PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almayada ve türkiyede yasamak

Hayri
06 Ağustos 2016, 20:01
Selam Herkese,
benim aklimdan birseyler geciyor ama size soram dedim.
Almanyada artik cocuklar icin pek gelecek iyi degil gibi görünüyor. Kesin Dönüs Türkiyeye bence cok zor olur diye aklima bir fikir geldi.
Ben esimi ve cocuklari Türkiyeye yerlestirip ve ben buralarda devam calismak istiyorum. Biltelerin fiyatlarina göre en az ayda birkere 5-6 gün türkiyeye gitmeye düsünüyorum. Birde emekli icin islemleri baslatip para yi bir kenara koyup emekli Sigortasina yatirmak. En azindan cocuklar icin iyi gelecek kurmak.
Su anda benim Cocuklarim biri 14 ve digeri 2 yasinda. Büyüyünü en azindan Dershane veya direk lise ye yazdirip orada egitimine devam etmesini istiyorum.

Sonucta artik türkiye uzak degil yeterki para olduktan sonra diye düsünüyorum. Burada harcadigimiz para oralarda rahat bi hayat yasamak icin yeter de artar.
Ayni uzaklarda calisiyorum gibi(Montage) hayat sürdürmek aklima yatiyor gibi, ayda birkere gitsem izinede para biriktirmek gerekmiyor.

Sizin düsünceniz nedir acaba olur gibi mi?

hOrOz
06 Ağustos 2016, 20:14
arkadaşım seni anlıyorum ama sen hiç annesiz babasız büyüdün mü ? ben büyüdüm

Anne Baba Almanya da ben ihtiyar Babaannemin yanında

yaşım 50 ama benim içimde o eksiklik hala var ... bazen o günleri hatırlıyorum hala acısı içimde

bayram olur ... pazar olur ... seyran olur .... Anne Baba yok ... problemin olur ... Anne Baba yok

sanırım bu olaylar bir çoğumuzun başından geçti ..

durum o kadar kötü değil sadece çocuklar iyi bir eğitim alsınlar ...

sadece yanlış yollara sapmasınlar

sapacak olduktan sonra Türkiye dede yanlış yollara sapabilirler ..

yani olay Almanya veya Türkiye değil insan olarak yetişdirmek

İyi bir eğitim olmadıktan sonra USA da bıraksan yine faydası yok

smeilet
06 Ağustos 2016, 20:21
Aileni kendinden kesinlikle uzak tutma.Hicbirşey aileden daha önemli değildir.Ailenle karşılıklı konuşup karar verin ve beraber yaşayın.Ben sana burada kalmayı tavsiye ederim ama memlekette sesiz ve sakin bir şehirde yaşayacaksan orası da olabilir.
Hayırlısı neyse o olsun.

Gercekler
06 Ağustos 2016, 20:34
Almanya'da gelecek yok demek...

Türkiye'de gelecek yok demek...

...bunlarin hepsi piskolojik etkendir. Egitim durumu iyi oldumu, Almanya'da da halen gelecek var, Türkiye'de de var. Egitim durumun olmadimi, dünyanin neresi gidersen git hambalsin.

Almanya'daki Türkler geri Türkiye'ye geri can atsam diye ugrasir, Türkiye'dekide Almanya'ya kendimi atsam diye ugrasir. Ikisinininde ortak tarafi, davulun sesi uzaktan hep hos gelir.

arkadaşım seni anlıyorum ama sen hiç annesiz babasız büyüdün mü ? ben büyüdüm

yaşım 50 ama benim içimde o eksiklik hala var ... bazen o günleri hatırlıyorum hala acısı içimde

bayram olur ... pazar olur ... seyran olur .... Anne Baba yok ... problemin olur ... Anne Baba yok

sanırım bu olaylar bir çoğumuzun başından geçti ..

durum o kadar kötü değil sadece çocuklar iyi bir eğitim alsınlar ...yanlış yollara sapmasınlar

sapacak olduktan sonra Türkiye dede yanlış yollara sapabilirler ..

yani olay Almanya veya Türkiye değil insan olarak yetişdirmek

İyi bir eğitim olmadıktan sonra USA da bıraksan yine faydası yok

Altina imzami atarim.

mercanadasi
06 Ağustos 2016, 21:11
ustam türkcede bir söz vardir ya hep yada hic diye..
senin düsüncen cok yanlis ya hep beraber tr. dönün yada hep beraber burada kalin
aileni parcaladiktan sonra belkide bir gün sonra tamamende ayrilir gidersiniz, söyne biz söz vardir
gözden uzak olan gönüldende uzak olur,, iyi düsünmeni tavsiye ederim
saygilar..

