PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya da Emeklilik Sartlari Neler??

Hasan43
03 Ağustos 2016, 23:19
Selamlar Arkadaslar,
Herkesin kafasina taktigi-ilgilendigi mesele Türkiye den borclanarak emeklilik !!!
Peki Almanya da emekli olmanin sartlari neler? Bilgisi olanlar var mi?
Mesela ben 1992 de Almanya ya geldim, 10 yil calismisligim var, yasim 50.
Bundan sonra hic calismasam veya Türkiye ye dönsem, ilerde emekli olma sansim var mi?
Esim 4 yil calisti ve is hayatindan sonra 1.-2. -3. cocuk derken tekrar is hayatina baslamadi. Cocuk bakim yillarini onun üzerine yaptirdik(Emeklilik bürosunun tavsiyesi üzerine) Ben TC, esim Alman vatandasi.
Esim emekli olabilir mi( Tabiki yasi geldiginde?
Türkiye ye dönelim, is kuralim, yasimiz gelince Almanya dan emekli oluruz belki 250 ser € emekli parasi aliriz gibi konusuyoruz da!!!!
Bir soralim dedik! ALMANYA da emeklilik sartlari neler???

tolgahamburg
04 Ağustos 2016, 01:58
Hasan43 50 yaşından çalışmıyorsun nasıl geçiniyorsun?Hartz4 mi?Bundan sonra çalışmasam dediğine göre hartz 4 le geçinmeye çalışacaksın sanırım:(2016 yılı itibariyle türkiye ye dönsen Almanyada yaşın geldimi Allah ömürde verirse sende eşinde ödediğin prim kadar emekli maaşı alırsın:p250 şer eur dediğin gibi ama yaşın itibariylede türkiyede sende eşinde çalışırsa 250 şer tl emekli maaşı alabilirsi yada 65 yaş 3 ayda bir fakir aylığı n...Ticaretin tutarsa başka...1992 den beri almanyada yaşayıp almanyada emekli şartlarını bilmiyorsanda oda ayrı bir konu ... Bol şanslar

guengoer52
04 Ağustos 2016, 10:43
Almanya`da Türkiye`nin sağladığı kolaylıkları bulamazsın 67 yaşını bekler çalışmış olduğun yıllar ödemiş olduğun prim oranında aylık alma hakkına sahip olursun.

hOrOz
04 Ağustos 2016, 12:54
Sanırım 250€ emekliliği 10 sene çalışmışlığa vermezler.

Hanımın ise çocuk yetiştirmeden dolayı 5 seneyi dolduruyor...

çocuk başına 28.61€ alabilir..

yoksa 5 seneyi doldurmadığı için emeklilik hakkı bile doğmuyor

Hasan43
05 Ağustos 2016, 22:29
Tplgahamburg arkadasim, benim sorum, Almanyada emeklilik sartlari nelerdir? Bilgin var mi yok mu? Benim actigim konunun basligi ve ana temasi bu! Sonra mesela ben.... diye devam eden kisim önemli degil. Ben Türkiye`de Emekli sandiginda 5 yil Ögrt olarak görev yaptim ve gri kalan kismini borclanip emeklilige hakettim, Mart 2016 dan itibaren emekliyim... Ben kendi durumumu sormadim zaten, Almanya da emeklilik sartlari....
Bazi arkadaslar izin sonrasi Türkiye ye dönme arzusu icinde. Emeklilik durumlar ne olur? Nasil bir yol izlemeliler vs vs
Saygilar...

hOrOz
05 Ağustos 2016, 22:49
ya gerçekten bizim millet niye kendini ifade etmekte mi zorlanıyor yoksa ben anlamaktamı zorluk cekiyorum ...

Almanya da emeklilik ( yaştan dolayı ) şartları bellidir

en az 5 sene (60 ay) emeklilik kasasına prim ödemek

1966 doğumlu bir kişi 63 yasında emekli olmak isterse 14.4 kesinti olur normalin de 2033 senesinde tam emekliliğe hak kazanır

kademeli olarak yaş haddini doldurmak 65 den 67 ye kadar

yeni çıkan yasada kim kesintisiz 45 sene prim öderse kesintisiz 63 yaş ile emekli olabilir

aslankral
05 Ağustos 2016, 22:51
Sanırım 250€ emekliliği 10 sene çalışmışlığa vermezler.

Hanımın ise çocuk yetiştirmeden dolayı 5 seneyi dolduruyor...

