PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lidl kirkel suyu

hOrOz
22 Haziran 2016, 17:47
https://daten.buffcoach.net/upload/foto/800/saskia-quelle-kirkel-mineralwasser-still-2.jpg

arkadaşlar LIDL yine suyu değiştirdi

bizim buralarda ( PLZ 52223 ) 2 haftadır başka bir kaynak suyunu pazarlıyorlar

önceden kaynak olarak KIRKEL diye yazıyordu şimdi ise kaynak ismi Wört am Rhein olmuş

tadi biraz daha sert Kirkel gibi yumaşak bir tad yok

sizin o taraflarda hangisi satılıyor ??

44Malatya
22 Haziran 2016, 18:10
Biz 2 yıldan beri lidl suyu içiyoruz, mavi ve yeşil kapaklıyı, mavilerde wörth am Rhein yazıyor, yeşillerde kirkel. Kaldığım yer Frankfurt am Main çevresi.

cenk1978
22 Haziran 2016, 22:25
Berlin de
Saskia Mineralwasser Quelle Jessen
Yazıyor şişede, uzun zamandır aynı değişiklik yok.

bey_tu
22 Haziran 2016, 23:18
47798 Krefeld Ye$il $iSe wörth am Rhein

Sdt
22 Haziran 2016, 23:24
45276 Essen
Real - Tip :D

göremeli
23 Haziran 2016, 01:44
Yer Mannheim, Saskia Kirkel, cok sahane bir su. Birkac sene öncesi burdada Kirkel Jessen olarak sunuluyordu. Biz burda es dost Lidli mail ile protesto ettik ve bize dedilerki, Kirkeldeki Membaa dan yani Kuyudan su yetistiremiyorlarmisda (!) onun icin Jessen suyunu destek amacli müsterilerine sunmuslar (!) Tam olarak unuttum ama söyle 2-3 ay kadar es dost o sudan almadik. Kirkel suyundan devam icmek isteyen arkadaslara bir an önce dileklerine kavusmalarini dilerim.
Hayirli sahurlar.

Tigin
06 Temmuz 2016, 18:16
Selam

tavsiyem Netto da satilan su. Bence tadi mükemmel. Stilles Wasser..

Impostor
06 Temmuz 2016, 19:16
Selam

evet bizde nettonun suyunu kullaniyoruz, simdilik bir degisiklik yok :)

canikom
06 Temmuz 2016, 20:05
Cogu zaman alis verislerimi netto´dan yapmaya calisiyorum, benim edindigim tecrübeye göre "mallar" aldi, lidl ve kaufland´a göre daha iyi.
Sebzeleri olsun, meyvalari olsun, caylari olsun vs.

Gecende bio bal aldim netto´dan mükemmel. Bu tadi bir türlü diger bio ballarda bulamiyorum maalesef.

Not: Netto´da calismiyorum :)

akifbaba
06 Temmuz 2016, 20:10
nettonun suyu daha güzel

hOrOz
06 Temmuz 2016, 20:37
birde Netto nun suyunu deneyelim
Geçen de Vittel ve Erikli aldim hoşumuza gitmedi

Murat01
06 Temmuz 2016, 23:09
Nettonun suyunu bende alıyorum yaklaşık 3 yıldır.
Kesinlikle tavsiye edebilirim.
Netto naturalis Classic olanı içiyorum,gayet memnunum.

enes67
07 Temmuz 2016, 01:42
Selam,
Nettonun suyu cok güzel , yalniz Benim kaldigim yerde Aachen civari nin Netto suyu iyi deyil , ama akrabam var Oberhausende oturuyor oranin Netto suyu fakli ve cok güzel ,

SesSizliK
07 Temmuz 2016, 16:49
Neuss ta kirkel suyu var biz kullaniyoruz.