Canki
06 Ağustos 2016, 22:31
A.s

simdiye kadar herkes olumsuz cevap vermis, bende arkadaslara katiliyorum.

talo176
06 Ağustos 2016, 23:00
tmm da sen burda ac mi kalacaksin arkadasim? burda senin masraflarin hic mi olmayacak (kira, yemek vs).. tr de de esin ve cocuklarin da ac kalmiyacaklar herhalde (yemek, kira, okul, giyim vs).. her ay tr ye bilet nerden baksan o da tutar ca 200-300€.. yani iyi bir paran olacak ki bunu yapabilmen icin.. yoksa cok cok zor yaparsin bunu..

not: nerde ne is yaptigini bilmiyorum, lakin hangi is veren sana her ay 1 hafta izin verir ki? :confused:

akdenizli33
06 Ağustos 2016, 23:38
cok sacma bir Fikri hemen sil ..hic tavsiye etmem..sakinboyle bir hata yapma

SesSizliK
06 Ağustos 2016, 23:48
Sayin abim dicem yasin benden büyüktür tahminim düsüncen bence cok mantiksiz böyle bi zamanda hanimdan cocuktanm ayri kalmak akil isi degil hepiniz icin sagliksiz bi düsünce. detaya girmicem

Hayri
07 Ağustos 2016, 01:16
Dedigin cok dogru, zaten buda aklimdan gitmiyor degil. Su anda bu düsünce benim icin bir hayal desem daha iyi gibi. Herhalde dediginize katiliyorum, zor olur aileden uzak yasamak. Simdi kizim 2 yasinda ve ona bir baba gerekiyor onunla oynamak ve eglenmek icin. En cokta buna üzülürüm uzakta kalsam.

aslankral
07 Ağustos 2016, 01:38
Karde$ burada yalniz ya$ayacan muhtemelen kirada ödeyecen, her ay Türkiyeye gidecen, Türkiyedeki e$in ve cocuklarinin gecimini saglayacan
Sigorta icinde kenara para koyacan, birde Türkiyede e$in ve cocuklar Doktor veya Hastane ye giderse hangi sigorta karsilayacak
bütün bunlarin altindan maddi olarak nasil kalkacan,

bence sen bu sevdadan vazgec,,,

iso98783
07 Ağustos 2016, 15:19
kal oldugun yerde derim türkiye öyle 4-5 hafta izinde yasadigin gibi degil eger cocuklarini düsünüyorsan onlara almanyada iyi tahsil yapip güzel bir meslek edinmelerini sagla.

hope41
08 Ağustos 2016, 17:16
Konu tabi ki derin ve herkesin iki taraf icinde yazacak cok seyi vardir illa ki, sonucta herkesin hayata ve olaylara bakis acisi degisiktir. Iki tarafinda artilari eksileri oldugu kesin.

Amcam cok uzun yillardir Almanya´da kaliyor, bundan yaklasik 10 sene kadar önce karar alip yengem ve cocuklari istanbul´a yerlestirdi. O zaman da cok düsündüler, ben amcama o zaman aynen sunu söylemistim; "Cine bile gitseniz beraber gidin"... yani ayri gayri zor olur demek istedim. Amcamin yaptigi is gegeri o zaman geliri cok iyiydi, genelde her haftasonu Ist a gidiyordu ama yengem 3 cocuk ile Istanbul gibi yerde ... paralari olsa da zorluk cekti tabi.

Cocuklarin gelisimi icin süper oldu masallah zehir gibiler, burdaki cocuklarda maalesef o kendine güveni göremiyorum. Burada kastim cocuklarin sadece Türkcesi degil ama karsina alip biraz sohbet ettin mi arada dünyalar kadar fark var. Burada yetisenlerin cogu hep icine kapanik ve yabanci gibi genelde konusmuyorlar bile arkadaslari haricinde kimse ile.... Ben Türkiye de yetistim sonradan yüksek lisans icin geldim, degisik sehirlerde yasadim burda ve bu benim gözlemim. Tabi ki her cocuk böyle degil ama burada sonucta anne baba aile ortami cok önemli ve burada cogu aile cocuk yetistirme konusunda zayif maalesef aci ama gercek. Bu demek degil ki TR de her aile süper cocuk yetistiriyor, kesinlikle onu demek istemiyorum, kaldi ki su anki toplumda memlekettede bu konuda cok büyük sorunlar var... Cocuk yetistirmede burda aile birsey vermezse cocugun gidecegi yerler takilacagi ortamlar belli ve ailesi elinden tutmazsa riziko büyük bence. Ayni durum tabiki TR icinde gecerli ama orda toplumda ola ki cocuk tek basina kalmis ailesi iyi bir aile ortami verip cocuk ile ilginenmemisse, cocuk kötü arkadaslar edinip istemedigimiz yerlere kayabilecegi gibi, bir ihtimalde olsa kendine iyi bir cevre ve arkadaslar edinip ailesinden alamadigi pozitif seyleri de toplumdan alabilir. Dil, kültür, ahlak, edep, saygi vs... bu hersey olabilir.

Neyse fazla dagitmayayim ama bence nerede olursaniz olun beraber olun. Kolay bir karar degil kesinlikle iyi düsünüp herseyi tartip karar almak lazim, aceleye getirmeyin, rizka Allah (C.C) kefil, burda da kalsan memlekete de dönsen ömrün boyunca senin rizkina düsen bellidir, ne artar ne azalir, sen gayretini göstericeksin tabi ki. Rabbim hakkinizda hayirlisini versin diyelim.

brian_usta
08 Ağustos 2016, 18:14
hayri arkadas yasini ögrene bilirmiyim?