çocuk başına 28.61€ alabilir..

yoksa 5 seneyi doldurmadığı için emeklilik hakkı bile doğmuyor

Konuyu acan Arkadasin e$i 4 sene sigortali calismis (baslikta yazmis)
1992 sonrasi üc cocuk, cocuk basina 3 sene prim yatiyor süreleri esini üzerine isletmis (bunuda yazmis baslikta)
7 sene emeklilik primi ödenmis oluyor, en az 5 sene sigortali olan bir Bayanin 65 yasinda emeklilik hakki var.

hOrOz
05 Ağustos 2016, 22:54
Konuyu acan Arkadasin e$i 4 sene sigortali calismis (baslikta yazmis)
1992 sonrasi üc cocuk, cocuk basina 3 sene prim yatiyor süreleri esini üzerine isletmis (bunuda yazmis baslikta)
7 sene emeklilik primi ödenmis oluyor, en az 5 sene sigortali olan bir Bayanin 65 yasinda emeklilik hakki var.

ben ne yazdım acaba

Hasan43
06 Ağustos 2016, 13:09
Horoz ve aslankral arkadaslarin verdigi bilgiler örtüsüyor, Aydinlatmalariniz icin tesekkürler,
Anladik ki; 5 Yil Emekliligine prim yatmis bir kisi yasi geldiginde ( Dogum Tarihi Itibariyle 65-67 yas) az veya cok emeklilige hakediyor. Bunu anladik. Yani ister Almanyada ikamet etsin isterse kesin dönüs yapmis olsun. Burada yeni birdurum daha cikiyor. Almanya da ikamet eden ile dönüs yapanlarin emekli maaslarindan kesinti farki olur mu? Yani ona denir mi, sen Almanya disinda ikamet ediyorsun , emekli maasin 250€ ama %5 kesinti var 237,50€ kontona yatiyor????
Cok zayif bir ihtimal ama, ilerde Taban emeklilik gibi bir kanun cikar mi?( En az emeklilik Maasi örn 450 € gibi)
Birbirimizi kirmadan, bilgilerimizi ve tecrübelerimizi paylasalim lütfen,
Bize bizden baska dost yok ki,

hOrOz
06 Ağustos 2016, 13:45
bence böyle bir kanun çıkmaz

Alman Emeklilik sistemi dünyadaki en sağlam ve eski kasalardan biridir

1800 lü yıllarda kurulan bir sistem dir

şimdi 5-10 sene çalış yan gel yat ama öbür yanda 25-30 sene çalış 500€-750€ emeklilik almak sence hakmı dır ?

benim annem kesintisiz 36 sene çalıştı zavallı kadının aldiği emeklilik 750€

bu sistem bence çok iyi işliyor ne kadar ekmek o kadar köfte sistemi ...

akdenizli33
06 Ağustos 2016, 15:36
horoz arkadasim cokdegerli bilgilerin icin once tskler.sayende bilmedigimiz konulri ogrenyioruz.ben 26 senedir kesintisiz calisiyorum yasim 47 trden.emekli basvurusu yaptim parayi odedim yasimi beklyiorum 52 ysinda emekli hakkima sahip olacagim.Hanim iki senedir emekli tr,den.belim ve baka saglik sorunlarimdan dolayi artik calismakta zorlanyiorum,3 cocuk var buyukler okuyorlar simdi senden bir tavsiye yada oneri oalarak su soruyu sormak istiyorum
52 yasinda ömrumuz yeterse isten cikip burdaki rente parami cekmek istiyorum pasaportu oldurmek Hanim Kabul etmyior.cunku 65 yasinda emekli olupta aylik gelse ne olcak yani bir Hayri olmaz diye dusunyuorum.elime gecen toplu parayi trde..degerlindiriim en aazindan diyorum
burdada cocuklardan dolayi pasaportu olduruncede Hanim diyor buraya gidip gelmemiz lazim ara sira oda omyuor o Zaman
kararisz bir sekildeyiz.ben 26 senedir calsiyorum surda 4 sene daha calisirim belki sonraasi zannetmiyorum.ne yapmami tavsiye edersin.trde emekli yasi gelince ordaki emekliigide degerlendirmek istiyoyrum.ayrica trde.ben ve esim emekli parasi ayrica kira geliri ile beraber aylik yakalsik 3000tl.geliyor bunud birakmak istemyiorum.iyi ahafta sonralri hepnize

hOrOz
06 Ağustos 2016, 22:00
Akdenizli arkadaşım benim bir çok arkadaşım geri dönüş yaptı ..