kafkaskartali76
10 Temmuz 2016, 23:18
Köln dede bazi yerlerde kirkel bitmis bu lidil gecen senede ayni olayi yapdi eldekileri yazin müsteriye zorla satiyolar. Kirkel oldumu lidlden alirim yoksa diger duyun tadi igrenc köln pesch de buldum 10 paket aldim 😂😂

hOrOz
28 Ağustos 2017, 14:38
LIDL geçen senelerdeki yine yaptı KIRKEL piyasadan kayboldu yerine yine Wörth am Rhein suyunu (Aachen ve civari ) piyasaya sürdü

içlerinde Nitrat oranı düşük olan Kirkel Suyu

https://www.meg-gruppe.de/produktinformationen/produktinformationen-5.html

sizde durum nasıl yer belirtirseniz iyi olur

https://i.hizliresim.com/29GQ1j.jpg

https://i.hizliresim.com/BAl9Pv.jpg

44Malatya
28 Ağustos 2017, 15:31
Yer Frankfurt, Cumartesi 4 kasa aldım, hepsi kirkel di.

izmirli50
28 Ekim 2017, 13:51
Benim yer Freiburg civarı.Kırkel yazıyor resimi yükleyemedim
https://i.hizliresim.com/OyyGXA.jpg (https://hizliresim.com/OyyGXA)

bu resim neye bukadar büyük oldu?????

garip_38
05 Kasım 2017, 01:40
Selam

evet cok iyi su bende bunu iciyorum...

resadiyeli
08 Kasım 2017, 21:32
en güzel su Erikli

hOrOz
09 Kasım 2017, 17:52
su pH testi

https://www.youtube.com/watch?v=1tAp_bVAZzI

https://www.youtube.com/watch?v=iEIXfx8LO0s

xmen1980
26 Kasım 2017, 23:07
Bizim Buralarda Aldi ve Lidl suyu nerdeyse ayni tadi var Wiesbaden-Mainz-Frankfurt

Ozanonur38
27 Kasım 2017, 13:26
Yer Solingen. Solingenin Muslukdan gelen Leitungswassersi cok temizdir. Almanyanin en iyi 3 Kaynaklarindan biri. (Senkbachtalsperre, dan geliyor)

Mineralwasser olarak Lidilin Mavi Saskiasini aliyoruz burada (PLZ42719) Quelle herzaman "Löningen". Sadece Yaz Günerlinde yestiremeyince ara sira baska bir Quelle daha geliyor. Ama cok nadir yilda 1-2 kere.

uslu50
28 Kasım 2017, 14:44
En Güzeli Belediye suyu. Hem daha ucuz hemde daha SIKI kontrol ediliyor. Daha Saglikli. En azindan plastik sisede degil. Tabiki Bölgesel degisiklik gosterebilir. ;)

Baris50
02 Aralık 2017, 01:30
Tek Benim Hosuma Giden Su Kaufland Suyu Galiba :)

http://fddb.info/static/db/400/110/PQ0OVOG8JXQPEN803BR59FUQ_999x999.jpg

44Malatya
04 Mayıs 2018, 07:53
https://daten.buffcoach.net/upload/foto/800/saskia-quelle-kirkel-mineralwasser-still-2.jpg

arkadaşlar LIDL yine suyu değiştirdi

bizim buralarda ( PLZ 52223 ) 2 haftadır başka bir kaynak suyunu pazarlıyorlar

önceden kaynak olarak KIRKEL diye yazıyordu şimdi ise kaynak ismi Wört am Rhein olmuş

tadi biraz daha sert Kirkel gibi yumaşak bir tad yok

sizin o taraflarda hangisi satılıyor ??

Bizim buraya da son 1 aydır wörth am rhein dan stilles su geliyor. Yani içilmiyor, direk mide bulantısı yapıyor. Şimdilik markayı değiştirdim, aldinin suyunu alıyoruz.
Yer Frankfurt am Main' in güneyi.

hOrOz
04 Mayıs 2018, 10:03
Bizim buraya da son 1 aydır wörth am rhein dan stilles su geliyor. Yani içilmiyor, direk mide bulantısı yapıyor. Şimdilik markayı değiştirdim, aldinin suyunu alıyoruz.
Yer Frankfurt am Main' in güneyi.

ben yana döne ararken benim kızın oturduğu yerde daha halen KIRKEL satılıyormuş (Hückelhoven-Kreis Heinsberg)

bana 40km ama arasıra gidince 5-10 paket alıyorum

https://abload.de/img/img_20180504_100239oep1d.jpg

44Malatya
04 Mayıs 2018, 11:30
Abi haftasonu o taraftan buraya gelen olursa bana 10 paket gönderirsin.