Adanasporlu
08 Ağustos 2016, 23:57
bizler cocuklarimizin basindayken gereken terbiye ve saygiyi ögretemezken uzaktan nasil yapacagiz..Türkiyedee durum o kadartoz pembe degil..bence madem dünyaya cocuk getirdik iyisiyle kötüsüyle beraber yasayacagiz..sakin couklarinizi disariya atmayin..ben evsizlere yer veren kurulusta calisiyorum ne yazikki daha 18-19 yasionda ailesi tarafindan sokaga atilan Türk kizlari ve gencleride geliyor..sabirli olun..onlari anlamya calisin ama sokaga atmayin..

tolgahamburg
09 Ağustos 2016, 01:59
Nazım hikmet ne demiş;Esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele....

Gercekler
09 Ağustos 2016, 21:13
Hayat nereye gidersen git zordur. Isin ras gittimi, hersey güzel. Ama ras gitmedi, o pismanlik duygusu adami kanser eder. Pismanlik duygusu öyle kötü birseyki, cocugun yüzüne bakamiyorsun. Hergün ayni soruyu soruyorsun, niye yaptim ben diye. Ve maalesef dönüsüde yok. Anladigim kadariyla Hayri arkadasimizin isi kötü sayilmaz. Pek ingilizleri sevmesemde güzel bir lafi vardi: "Don't change a running system", yani "Calisan sisteme dokanmayin".

Ama Hayri abimize söyle bir yol gösterebilirim. Türkiye'de Alman Vatandasi olagan gurbetciler icin özel bir üniversite sinavi var. YÖSS (=Yabanci Ögrenci Secem Sinavi). Türkiye'ye yabanci ögrenci fazla gelmedigi icin, bu kontejani Üniversiteler dolduramiyor. Bu sayede sinavi kazandigin an istedigin üniversiteye giriyor. Bir aile dostumun oglu kit kanada kazandi. Gitti Istanbul Üniversitesine kayit ettirdi. Millet 350 - 400 Puan ile girerken o asgari puan ile girdi. Simdi okudu bitirdi. Büyük bir sirkete girdi istanbul'da. Babasi simdi döndü. Böylece ne Almanya'yi riske atmis oldu, nede Türkiye'de denemekten vaz gecmis oldu.

Gencerlimizin terbiye konusuna gelince. Bu cocugun karaker meselesi ve aile terbiyesi ile alakali birsey. Almanya'da da hovarda genc oglan ve kizlarimiz var, Türkiye'de de var. Burda terbiyeli oglan kizlarimiz var, Türkiye'de de var. Cocugumu korumak icin sadece bir yol var. "Cocuk, ailesinin sevgisini kaybetmekten icinden korkacak". Yoksa sen oglunu kizini hergün takip etsen, bir acigini bulur yine yapacagini yapar. Nerden biliyorsun bunu derseniz, kendimden.

tolgahamburg
09 Ağustos 2016, 21:25
Calisan sisteme dokanmayin". İngiliz batı felsefesi bize modern dünya nın illa içene girmemiz için dayattığı düşünceler;bende Bir lokma bir hırka bir ev ,Gönüllü paylaşım" ve "onurlu yaşam diyorum ok78rcp

Hayri
09 Ağustos 2016, 23:41
Bu arada yasim birisi sormus 37, fikirleriniz icin tesekürler. Son zaman Türklere karsi haberler ister istemez insanin kafasini karistiriyor. Ha benim isim varmi var, para allaha sükür yetiyor. Ama cocuklari düsünüyorum bunlar buralarda acaba yapabilirlermi diye. Tabiki okumasi lazim ama bi gercek var almanyada, artik bizlere iyi kariyer veya iyi bir issahibi olmak icin sans verirlermi?
Ya daha basarali olman gerekiyor almanlara bakarak yada bu sansi bize vermezler.
Benimkisi sadece bi düsünce idi ama bu gercekten benim icinde cok zor olur. Sizin yorumlardan sonra fikirlerim degisiyor diyebilirim. Yorum yapanlara cok Tesekürler.

misterno
14 Ağustos 2016, 18:39
Almanya'da gelecek yok demek...

Türkiye'de gelecek yok demek...

...bunlarin hepsi piskolojik etkendir. Egitim durumu iyi oldumu, Almanya'da da halen gelecek var, Türkiye'de de var. Egitim durumun olmadimi, dünyanin neresi gidersen git hambalsin.

Almanya'daki Türkler geri Türkiye'ye geri can atsam diye ugrasir, Türkiye'dekide Almanya'ya kendimi atsam diye ugrasir. Ikisinininde ortak tarafi, davulun sesi uzaktan hep hos gelir.

egitim durumu nedir ya?

ben gazete ilanlarinda artik iki universite bitirmis eleman araniyor yazilarina rastliyorum

Istanbul gibi pahali bir sehirde 2000 liraya calisan o kadar cok muhendis varki

Bak muhendis dedim gerisi dahada az aliyor. O yuzden bir cok forumda gencler yurtdisina kacmanin yollarini ariyorlar

