PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cocuklarda cifte vatandas oluyormu?

canikom
23 Mayıs 2016, 19:34
Selamun aleykum,
kardesimin 3 cocugu var. Ücüde Almanya´da 2010, 2012 ve 2015 senelerinde dogdular.

Yengem sadece alman vatandasi, kardesim ise türk vatandasi.

Kardesim alman dairelerinden Meldebescheinigung aldiginda, cocuklarin bilgilerinde sadece "Staatsangehörigkeit: deutsch" yaziyor.

Soru: Kardesim, yegenlerimi ilaveten (zusätzlich) türk vatandasi olarakta alman dairelerinde kayit ettirme imkani yani yasal hakki varmi bu durumda?

Kardesim adina tesekkürler.

Saygilar

ANILKAN
23 Mayıs 2016, 20:32
A.s kardes

soruLarina tam Dogru yanit vere biLecemmi biLmiyorum ama cocukLari türkiyedeki kütügünüzede kayit ettirsin böyLece otomatikman türk vatandasi oLuyorLar, gerekLi oLan: InternationaLe Geburtsurkunde bununLa konsoLosLuktan kayit ettire biLir.

SaygiLarimLa

Gercekler
24 Mayıs 2016, 20:51
A.s kardes

soruLarina tam Dogru yanit vere biLecemmi biLmiyorum ama cocukLari türkiyedeki kütügünüzede kayit ettirsin böyLece otomatikman türk vatandasi oLuyorLar, gerekLi oLan: InternationaLe Geburtsurkunde bununLa konsoLosLuktan kayit ettire biLir.

SaygiLarimLa

Ya birsey merak ettim...herseyi kücük harfler ile yazmisssin, sade L harfleri büyük. Kit falan mi bu yoksa...

canikom
25 Mayıs 2016, 16:05
Bu arada yazmayi unutmusum, yegenlerimin ücününde türk kimlikleri var. Kardesim, onlari dogduktan 2 hafta sona Konsoloslukta bildirmis ve türk kimliklerini almis.

Soruyu tekrarliyayim en iyisi: Kardesim, yegenlerimi ilaveten (zusätzlich) türk vatandasi olarakta alman dairelerinde kayit ettirme imkani yani yasal hakki varmi bu durumda?

Sagolun

misterno
25 Mayıs 2016, 17:39
Ben Almanya nin cifte vatandasligi kabul etmedigini zannediyordum

yani ayni anda hem Turk hem Alman pasaportuna sahip olamiyorsunuz diye biliyordum demekki yanilmisim

canikom
28 Mayıs 2016, 19:29
Su an acikcasi sunu düsünüyorum: Acaba yanlis bir sorumu sordum yoksa soruyu dogru olarak yazamadimmi / ifade edemedimmi diye.
Sagolun

hOrOz
28 Mayıs 2016, 23:18
Su an acikcasi sunu düsünüyorum: Acaba yanlis bir sorumu sordum yoksa soruyu dogru olarak yazamadimmi / ifade edemedimmi diye.
Sagolun

sanıyorum sadece bir vatandaşlık kayıt ediliyor
hatta Türk pasaportu almaya bile mecbur değiller

Misterno20
29 Mayıs 2016, 18:25
cocuklar 18 yasina kadar ciftte vatandas ondan sonra secmesi lazim ama yeni kanun cikti simdi nasil bilmiyorum

gamberoglu2000
29 Mayıs 2016, 19:21
oluyor arkadasim 2000 senesinden sonra burda dogan cocuklar cifte vatandas olabiliyor yalniz 21 yasi geldigi zaman birini secmek zorunda ama su an mecliste bu konu tartsiliyor cifte vatandas kalabilsin omur boyu diye ama aktuel su anki yasa yukardada yazdigim gibi birini secmesi gerekecek degisim olmassa eger hastanede bana kagit verdiler 2000 de dogan cocugum icin onun uzerinde yaziyordu alman vatandasligi o zaman ben almani isaretledim sonrasinda gidip konsolosluga bildirdim su an hem alman hem turk kimligi var alman makamlarininda turk makamlarininda haberi var gizli bir sey yok ortada.