Birbey 3.0
04 Mayıs 2018, 11:36
Arkadaşlar amma su konusunda hassasınız. Bizde yıllarca içiyoruz, hiç dikkat etmiyoruz. Nerden dek gelirse alıyoruduk.

Biz ama suyu çeşmeden içiyoruz. Bizim şehirin suyu Almanyadaki en temiz ikinci su çıkmıştı.

Soda almıyorum. Aldık bir soda makinası çeşme suyu ile yapıyoruz. Şişe taşıma derdi yok. Önceden taşımaktan bıktıydık.

hOrOz
04 Mayıs 2018, 21:30
Arkadaşlar amma su konusunda hassasınız. Bizde yıllarca içiyoruz, hiç dikkat etmiyoruz. Nerden dek gelirse alıyoruduk.

Biz ama suyu çeşmeden içiyoruz. Bizim şehirin suyu Almanyadaki en temiz ikinci su çıkmıştı.

Soda almıyorum. Aldık bir soda makinası çeşme suyu ile yapıyoruz. Şişe taşıma derdi yok. Önceden taşımaktan bıktıydık.

suya önem verilmez olurmu arkadaşım insanın en büyük ihtiyacı olan bir sıvı ..

Su yüzünden mahalle beğenmeyenlar .. taşınanlar var

Çeşme dende su kullanıyoruz ama bu oturduğum muhitteki su çok kireçli ...

bunda 9 sene önce 3 sokak yukarıda oturuyordum

oturduğum 10 senede bir kere çaydanlığı kireçten temizlemedik ..

buradan kahveye bidonlarla su taşırdık

ama bu sokağa taşınalı iki haftada bir çaydanlığı kireçten temizliyoruz ...

Şişe suyunu sadece sırf içmek için kullanıyoruz

Lidl in sattığı sular değişik kaynaklardan geldiği için kaynaklar arasında tat farkı var

Birbey 3.0
04 Mayıs 2018, 23:28
Bir ara gayinim Köln'de oturuyordu. Misafirlige gittik yanina. Ozamanlar gayinim bekar. Hanima cay demle dedim. Cay geldi. Hanima dedim cayi yikamadinmi? Yikadim dedi. Birde bardaklara baktim pis gibi. Megersem su kirecten icilmiyormus. Damacana kullaniyorlar.

Bizim Bayernde böyle sorun yok. Sular tertemiz. Hatda testlerde satin sulardan bile daha temiz ve mineralli cikiyor.

Sizin orlarda ben olsam yasam. Bayerne tasinirim. Ne bu ya, ben cesmeden su icemecek olduktan sonra neye yarar? Yasamam öyle yerde. Önceden köyde cesmeden tasinirdi su, simdi marketden. Ne farkimiz kaldi?

Zaten bir ara NRW'de gezdim. Orasi Türkiye'den bakimsiz. Niye millet orda yasar anlamiyorum. Suyu dogru dürüst icilmez, sokaklarin hali Türkiye'den daha kötü.

moralist
05 Mayıs 2018, 06:17
Bayern pahali

Birbey 3.0
06 Mayıs 2018, 02:05
Ne gibi?

Ev kiraları diyorsan, oturduğun şehire göre değişiyor. NRWden normalinde pahalı değil.

Köln'deki kiralar ile Münih arasında fark yok.

Çogu evler ama Düsseldorf'dan pahalı değil.

moralist
06 Mayıs 2018, 09:14
Hem Bayern München den gicik aliyorum zaten gelmem oraya

Birbey 3.0
06 Mayıs 2018, 11:11
Kuyruk acısı var demekki...

hOrOz
06 Mayıs 2018, 11:35
Bir konu açıyoruz sonra sen ben davasına dönüşüyor..