gamberoglu2000
14 Ağustos 2016, 19:40
simdi arkadaslar basta konuyu acan arkadas yazini oykuyunca kendi kucuklugumu anasiz babasiz yollara bakip almanyadan gelenlere anne babanin geldigini saniyorduk.Simdi burdaki ince nokta cocuk.Cocuk senin alacagin yada artiracagin parayi hesap etmez tek bir seyi iyi hesap eder sevgi ve ilgiyi iyi bilir sen bunlardan yoksun buyutmek istiyorsan cocuklarini soyleyecem bir sey yok.Seninki aslinda kafan sismis kendi kendine dusunmekten sirtimdan once aileyi indireyim diye buyuk hata yapiyorsun.Simdi obur pencereden bakalim turkiyede neyi nasil yapacan yada cocuklarin nasil yapacak her biri muhendis profosor cikacaginin garantisimi var?bu cocuklar yarin hic bir is garantisi yok meslek yok o zaman o cocuklar sana ne diyecekler?keske babam bizi buraya atip gitmeseydi almanyada olsak daha iyi olucakti diyecekler oyle olmasa bile.turkiyeye 3-5 hafta izine gidip gazetelere televizyonlara bakip boyle bir ince cizgi icin karar vermek bana gore afedersin ama akillica bir is degil.O cocuklarin yeri almanya nedenide bu cocuklar burda buyudu buyuyor sen agaci kokunden sokersen o agac mutlak kuruyacaktir unutma sen bileceksin turkiyede su almancilar gelsede bizi kurtarsalar diye beklemiyorlar.politik is bunlar is is is turkiyeyi sanirsin millet eleman bulamiyor yok oyle bir sey az para verirsen kim calisir bu almanya icinde gecerli ama burda is alt yapisi oldugu icin is var turkiyede ortada isde yok cunku buyuk sanayi yok bunlarin aradigi isci gruplari sinirli vede dar alanda calisiliyor misal adam sana 3-5 liraya 15 saat is bekliyor gunluk evinin temizligini patronun kopegini gezdirmeni bekliyor turkiyede is dedikleri bunlar.2000 lira maas dediginiz olay ac kalisin kiralar 1300-1500 ne yeyip ne iceceksin adin muhendis sen bilirsin arkadasim ama ben kesinlikle cocuklarimi bu riske atmam atamam.

Safak
09 Eylül 2016, 22:52
cok sacma bir Fikri hemen sil ..hic tavsiye etmem..sakinboyle bir hata yapma

Arkadaş böyle güzel bir konu acmış hiç silinir mi..

Türkiyede Karı -Koca Emekliysen.. Kirada vermiyorsan.. Tiren raya oturmuş demektir..

Almanya'nın özenecek hicbir yanı kalmadı..
ileriye dönük biz Türkleri daha zor günler bekliyor.

haveri68
10 Eylül 2016, 00:04
Arkadaslar bundan yillar önce bir konu acmistim Türkiye dönüs hayal mi yoksa sona yaklasiyormuyuz diye hatirlayanlar bilir ,burda en cok tartisilan konu olmustu herkes katildi bir seyler yazildi hatta onun konusunu burda taklit yaparak konu acildi , ben 3 yildir türkiyede uzun uzun kaliyorum ,orada kemdime hep sunu söylüyorum Türkiye ye dönebilicekmisin 40 yillik hayalin bumuydu ,hayalindeki Türkiye yok yada sen öyle bir sey hayal ettin
fazla uzatmiyacagim 20.05.16 gittim 15.08.16 geri geldim almanya ya simdi 21.09.16 geri gidecegim acik olarak istedigim zaman dönecegim , anlatmak istedigim sey ne burda nede orda olabiliyoruz türkiyede almanyadaki
düzeni ,adaleti nezakati temizligi özlüyorum, buraya geliyom bir ay sonra tekrar türkiye yi özlüyorum yani iki arada bir derede kaliyom ,bu yil komsumla biraz sohbet etme firsati oldu adam türkiye ye döneli 10 yil olmus hala almanya yi ariyorum diyor ( maddi hic ama hic sikintisi yok biliyorum 4 emekli maasi aliyorlar arti birikimleri de cok iyi .gercekten ne istiyoruz bileniniz varmi ben kesin dönüs düsünüyordum su an asla düsünemiyorum cünkü
türkiye de cok kötü tecrübeler yasadim insanlarla birde sanssiz yanim hic bir allahin kulunu tanimadigim yerde ev yaptirdim ,buda beni baya yordu cünkü insanlari tanidikca insanligimdan türklügümden utanc duydum
kimse bana benden daha milliyetci oldugunu anlatmasin sorun cebimize parayi doldurup tatile cikiyorsun görmek istedigin türkiye yi görüyorsun ama uzun kalinca gercek türkiyeyle yüzlesiyorsun nasil ahlaki cöküsü bire bir yasiyorsun nasil kelime oyunuyla insanlari kandirdiklarini sandigini düsünen omurgasiz insanlarla muhattap oluyorsun yada cingözlük yapip seni carpmaya calasanlarla muhatap oluyorsun ben türkiyede insanligimi kaybediyorum,tekkelimeyle ne onsuz oluyor nede onunla oluyor benim durumum böyle iflak olmaz vaka .

