PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ilk defa araba ile izin

firstantepli
01 Temmuz 2016, 04:51
Selam arkadaslar,

Niyetim gelecek ay ilk defa araba ile izine gitmek bir kac sorularim olacak.

1. Telefon icin internetsiz uygun navi hangisi.
2. almanyada depo full yapacam baska nerelerde ve hangi benzilikten alayim diesel.
3. bozuk para lazim mi yoksa kart ile mi ödeme yapayim
4. macarda bir gece konaklamayi düsünüyorum tavsiye edebileceginiz uygun otel varmi?
5. alman vatandasiyim sadece kimlik var yeter mi?
6. vignete nerelerden aliniyor hic bir bilgim yok.

gizemm
01 Temmuz 2016, 11:52
Slm telefonun samsung ise navigon navi programini indir kur , bu seni türkiyeye kadar götürür hatta türkiyede bile gidecegin her adrese gidebilirsin , bende var cok memnunum -- deponu burdan full yap almanya ici canin nerden isterse al aral yada esso oder shell - sonra diger ülkelerde OMW benzicilerden tanken yaparsin yorgun olursan dinlenirsin , bulgardan pek alma mazotu pis sirptan cikmadan evvel deponu full yap o seni tr ye kadar götürür hatta mazot alirken ec karti ile ödersen o zaman kaziklayamiyorlar bilgin olsun -- bozuk demir para al yanina lazim oluyor -macar da otel bilmiyorum - reisepass yaninda olsun sorabilirler --vignet icin adac a gitmen lazim orda bilgileri verirsin yol haritalarini alirsin österreich vignette alicaksin gidis dönüs diger ülkelerin vingnetleri hep yollarda aliniyor iyi izinler kazasiz belasiz isallah yavas sür gec olsun temiz olsun can tasiyorsun unutma !!!!

turgutgs
01 Temmuz 2016, 12:44
1. Navigasyon icin navigon yada sygic
2. Gittigin güzergaha göre degisir mesela Almanyada fulle sonra avusturyadan cikmadan fulle ben macardan hic almiyorum sirp da full yapiyorum ve son olarak yunanistan dan cikmadan full yapip türkiye ye giriyorum.
3. Gidis gelis icin ben herzaman 50€ bozuk para bulunduruyorum fazlasiyla yetiyor.
4. Otel konusunda hic tecrübem yok ben hep arabada yatiyorum.
5. Sadece kimlik yeterli degil karayolu ile gidersen pasaport un olmasi sart.
6. Vignette adac den avusturya ninkini alabilirsin diger ülkelerin vignette lerini ülkeye girdigin zaman alabiliyorsun zaten bazi ülkeler de vignette yok otobanlarda direk ödeme yapiyorsun.

Hayirli yolculuklar saygilar.

sadece
01 Temmuz 2016, 13:09
Selam arkadaslar,

Niyetim gelecek ay ilk defa araba ile izine gitmek bir kac sorularim olacak.

1. Telefon icin internetsiz uygun navi hangisi.
2. almanyada depo full yapacam baska nerelerde ve hangi benzilikten alayim diesel.
3. bozuk para lazim mi yoksa kart ile mi ödeme yapayim
4. macarda bir gece konaklamayi düsünüyorum tavsiye edebileceginiz uygun otel varmi?
5. alman vatandasiyim sadece kimlik var yeter mi?
6. vignete nerelerden aliniyor hic bir bilgim yok.

navigasyon olarak Here'i tavsiye ederim, iOS ve android icin var ve data baglantisi olmadan kullanabiliyorsun, rotanda olan ulkelerin haritalarini (veya butun Avrupayi) ama onceden WiFi uzerinden indirmis olmaniz gerekli,
parasiz bir yazilim ve cok guzel calisiyor.

https://maps.here.com
sag ustten google veya apple yazilim repolarina yonlendiriyor,

Macaristan icin otel tavsiyesinde bulunamiyorum ve diger sorularinizi arkadaslar zaten cevaplamis,

iyi yolculuklar.

neco54
01 Temmuz 2016, 15:56
Bence reisepassin yaninizda bulunmasini tavsiye ederim ne olur ne olmaz
Gecen sene deneme amacli gidis ve geliste sadece ausweiss kullandim. Kimse pasaportu sormadi.
Birde araba sigortasi icin Yesil karti unutma.