TipiTip
09 Mayıs 2018, 09:21
Bizde Lidl'de bu satılıyor

Ben Erikli hariç su almam , ama arabam yok

Erikli satılan yerde bana mesafeli

Araba alana kadar mecbur bundan kullanicagiz

https://www1.wi.to/WO6Fk7.jpg

hope41
09 Mayıs 2018, 09:34
Su an Kaufland daki sudan aliyoruz, digerlerinin cogunda kuyu suyu gibi tad var, bu hosumuza gidiyor simdilik buna devam, insallah da bozmazlar.

https://www.codecheck.info/img/48948028/1

hope41
09 Mayıs 2018, 09:37
Tek Benim Hosuma Giden Su Kaufland Suyu Galiba :)

http://fddb.info/static/db/400/110/PQ0OVOG8JXQPEN803BR59FUQ_999x999.jpg

Bende simdi mesaji yazdiktan sonra gördüm. Netto'nun suyu da iyi ama onda florid var diye biraktik, bir ara ondan aliyorduk. Kaufland'in suyu su an bizim icin en iyisi yani (Toom veya rewe' deki Black Forest'i saymazsak tabi, o muhtesem ama cok pahali maalesef)

hOrOz
09 Mayıs 2018, 09:43
Bende simdi mesaji yazdiktan sonra gördüm. Netto'nun suyu da iyi ama onda florid var diye biraktik, bir ara ondan aliyorduk. Kaufland'in suyu su an bizim icin en iyisi yani (Toom veya rewe' deki Black Forest'i saymazsak tabi, o muhtesem ama cok pahali maalesef)

aslında düşük florid oranı pek tehlikeli diş ve kemik yapısına yararlı

diş macunlarının içine extradan koyuyorlar

suda Natrium-Chlorid (tuz bileşimi) ve Nitrat oranı önemli

hOrOz
09 Mayıs 2018, 09:56
Bizde Lidl'de bu satılıyor

Ben Erikli hariç su almam , ama arabam yok

Erikli satılan yerde bana mesafeli

Araba alana kadar mecbur bundan kullanicagiz

şimdiye kadar Lidl de Kirkel,Jessen ve Wört Am Rhein görmüştüm ama bu kaynağı ilk defa görüyorum

TipiTip
09 Mayıs 2018, 10:03
şimdiye kadar Lidl de Kirkel,Jessen ve Wört Am Rhein görmüştüm ama bu kaynağı ilk defa görüyorum

Fena değil , ben beğendim

Haaa Erikli gibi değil ama icilmeyecek gibide değil

Almanların bir Ata sözü vardır

Der Mensch ist ein Gewohnheitstier

Alıştıktan sonra içiliyor hepsi

Alışma süreci geçtimi SCHMECKTTTTT

hope41
09 Mayıs 2018, 14:35
aslında düşük florid oranı pek tehlikeli diş ve kemik yapısına yararlı

diş macunlarının içine extradan koyuyorlar

suda Natrium-Chlorid (tuz bileşimi) ve Nitrat oranı önemli

Bu konu biraz karisik, yani farkli fikirler var tabi bilemiyorum hangisi ne derece saglikli. Ama Kaufland suyuna devam :) Tavsiye ederim sana da yakin, kuyu suyu gibi okan suyu birak derim :)

44Malatya
09 Mayıs 2018, 16:16
Kaufland'ın asitli suyunu içebiliyorum ama oranın normal suyu aynı wörth am rhein suyu gibi içemiyorum.
Bizim beğendiğimiz lidl in kirkel, aldinin suyu ve türk bakkalın metzeral.

hope41
11 Mayıs 2018, 09:49
Kaufland'ın asitli suyunu içebiliyorum ama oranın normal suyu aynı wörth am rhein suyu gibi içemiyorum.
Bizim beğendiğimiz lidl in kirkel, aldinin suyu ve türk bakkalın metzeral.