tolgahamburg
10 Eylül 2016, 00:12
Haveri68 Arafta kalmışsın bu psikoleji düzelmezok78rcpAlmanya sanki çok omurgalı Türklerle dolu nerede boş adam hepsi burada juhu,

tr-22
10 Eylül 2016, 11:44
Arkadaslar bundan yillar önce bir konu acmistim Türkiye dönüs hayal mi yoksa sona yaklasiyormuyuz diye hatirlayanlar bilir ,burda en cok tartisilan konu olmustu herkes katildi bir seyler yazildi hatta onun konusunu burda taklit yaparak konu acildi , ben 3 yildir türkiyede uzun uzun kaliyorum ,orada kemdime hep sunu söylüyorum Türkiye ye dönebilicekmisin 40 yillik hayalin bumuydu ,hayalindeki Türkiye yok yada sen öyle bir sey hayal ettin
fazla uzatmiyacagim 20.05.16 gittim 15.08.16 geri geldim almanya ya simdi 21.09.16 geri gidecegim acik olarak istedigim zaman dönecegim , anlatmak istedigim sey ne burda nede orda olabiliyoruz türkiyede almanyadaki
düzeni ,adaleti nezakati temizligi özlüyorum, buraya geliyom bir ay sonra tekrar türkiye yi özlüyorum yani iki arada bir derede kaliyom ,bu yil komsumla biraz sohbet etme firsati oldu adam türkiye ye döneli 10 yil olmus hala almanya yi ariyorum diyor ( maddi hic ama hic sikintisi yok biliyorum 4 emekli maasi aliyorlar arti birikimleri de cok iyi .gercekten ne istiyoruz bileniniz varmi ben kesin dönüs düsünüyordum su an asla düsünemiyorum cünkü
türkiye de cok kötü tecrübeler yasadim insanlarla birde sanssiz yanim hic bir allahin kulunu tanimadigim yerde ev yaptirdim ,buda beni baya yordu cünkü insanlari tanidikca insanligimdan türklügümden utanc duydum
kimse bana benden daha milliyetci oldugunu anlatmasin sorun cebimize parayi doldurup tatile cikiyorsun görmek istedigin türkiye yi görüyorsun ama uzun kalinca gercek türkiyeyle yüzlesiyorsun nasil ahlaki cöküsü bire bir yasiyorsun nasil kelime oyunuyla insanlari kandirdiklarini sandigini düsünen omurgasiz insanlarla muhattap oluyorsun yada cingözlük yapip seni carpmaya calasanlarla muhatap oluyorsun ben türkiyede insanligimi kaybediyorum,tekkelimeyle ne onsuz oluyor nede onunla oluyor benim durumum böyle iflak olmaz vaka .

Yazdiklarina hepsine katiliyorum,bende Türkiyede kalmayi düsünüyorum,inanki bu yazdiklarini 4-5 haftalik yaz tatilinde fark ediyorum,Türkiyeye dönmekten vaz geciyorum.
Neden ? dersen,Türkiyedekilerinde saygi sevgi diye hic bir sey yok,bizim burada gördügümüz karsilikli verdigimiz saygi Türkiyede kimsenden göremiyorsun.
Markete girsen selam veriyorsun bön bön bakiyor,Bankaya gidiyorsun aynisi,bilmem nereye gidiyorsun ayni,en kötüsü cok büyük ahlaksizlik var.

Bence en iyisini yapabiliyorsak sende iki üc kez izine gidip Türkiye sevdamizi bu sekil yasamaliyiz,diger kalan kisminida Almanyada cocuklarimizin yaninda geciririz.

S&S

moralist
10 Eylül 2016, 12:20
Arkadaslar yakin zamanda avrupada bir nükleer savas cikacak diyorum ki öleceksek vatanimizda ölelim

Gercekler
10 Eylül 2016, 13:09
Maalesef biz gurtbetciler hep bir yolunacak tavuk gibi görüyor insanlar veya cok kiskaniyorlar.

Kücük iller ve ilcelerde ancak bu sorunlar fazla yok. Hereks bir birini tanidigi icin, insanlar biraz kendine dikkat ediyor. Ben Usak'liyim ve mahallede herkes birbirini tanir. Kücük yer oldugu icin konu komsuluk halen var. Tabiki iyi komsuda var, kötü komsuda var. Ama insan kücük yerde daha kolay güven duyuyor, cünkü komsu ile tanisdiginda mutlaka bir tanidigin akrabasi veya dostu cikiyor.

Büyük illerde bunlar tabiki yok. Her sene Izmir'de de kaliyorum. Inanki insanlar kücük sehire göre alisik oldugum icin, bir tuhaf geliyor insana. Koca binada 30 daire var, dayimlar sirf iki aile ile girip cikiyor. Kendisi diyor, gerisi bir tuhaf. Adamlar kontak bile kurmak istemiyor.

Aslinda büyük sehirlerde sadece gurbetcilerin yasayabildigi bir site veya dahda iyi mahalle olsa, bir nebze daha rahat yasariz. Türkiye'ye izine gittiginizde, otelde olsun, mahallede olsun, yine gurbetci gurbetci ile oturuyor. Insanin ici daha iyi rahat ediyor.

Inanki Türkiye'nin güneslik havasi ve denizi olmasa, özlenecek bir tarafi fazla kalmiyor bence.

tolgahamburg
11 Eylül 2016, 02:04
Gercekler toplama kampı istiyor gibisin:)

Rotarum
11 Eylül 2016, 04:12
Türkiyede sadece havasi ve yemegi güzeldir diger konulara deginmiyorum bile...

