PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : euro bozdurmak (avrupa)

Paparazi39
19 Haziran 2016, 16:04
arkadaslar

sila yolunda bulunan sirbistan ,makedon gibi ülkelerin paralarina önceden sahip olabilirmiyiz?

Yani almanyada bankalar bu ülkelerin parasina ulasabilirmiyiz?

H@K@N
19 Haziran 2016, 18:31
Western Union'dan alabilirsin.

cenk1978
19 Haziran 2016, 18:51
Western Union'dan alabilirsin.

Western Union komisyon alıyor...

Arkadaş bence hiç uğraşma para bozdurmayla...yakıt içinse kart ile ödeme yap.yillardir hiç para bozdurmayla. Hep kart ile ödedim

karamanli
19 Haziran 2016, 19:31
ben iki sefer giddim arabayla yola hic euro bozdurmadim yakit icecek ve Autobahn paralarini sparkassenin disposu 0 euro olan kartla ödedim 800euro gidis gelis yetti yakitida ve icecekleri hep OMV,den aldim bulgaristana kadar. türkiyede zaten paran YTL.dir bulgar zaten sendenpara almak istedimi euro olarak istiyo. Burda ayrinti ADAC.dan hersey önceden alindiydi.

denizlili88
19 Haziran 2016, 20:07
Aynen bende katiliyorum 5 defa arabayla gidip geldim. Ilk gittigimde acemiligime geldi ve her yerde nakit olarak ödedim sonra türkiyede bir hesaplarim ve bakarim benden her yerde 10 - 20 € fazla almislar. Sonraki gidislerimde hep kredi karti ile ödedim ve ara sira diesel alir iken sordum nakit ne kadar diye, örnegin adamlar arabanin penceresine veya bir yere parmaginla yazarak belirttiler 70 € ben gülerek kart ile ödeyecegim dedim sonra sinir oldular. Kendi dillerinde kendi kendine bir seyler diyerek benimle iceriye girip kart cihazini uzattilar :). Sonra türkiyede baktim ne kadar kesilmis diye 50 € civari idi.

Tavsiyem Play Store da "Wechselkurse" diye bir app var. Orada gidecegin ülkeleri yükle ve yolda fiyatlari karsilastir € olarak.

Eger ki illa bozduracagim yanimda nakit parada bulunsun dersen Almanyada Reisebank'lardan sorunsuz bozdurabilirsin. Ama kurlar cok düsük.

kara
19 Haziran 2016, 21:22
peki kartla ödendiginde extra para cekiyormu banka ?

deli-kadir
19 Haziran 2016, 22:46
Kredi kartı şirketi sadece o günün kurunu hesaplayıp karşılığını hesabından kesiyor. Aradaki fark sadece bir kaç cent. En iyisi kartla ödemek. Kredi kartıyla sıkıntı yasamazsin, hatta yanlış bilmiyorsanız EC kartı bile ödeme oluyor

denizlili88
20 Haziran 2016, 01:48
@deli-kadir dedigi gibi o günün kurundan hesaplanip karsiligini normal giro kontonuzdan kesiyorlar. Bazi kredi kartlari Auslandseinsatz icin miktarin 1 % gebühr olarak kesiyor ama her kart ayni degil. 1 % olsa bile 70 € da 0,70 € yapar. Yani 10 - 20 € fazla ödemekten yine iyidir.

akhisar
20 Haziran 2016, 21:18
selam usta ben hicbirzaman para bozdurmadim € ödiyecem diyordum hemen tabelada € karsiligini cikartiyorlardi ha makedonyada bi 5-10€ benzin istasyonlarinda bozdura bilirsin 7€ gidise de gelisede yeter.

Gercekler
20 Haziran 2016, 21:45
Ben sila yolunda hic bozdurmadim. Hep ec karte ile ödedim. Banka 0,25 Cent falan aliyordu, birazda kur farki. Ama pek incetecek bir fark almiyordu.

Euro ödemekte mümkün benzincilerde, ama bence kurdan cok gazik yiyorsunuz.

Ben Slovenyada dolduruyordum ve sadece bir kere sirpin cikisinda aliyordum. Zaten ondan sonra Türkiye'desin. Türkiye'de de ec karti ile ödedim. Türkiye'de 0,75 Cent aliyorlardi. Kur farki yine cokda kazik degildi.

bozkurt37
21 Haziran 2016, 02:11
ben sirba girdim Zaman bozduruyorum 160 euro benim araba benzinli gidis gelis yetiyor . kontrolldan gectin Zaman sag trafta tirlar duruyor arkasinda kulubeler ver orda bozdura biliyorsun . makedonyada benzinlikte bozdurdum 10 euro gecen sen 600 vermisti yetide arti .