Hangi su bu bahsettigin? Belki bölgeden bölgeye degisebilir sattiklari su. Misal biz Dogu Almanya da kaldik iki sene, orda Aldi den aliyorduk suyu ve güzeldi. Sonra NRW ye tasindik ama burdaki Aldi deki suyun tadi farkli ve kuyu suyu gibi tadi vardi.

Yani tabi ki damak tadi herkesin degisiktir ama bizim aldigimi suda diger yerlerde satilan cogu suda olan o tuhaf tad yok.

yorgun03
27 Mayıs 2018, 01:02
gözümüz aydin lidl gene eski suyu satmaya basladi eskiden metzeral iciyordum sonra lidl suyu icmeye basladim degistigi icin bu bi kac aydir gene metzeral ictim tadi ayni, ama gecen haftadan beri lidl eski suyu satmaya basladi cunku cok sikayet gelmis ben sahsen sikayet etim yilardir alis veris yaptigim lidl filialinde artik calisanlarla icli disli oldugum icin kac kere calisanlara sordum onlarda cok musteri sikayet etmis dediler. ins gene degismez .hala degismeyen yerlerde arkadaslar metzeral tavsiye ederim bi deneyin derim saygilar (Darmstadt)

Birbey 3.0
27 Mayıs 2018, 01:34
Bosu bosuna para veriyorsunuz. Cesme suyu Almanya'nin her yerinde satin sudan daha kaliteli. Üstüne birde kanserjon plastikin katki maddelerini midenize sokuyorsunuz. Üstüne birde cesmedeki sudan 26 kat fazla para veriyorsunuz.

Bir arastiririn google.de. Cok testler var. Suyun tadi bile cesmeden daha kötü. Daha kötü diyenler, su damak tadiniz bozulmus. Daha gecen hafta SWR Markt programinda söylediler, satin suyun daha tatli gelme nedeni plastik sisenin saldigi kimyasallar.

Hatda bagzi uyanik firmalar belediye kuyusundan doldurup satiyorlarmis. Örnegin Bonaqua. Essen'nin Cesme suyunu kazikliyorlar.

Stiftungwarentest satin sularin icinde mikrop bile buldu.

https://utopia.de/stiftung-warentest-leitungswasser-mineralwasser-26788/

Leitungswasser wird strenger kontrolliert als natürliches Mineralwasser

Wasserversorger müssen ihr Wasser regelmäßig untersuchen. Im Hinblick auf Keime gilt das für große Betriebe mehrmals täglich. Somit ist es das am strengsten kontrollierte Lebensmittel in Deutschland. Es muss von so guter Qualität sein, dass jemand es sein Leben lang täglich trinken kann, ohne davon krank zu werden. Für Wasser aus der Leitung gelten deutlich mehr Vorschriften als für Mineralwasser: etwa Grenzwerte für Pestizide und Uran. Mineralwasser wird kaum aufbereitet

Leitungswasser kommt aus Grundwasser, Flüssen, Seen und Talsperren sowie aus Quellwasser. Es ist unerwünschten Stoffen aus der Umwelt ausgesetzt. In der Regel bereiten Wasserwerke es auf, bevor die Menschen es trinken. Natürliches Mineralwasser hingegen fördern Brunnenbetriebe aus unterirdischen Quellen. Die Quelle muss durch eine von Natur aus kaum wasserdurchlässige Bodenschicht vor Verunreinigungen geschützt und das Wasser „ursprünglich rein“ sein. Die Brunnenbetriebe dürfen es praktisch nicht aufbereiten. Erlaubt ist nur, einige Stoffe wie Eisen zu entfernen. Sind alle Voraussetzungen erfüllt, wird das Wasser amtlich anerkannt.

Ayrica Cesmedeki daha kaliteli su yarim Cent litresi. Daha kalitesiz suya nerdeyse 13 Cent veriyorsunuz. Yani daha kalitesiz suya 26 kati daha pahaliya aliyorsunuz ve birde hamballigini yapiyorsunuz.

Burdan'da kendiniz okuyun plastik siseler neye yol acabiliyor:

https://www.gesundheute.com/xenooestrogene-in-plastikflaschen/

Insanoglu iste, birseye para veremedimi duramiyor.