Birde 2 yasinda kücük cocugun var ondan uzak kalacaksin! Ya komple beraber gidin yada burada bir 10 sene daha kalin. Senin yapmak istedigini okurken bile dayanamadim

Osmanbey34
27 Ekim 2016, 02:49
bende anlamadim türkiye mi iyi almanya mi !? Cogu kiside ayni soru isarti var . Bakalim hayirlisi ama bencede almanyada hayat kalmadi...... almanya eskisi gibi degil. Tr de eskisi gibi degil . bana tr de ki insanlar suan daha iyi yasiyorlar gibi geliyor. Almanyada system düzen var . Tr de hayat var. tr civil civil. Benim cevremde suan bir kac kisi geri döndü ve tr de cok memnun. Bizim Damat almanya geldi ve almanyayi beyenmedi isteseydi burada kalabilirdi. Teyzem 20 sene sonra almaya bizi siyareti geldi ( 16 yasina kadar almanyadaydi sonra döndü) ve almanyayi beyenmedi. Yani son 3 Sene icinde Tr den bizi birkac kisi geldi ve almanyayi beymedi. Herkez kendisi degerlendirsin neresi daha iyi. Benim suan imkanim olsa ben suan icin Tr yi secerim . Ama tr de de her zaman hersey ola bilir..... temeli dönüs cok zor karar.

QTAHYA
20 Şubat 2017, 16:34
Turkiye ye donmek isteyen arkadaslar
Ben bunu yasamis denemis bir kisi olarak soyluyorum ben 3 sene kaldim devlete inandik ama hepsi hikaye bir resmi dairede yukari kattan alt kata inene kadar prosedür degisiyor.
is kurmak icin bol paran varsa
veya dönünce iyi gelirin varsa
yukarida bazi arkadaslar belirtmisler hersey izindeki görüldügü gibi degil.
Düsünselerin hayallerin gerceklesmesi cok cok zor belirli bir yastan sonra dahada zor.
Türkiyenin sartlari degisik Avrupanin sartlari degisik
Sonuc Türkiye. vatan hasreti ile avrupada yasamaya devam

akdenizli33
20 Şubat 2017, 16:54
arkadasim sen bir tek Devlet dairesini ornek vermissin hepsi bumu yani sorun..bunlar ufak meseleler bence geliri 3000 tl olan ve kira vermeyen kral gibi yasar

SesSizliK
21 Şubat 2017, 14:06
arkadasim sen bir tek Devlet dairesini ornek vermissin hepsi bumu yani sorun..bunlar ufak meseleler bence geliri 3000 tl olan ve kira vermeyen kral gibi yasar

Arkadas onu yazmis iste herseyi Paraya kiyaslamayin ben gecen izinde hanima mavi kart alayim dedim yalovada gittik belediyeye odaya giriyon o memur ötekine öteki memur yandakine yolluyor nasil ne sekilde islem yapilacak bilmiyorlar o ona soruyor o gidiyor baska yeri ariyor vss. düzen yok sistem yok hala ayni uzay caginda yasiyoruz. Memurlar havali sanki bulundugu konum yada oturdugu koltuk babasinin mali gibi davraniyorlar. Kisacasi VATAN cennet ama sistem yok maleseff :/

kuckam
21 Şubat 2017, 14:24
Bence konuya deyisik acitan bakalim biz gurbetciler ekenomisi guclu ulkelerde yasiyoruz haliyle sosyal hayat rahat herseyi rahatlikla alabiliyor modayi teknoliji hepsini rahatlkla ustmodellere gecebiliroruz ama anavatanimizdaki inasanlar ust duzey hayat suremiyorlar malesef asgari bir ucetle calisip evini gecindirme derdine dusuyor ekmegini nasil kazanacak onun tasasinda derdinde uzuntusunde ama biz gurbrtciler onlari beyenmiyor elestiriyoruz aslinda herseysi tersi dusunun biz orda onlar burda ayni durumda yasalarsa ne olurdu .. saygilar...

QTAHYA
22 Şubat 2017, 13:11
Mesele devlet dairesi degil tabiki devlet dairesindeki 40 yas üzeri memurlarin tutumu. Bunlar resmi islerde karsilasilacak sorunlar bu sorunlar gecde olsa zorda olsa bir sekilde cözülüyor.
Dönmeyi düsünen kisi Türkiyede ne yapacak ?
1. ya emeklisi var ya baska geliri var bu durumda olan kisiler icin problem yok gittigin yerdeki duruma alismak disinda
2. yada bir is kuracak; burada büyük problemlerle karsilasiliyor bürokrasi,ticaret,anlayis farki en önemlisi yapilacak ise göre ödeme sekilleri genelde pesin ödeme olmuyor o zaman
zora düsülüyor.
3. yada bir iste calismak gelirini hesaplar uygunsa problem yok.

Burada düsünülmesi gerken 2.si vay ben türkiyeye giderimde sunu yaparim bunu yaparim, bol paran varsa, yeteneklerin varsa yas 40 olmamis ise riskleri karsilarim diyerek
düsünülebilir.
iste burada bu isleri deneyen basaran veya basaramayan kisilerin deneyimleri degerlaendirilebilir.
Türkiyede TKDK diye bir devlet kurumu var. Avrupayada geldiler yatirimci cekmek icin tv lerde anlattilar.
Ben bunlara inanarak buradan arastirdim sartlar hersey uygundu ve gittim.
sonuc hüsran.