Sürgün Sevdam
29 Mayıs 2016, 19:55
Benim cocuk dogdugu zaman ben Türk vatandasi hanimda Alman vatandisi idi.

Ben ozaman sormustum sene 1998

Bana dedikleri cocuk ömür boyu cifte vatandas.

Cünkü anne ve baba ayri uyruklu.

canikom
01 Haziran 2016, 09:51

Ustam, bu yazdigin bana baya mantikli geldi. Cocugun dogal hakki oldugu icin hic bir kanunun karisamamasi lazim.
Anlasilan, benim kardesin alman makamlarinda bir sey yapmasina gerek yok?
Sagolun

tolgahamburg
01 Haziran 2016, 11:06
21 yasi geldigi zaman birini secmek zorunda fakat ileride kanunlar ne olur bilinmez.

bonbonsekerim
04 Haziran 2016, 22:48
21 yasi geldigi zaman birini secmek zorunda fakat ileride kanunlar ne olur bilinmez.

oglum gecen sene 16.05.2015 te 18 yasini doldurdu, ve Einwohnermeldeamt tan mektup geldi , Vatandaslik secmesine gerek kalmadigini, bu yüzden cifte Vatandas olduguna dair. Bu arada ben kendim de cifte vatandasim esim sadece türk vatandasi.

tolgahamburg
05 Haziran 2016, 02:02
ne güzel demekki böyleymiş

Memoli1976x
05 Haziran 2016, 04:46

Aynen böyledir, Annne veya Baba Cocuk Dogdugunda Alman Vatandasi ise, Cocuk Ömür Boyu Cifte Vatandas hakkina sahib oluyor.

Benim Kizda Dogdugunda Hanim alman Vatandasi oldugundan, belirli Yasa geldiginde karar vermek zorunda olmadigini Alman Makamindaki Kadin bana söylemisdi.

guengoer52
05 Haziran 2016, 11:26
Bu çok karışık bir konu ben farklı bir açıdan değerlendireceğim. 1996 yılında çocuklarımla birlikte ailecek alman vatandaşı olduk sonradan Türk vatandaşlığına müracat ettik yeniden vatandaşlığa alınma işlemleri tam 2,5 yıl sürmüş Allahtan 2000 öncesi bitmiş.Bu bilgiyi yıllarca alman makamlarıyla paylaşma gereği görmedim ne gerek var zaten 2000 öncesi bir sorun çıkmaz dedim çıkmadıda ancak ben hiçbir bilgi vermediğim halde 2 yıl önce Meldebescheinigung aldım alt kısımda Türk ve Alman vatandaşı yazıyor yani alman makamları bir şekil bunu öğreniyor saklamanın yararı yok, çocuklarımdan biri geçen farklı bir şehirde yeni kimlik çıkartırken sistemde iki vatandaşlığınız görünüyor nezamandır böyle diye sormuşlar oda bilmiyorum demiş görevli ozaman doğumdan beri işaretliyorum demiş, daha önce merkez bankası ve peşinden çifte vatandaşlık konusunda kişisel bilgilerin kimler tarafından ne maksatla satıldığı bellide iş siyasete gireceğinden konu etmek istemiyorum, sonuçta saklamanın yarari yok.

Ibrahim_07
05 Haziran 2016, 11:28
https://einleben-zweipaesse.de/
Arkadslar Alman Devletinin bu sayfasinda gerekli aciklamaar bulunmaktatir okumanizi tavsiye ederim

Ejderabi
23 Ekim 2016, 09:06
Bu çocuklarımız için güzel bir gelişme eğer Anne vaya baba diğer vatandaşlığa sahipse.

mustafa200222
23 Ekim 2016, 10:18
Bu çocuklarımız için güzel bir gelişme eğer Anne vaya baba diğer vatandaşlığa sahipse.

Benimde hanim alman ben türküm çocuklar çifte vatandaş oluyor ozaman. Türk Alman kimlikleride.var

Ejderabi
23 Ekim 2016, 13:59
Evt aynen öyle, ben konsolosda calisan birisyle görüsmüstüm bu konuyu.

Ayrica Belediyede cocuga kimlik almaya gittigimizde, ne vatandasi gözüküyor sistemde diye sormustum, onlar cifte dedi...