Afiyet olsun.

moralist
27 Mayıs 2018, 12:09
Saka su da cok iyi

hope41
27 Mayıs 2018, 19:27
Bosu bosuna para veriyorsunuz. Cesme suyu Almanya'nin her yerinde satin sudan daha kaliteli. Üstüne birde kanserjon plastikin katki maddelerini midenize sokuyorsunuz. Üstüne birde cesmedeki sudan 26 kat fazla para veriyorsunuz.

Bir arastiririn google.de. Cok testler var. Suyun tadi bile cesmeden daha kötü. Daha kötü diyenler, su damak tadiniz bozulmus. Daha gecen hafta SWR Markt programinda söylediler, satin suyun daha tatli gelme nedeni plastik sisenin saldigi kimyasallar.

Hatda bagzi uyanik firmalar belediye kuyusundan doldurup satiyorlarmis. Örnegin Bonaqua. Essen'nin Cesme suyunu kazikliyorlar.

Stiftungwarentest satin sularin icinde mikrop bile buldu.

https://utopia.de/stiftung-warentest-leitungswasser-mineralwasser-26788/

Leitungswasser wird strenger kontrolliert als natürliches Mineralwasser

Wasserversorger müssen ihr Wasser regelmäßig untersuchen. Im Hinblick auf Keime gilt das für große Betriebe mehrmals täglich. Somit ist es das am strengsten kontrollierte Lebensmittel in Deutschland. Es muss von so guter Qualität sein, dass jemand es sein Leben lang täglich trinken kann, ohne davon krank zu werden. Für Wasser aus der Leitung gelten deutlich mehr Vorschriften als für Mineralwasser: etwa Grenzwerte für Pestizide und Uran. Mineralwasser wird kaum aufbereitet

Leitungswasser kommt aus Grundwasser, Flüssen, Seen und Talsperren sowie aus Quellwasser. Es ist unerwünschten Stoffen aus der Umwelt ausgesetzt. In der Regel bereiten Wasserwerke es auf, bevor die Menschen es trinken. Natürliches Mineralwasser hingegen fördern Brunnenbetriebe aus unterirdischen Quellen. Die Quelle muss durch eine von Natur aus kaum wasserdurchlässige Bodenschicht vor Verunreinigungen geschützt und das Wasser „ursprünglich rein“ sein. Die Brunnenbetriebe dürfen es praktisch nicht aufbereiten. Erlaubt ist nur, einige Stoffe wie Eisen zu entfernen. Sind alle Voraussetzungen erfüllt, wird das Wasser amtlich anerkannt.

Ayrica Cesmedeki daha kaliteli su yarim Cent litresi. Daha kalitesiz suya nerdeyse 13 Cent veriyorsunuz. Yani daha kalitesiz suya 26 kati daha pahaliya aliyorsunuz ve birde hamballigini yapiyorsunuz.

Burdan'da kendiniz okuyun plastik siseler neye yol acabiliyor:

https://www.gesundheute.com/xenooestrogene-in-plastikflaschen/

Insanoglu iste, birseye para veremedimi duramiyor.

Afiyet olsun.

Ahmet Maranki´ye bir programda denk gelmistim, su ile akalali konusuyorlardi. Demisti ki belki sizin aldiginiz sular ilk ciktigi kaynaginda cok kalite su olabilir ama suyu ordan alip, pet siselerde saklayip, bir süre fabrikada duruyor, ordan transport oluyor saticiya, ordan son saticiya geliyor ve raftada illa ki biraz bekliyor orada. Bu süre zarfinda hep plastik icinde ve belki günesli yerde bekliyor ve siz sonunda o suyu iciyorsunuz demisti. Birde test yapmisti degisik marka sular ile cesme suyunu karsilastirip ve yinede en saglikli su cesme suyu cikmisti :)

Yani bildigim kadari ile suyun akan su olmasi cok önemli ve durgun su ister istemez özelligini kaybediyor. Ha bende disardan alip iciyorum yalan yok ama uzun zamandir cesme suyuna gecis yapmayi da düsünüyorum, yani maddi anlamda degil, ki ben cok uzun süre belki piyadadaki en pahali suyu aliyordum, tadi cok güzel oldugu icin. Yani isin maddiyatinda degilim kesinlikle. En iyisi evdeki suyu test ettirip bakmak, yani en azindan insanin kalbi de rahat olur saglikli su iciyoruz diye. Gelen su belki saglikli ama binadaki tesisat vs. da önemli. Sanirim evdeki suyu test eden firmalar var, bir kere yaptiriyorsun sonucta o parayi vermeye deger bence.