bingöllü
01 Temmuz 2016, 17:55
1. Navigasyon icin navigon yada sygic
2. Gittigin güzergaha göre degisir mesela Almanyada fulle sonra avusturyadan cikmadan fulle ben macardan hic almiyorum sirp da full yapiyorum ve son olarak yunanistan dan cikmadan full yapip türkiye ye giriyorum.
3. Gidis gelis icin ben herzaman 50€ bozuk para bulunduruyorum fazlasiyla yetiyor.
4. Otel konusunda hic tecrübem yok ben hep arabada yatiyorum.
5. Sadece kimlik yeterli degil karayolu ile gidersen pasaport un olmasi sart.
6. Vignette adac den avusturya ninkini alabilirsin diger ülkelerin vignette lerini ülkeye girdigin zaman alabiliyorsun zaten bazi ülkeler de vignette yok otobanlarda direk ödeme yapiyorsun.

Hayirli yolculuklar saygilar.

Arkadaslar,

lütfen kafadan bilgi verip milleti yanlis bilgilendirmeyin. Karayollarinda pasaportun sorulacagini nerden biliyorsun? Herhangi bir kaynagin var mi?

firstantepli kardesim,

Auswärtiges Amt (Disisleri Bakanligi)´ne göre Avusturya, Macaristan, Sirbistan, bulgaristan, Türkiye, Hirvatistan, Makedonya, Yunanistan ve Romanya´ya sadece alman kimligi (Personalausweis) ile giris yapilabiliyor (saydigim ülkeleri tek tek kontrol ettim).

Maksadim kimseyi kirmak degil. Forum´da bir kac yerde daha böyle vize ile ilgili hicbir kaynaga dayanmayan, tamamen icgüdüsel duygulara dayanan bilgiler paylasiliyor, bundan dolayi düzeltme ihtiyaci duydum.

Hayirli yolculuklar

deli-kadir
01 Temmuz 2016, 20:07
Antepli hemşerim. Vignette konusunda şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Oda "akbaba" arkadaşımızın verdiği bilgi üzerine ben Avusturya ve Macaristan Vignettelerini

https://www.tolltickets.com/default.aspx?lang=de-DE&mnu=c

sayfasindan aldım bi kaç gün önce, dün postayla ulaştı. Şimdi Vignette için sadece bulgarda durmam gerekecek.

Uyku konusunda ise neden Macar da uyumayi düşünüyorsun?

firstantepli
01 Temmuz 2016, 21:28
Antepli hemşerim. Vignette konusunda şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Oda "akbaba" arkadaşımızın verdiği bilgi üzerine ben Avusturya ve Macaristan Vignettelerini

https://www.tolltickets.com/default.aspx?lang=de-DE&mnu=c

sayfasindan aldım bi kaç gün önce, dün postayla ulaştı. Şimdi Vignette için sadece bulgarda durmam gerekecek.

Uyku konusunda ise neden Macar da uyumayi düşünüyorsun?

Arkadaslar hepinize ayri ayri tesekkür ederim beni bilgilendirdiniz.kadir usta macar yada sirp asaga yukari yolun yarisi iyice dinlenip yola devam etmeyi düsündüm.

turgutgs
01 Temmuz 2016, 22:23
Bingöllü kardesim madem düzeltme ihtiyaci duydun o zaman neden firca atar gibi yazi yaziyorsun? Ayrica kimsenin yazdigina cevap vermek zorunda degilsin, bildigini yazarsin gecersin konuyu acan arkadas yazilanlardan isine geleni alir, burda kimsenin kafadan sallama ic güdüsel falan bisey yazdigi yok, dikkat ettinmi? Yazdigin ülkeler arasinda EU üyesi olmayan sirbistan var bu ülkede sadece kimligin yetecegine kaynak gösterebilirmisin? Buraya link ver hepimiz okuyup bilgilenelim.
Birde yazi yazarken uslubumuza dikkat edersek sevinirim kimsenin kimseyi rencide ezmeye hakki yok zira kas yaparken göz cikarmayalim, tesekkürler,saygilar