önce işlerini kurdular ve halletiler sonra dönüş yaptılar

fakat bir çok tanıdıkta aynı hatayı yaptı emeklilik kesintilerini geri aldılar ...

sanki hiç yaşlanmayacaklarmış gibi sonra ne oldu paralar kuş oldu

şimdi geldiler emeklilik yaşına ama Almanya dan emeklilik hakkını kaybettiler ...

yani toplu para iyi ama ya uzun yaşarsan

kimse dön veya döneme diyemem herkesin kendi bileceği bir iş

herkes oturup tartacak hangi kefe ağır geliyorsa ona göre hareket edecek

akdenizli33
06 Ağustos 2016, 22:08
Eyvallah Kardesim Sagol degerli bilgilerin icin Trde zaten ihtiyacim yok yeterli gelir var o Zaman cekmeyeyim bekleyleleim burdaki emekli yasimi iyi geceler ,

Gercekler
06 Ağustos 2016, 22:35
65-67 arasi emeklilik icin topal bes yil prim lazim. Eger dogum tarihini bilsem, tam tarihini söylerim.

Türkiye dönülmüs dönülmemis fark etmiyor. Eger Türkiye'de yasiyorsan ve Türkiyede emeklin yoksa, Almayandaki Krankenkasse sana orda bakmaya mecbur oldugu icin, ayliktan yüzde 11 kesilir. Aksi taktirde kesilmez.

63 yasinda emekli olma sansin yok. Onun icin 35 sene sigortalik süresi lazim. Almanya'de calisilmis süreler, Türkiye'deki süreler, ve hangi ülkede olursa olsun fark etmez, 17 yasindan sonraki tüm okul süreleri azami 8 yile kadar 35 yil sayilir.

Hasan43
09 Ağustos 2016, 20:34
65-67 arasi emeklilik icin topal bes yil prim lazim. Eger dogum tarihini bilsem, tam tarihini söylerim.

Türkiye dönülmüs dönülmemis fark etmiyor. Eger Türkiye'de yasiyorsan ve Türkiyede emeklin yoksa, Almayandaki Krankenkasse sana orda bakmaya mecbur oldugu icin, ayliktan yüzde 11 kesilir. Aksi taktirde kesilmez.

63 yasinda emekli olma sansin yok. Onun icin 35 sene sigortalik süresi lazim. Almanya'de calisilmis süreler, Türkiye'deki süreler, ve hangi ülkede olursa olsun fark etmez, 17 yasindan sonraki tüm okul süreleri azami 8 yile kadar 35 yil sayilir.

10.03.1966 dogum, 1987 ye kadar okul ve 28.10.1987 den sonra is baslangici, araliklarla devam ediyor.

tolgahamburg
09 Ağustos 2016, 20:39
Hasan 43 sorunu dolandırmadan :)yaz bizde ona göre cevap verelim zaten veriyoruz bilgimiz varki...Türkiye ye kesin dönüş yaparsan Almanya dan aldığın emekli maaşından herhangi bir kesinti olmaz.fakat 6 ay almanya 6 ay türkiyede yaşarsan Hem almanyadan aldığın emekli maaşından kesinti olur zaten normal hemde türkiye den aldığın emekli maaşı için kesinti olur.link te ekledim bir oku kolay gelsin;http://www.bmas.de/DE/Service/Medien/Publikationen/a721-soziale-sicherung-ueberblick.html..........Akdenizli33 3-5 bin tl gelirin varsa ev senin kira gelirleri var diyorsun ne bekliyorsun 65 yaşını:)100.000 tl en basit 750 tl faiz veriliyor ok78rcpkefenin cebi yok birazda memleketinde yaşa:ogireceğimiz bir metre mezar selamlar

Gercekler
09 Ağustos 2016, 20:48
10.03.1966 dogum, 1987 ye kadar okul ve 28.10.1987 den sonra is baslangici, araliklarla devam ediyor.

Hayirli olsun, 01.04.2033 (67).

17 yasindan sonraki okul, calisma süreleri ve issizlik süreleri ile 35 yili bulursan, 01.04.2029 (63), 14,4 % ebedi kesinti ile.

