekli maasi almalari mümkün.

tolgahamburg
27 Şubat 2016, 13:26
Emekli olmasın almanyada hiç bir hakkı olmaz

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 00:20
merhaba benim de bir sorum olacak türkiyeden emekli almanyada oturan bir sahis almanyadan özel saglik sigortasi yaptirmayip türkiyeden AT/21 belgesi yaptirsa aldigi maasindan kesinti olurmu yüzde kaci kesilir ?

tesekkürler

tolgahamburg
30 Nisan 2016, 00:47
? karışık bir soru

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 01:03
? karışık bir soru

nesi karisik almanyada yasayan biri borclanarak emekli olmus AT/21 belgesi yapsa SGK aldigi maas dan kesinti yapiyormu ?

tolgahamburg
30 Nisan 2016, 01:31
oku yazını anlarsın her türlü ortaya karışık:oşimdi oldu...benim bildiğim yapamazzzz

Bigali
30 Nisan 2016, 01:34
Bir soruda ben sorabilir miyim? Yeni konubasligi acma geregi duymadim. Ben 31.05.77 dogumluyum. 28.01.2000 tarihinde Alman vatandasi oldum. Gecen senenin sonunda, yani 2015'in, Türkiye'den emeklilik icin basvuruda bulundum. SGK'dan gelen bildiriye göre, namidiger borc tahakkuk cetvelinde yazilanlar kisaca söyle: gün sayisi 1507, günlük tutar 13,584 TL, toplam borc miktari 20471,09 TL.
Simdi ben acaba kac yasinda emekli olurum ve bu toplam borcu ödedigimde ne kadar aylik baglarlar? Birde bu parayi yatirmaya deger mi?
Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkürler.

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 01:35
oku yazını anlarsın her türlü ortaya karışık:oşimdi oldu...benim bildiğim yapamazzzz

neden yapamaz sence?

tolgahamburg
30 Nisan 2016, 02:01
SGK yaz Akcaabatlıuşak daha net cevap alırsın.Almanyada özel sağlık sigortası yaptırmanın şartları farklıdr ona isteğe bağlı sigorta denir ama şahıs yurt dışı borçlanması yaptığı için yapamaz onun için maşını durdurması lazım dilekçeyle:D......normal sigorta dersen ok .e devlet şifren varsa 15 günde cevap alısın

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 02:22
bilgin yoksa yazmayacaksin.

tolgahamburg
30 Nisan 2016, 03:27
bilgim senden fazla olduğuna eminim...

akcaabatliusak
30 Nisan 2016, 09:44
Aile sikortasindan cikarilan yalniz türkiyeden emekli olmus bir birey kendi sagligi icin(istege bagli degil mecbur birakilarak) almanyada yaptirdigi saglik sikortasi ha özel sikorta adlandilsin yada normal sikorta adlandirilsin farki nerde ? seninle anlasacagizda herhalde bir hafta sürecek.

tolgahamburg
01 Mayıs 2016, 11:20
Özel sigorta için Aylık aylık 4.575,00 Euro gelir gerekmektedir ve çok ayrıcalığı bulunmaktadır...Senin özel olarak adlandırdığın benimde isteğe bağlı dediğim sigortanın adı Almanca Freiwillige Versicherung dur ....işte farkok78rcp

akcaabatliusak
01 Mayıs 2016, 11:30
soruya yanit yok demagoji var. senin söyleminle normal sikorta olsun konuyu saptirdin uctun gittin.biraz daha üzerime gelirsen aylik gelirim onu geciyor inadina gidip tüm aileyi özel sikorta yaptiracagim

akcaabatliusak
01 Mayıs 2016, 11:33
almanyada at/ 21 belgesi yaptiran ve türkiyeden emekli ayligi alan bir kisinin aldigi maas dan kesinti olurmu SGK tarafindan.?

tolgahamburg
01 Mayıs 2016, 11:35
:overdim cevap hangi soru at 21 mi?daha evvel dediğim gibi o konuda cevap veremeyeceğim ama zannetmiyorum alınan maaş lar belli ...e devlet şifren varsa 15 günde cevap alısın SGK ya yaz derim

kerpeli
01 Mayıs 2016, 12:11
akcaabatli arkadasim,senin soruna nacizane ben cevap vereyim.türkiyeden emekli isen burada saglik icin mecbur degilsin privat sigorta yaptirman.SGK belgelerin ile AOK ya gidiyorsun .AOK senin adina SGK ile irtibata gecip senin burada SGK üzerinden saglik sigortali olmani sagliyor.her türlü saglik ile ilgili problemlerini burada kullanabiliyorsun.tedavi,ilac,ameliyat yani saglik ile ilgili tüm sorunlar bakimindan SGK üzerinden sigortalisin.kesin bildigim icin yazdim.yakin aile dostumuz kari,koca bu imkani kullaniyorlar.acil sifalar versin bayan baypass oldu gecen hafta yakindada kura gidecek.tabii belirli yüzde ayligindan türkiyedekilere oldugu gibi kesinti yapiyor SGK.kesinti miktari her ay ki saglik masrafina göre degisir.selamlar

tolgahamburg
01 Mayıs 2016, 23:30
Sevgili Akcaabatlıusak Allah daha çok versin... Zaten o maaşın üzerinde kazandınmı otomatikman ailen benim bahsettiğim Özel sağlık sigorta haklarına kavuşuyor....Çalışıyorlarsada zaten kendierine ait sigortaları vardır okuyan üniversiteye giden varsa hemen dahil et derim...Ayrıca senin zamanında bahsettiğin yazıyı ekliyorum(ayni olay benim basimda var arkadaslar finanzamta bildirdim ödedigim paraya iki yilda 4 bin euro vergi iadesi aldim hanimi sigortamdan cikardim 130 euroya özel sigorta yaptim yani kaldi geri 300 euro emeklisinden oda ona harclik olsun )))...Ben bildiğimi yazıyorum selamlar