PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (soru) Vekalet nasil omali

badboy1
25 Temmuz 2016, 20:11
Selamunaleyküm arkadaslar bir sorum var , Babam 185 güne takildi simdik araba gümrükte . Bende 15.08.1016 da Tr ucacagim . 24.08.2016 da arabayi alma istiyorum . Gümrokteki memurlar arabanin Türkiyeden cikis yapmak sorunda oldugunu söüyorlar .
benim düsüncem su.
Babam bana vekalet verse Türkiyede bir notar den Oglum arabami disari cikartabilir diye. ve Birtanede Oglum Araci türkiyeye soabir diye olurmu .
ben arabayla ckis yaparm vebugardan geri dönüp kendi üserime giris yaparim , ha Tatil bitdiginde ben arabayla almanyaya geri gidecegim . ( geri dönüste diger ülkeler icin vekat durumu nasi ??? )

hOrOz
25 Temmuz 2016, 20:21
185 gün kuralına kim takıldı baban mı yoksa arabada mı ??

25) Türkiye’de 730 gün kaldıktan sonra arabamı yurt dışındaki eşime/oğluma/kızıma veya bir başkasına devretsem/satsam onlar Türkiye’ye götürebilir mi?

Türkiye’de 730 gün kalan araç yurt dışında 185 gün kalmadığı takdirde araç sahibinin eşi, çocukları, veya bir başkası tarafından dahi vekaletle Türkiye’ye götürülemez.
Taşıtın; tekrar Türkiye’ye vekaleten gelebilmesi için hem taşıtın , hem de getirenin en az 185 gün yurtdışında kalmış olması gerekmektedir.
Yani arabayı üzerine alanın da son bir yıl içerisinde arabayı getirmeden önce 185 gün yurt dışında kalmış olması gerekmektedir.

badboy1
25 Temmuz 2016, 21:06
babam takildi 185 gün e
simdik o memleket de noter den vekalet cikarsa gümürkde kabul olurmu ?

hOrOz
25 Temmuz 2016, 21:12
babam takildi 185 gün e
simdik o memleket de noter den vekalet cikarsa gümürkde kabul olurmu ?

sorun olmaması gerek ama senin de 185 kuralına uyman gerek

aşağıyı oku

28) Araç, aracın mülkiyet sahibi dışında başka bir şahıs tarafından vekâleten getirilmesi durumunda nerelerden vekaletname alabilirim.? ;

• Elçilik, konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletnameler,
• Taşıtı getiren şahıs ile taşıtın mülkiyet sahibinin giriş gümrük idarelerinde hazır bulunmaları hâlinde, bu kişilerin kendi aralarında düzenleyecekleri ve gümrük idarelerince onaylanan vekâletname,
• Gerçek kişilerin kendi aralarında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet ve mahkeme gibi resmi makamlarına onaylatılmış olan belgeler,
• Uluslararası Tur İttifakı (AİT) ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca (ÖAMTC-ADAC-TCS vb) düzenlenen belgeler,
• Otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler,
• Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen taşıtlar için kira sözleşmesi gibi belgeleri Vekâlet Belgesi olarak kabul edilir.