akdenizli33
09 Ağustos 2016, 21:45
Hasan 43 sorunu dolandırmadan :)yaz bizde ona göre cevap verelim zaten veriyoruz bilgimiz varki...Türkiye ye kesin dönüş yaparsan Almanya dan aldığın emekli maaşından herhangi bir kesinti olmaz.fakat 6 ay almanya 6 ay türkiyede yaşarsan Hem almanyadan aldığın emekli maaşından kesinti olur zaten normal hemde türkiye den aldığın emekli maaşı için kesinti olur.link te ekledim bir oku kolay gelsin;http://www.bmas.de/DE/Service/Medien/Publikationen/a721-soziale-sicherung-ueberblick.html..........Akdenizli33 3-5 bin tl gelirin varsa ev senin kira gelirleri var diyorsun ne bekliyorsun 65 yaşını:)100.000 tl en basit 750 tl faiz veriliyor ok78rcpkefenin cebi yok birazda memleketinde yaşa:ogireceğimiz bir metre mezar selamlar
Arkadsaim bana kalsa istiyorumda Cocuklar Hanim istemiyor..emeki parasini ceksem su an 100000€ luk para var .bu parayida birakmak istemiyorum aslinda.karisik olay Usta herkes istese guzele olmyuor iste

tolgahamburg
09 Ağustos 2016, 22:28
Demekki özgür değilsin:)Karar sende biraz matematik sel yönden yaklaş belki fikirler değişebilir 3-5 bin tl ve kira gelirleri ve bence 100.000 eur hiç dokunmadan değerlerdirsen zaten şimdiden emekli maaşı almış gibi oluyorsun,,,eşinde çalışıyor ve aynı duruma sahipse :p geçmiş olsun sağlığına dikkat et

Gercekler
15 Ağustos 2016, 22:04
Demekki özgür değilsin:)Karar sende biraz matematik sel yönden yaklaş belki fikirler değişebilir 3-5 bin tl ve kira gelirleri ve bence 100.000 eur hiç dokunmadan değerlerdirsen zaten şimdiden emekli maaşı almış gibi oluyorsun,,,eşinde çalışıyor ve aynı duruma sahipse :p geçmiş olsun sağlığına dikkat et

Iste o 100000 Euro öyle dur(dur)muyorlar.

Ben kendim bu isi hal ettim. Yasim 35. Kendi emeklimimi yatirdim. 2004'den buyana her sene taksit taksit ödedim. Bu sene bitti. 58 yasinda emekliyim Allah nasip ederse.

Gelecek sene haniminkini yatiracagim.

Almanya'daki dairemin borcu 3 yil sonra bitiyor Allahin izni ile.

Türkiye'de babamin evi var. Dairenin birini kiraya vermiyor sagolsun, sifir oldugu icin eskimesini istemiyor. Kendin gir düz icini diyor. Yani bir nevi kira derdi yok.

Düsünüyorum, bugün ölsem, hanim hic calismasa, Almanyadaki Witwenrente, Türkiye'de aylik ile beraber. 1100 Euro ediyor. Kira vermeyecegini düsünürsek Almanya'da da, Türkiye'de deli gibi yasar hanim. 450 Euroluk bir ise gitse, kimseye tam rahatlar.

tolgahamburg
15 Ağustos 2016, 23:32
ohhhh güzel olur gercekler ok78rcp58 yaşında Almanyada aynı zamanda emekli olmaya bak malum 450 Euroluk işte çalışmama yasağı var ;)şaka bir yana gelecek için Güzel yatırım yapmışsın ileride sağlıcakla ailenle çatır çatır harcamanı dilerim

Gercekler
17 Ağustos 2016, 22:03
Bana düsmezde o para, geriye kalan hanim yer artik. Pek saglam bir yapim yok cünkü.

Safak
09 Eylül 2016, 22:10
Arkadsaim bana kalsa istiyorumda Cocuklar Hanim istemiyor..emeki parasini ceksem su an 100000€ luk para var .bu parayida birakmak istemiyorum aslinda.karisik olay Usta herkes istese guzele olmyuor iste

Arkadaş sen Treni raya oturtmuşsun..
Senin acından herhangi bir sakınca yok..Siz Karı Koca Emeklisiniz..doğrumu..?

Almanyadaki birikim az bir para değil..Cocukların kendini kurtardıysa.. fazla arkana bakma derim...

Bende Hanıma... Burda Evi satıp Türkiyedeki Emekliliğe yatıralım diyom..Biliyorsunuz bu devirde Emlak almadan ötürü..Satmanın tam zamanı oda razı olmuyor...

tolgahamburg
09 Eylül 2016, 23:58
Gercekler akıllı adam dır ;)Mantıkla bilgeyle iş yapar dedikodu yada kahve kültürü değilok78rcp

Gercekler
10 Eylül 2016, 13:24
Aynen öyle zaten basimiza gelen ne gelirse cami ve kahvelerimizde aylak aylak oturan insanlardan geliyor. Ikiside dedikodu üretme merkezi.

Hasan43
10 Eylül 2016, 18:49
Bana düsmezde o para, geriye kalan hanim yer artik. Pek saglam bir yapim yok cünkü.

Öyle deme, Allah gecinden versin, saglicakla huzur icinde yersin insallah..