Birbey 3.0
29 Mayıs 2018, 00:21
Evet hakisin Hope41.

Gecen gün bir Alman programinda cesme suyu ile satin suyu karsilastiriyorlardi. Cesme suyu hep daha kaliteliydi.

Adam sordu, niye ozaman millet bu kadar satin su aliyor diye. Iki neden var dedi adam. Cesme suyun satin su gibi reklami yok ve millet saniyorki, birsey para verince degerli oluyor.

Birbey 3.0
29 Mayıs 2018, 00:56
AB plastik ürünleri yasaklamaya hazırlanıyor

AB Komisyonu plastik tabak, çatal, bıçak ve pipet, ambalaj gibi tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklamaya hazırlanıyor.

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, denizlerdeki atıklarla mücadele için en sık karşılaşılan tek kullanımlık plastik ürünlere yönelik yeni kurallar getirilmesini teklif etti.

AB Komisyonu, sahillerde ve denizlerinde en çok bulunan tek kullanımlık plastik atıkların kullanımını sınırlandırmaya yönelik düzenleme teklifini açıkladı.

Buna göre, uygun fiyatlı alternatiflerin bulunduğu tek kullanımlık plastik ürünler piyasalardan yasaklanacak.

Plastik kulak pamukları, çatal bıçak setleri, tabaklar, pipetler, içecek karıştırıcılar ve balon çubukları sadece sürdürülebilir malzemelerden üretilebilecek. Plastik içecek kapları sadece kapaklı biçimde satılabilecek.

AB üyesi ülkeler plastik gıda kapları ve içecek kaplarının kullanımını ulusal hedefler belirleyerek ve alternatif ürünler sağlayarak azaltacak. Tek kullanımlık plastik ürünler ücretsiz dağıtılamayacak.

Plastikten yapılan gıda kapları, paket, ambalaj, bardak, ıslak mendil, balon, poşet ve sigara filtrelerini üretenler ürünlerinin atık ve temizlik maliyetlerini karşılamaya yardımcı olacak.

Bu sektörlere daha az kirletici ürün alternatifleri geliştirmeleri için teşvikler verilecek.

AB üyesi ülkeler, 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik şişelerin 90'ını depozito gibi çeşitli sistemlerle toplamak zorunda olacak.

Hijyenik ped, ıslak mendik ve balon gibi ürünlerde ne şekilde atılmaları gerektiği ve çevreye olumsuz etkileri hakkında bilgilendirme bulunması gerekecek.

Üye ülkeler, plastiklerin tekrar kullanımı ve atık yönetimi hakkında tüketicileri bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yapacak.

Plastik balıkçılık malzemesi üretenler, atıklarının toplanması, taşınması ve işlenmesi maliyetlerini karşılayacak.

Teklifin yasalaşması için AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında üçlü görüşme yapılacak.

Tarafların bir metin üzerinde uzlaşması halinde tüm kurumların onayının ardından teklif yürürlüğe girecek. Devamında da AB üyesi ülkelerin gerekli düzenlemeleri uygulamaları gerekecek.

Chapter
27 Haziran 2018, 23:37
Arkadaşlar yeni çıkan Stiftung Warentest’te birçok Su kalitesi test edildi.

Bu konuda sizleri de bilgilendirmek istedim.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180627/b50b8275d8921b4c53a514076cf6d230.png

moralist
28 Haziran 2018, 06:58
Stilles Wasser icin Test varmi?