bingöllü
01 Temmuz 2016, 23:41
Bingöllü kardesim madem düzeltme ihtiyaci duydun o zaman neden firca atar gibi yazi yaziyorsun? Ayrica kimsenin yazdigina cevap vermek zorunda degilsin, bildigini yazarsin gecersin konuyu acan arkadas yazilanlardan isine geleni alir, burda kimsenin kafadan sallama ic güdüsel falan bisey yazdigi yok, dikkat ettinmi? Yazdigin ülkeler arasinda EU üyesi olmayan sirbistan var bu ülkede sadece kimligin yetecegine kaynak gösterebilirmisin? Buraya link ver hepimiz okuyup bilgilenelim.
Birde yazi yazarken uslubumuza dikkat edersek sevinirim kimsenin kimseyi rencide ezmeye hakki yok zira kas yaparken göz cikarmayalim, tesekkürler,saygilar

turgutgs kardesim,

Üslubum sert oldu ise, gercekten cok özür dilerim, asil maksadim o yönde olmadigini da belirtmek isterim. Sadece demek istedigim, bir sey söylerken kaynak gösterebilmek. Ben bildigimi yazip gecmem, gercek ne ise onu yazip gecerim. Eger herkes kendi bilgini yazip gecse, isimiz var demek :)
Sen Karayollari ile gidilirse pasaportun sart oldugunu yazmisssin, oysa Alman Disisleri Bakanligi´nin sayfasinda, Sirbistan´a Personalausweis ile girilebilecegi yaziyor. Cok kiymetli kardesim, eger iddia eden kisi kaynak gösteremiyorsa, o zaman "salliyor" (pek hos tabi degil gerci) anlamina geliyor ve birazda hissi oluyor, zira öyle inandigi ya da olmasini istedigi icin öyle demis oluyor... Neyse konuyu fazla desmek istemiyorum.

Istedigin kaynak da bu sayfada, Alman Disisleri Bakanligi, Sirbistan icin:

https://www.auswaertiges-amt.de/DE/Laenderinformationen/00-SiHi/SerbienSicherheit.html?nn=349864#doc349814bodyText 4

Tekrardan özür diliyorum,

selametle

turgutgs
02 Temmuz 2016, 00:27
Bingöllü kardesim, maalesef burada herkes bildigini yazip geciyor malum hic birimiz yazdigimiz konularda yetkili kisiler degiliz, burada amac bir konuda bilgi sahibi olmaya calisan arkadasa yardimci olmaya calismak, kimin daha cok biliyor diye bir yaris icerisinde degiliz en azindan ben öyle degilim, senin gösterdigin kaynaga gelince ben orada sadece aussweis ile seyahat edilebilir diye bir bilgi görmedim, yok sen EU üyesi olmayan bir ülkenin sinirinda sorun yasamadan sadece aussweis ile gidebilirsin diye iddia ediyorsan ona lafim yok, hos yarin alman yetkili makamlarini telefonla arayip sorsan bunu onlarda garanti edemez, cünkü sonucta almanya EU üyesi olmayan bir ülkeye benim vatandasimin sadece kimlikle seyahat etmesine izin verin diye bir yaptirimda bulunamaz, simdi arkadasin orda madur olabilecegini düsünerek pasaport sart diye yazmak öyle olmasini istemek ve hissi davranmakmi oluyor? Neyse, bingöllü kardesim sensiiiin diyelim de konu fazla dagilmasin, saygilar.

V/S
02 Temmuz 2016, 00:44
Pasaport Sart !!! Türkiyede Araba giris yaparkene lazim.
Birde Yesil Kart sigortadan , hem Avrupa Hemde Asya (Türkiye) gecerli olmasi lazim.
Araba Sahibi haric (Türkiye Giris), gerisi kimlik ile giris yapa Bilir.

deli-kadir
02 Temmuz 2016, 07:23
Arkadaslar hepinize ayri ayri tesekkür ederim beni bilgilendirdiniz.kadir usta macar yada sirp asaga yukari yolun yarisi iyice dinlenip yola devam etmeyi düsündüm.

Şimdi birader bende Antepliyim (Nizip) ve Frankfurttan yola çıkıyorum. Gerçi ben Antalyaya gidiyorum. Nereden çıktığını bilmiyorum ama Macaristan kesinlikle yolun yarısı olamaz. Örneğin Antep Frankfurta 3500 km ye yakın. Macar buraya 900 km bile değil. Dedigim gibi, Antepe gidiyorsa Almanyanın neresinden gidersen git, Macar yolun yarısı değil. Daha yolun yarısına bile varmadan uyumak doğru olurmu emin değilim. Bu durumda yollarda iki gece geçirmen gerekecek. İyi düşün