moonrise
22 Şubat 2017, 16:13
Ben yurt disinda emekli olmayi (umarim sagligim el verir) ondan sonra da yazin 4-5 ay Türkiye'de kalmayi düsünüyorum!
Kislari da yurt disinda gecirecegim. Bunu yapan tanidigim bir cok insan taniyorum, mühim olan saglik, yurt disinda
bu hizmetler daha iyi ve ciddi calisiyor. Tabii bu benim düsüncem, herkes kendisi karar verecektir:)

hOrOz
22 Şubat 2017, 20:14
Türkiye ye dönmeyi düşünen kişi kapıyı kapattımı arkaya bakıp düşünmeyecek

yok yaşadığinı kıyaslarsa Türkiye ye hiç gitme... gitmesin ... daha doğrusu hiç düşünmesin

sanki burada herkes bolluk içinde yaşıyor ..

tanıdığım çok kişi var ayın sonunu getiremiyor veya 3-4 euro ya yaşamaya çalışıyor

şuda önemli ilersini hazırlamayıp kelle koltukta gitmek tabiki salaklıktır

ibicam
23 Şubat 2017, 15:44
Kim çıkarıyor böyle lafları Avrupa artık bitti diye, Alman nesili yaşlandı, çalışacak genç nesil lazım. Burada çok iş imkanı olacak daha. Adamların Türkleri istihdam etmekten başka tercihleri yok. Belki Türklerin birinci ve ikinci nesili kadar dolgun maaş bulamazlar ama fiyatlar da Çin sayesinde eskisine nispeten epeyi düştü. Çocuklarınızı Almanya'da namazlı niyazlı yetiştirirseniz evvel Allah çok iyi insan olurlar. Nice kardeşlerimiz Almanya'da Kur'an kursları camiler açtılar ki çocuklarımız yolunu sapıtmasın diye. Tolga kardeşimiz de Türkiye'ye döndü ama biraz o da kendi tecrübelerini burada anlatsın.
Benim yıllardır savunduğum bir tez var, Türkiye'de rahat yaşamak için, hiçbir para sıkıntın olmayacak, sağlığın yerinde olacak ve devlet dairelerinde işin olmayacak. Yoksa Almanya'yı çok ararsınız. Ben ikinci nesildenim ve Hollanda'da ikamet etmekteyim.

hOrOz
23 Şubat 2017, 16:49
1. Avrupa bitti dediysek klasik ırgatlık bitmiştir

2. Almanya da çalışacak genç nesil lazım ama artık kas gücüne gerek yok kafa gücü lazım
sadece benim oturduğum bölgede son 10 yılda en az 20000 işyeri kapanmıştır ve yerine bu sayıda işyeri açılmamıştır

3. Artık Avrupanın tercihi çok ... yeni Türkleri Romen ler ve Bulgarlar .. niye ortak parzara aldılar diyorsunuz

4. Maaş konusuna gelince Almanya asgari ücret 8-9€ dur .. her taraf kiralık işci firmaları doldu (bu durum Hollanda da biraz daha iyi )

5. Hiçbir zaman yaşadığın ülkeyi Türkiye ile kıyaslamayacaksın
Bugün Almanya ve Hollanda arasında fark varsa Almanya veya Türkiye ile fark olacaktırr

Osmanbey34
23 Şubat 2017, 21:20
horoz sana katiliyorum . kiyaslamak yanlis ...... ama almanya gitdikce kötüye gidiyor. is var ama maaslar berbat.

misterno
26 Şubat 2017, 15:19
horoz sana katiliyorum . kiyaslamak yanlis ...... ama almanya gitdikce kötüye gidiyor. is var ama maaslar berbat.

siz boyle diyorsunuz ama TR den Almanya ya hala onbinlerce insan goc ediyor hersene

demekki Almanya nin durumu kotuye gidiyor ama Turkiyeden hala daha iyi

birde Turkiyedeki issizlik ve maaslar eskiye gore anormal kotu. Bende 3 hafta once Turkiyeden geldim ve 20 yildir gormedigim dayimin oglu ve torunlariyla bir araya geldik

Benden buyuk 50 yaslarinda ve Balikesir Erdek gibi cok guzel bir yerde yasiyor orada kooperatif baskani tarimla da ugrasiyor

Bana aynen soyle dedi " Erdek te su anda ayda 400 TL ye calisacak cok adam var"

Dedimki onlar Suriyelidir

Yok Suriyeli degil bunlar Turk. Ya dedim nasil olur ayda 100 euro bile degil nasil bu kadar ucuza calisir bir insan inanilmaz

Dediki "abicim is yok naapsin?"

Izmir Kemeraltinda dolasirken gecen yaz sokakta zeytinyagli sabun satan birine rastgeldim. Dedimki bunlari toptan nereden aliyorsun ben cok fazla sayida alicam

Bana Hatay da bu isi toptan yapan birinin cep telefonunu verdi ve bir anda 300-400 kalip alirsam tanesini 2 TL ye alabilecegimi de ekledi ve ben inanamadim cunku cok ucuz. Adama sordum nasil bu kadar ucuz olabiliyor?

Abi dedi Suriyeli cocuklara para vermeden yemek yatak vererek calistiriyorlar ondan bu kadar ucuz.