Birbey 3.0
28 Haziran 2018, 23:13
Almanya'da dünyanin en kaliteli ve en ucuz sularindan cogu Almanya'da. Insanoglu daha kalitesiz suya para verecek yer ariyor. Yok yavanmis, yok bilmem ne. Satin su ice ice damak tati milletin bozulmus. Ayni domatesdeki gibi. Dogal bir domatesi ver cocuga onu bozuk saniyor. Ne olacak, sadece suni domates görmüs. Suda böyle. Adamlar satin suyun icine kim bilir neler katiyorlarki bagimlilik yapsin alan gelip bir daha alsin diye.

Ayrica o plastik amblajlari hepsi o suya kimya saliyor. Avrupa Birligi plastik amblajdan su karisan kimya oranini bilerek cok yüksük tutmus. Yoksa icecek söktörü krize girebilirmis maaliyetler daha yüksek diye. Oysaki laboratuvarlar hepsi diyor, bu oran cok yüksek bile.

Efe1977
01 Temmuz 2018, 13:00
bizde lidl en suyunu begeniyoz orda su kalmadimi nettodan aliyom oda iyi.

moralist
01 Temmuz 2018, 13:14
Bende Acala su filtresi var

Selcuk8
01 Temmuz 2018, 15:02
Almanya'da dünyanin en kaliteli ve en ucuz sularindan cogu Almanya'da. Insanoglu daha kalitesiz suya para verecek yer ariyor. Yok yavanmis, yok bilmem ne. Satin su ice ice damak tati milletin bozulmus. Ayni domatesdeki gibi. Dogal bir domatesi ver cocuga onu bozuk saniyor. Ne olacak, sadece suni domates görmüs. Suda böyle. Adamlar satin suyun icine kim bilir neler katiyorlarki bagimlilik yapsin alan gelip bir daha alsin diye.

Ayrica o plastik amblajlari hepsi o suya kimya saliyor. Avrupa Birligi plastik amblajdan su karisan kimya oranini bilerek cok yüksük tutmus. Yoksa icecek söktörü krize girebilirmis maaliyetler daha yüksek diye. Oysaki laboratuvarlar hepsi diyor, bu oran cok yüksek bile.Ustam yazdıklarının çoğuna katılmakla beraber şu son yazdığın suyun bağımlılık sözlerine katılmıyorum. Ne yani susayan insan sadece alıştığı yerden mi susuzluğunu gideriyor. Böyle bir şeyin mümkün olacağını hiç zannetmiyorum.

Firmalar sırf suyunu satsın diye içine bilmediğimiz bizi o suya bağımlı yapacak bir şeyleri koyacaklari lafı biraz abartı gelmedimi sence.. Domates ve diğer şeyler de sonuna kadar haklısın zaten

Birbey 3.0
01 Temmuz 2018, 15:24
Olmaz mı sanıyorsun? Çoğu katkı maddeleri belirli sınırı geçmedikten sonra yazmaya mecbur değilsin.

Yıllarca diğer gıdalardada öyleydi. Çok basit örnek. Çoğu doğal su kaynakları biraz yavan gelir insanın ağzına. Türkiye'de köyde bir su iç 100 metrelik kuyudan bak sana nasıl yavan geliyor. Satın olan tüm sular hiç biri yavan değil. Yağ gibi akıyor boğazdan. Nasıl oluyor bu?

Kazançın olduğu her yerde ticaret hileleri vardır.

Sadece daha bir skandal çıkınca millet uyanıyor. Et'de çıktı, sebze ce meyvede. Herşeyde var.

samu
19 Mayıs 2022, 16:53
Ustalar, uzun zaman oldu...netto suyunu denemisdim ve buzamana kadar cok severek icdim....ancak artik o su nettoya gelmiyor, edekayada aynisi geliyordu orayada gelmiyor artik.....gittim kaufland dan testsieger güya StWa aldim, tadi nettodaki gibi güzel degil :(

Lidl ve Kaufland Quelle : Löningen
Netto: Breuna (idi, yenisi gelmis, cok kötüymüs, hic almadim)

samu