PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Miras davasi

üsküdar
29 Mayıs 2016, 19:49
Selamün aleyküm.
Dedem zamaninda ayrilmayan mallar,Babam ve amcalarim zamanindada ayrilmadi.Allah rahmet eylesin,hepsi vefat ettiler.(4 erkek,1 kadin) Simdiki varis sayisi 20.Bu miras tarla va arsalardan olusmaktadir ve bazi arsalar üzerinde evler bulunmaktadir.(bu benim kendi düsüncem) Amca oglu (50 Yas) zannedersem miras icin yapilacak masraftan kacmak icin,biryere borc takiyor(Türkiyede).Alacaklida alacagi icin bunu mahkemeye veriyor,ne hikmetse arabasi ve calistigi kendine ait bürosu oldugu halde (biz öyle biliyoruz)Mahkemede üzerine ait bir mal varligi bulamadigindan, bu bizlere kalan mirasa el atiyor,alacagina karsilik bu mallarin satilmasi icin basvuru yapiyor.Bizimde haberimiz bizlere ulasan Mahkeme tebligati ile oluyor.Amcamlar sag iken,hepsi kendi aralarinda anlasarak,tapuya gitmeden, mallari paylasiyorlar,herkes kendi yettigince ev yaptiriyor.Bu mallarin hepsi köyde bulunmaktadir.Ne hikmetsede bu borc yapan amcaglu(3 kardesler) köyde evleri yok,amcam zamaninda yaptirmamis.Babaminda köyde evi var,yazin izine gidince orada,da kaliyoruz.Benim üzüldügüm diger iki amcamin cocuklarinin evleri var,onlari bir korku aldi,cünkü evlerinin acik arttirimla ile satilma ihtimalinin olmasi.
Benim sorum,böyle bir dava karsisinda ne yapabiliriz,bu dava ne kadar sürer? (esasen borc gecen sene 30000 TL imis ,bu sene 40000 in üstüne cikmis)Onun bu parayi ödeyecek gücü var,onlar her sene de,onlara düsen findiktan da 5-6in TL aliyorlar.Acik arttirmada bize ait olan evi tekrardan para ile satin alacagimiz aklima gelince deliriyorum.
Bana ulasan mahkeme tebligati su an yok ve ben bu davayi nekadar uzatabilirim,su an onun borcunu ödemek istemiyorum.Köyde oturan amca cocuklari korkudan borcu ödeme yanlisi.Bana göre bu bir santaj gibi geliyor.
Düsünceleriniz benim icin önemli
Tesekkür ederim.

hOrOz
29 Mayıs 2016, 20:01
bunu burada sanırım tam açıklayacak bir kişi çıkmaz

Büyüklerin yaptıgı hata ne yazıkki sonraki yillarda küçüklerin başına iş açıyor ..

Evlere sanırım mahkeme el koyamaz veya açık artırmayla satılamaz ... miras arazisi üzerine ev yapılmış

arazi üzerinde herkesin hakkı var

önce sizin bir avukat tutup önce konuyu anlamanizz ve sonrada Tapu Kadastro dan dan durum tesbiti yaptırmanız dır

ve tapuların çıkarılmasıdır ...ileride sizin cocuklarda aynı problemleri yaşamasınlar

Türkiye deki sistem biraz yavaş ve çok karışık olduğu için bir sürü işlem çıkar

Davanın sonucu epey sürer ..

Böyle bir hikaye geçende başimıza geldi .. Atıl durumda bir üzüm bağımız vardı

Belediye oraya kapalı spor yapmak istedi bizde hibe ettik

Fakat ben şimdiye kadar bağın Babaanneme ait olduğunu düşünürdüm

yapılan araştırmada 56 hissedarın olduğu ortaya çıktı ..

MEGAbond
29 Mayıs 2016, 22:31
oroz harikasin ;) 56 hissedar smilie_hops_008

hOrOz
30 Mayıs 2016, 19:21
oroz harikasin ;) 56 hissedar smilie_hops_008

arkadaşım dedeler ölünce torunlar otomatik miras hissedarı oluyor

eğer aradan iki nesil geçerse olacağı budur

tr-22
30 Mayıs 2016, 21:22
@üsküdar

Kardes ayni sorun bizim basimizdan gecti.Ben dört yada besinci kusagim ve 25-30 arasi mirasci vardi,bizdede 300 dölüm tarla vardi,fakat bu tarlalari isletenler hic bir zaman paylasmaya razi gelmiyordu,kendileri calisiyor kazaniyordu baska hic kimse faydalanmiyordu.

Benim kücük teyzem bir gün kafasi bozuluyor,gidiyor bir avukata veriyor yalan olmasin bütün tarlalar 6-8 ay icersinde hepsi acik artirmaya gitti satildilar,tabiki akrabalardan parasi olanda tarlalardan satin aldi.

Masrafina gelince mahkeme herkezin payina göre masraflardan aldi.

Seninde amcanlarin bilmem kimin borcu varmis borcunu ödesin diye düsünme,mahkemede bunu hic sorun yapmiyorlar,kim borc yaptiysa kendine yapmistir,yalniz mirasta faydalananlar bu gibi yalanlara bas vuruyorlar kendilerini acindirip her kezi uzaklastirmak icin.

Istersen sende gidip bir avuktla konusup dilekce verirsin bütün mallari satisa cikarabilirsin,kim olursa olsun istedigi kadar ev yapsin,garaj yapsin sorun degil,kanunlar buna bakmiyor,onlarin yaptigi zaten tapusuz yere konut yapmak,yasak oldugunu kendileride biliyor.

Avukata ver satis oldugunda akrabalarin cogu dargin oluyor ama parayi aldiktan sonrada herkez seviniyor.Sizin isiniz ancak satis olursa anlasilir baska türlü hic kimse anlasmaya yanasmaz.

karamanli
23 Haziran 2016, 17:40
slm bu gibi cok vereseli tapular ancak izali suyu davasiyla yeni adi ortakligin giderilmesi davasiyla cözülür davayi ancak vereselerden biri acabilir. pahali bi davadir sözkonusu mülklerin degerinin %30 Kadar masraf olabilir tebligat sayisi ve yurddisinda veresenin olmasina baglidir sana tavsiyem türkiyede bu islerden anlayan uzmanlik dali bu olan bi avukatla irtibata gecip hukiki yardim almaniz lazim benim karamanda dava ikibucukyil sürdü avukat ücreti 2013.de 3500ytl arti asgari avukatlik ücret mahkeme bitince buda tanidik fiyati haa. 15 vereseydi.