Ben hayatimda hic Turkiye'yi bu kadar kotu durumda gordugumu hatirlamiyorum. Her gun kotuye gidiyor.

hOrOz
26 Şubat 2017, 16:14
Hocam sen bu kafayla yasarsan ooooo ölme essegilm ölme

sen hatta bundan 6 ay önce nükleer savas cikariyordun

arasira o taktigin gözlükleri cikarki dogruyu göresin

herseyi karamsar görme

mustafa200222
26 Şubat 2017, 23:22
siz boyle diyorsunuz ama TR den Almanya ya hala onbinlerce insan goc ediyor hersene

demekki Almanya nin durumu kotuye gidiyor ama Turkiyeden hala daha iyi

birde Turkiyedeki issizlik ve maaslar eskiye gore anormal kotu. Bende 3 hafta once Turkiyeden geldim ve 20 yildir gormedigim dayimin oglu ve torunlariyla bir araya geldik

Benden buyuk 50 yaslarinda ve Balikesir Erdek gibi cok guzel bir yerde yasiyor orada kooperatif baskani tarimla da ugrasiyor

Bana aynen soyle dedi " Erdek te su anda ayda 400 TL ye calisacak cok adam var"

Dedimki onlar Suriyelidir

Yok Suriyeli degil bunlar Turk. Ya dedim nasil olur ayda 100 euro bile degil nasil bu kadar ucuza calisir bir insan inanilmaz

Dediki "abicim is yok naapsin?"

Izmir Kemeraltinda dolasirken gecen yaz sokakta zeytinyagli sabun satan birine rastgeldim. Dedimki bunlari toptan nereden aliyorsun ben cok fazla sayida alicam

Bana Hatay da bu isi toptan yapan birinin cep telefonunu verdi ve bir anda 300-400 kalip alirsam tanesini 2 TL ye alabilecegimi de ekledi ve ben inanamadim cunku cok ucuz. Adama sordum nasil bu kadar ucuz olabiliyor?

Abi dedi Suriyeli cocuklara para vermeden yemek yatak vererek calistiriyorlar ondan bu kadar ucuz.

Ben hayatimda hic Turkiye'yi bu kadar kotu durumda gordugumu hatirlamiyorum. Her gun kotuye gidiyor.

Sende çok uçmussun. Kardeşim inşaat işi yapiyor. Günlük. Yevmiye.yardimci işÃ§i 90. 100 liraya calismiyor lar. Sen hangi ülkeden bahsediyorsun

QTAHYA
28 Şubat 2017, 21:18
3 aydir is ariyorum yok arbeitlosen geld de yok yani kisacasi hic bir sey yok burasi almanya
her taraf modern kolelik firmalari ile dolu insan hakki demokrasi ve ozgürlükler ülkesi

Selam
28 Şubat 2017, 22:01
Allah nasib ederse 5 veya 6 sene sonra insallah temelli Türkiyeye dönmeyi planliyorum.
Insan belirli yastan sonra dünyaya baska acidan bakiyor ve herseyi göz önüne alip memleketine, yurduna gitmeyi arzuluyor.
Kira ödemeyeceksem, borcum yoksa ve üc-bes Kurus paramda varsa, memleketimde isterse hergün domates-ekmek yiyeyim, ama genede burdan kat kat daha iyidir
Burda leihfirmalarda gücümüzü tüketecegimize, sabahin 4de kalkacagimiza vorarbeiterlerin schnell, schnellerini dinleyecegimize giderim Allahin izni ile memleketime ve asgari ücrete calisir huzur icinde geri kalan hayatimi yasarim. Olmasin Audi, olmasin Mercedes, olmasin Internet ama huzur olsun, Hayat sevgisi olsun.
Herkesin hayata görüs acisi degisik, biri ayda 5 bin euro kazansa az diye sikayet eder, digeri 1000 lira kazansa hamd olsun, sükürler olsun der ve hayatini gecindirir.

Bakalim, insallah ilerde hersey istedigim gibi olur ve geriye bakmadan memleketime geri dönerim.

44Malatya
28 Şubat 2017, 22:10
Allah nasib ederse 5 veya 6 sene sonra insallah temelli Türkiyeye dönmeyi planliyorum.
Insan belirli yastan sonra dünyaya baska acidan bakiyor ve herseyi göz önüne alip memleketine, yurduna gitmeyi arzuluyor.
Kira ödemeyeceksem, borcum yoksa ve üc-bes Kurus paramda varsa, memleketimde isterse hergün domates-ekmek yiyeyim, ama genede burdan kat kat daha iyidir
Burda leihfirmalarda gücümüzü tüketecegimize, sabahin 4de kalkacagimiza vorarbeiterlerin schnell, schnellerini dinleyecegimize giderim Allahin izni ile memleketime ve asgari ücrete calisir huzur icinde geri kalan hayatimi yasarim. Olmasin Audi, olmasin Mercedes, olmasin Internet ama huzur olsun, Hayat sevgisi olsun.
Herkesin hayata görüs acisi degisik, biri ayda 5 bin euro kazansa az diye sikayet eder, digeri 1000 lira kazansa hamd olsun, sükürler olsun der ve hayatini gecindirir.

Bakalim, insallah ilerde hersey istedigim gibi olur ve geriye bakmadan memleketime geri dönerim.

Haklısın hocam, güzel atasözümüz var, ayağını yorganına göre uzat.

Anlamı dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre ayarlamalıdır. Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder.

SesSizliK
01 Mart 2017, 18:06

Bu yorumun altina imzami atarim bastan sona dogru, ben hep derim TR ye dönüs hesap isi degil GÖNÜL isidir dönmek isteyen her sartta döner.