bingöllü
02 Temmuz 2016, 10:50
Bingöllü kardesim, maalesef burada herkes bildigini yazip geciyor malum hic birimiz yazdigimiz konularda yetkili kisiler degiliz, burada amac bir konuda bilgi sahibi olmaya calisan arkadasa yardimci olmaya calismak, kimin daha cok biliyor diye bir yaris icerisinde degiliz en azindan ben öyle degilim, senin gösterdigin kaynaga gelince ben orada sadece aussweis ile seyahat edilebilir diye bir bilgi görmedim, yok sen EU üyesi olmayan bir ülkenin sinirinda sorun yasamadan sadece aussweis ile gidebilirsin diye iddia ediyorsan ona lafim yok, hos yarin alman yetkili makamlarini telefonla arayip sorsan bunu onlarda garanti edemez, cünkü sonucta almanya EU üyesi olmayan bir ülkeye benim vatandasimin sadece kimlikle seyahat etmesine izin verin diye bir yaptirimda bulunamaz, simdi arkadasin orda madur olabilecegini düsünerek pasaport sart diye yazmak öyle olmasini istemek ve hissi davranmakmi oluyor? Neyse, bingöllü kardesim sensiiiin diyelim de konu fazla dagilmasin, saygilar.

Turgut kardesim,

o sayfada "Die Einreise ist für deutsche Staatsangehörige mit folgenden Dokumenten möglich" diyor, yani, Alman vatandaslari bu evraklarla giris yapabilir diyor ve Personalausweis´in yaninda da evet yaziyor. Baska ülkelere bak mesela hayir diyor, o zaman Pasaport lazim oluyor.
Hissi meselesine gelince, alinmissin galiba. Gene özür diliyorum. Ama sen sart diyorsun, Alman Disisleri Bakanligi sart degil diyor. Orda yazsaydinki "birader, magdur olmaman icin yanina alsan daha iyi olur", o zaman eyvallah, kaynak göstermene de gerek yok, zira düsünceni aciklamis olurdun. Benim sadece demek istedigim, sart demek cok keskin bilgiye dayali bir ifadenin olmasi. Yoksa fikrinde kesinlikle haklisin.
Sirbistan meselesi de tam öyle degil. Sirbistan halihazirda Beitrittskandidat yani Üye Ülke statüsüne sahip, bu da bu ülkeye farkli imtiyazlar taniniyor anlamina geliyor. Bunlardan bir tanesi de ülkeye giriste saglanan kolayliklar oluyor.
Allahin izni ile, haftaya yola cikiyoruz. Ben TR.´ye kadar Personalausweis ile gidecegim (Pasaportu da yanima alacagim, senin fikrine katiliyorum zira). Bakalim isteyecekler mi. TR.´ye varinca, buraya yazarim :)

Selamlar

turgutgs
02 Temmuz 2016, 12:30
Bak simdi anlastik, bu yazdiklarinda sonuna kadar haklisin, benim öyle yazmaktaki niyetim arkadasimiz okadar yolu tepip coluk cocuguyla madur olmasin,cünkü bende 3 kücük cocugumla o yollara düsüyorum ve ne demek oldugunu iyi bilirim, bence sirbistan ne kadar üye statüsünde bir ülke olsada bu durumu firsata cevirmek isteyen görevliler cikabilir en kötü ihtimalle arkadasimizdan rüsvet isteyebilirler, yola cikacak herkese hayirli yolculuklar, saygilar.

deli-kadir
02 Temmuz 2016, 12:38
Uzlaşma güzel birsey, tebrik ederim sizi ��

Paparazi39
02 Temmuz 2016, 20:13
arkadaslar

benim greencard da ismim yalnis yaziyo
Cihan yerine Cian yazmislar.....h....unutmuslar

sorun olurmu

yüksel43
02 Temmuz 2016, 20:28
Paparazi39

Arkadasim zamanin varsa düzelttir rüsvet almak icin sorun yaparlar.

Plasma1981
04 Temmuz 2016, 00:23
Bi Pasaport atla deve degil 180gr agirligi var. Cebinize atin gidin nolacak

xxzoro007xx
18 Temmuz 2016, 03:25
arkadaslar sadece ausweis alipta arabayla yola cikmanizi kimse tavsiye etmem.türkiyeye girerken bile problem yapabiliyorlar.arabayi pasaporta islem yapiyorlar diye biliyorum tabi en son 2011 yilinda gitmistim simdi degismis olabilir

saygilar